Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

TARNÓW I OKOLICE: CO SŁYCHAĆ W MARZENIU

czyli
TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA
NA PÓŁMETKU

Tarnowski festiwal wybranych polskich filmów pełnometrażowych, którego 35, jubileuszową edycję mamy w tym roku - pisze w swojej kolejnej relacji nasza stała korespondentka Katarzyna Cetera, zalicza się do najstarszych imprez filmowych w Polsce. Impreza szczyci się nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przyznaną w 2011 r. w kategorii: krajowe wydarzenie filmowe. Tegoroczna Tarnowska Nagroda Filmowa zmierza już nieuchronnie do finiszu. Na podsumowanie co prawda jeszcze za wcześnie, ale pewne obserwacje warto już zanotować, a i wnioski naszkicować można.

Tegoroczna edycja tarnowskiego święta kina zainaugurowana została 5 czerwca 2021 r. w Amfiteatrze Letnim w Tarnowie koncertem Jazz Band oryginalnego duetu Jan Emil Młynarski – Marcin Masecki. Wiadomo już, że ze względu na przewidywane załamanie pogody Gala Zakończenia TNF oraz recital Zbigniewa Zamachowskiego, zaplanowane na 12 czerwca, nie odbędą się – jak pierwotnie planowano – w tarnowskim amfiteatrze, a w kinie Marzenie - jednym z najstarszych działających kin w Polsce.

O nagrody publiczności i gremiów jurorskich walczy będzie 12 pełnometrażowych filmów konkursowych. Wśród nich wyróżnia się z pewnością oryginalna produkcja SWEAT Magnusa von Horna, ŚNIEGU JUŻ NIGDY NIE BĘDZIE w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej czy zaskakująco dobry jak na reżyserski debiut OSTATNI KOMERS Dawida Nickela. 

Tegoroczny konkurs – podobnie jak w latach ubiegłych - oceni i nagrodzi „Maszkaronem” oraz Nagrodami Specjalnymi ufundowanymi przez TV Kino Polska i Gemini Park Tarnów profesjonalne Jury 35. TNF pod przewodnictwem Juliusza Machulskiego, reżysera i ubiegłorocznego Laureata Nagrody TNF za całokształt twórczości.

Swoją nagrodę - „Kamerzystę” - przyzna również Jury Młodzieżowe w składzie:

Filip Białobrzewski – III Liceum Ogólnokształcące
Jan Cygan – III Liceum Ogólnokształcące (konkurs Skrytykuj!)
Klaudia Madeja – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
Aleksander Niedbała – III Liceum Ogólnokształcące
Patryk Osika - III Liceum Ogólnokształcące 
Barbara Puzon – III Liceum Ogólnokształcące
Wojciech Sztorc – III Liceum Ogólnokształcące
Łucja Wrzesień – I Liceum Ogólnokształcące

Podczas festiwalu w drodze plebiscytu wybrany zostanie film – laureat nagrody publiczności – statuetki „Publika”. 

Filmy Młodego Widza to festiwalowa propozycja dla najmłodszych widzów, towarzysząca TNF od 15 lat (wcześniej znanego jako Kino Młodego Widza). W tym roku o statuetkę „Maszkaronka” przyznawaną przez jury dziecięce ubiega się 18 bajek zgłoszonych przez 6 studiów produkcyjnych. W ramach pozakonkursowych projekcji jubileuszowej edycji Tarnowskiej Nagrody Filmowej przedpremierowo zaprezentowany został nowy film Mariusza Paleja CZARNY MŁYN, oparty na popularnej powieści Marcina Szczygielskiego. Produkcja ta doceniona została na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino”, a specjalny pokaz jest owocem współpracy pomiędzy Tarnowską Nagrodą Filmową a poznańską imprezą. Zobaczymy też trzecią odsłonę przygód uwielbianej przez młodych widzów Basi, której animowane perypetie oparte są na kultowej serii książek („Basia 3”) oraz serial animowany z dobrze znanym festiwalowej publiczności Wikingiem Tappi w roli głównej.

Podczas festiwalu – ale już poza konkursem - zaprezentowane zostaną również najnowsze polskie filmy krótkometrażowe, między innymi ALICJA I ŻABKA Olgi Bołądź, KAMIEŃ Bartosza Kozery, LATO 43 Anety Bussold, NOAMIA Antonio Galdameza, DALEJ JEST DZIEŃ Damiana Kocura, czy ONDYNA Tomasza Śliwińskiego.
 Jurorskie werdykty poznamy co prawda dopiero w najbliższą sobotę 12 czerwca 2021 r. podczas Gali Zakończenia 35. TNF. Podczas tego wydarzenia nagrodą za całokształt twórczości i wkład w kinematografię – statuetką i nagrodą pieniężną – uhonorowany zostanie reżyser Wojciech Marczewski – jego filmy mogliśmy oglądać w ramach festiwalowego Prologu: DRESZCZE, „UCIECZKA Z KINA WOLNOŚĆ oraz ZMORY.

Program 35. TNF - jak co roku - uzupełniają wystawy i spotkania z twórcami. W siedzibie Tarnowskiego Centrum Kultury prezentowana jest wystawa 35/35 Nagrody. Jest to wystawa plakatów filmowych przygotowana specjalnie z okazji jubileuszu 35. lecia festiwalu. Przedstawia ona plakaty do filmów, które na przestrzeni tych 35 lat zdobyły Grand Prix na tarnowskim festiwalu. Wystawę prezentowana będzie do 12 czerwca.

To już tradycja, że autor plakatu artystycznego Tarnowskiej Nagrody Filmowej prezentuje swoje prace na wystawie podczas festiwalu, niemal identycznie jest w tym roku. Różnica jednak jest taka, że wystawa HOMEWORK MÓWI prezentuje prace dwojga autorów: Joanny Górskiej i Jerzego Skakuna, którzy od lat pracują razem. W Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie, możemy oglądać fragment graficznego dorobku tego duetu, związanego z filmem. Na tej wyselekcjonowanej ekspozycji nie zabraknie „klasyków” odnoszących się do historii kina. Ekspozycja czynna będzie do 13 czerwca.

Dotychczas projekcjom konkursowym towarzyszyły spotkania z twórcami, które w dużej mierze odbywały się w klubie festiwalowym w kinie Marzenie. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, sytuacja pandemiczna, a co za tym idzie – rygory sanitarne – wymusiła na organizatorze zmianę formuły spotkań, które odbywają się po filmach konkursowych,
on-line. Rozmowy te moderowali dotychczas w Marzeniu Ryszard Jaźwiński oraz Katarzyna Borowiecka.
Jednym słowem – do zobaczenia w kinie Marzenie.

Katarzyna Cetera

Zdjęcia - organizatorzy