Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

TARNÓW I OKOLICE: ZNAMY ZWYCIĘZCÓW

czyli
UCZTA TARNOWSKICH KINOMANÓW
PRZESZŁA DO HISTORII

34. edycja festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa pierwotnie miała odbyć się w maju - podsumowuje imprezę Katarzyna Cetera.  Na skutek obostrzeń sanitarnych została przeniesiona na wrzesień, ale tak naprawdę do ostatnich dni nie wiedzieliśmy, czy się rzeczywiście odbędzie i jak się potoczy. Zainaugurowana została 5 września 2020 r. koncertem NSP Trio wzmocnionego głosem solistki, Oli Przewoźniak. Koncert JAZZ BAJA odbył się w Amfiteatrze Letnim w Tarnowie, o czym pisaliśmy w oddzielnej relacji. W sobotę, 12 września w Centrum Sztuki Mościce ogłoszono zwycięzców, odbyła się także Gala Zakończenia festiwalu którą uświetnił niezwykły koncert Leszka Możdżera – kompozytora i muzyka, autora muzyki do mojego ulubionego filmu prezentowanego podczas tej edycji festiwalu.

Tarnowska Nagroda Filmowa – festiwal wybranych polskich filmów fabularnych - jest poświęcona polskiej kinematografii i zalicza się do najstarszych - po festiwalu filmowym w Gdyni – imprez tego typu w Polsce. W 2011 roku impreza została wyróżniona nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przyznaną w kategorii: krajowe wydarzenie filmowe. Wydarzenie od wielu lat wspierane jest i rekomendowana przez osoby, ośrodki kulturalne i instytucje, w tym: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Prezydenta Miasta Tarnowa. Patronat medialny obejmują media lokalne i ogólnopolskie.

W tym roku w tarnowskim kinie Marzenie – jednym z najstarszych działających kin w Polsce - o nagrody publiczności i gremiów jurorskich walczyło 13 filmów konkursowych: IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA Macieja Pieprzycy, MOWA PTAKÓW Xawerego Żuławskiego, (NIE)ZNAJOMI Tadeusza Śliwy, OBYWATEL JONES Agnieszki Holland, PAN T. Marcina Krzyształowicza, PROCEDER Michała Węgrzyna, dwa filmy Jana Komasy: BOŻE CIAŁO oraz najnowszy SALA SAMOBÓJCÓW. HEJTER, SUPERNOVA Bartosza Kruhlika, UKRYTA GRA Łukasza Kośmickiego, WSZYSTKO DLA MOJEJ MATKI Małgorzaty Imielskiej, ZIEJA Roberta Glińskiego i ŻUŻEL Doroty Kędzierzawskiej, który podczas festiwalu miał swoją premierę.

 

W ramach pozakonkursowych projekcji przedstawiono tarnowskim widzom trzy tytuły. Wśród nich był najnowszy film Agnieszki Holland, SZARLATAN ze świetną rola Ivana Trojana. Obraz miał swoją światową premierę podczas ostatniego Berlinale, polska premiera jest dopiero w planach. Poza konkursem przedstawiono również nagrodzoną na warszawskim festiwalu "Kino Dzieci" animację JAKUB, MIMMI I GADAJĄCE PSY Edmundsa Jansonsa. Podczas festiwalu odbyła się premierowa projekcja filmu POWROTY, którego autorem jest tarnowski twórca Bogusław Kornaś – o tym filmie pisaliśmy niedawno na łamach Kuriera.

Już od piętnastu lat festiwalowi towarzyszy sekcja dziecięca, czyli Filmy Młodego Widza, w którym dwanaście zgłoszonych do konkursu bajek oceniało Jury Dziecięce. Podczas imprezy w BWA można było oglądać wystawę plakatów Romana Kalarusa.

Wszystkie imprezy festiwalowe odbyły się z zachowaniem rygorów sanitarnych (dezynfekcja rąk, dystans społeczny, maseczki w pomieszczeniach zamkniętych). W Marzeniu, Amfiteatrze Letnim, Centrum Sztuki Mościce udostępniono nie więcej niż 50% miejsc dla publiczności, a i one czasem świeciły pustkami. Od lat wołamy o unowocześnienie festiwalowej formuły i w tym roku nowość była – choć poniekąd wymuszona, jako że spowodowana sytuacja epidemiczną w kraju. Po raz pierwszy w historii spotkania z twórcami odbywały się bowiem online.

     

Cieszymy się, że mimo tych niesprzyjających warunków tradycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej została zachowana – mówiła podczas gali dyrektor festiwalu Anna Grygiel - Została zrealizowana jako festiwal, czyli spotkanie widza z filmem i widza z widzem, czyli byliśmy w kinie. Twórcy dopisali, mieliśmy spotkania, tyle tylko że nie przyjechali oni do Tarnowa, natomiast spotykali się przy każdym filmie z widzami. To były spotkania w czasie rzeczywistym, tylko dla tych widzów, więc to były takie intymne spotkania. Myślę, że było to wartością dodaną.

A nagrody? Oto one:

Nagroda jury dziecięcego:
Jury dziecięce złożone z reprezentantów tarnowskich przedszkoli i szkół podstawowych, w składzie: Zoja Bielak, Konstancja Iwaniec, Maria Kamińska, Amelia Kieć, Filip Kuczyński, Zuzanna Maciszewska, Michał Mucha, Oliwier Susułowski  - po obejrzeniu 12 filmów konkursowych i w wyniku głosowania nadzorowanego przez opiekunów Jury Dziecięcego 34. TNF, Dominika Fitrzyka i Magdalenę Trusz, postanowiło przyznać Nagrodę Jury Dziecięcego. To statuetka „Maszki” oraz nagroda pieniężna w wysokości  5.000,- zł. Nagrodę za film animowany z serii KICIA KOCIA, odc. KICIA KOCIA POZNAJE STRAŻAKA, w reżyserii Marty Stróżyckiej – obebrała producentka Ewelina Gordziejuk.

      

Nagroda Jury Młodzieżowego
Jury Młodzieżowe w składzie: Ewa Bilska, Michalina Kasprzyk, Tomasz Kret, Igor Kubiś, Adam Krośnicki-Midoń, Jakub Miękina, Joanna Stachnik, Łucja Wrzesień, po obejrzeniu 13 filmów konkursowych postanowiło przyznać Nagrodę Jury Młodzieżowego – Statuetkę „Kamerzysty” oraz 5.000 zł. Małgorzacie Imielskiej, reżyserce filmu WSZYSTKO DLA MOJEJ MATKI: za dojrzały debiut fabularny i odwagę twórczą w kreowaniu kina zaangażowanego, będącego manifestem przeciwko przemocy oraz głosem sprzeciwu wobec panującego systemu.

    

Nagroda Publiczności
Komisja w składzie: Dominik Fitrzyk – przewodniczący, Małgorzata Skalska, Maria Świętochowska dokonała przeliczenia głosów (kuponów plebiscytowych) oddanych w plebiscycie 34. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Najwyższą ocenę publiczności otrzymał film BOŻE CIAŁO. Jego reżyser, Jan Komasa, otrzymał statuetkę „Publika” – Nagrodę Publiczności 34. Tarnowskiej Nagrody Filmowej oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5.000 zł

Nagrody przyznane przez jurorów
Filmy konkursowe podczas festiwalu 34. Tarnowska Nagroda Filmowa oceniało pięcioosobowe jury pod przewodnictwem reżyserki Kingi Dębskiej. Skład jury uzupełniali: Milenia Fiedler, Jacek Cegiełka, Michał Komar i Mikołaj Trzaska.

Podczas posiedzenia, które odbyło się on-line, po obejrzeniu 13 filmów konkursowych, jury przyznało:

Wyróżnienie Piotrowi Witkowskiemu, grającemu główną rolę w filmie PROCEDER w reżyserii Michała Węgrzyna doceniając jego wytrwałość w dążeniu do przekazania prawdy o postaci rapera Tomasza Chady, w którego tak fantastycznie się wcielił.

Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Telewizja Kino Polska –w wysokości 5000 zł – dla Allana Starskiego za światowy rozmach oraz oryginalność w wykreowaniu spójnego autentycznego świata scenografią do filmu UKRYTA GRA w reżyserii Łukasza Kośmickiego.

     

Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Gemini Park Tarnów – również w wysokości 5000 zł – otrzymał Leszek Możdżer za erudycję oraz twórczą, pełną wirtuozerii rekonstrukcję muzyki Mieczysława Kosza w filmie Ikar. Legenda Mietka Kosza. w reżyserii Macieja Pieprzycy. Artysta odebrał nagrodę osobiście podczas gali z rąk dyrektora Gemini Park Tarnów - Zbigniewa Nowaka.

Nagrodę Grand Prix w postaci statuetki Maszkarona i 15 000 zł jury przyznało filmowi SUPERNOVA w reżyserii Bartosza Kruhlika za ten bezkompromisowy i szczery do bólu film, który działa jak dotknięcie obnażonego nerwu. […] Ujawnia skalę emocji, których doświadczamy „tu i teraz”, uwikłani w splatane relacje oraz społeczne zależności, gdzie tak trudno zorientować się, kto jest „za” a kto jest „przeciw”, co jest dobre a co jest złe, jak trudno jest żyć w tym świecie pełnym podziałów. Nagrodę z rąk Prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli odebrał reżyser osobiście podczas gali finałowej.

Nagroda za całokształt twórczości również została przyznana po raz piętnasty. Statuetkę „Dostojny” i 15 000 zł otrzymał reżyser Juliusz Machulski, twórca takich filmów jak VABANK czy SEKSMISJA.

Tym sposobem ponad tygodniowa uczta dla kinomanów, 34. Tarnowska Nagroda Filmowa  – festiwal wybranych polskich filmów fabularnych - przeszła do historii. Do zobaczenia za rok!

Katarzyna Cetera
Zdjęcia - Paweł Topolski (www.tarnow.pl)