Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

TARNÓW I OKOLICE: FINAŁ 35.TARNOWSKIEJ NAGRODY FILMOWEJ

czyli
ZNAMY LAUREATÓW

Dobiegła końca 35. edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej -  podsumowuje nasza korespondentka Katarzyna Cetera, tarnowskie święto kina, które rokrocznie gromadzi na widowni kina Marzenie – liczącego sobie ponad sto lat i należącego do najstarszych do dziś funkcjonujących kin w Polsce, tłumy widzów. W konkursowych szrankach stanęło dwanaście filmów, które oceniało jury profesjonalne, młodzieżowe, dziecięce oraz publiczność. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w sobotę, 12 czerwca, w kinie Marzenie odczytano werdykty i wręczono nagrody. Galę, którą prowadził Sebastian Szafarz, zakończył recital śpiewającego aktora Zbigniewa Zamachowskiego.

Dzieci z tarnowskich przedszkoli i szkół podstawowych, pod nadzorem opiekunów, po obejrzeniu 21 filmów przyznały swoją nagrodę. Statuetka „Maszaronek” oraz nagroda pieniężna w wysokości pięciu tysięcy złotych trafiły do Anima-Pol — producenta serii PAMIĘTNIK FLORKI za odcinek SUPERBOHATEROWIE. Z rąk dziecięcego jury nagrodę odebrał producent Paweł Wendorff.

Jury młodzieżowe również ogłosiło swój werdykt. Po obejrzeniu 12 filmów konkursowych młodzi tarnowscy kinomani przyznali statuetkę „Kamerzysty” oraz nagrodę pieniężną w wysokości pięciu tysięcy złotych Mariuszowi Wilczyńskiemu, reżyserowi filmu animowanego ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA, Mariuszowi Wilczyńskiemu. Nagrodę wręczyła przewodnicząca jury Łucja Wrzesień.

Filmy biorące udział w konkursie oceniało sześcioosobowe jury pod przewodnictwem Juliusza Machulskiego. Po obejrzeniu dwunastu filmów przyznano dwie nagrody specjalne oraz nagrodę główną - Grand Prix. Nagroda specjalna ufundowana przez Gemini Park Tarnów – pięć tysięcy złotych – trafiła do Magdaleny Koleśnik, odtwórczyni głównej roli w filmie SWEAT w reżyserii Magnusa von Horna. Nagrodę laureatce wręczyła Joanna Rzepecka-Zienko, dyrektor ds. marketingu i PR Gemini Park Tarnów. Drugą spośród nagród specjalnych, ufundowaną przez Telewizję Kino Polska – również pięć tysięcy złotych - otrzymał Dawid Nickel, reżyser filmu OSTATNI KOMERS Laureat podziękował Jury 35. TNF oraz widzom festiwalowym w krótkim filmie nadesłanym do organizatora festiwalu.

Nagrodą główną - Grand Prix - w postaci statuetki „Maszkarona” oraz nagrody finansowej w wysokości piętnastu tysięcy złotych – uhonorowano ponownie Mariusza Wilczyńskiego. Jego film ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA jeszcze rok temu nie mógłby pojawić się w konkursie. Tym razem, po zmianie formuły film został nagrodzony za niesamowitą, spełnioną artystycznie opowieść meandrującą po pamięci osobistej i zbiorowej. Za ocalenie kawałka pięknej historii polskiego kina; za wiarę, że sztuka może być rozmową - także z tymi, których już nie ma. I za muzykę Nalepy też. Nagrodę wręczył laureatowi Roman Ciepiela, Prezydent Tarnowa.

Komisja, której przewodniczącym był Marcin Dąbek, dokonała przeliczenia głosów, oddanych przez publiczność w tegorocznym plebiscycie 35.TNF na nagrodę publiczności. Najwyższą notę otrzymał film 25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY. Reżyser filmu, Jan Holoubek, otrzymał statuetkę „Publika” oraz nagrodę pieniężną w wysokości pięciu tysięcy złotych. Reżyser filmu podziękował tarnowskiej publiczności w krótkim filmie nadesłanym do organizatora festiwalu.

Od pierwszych dni festiwalu wiadomo było, że kapituła 35. TNF nagrodą za całokształt twórczości i wkład w polską kinematografię postanowiła uhonorować statuetką „Szczęścior” i nagrodą w wysokości dziesięciu tysięcy złotych reżysera Wojciecha Marczewskiego. Tę nagrodę reżyser odebrał osobiście z rąk zastępcy prezydenta Tarnowa Agnieszki Kawy. Nagroda za całokształt twórczości została wręczona po raz 16.

Podczas gali 35. Tarnowskiej Nagrody Filmowej prezydent Tarnowa Roman Ciepiela uhonorował „Tarnowskim Dukatem" wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu Jerzego Armatę, a Galę zakończył recital Zbigniewa Zamachowskiego. Licznie zgromadzona tarnowska publiczność ochoczo podchwyciła refren utworu KOBIETY JAK TE KWIATY. Takich imprez – jak widać – bardzo nam brakowało.

W niedzielę w konie marzeni odbyły się pokazy nagrodzonych filmów. Kolejna, 36. edycja Tarnowskiej nagrody Filmowej odbędzie się już za rok, miejmy nadzieję, że tym razem bez pandemicznych obostrzeń – czego sobie i Państwu z całego serca życzę.

Katarzyna Cetera

Zdjęcia - Paweł Topolski (www.tarnow.pl )