
Uwaga! Uwaga! Słynny Teatr w Walizce działający od marca 2013 r. w ramach portalu internetowego www.tarnowskikurierkulturalny.pl ma zaszczyt zaprosić na swoje najnowsze spektakle: dwie bajki pouczajki pt. „Kopciuszek” wg. Jana Brzechwy i „Halo, czy to numer 112” autorstwa tarnowskiej poetki Marii Kwater oraz projekt edukacyjny autorstwa Agnieszki Rodzik pt. ".... w drodze do szczęścia, czyli przygody Rodziny Milusińskich". A także ostatnie premiery naszego walizkowego teatrzyku „O wróżce Ekologinie, co ziemię ratowała” i „Opowieść o bł. Karolinie” oraz w przygotowaniu „Plecak magicznych słów” /proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry i do widzenia/ - wszystkie trzy napisane przez naszą Bajkę Pouczajkę Marię Kwater.
Szczegółowe informacje na stronach naszego portalu oraz Facebooku. Jesteśmy jedyną taką grupą teatralną działającą w Tarnowie, kontynuującą tradycje Teatru im. L. Solskiego, gdzie kiedyś działał „teatr w walizce”. Proponując państwu nasze edukacyjne spektakle odwołujemy się do patriotyzmu lokalnego oraz do obrony przed zalewem „wyrobów teatropodobnych”, jakie przywożą do Tarnowa różnego rodzaju agencje „artystyczne”. Zapraszamy!
„Kopciuszek” to kolorowy, rozśpiewany i roztańczony spektakl zrealizowany w wersji lalkowej i tzw. żywym planie. Kukiełki wykonały dzieci z grupy Różowe Moliki działającej w Klubie Moli Książkowych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie. Tam też miała miejsce uroczysta premiera naszego walizkowego teatrzyku.
Tę znaną bajkę Jana Brzechwy o biednym Kopciuszku, złej Macosze i jej córkach oraz dobrym Królewiczu przygotowaliśmy przy współpracy z tarnowską Nieformalną Grupą „Aspiranci”, której główną animatorką jest młoda tarnowska poetka Natalia Tryba, autorka adaptacji naszego „Kopciuszka”. Wsparł nas także tarnowski teatr im. L. Solskiego oraz Klub Studencki „Przepraszam” przy Rynku 10, gdzie mieści się siedziba naszej redakcji i impresariatu.
Zabawne dialogi przeniosą Was w świat baśni!
Poznacie losy kopciuszka, który stał się królewną!
Naszego „Kopciuszka”, w którym trójka aktorów - animuje kilkunastoma lalkami i wychodząc przed parawan aranżuje zabawy z dziećmi, prezentujemy głównie w przedszkolach. Do tej pory, od premiery w grudniu 2013 r. zagraliśmy już ponad 40 razy, zbierając pozytywne opinie i kolejne zaproszenia. Udanie łączymy je m.in. z zabawami choinkowymi i Mikołajem. Ukazała się także recenzja tego spektaklu w tygodniku „Miasto i Ludzie”. W tym czasie trzyosobowa obsada "Kopciuszka" zmieniała się kilkakrotnie - Agnieszka Burda, Karolina Kawa, Ania Kosiba, Agnieszka Rodzik, Monika Tyrka, Mateusz Żelazo .
„Halo! Czy to numer 112” to odpowiedź na głosy dyrektorów przedszkoli oraz wynik konsultacji pomysłu ze szkołami podstawowymi. To spektakl poruszający ważny temat edukacyjny, a mianowicie uświadamiający dzieciom jak ważny jest alarmowy numer 112 i jego właściwe użytkowanie.
Mój pomysł rozwinęła twórczo znana tarnowska poetka p. Maria Kwater pisząc oryginalny scenariusz bajki pouczajki pt. "Halo! Czy to numer 112?", składający się z aktorsko zaaranżowanych scenek z udziałem dzieci dzwoniących pod alarmowy numer 112 na policję, straż pożarną i pogotowie. Po każdym telefonie pojawia się na scenie policjant, strażak i lekarz, którzy wchodzą w interakcję z dziećmi i za pomocą dowcipnych, rymowanych tekstów, poprzez wspólną zabawę i konkursy edukują dzieci na okoliczność właściwego, mądrego korzystania z tel.112. A wszystko łączą w całość znane melodie z podłożonymi tekstami p. Marii o tematyce policyjnej, strażackiej i medycznej.
Scenografia, jak sama nazwa naszego teatru wskazuje, jest walizkowa, tzn. głównym elementem jest nadmuchiwana atrapa telefonu komórkowego -165 cm. oraz cały szereg gadżetów (rekwizyty i kostiumy) związanych z tematyką bajki pouczajki.
Tym razem trójka wykonawców rekrutuje się ze studentów tarnowskich uczelni: karoliny Kawy, Anny Kosiby, Agnieszki Burdy i Mateusza Żelazo, a także Agnieszki Rodzik i Moniki Tyrki i ostatnio doangażowanej młodej aktorki i tancerki Karoliny Dobosz "Layli". Inscenizacja i reżyseria, tak jak poprzednio Ryszard Zaprzałka – dziennikarz i poeta.
Premiera tego nowego walizkowego teatrzyku miała miejsce 9.04.2014 w Przedszkolu w Wojniczu, łącznie zagraliśmy już ponad 50 przedstawień. I gramy je nadal... także w plenerze m.in na przedzkolnych piknikach.
Do realizacji tego edukacyjnego przedsięwzięcia udało się nam pozyskać patronaty „Centermedu” /rekwizyty medyczne/, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej /kompletny strój strażacki/ oraz Komendy Miejskiej Policji i Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie.
To nasza kolejna propozycja, także trzyosobowa - Ania Kosiba, Monika Tyrka i Mateusz Żelazo, obrazująca sytuację współczesnej rodziny. W sposób przystępny dla percepcji dzieci w wieku przedszkolym i wszesnoszkolnym diagnozująca jej zagrożenia i podpowiadająca sposoby wyjścia z trudnych sytuacji, podkreślająca wsparcie najbliższych. Są więc tabletki smutkozłości i bajkowe antidotum na ich nieporządane działanie czyli przygotowywana wspólnie z dziećmi zupa szczęśliwości, której składnikami sa m.in. dobroć, miłość, uśmiech, modlitwa.... . Są piosenki i wiele wspólnych działań z dziećmi, m.in. ćwiczenia gimnastyczne w myśl zasady "W zdrowym ciele zdrowy duch, dziś wie o tym każdy zuch". Autorką "Rodziny Milusińskich" jest nasz dotychczasowy "Kopciuszek" i pani doktor ze "112" Agnieszka Rodzik - aktorka Teatru Nie Teraz, polonistka. Zaś plakat zaprojektował krakowski grafik Maciej Zaprzałka.
Premiera naszych "Milusińskich" odbyła się w Przedszkolu Publicznym w Żabnie w piątek 20 marca 2015 r., z udziałm m.in. autorki sztuki pani Agnieszki Rodzik. Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie i do zobaczenia z nową bajką - pouczajką...
Teraz po udanej premierze, o czym świadczyła radość na twarzyczkach naszych małych widzów i gromkie brawa - czas wyruszyć z naszym walizkowym teatrem w dalszą drogę.... Zachęcamy! Polecamy!
„O wróżce Ekologinie, co ziemię ratowała”
Jak samo miano wróżki wskazuje, rzecz dotyczy szeroko pojętej ekologii ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska i zachowań proekologicznych. Oczywiście całość utkana z wierszy i piosenek naszej stałej autorki - poetki Marii Kwater, która niedawno wygrała ogólnopolski konkurs poetycki o recyklingu, przygotowując prezentację w oparciu o tekst naszej bajki. I jak zawsze u nas, jest dużo zabawy i interakcji z dziećmi, są konkursy i nagrody. Dzieci uczą się dbać o środowisko i przyrodę /akcja toczy się w lesie/, segregować śmieci i odpadki, a także edukować swoje najbliższe otoczenie w rodzinie, przedszkolu i szkole. Spektakl, którego premiera miała miejsce w czerwcu 2015 r. w WTZ w Dębicy, grany jest w naszej stałej trzyosobowej obsadzie Ania, Monika i Mateusz. Reżyserem, tak jak poprzednich naszych projektów teatralnych, jest Ryszard Zaprzałka. Także plakat również jest autorstwa Maćka.
„Opowieść o bł. Karolinie”
Autorką naszej najnowszej propozycji "Opowieści o blogosławionej Karolinie", premiera: wtorek 23 lutego 2016 r.w przedszkolu w Ilkowicach, jest także poetka M. Kwater – obsada i plakat, jak wyżej. Tym razem w sposób bardzo delikatny, bez epatowania wojennym okrucieństwem i nadmierną ludową pobożnością, opowiada o bohaterskiej dziewczynie z podtarnowskiej wsi, która została przez naszego papieża wyniesiona na ołtarze. To taka uteatralizowana katecheza „pod gruszą”. Refleksyjna i pogodna, bardzo prorodzinna i prosta w przekazie /obrazach/. Projekt skonsultowaliśmy z siostrami zakonnymi prowadzącymi przedszkola-ochronki, gdzie także regularnie grywamy. Głównie pod kątem percepcji przez dzieci trudnego tematu życia i śmierci, odróżnienia dobra od zła, miłości i świętości. Są wspólne z dziećmi zabawy, śpiewy i tańce oraz modlitwy… . Ku naszemu zaskoczeniu jest spore zainteresowanie taką tematyką – edukacją poprzez wartości.
Łącznie przez ponad dwa lata naszych wędrówek z Teatrem w walizce zagraliśmy ponad 150 przedstawień w przedszkolach i szkołach, klubach i galeriach, także w plenerze, na piknikach i festynach rodzinnych, mamy św. Mikołaja i program zabaw noworocznych. A przed naszym walizkowym teamie kolejne wyzwania, wyjazdy i premiery. Zapraszamy!
Kontakt: Ryszard Zaprzałka – red. naczelny tkk, dziennikarz i poeta, ostatnio związany z Teatrem Nie Teraz. Nasz adres to Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz tel. kom. 795 206 706