Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Casting

Nowy film Dawida Szpary - "Drzazga. W stronę chwały".

19 lipca o godz. 16 w Centrum Sztuki Mościce (antresola) odbył się prowadzony przez Mateusza Żelazo - działającego w branży teatralnej (TNT) i filmowej (D. Szpara i B. Kornaś), casting do filmu fabularnego "Drzazga. W stronę chwały". Prace nad filmem dopiero ruszają – w ostatni poniedziałek twórcy wybierali spośród kandydatów tych, którzy sprawdzą się jako epizodyści. Szukano sprawnych fizycznie mężczyzn w wieku 18–30 lat do udziału w scenach batalistycznych, a także kobiet w wieku 20–65 lat i mężczyzn 45–65 lat do scen zbiorowych. Nie sprawdzano umiejętności aktorskich, nie było też specjalnych wymagań. Casting był kierowany do osób, które chciałyby sprawdzić się na planie filmowym, czy też wystąpić w filmie z profesjonalnymi aktorami. Film "Drzazga. W stronę chwały" będzie oparty na historii plutonu "Regina II", który należał do Batalionu 16 Pułku Piechoty Armii Krajowej "Barbara". - Tym razem postanowiłem skupić się na grupie ludzi młodych, których życiowe plany marzenia i lęki miażdży koło historii. Jest w tym miejsce i na prawie dokumentalno – epickie przedstawienie szlaku bojowego plutonu, i na poetycko – oniryczne wejście w zaświaty – mówi Dawid Szpara, reżyser 4 filmów, niekwestionowany lider tarnowskiego środowiska filmowego, twórca teatru Scena Tabu. Tekstem tym debiutuje na łamach naszego portalu Aleksandra Pisz - aktorka Teatru Nie Teraz, studentka polonistyki UJ.  

Żołnierze tego batalionu skutecznie bronili ludność wiosek i miasteczek Pogórza przed grabieżami i represjami oddziałów niemieckich. Okolice stwarzały dobre warunki do działań partyzanckich w okresie II wojny światowej. Głównie na tym terenie działał batalion, Niemcy wielokrotnie próbowali otoczyć partyzantów w lasach i zniszczyć ich, ale bez powodzenia. 25 września 1944 roku okupant zarządził koncentrację sił niemieckich w rejonie Ciężkowic oraz Paleśnicy, doszło do wielkiego boju pod Jamną. Wielka przewaga sił wroga (600 partyzantów starło się z 4800 żołnierzami SS i żandarmerii) nie załamała partyzantów. Przez cały dzień odpierali ataki, dopiero wieczorem dowódca wydał rozkaz o wycofaniu wszystkich oddziałów.

     

W zamierzeniu fabuła ma obejmować właśnie bitwę pod Jamną i pogrom oddziału w Dąbrach 16 października 1944 roku. Te wydarzenia będą widziane z perspektywy dowódcy – tytułowy bohater "Drzazga" – a więc pułkownika Jerzego Pertkiewicza.  Ważni będą też żołnierze – ludzie młodzi, których plany i marzenia zostaną brutalnie zwerfikowane przez bieg historii.

Casting miał miejsce w Tarnowie, co nie jest przypadkowe – zarówno w kontekście miejsca akcji filmu (zdjęcia mają być kręcone na terenie Pogórza Ciężkowicko-Rożnowskiego i skansenu w Nowym Sączu), jak i samego zespołu, który nad filmem pracuje. Twórcy to postaci znane w lokalnym środowisku. Reżyserem i scenarzystą jest Dawid Szpara. Scenariusz współtworzy Andrzej Prokop. Zygmunt Pertkiewicz, syn pułkownika, to właściciel praw do adaptacji książki „Regina II”. Kierownikiem produkcji jest Kamil Zyznar, koproducenci – Jerzy Pilch i Zygmunt Pertkiewicz. Film będzie kręcony przez GSF COMPANY Sp. z o.o. ze spółką Sztuka Wyobraźni Sp. z o.o.

Premiera zaplanowana jest na jesień 2022 roku. Film ma być dostępny w ogólnopolskiej dystrybucji, będzie można zobaczyć go w kinach w całym kraju, a może i na ekranach telewizorów.

źródła:
https://www.eska.pl/tarnow/casting-do-fabularnego-filmu-drzazga-w-strone-chwaly-kogo-szukaja-tworcy-aa-1NVZ-yAmP-xzmL.html?fbclid=IwAR02Lu-8ohs5VXRCx_tBTXAGezLva-QCauG8GgaYwAKcD8mftLFEUjzCWJQ
http://16lo.tarman.pl/?p=658
https://www.rdn.pl/kultura/tarnowianie-moga-zagrac-w-filmie-rezyser-zaprasza-na-casting

Dawid Szpara - filmografia
2019
PAN APOTHEKER
Film fabularny - krótkometrażowy
Scenariusz, Reżyseria, Montaż, Koproducent
2018
STEFANIA ŁĄCKA. SERCE W PASIAKU
Film dokumentalny - fabularyzowany
Scenariusz, Reżyseria, Montaż, Opracowanie muzyczne, Producent, Udźwiękowienie, Zdjęcia dokumentalne, Dystrybucja
2016
OTTO SCHIMEK. WIERNY SUMIENIU
Film dokumentalny - fabularyzowany
Reżyseria, Montaż, Muzyka, Producent, Napisy, Udźwiękowienie, Zdjęcia dokumentalne
2014
KS. ROMAN SITKO. BOHATER Z WIARY
Film dokumentalny
Reżyseria, Montaż, Opracowanie muzyczne, Współpraca scenograficzna, Producent

oraz
Teatr Scena Tabu - Aleksander Fredro "Świeczka zgasła" w reżyserii Dawida Szpary. W rolach głównych Ireneusz Pastuszak i Ewelina Bieś. Premiera przedstawienia odbyła się 10 lutego 2019 r.

Aleksandra Pisz