Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

"Biegun ciepła polskiego kina"

Tak, dość ryzykownie w świetle ogólnopolskiej „kariery” hasła reklamującego Tarnów, jako biegun ciepła, oficjalnie rozpoczęto kampanię promocyjną jubileuszowej 30.Tarnowskiej Nagrody Filmowej – drugiego po Gdyńskim, najstarszego festiwalu filmowego w Polsce. Potrwa on od 24 do 30 kwietnia 2016 r., a  w programie festiwalu – jak zapowiadają organizatorzy z TCK:  zgodnie z założeniami regulaminowymi zaprezentujemy wszystkie z form, które on przewiduje, przybierając tym samym kształt imprezy o charakterze interdyscyplinarnym. Tegoroczne konkursowe projekcje w liczbie 12. oceniać będzie Jury pod przewodnictwem wybitnego aktora i reżysera J. Stuhra oraz m.in.: T. Sobolewskiego - krytyka filmowego, K. Latały – Pełnomocnik d.s. Kultury U.M, E. Braun – scenografa. Projekcje konkursowe wzbogacone zostaną spotkaniami z ich twórcami. Konkurs o Nagrodę Grand Prix – Statuetkę Maszkarona, Nagrodę Publiczności i Nagrodę Jury Młodzieżowego, uzupełnią pokazy filmów krótkometrażowych, projekcje specjalne oraz konkurs filmów dla dzieci i młodzieży prezentowany w ramach cyklu Filmy Młodego Widza, warsztaty filmowe Yacha Paszkiewicza dla dzieci i młodzieży, debaty, spotkania czy wreszcie koncerty muzyki na żywo w cyklu Ilustracje (z udziałem The Dumplings, Piotra Zioły, Coals, The Cuts, Mikromusic&Skubas) w namiocie festiwalowym na tarnowskim Rynku, koncert Inauguracyjny (koncert 30-lecia – Muzyka Filmowa Warsa, Szpilmana, Komedy, Matuszkiewicza w aranżacjach i wykonaniu Włodka Pawlika, laureata Grammy z udziałem solistów), koncert muzyki filmowej (Motion Trio) czy Gala wręczenia Nagród na tarnowskim Rynku (Kazanecki: muzyka filmowa w wykonaniu Sinfonia Viva). Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zapowiadającej jubileuszową 30. edycję festiwalu, na którą „zapomniano” zaprosić tkk, organizatorzy przedstawili szczegółowy program przeglądu i opowiedzieli o imprezach towarzyszących wydarzeniu.

 

- Tarnowska Nagroda Filmowa jest ważna nie tylko dla mieszkańców Tarnowa, ale ma zasięg ogólnopolski, cieszymy się, że od lat pomagamy przy organizacji festiwalu i będziemy kontynuować to w przyszłości– mówił Tomasza Hinc – członek zarządu Grupy Azoty będącej głównym partnerem festiwalu. O wyjątkowości tarnowskiego przeglądu mówił też prezydent Roman Ciepiela -Tarnów pokazuje to co w polskim filmie ważne, a być może nie dostrzeżone gdzie indziej. Tarnowska Nagroda Filmowa to część kulturalnego pejzażu naszego miasta – podkreślał.

 Jurorzy będą oceniać 12 filmów konkursowych. Nagrodą Grand Prix dla twórców zwycięskiego obrazu jest tradycyjnie statuetka Maszkarona i 20 tysięcy złotych. Tegoroczna nagroda za całokształt twórczości, za wkład w rozwój polskiej kinetografii, trafi do Witolda Sobocińskiego, mentora operatorów filmowych i mistrza tego zawodu.

W przeddzień rozpoczęcia festiwalu, 23 kwietnia o godzinie 18, odbędzie się „WIECZÓR TARNOWSKI”, podczas którego w symboliczny sposób zostanie pokazany tarnowski udział w polskiej kinematografii. W kinie Marzenie podczas spotkania z publicznością o swojej przygodzie z filmem opowiedzą osoby pochodzące z Tarnowa i w różny sposób związane z polskim filmem. Spotkanie poprowadzi krytyk filmowy - Łukasz Maciejewski, a do udziału zostali zaproszeni między innymi Joanna Sydor, Marcin Hycnar, Kamil Kula czy Wilhelm Sasnal. Wieczór swoimi interpretacjami przebojów filmowych uświetni tarnowski zespół MONK. Spotkanie zakończy pokaz filmu „Demon” w reżyserii zmarłego w ubiegłym roku, pochodzącego także z Tarnowa, Marcina Wrony.

W ramach projekcji dodatkowych w Kinie Marzenie zobaczymy cykl filmowy „Krótko o Oskarach” połączony z wystawa outdorrową PISF  „Polska droga do Oskarów”. Zobaczymy tam polskie filmy krótkometrażowe nominowane i nagradzane statuetką amerykańskiej akademii filmowej a wśród nich nagrodzony film „Katedra” w reżyserii Tomasza Bagińskiego, który został nakręcony na podstawie powieści tarnowianina Jacka Dukaja.

Jako projekcję specjalną zobaczymy miedzy innymi przedpremierowy pokaz -  „Cosmos” – Andrzeja Żuławskiego. Będzie to premierowy pokaz w Polsce.  Do tej pory film pokazany był tylko podczas festiwalu Camerimage. Na szczególną uwagę zasługuje też film rysunkowy  dla dzieci „Proszę słonia” – Witolda Giersza, który po latach przerwy jest ponownie wprowadzany na polskie ekrany po rekonstrukcji cyfrowej. Dla młodzieży podobnie jak w latach ubiegłych przygotowano swego rodzaju „lekcje filmowe”, które staną się ilustracją do rozmowy z młodzieżą. Gospodarzem tych projekcji  będzie Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza  ALE KINO! Warto podkreślić, że będą to filmy, które nie wejdą do dystrybucji i nie będą pokazywane w polskich kinach.

W Tarnowskim Centrum Kultury zobaczymy ekspozycję poświęconą nestorowi polskich operatorów i mistrzowi tego zawodu - „Witold Sobociński-wizualna ciągłość obrazu” z Muzeum Kinematografii w Łodzi. Część wystawy stanowią prywatne zbiory operatora. Witold Sobociński jest też tegorocznym laureatem nagrody specjalnej za wkład w rozwój polskiej kinetografii.  Na tarnowskim Rynku tym razem zobaczymy dwie ekspozycje outdoorowe PISF, wspomniana wcześniej wystawa „Polskie drogi do Oscarów” -  stanowiąca uzupełnienie cyklu wyświetlanego w ramach projekcji dodatkowych oraz „10-lat emocji” podsumowujące jubileusz 10-lecia istnienia Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w Polsce. Czwarta to wystawa plakatów „Stasys Eidrigevicius” prezentowana w Centrum Sztuki Mościce. Będą to plakaty ze zbiorów artysty, który jest autorem plakatu 30.Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

W kwietniowe dni w Tarnowie będzie również koncertowo. Na rozpoczęcie koncert  WŁODEK PAWLIK TRIO PLUS… z udziałem Ewy Bem, Piotra Machalicy i Piotra Zioły  w Centrum Sztuki Mościce.  Od poniedziałku do piątku cykl koncertów w namiocie festiwalowym na tarnowskim Rynku, w których wystąpią zespoły młodego pokolenia: Piotr Zioła, Mikromusic & Skubas, The Cuts, Coals, The Dumplings.

Dodatkowo w  Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach będziemy świadkami koncertu zespołu  MOTION TRIO – filmowo . Koncertowi towarzyszy pokaz video z motywami malarstwa krakowskiego artysty Jacka Sroki.

Koncert Galowy na zakończenie jubileuszowej  30. Tarnowskiej Nagrody Filmowej „KAZANECKI” -  muzyka filmowa w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwownowicza odbędzie się tradycyjnie już na tarnowskim Rynku. Przypomnijmy, że Waldemar Kazanecki to kompozytor znany z muzyki między innymi do serialu „Czarne chmury” czy słynnego walca z Nocy i Dni.

TNF to także różnego rodzaju warsztaty i inne wydarzenia. W tym roku będzie to między innymi   „NIEME KINO” – warsztaty animacji Yacha Paszkiewicza czy  „FILMOWANKI i kropka!” - warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży. Podobnie jak rok temu zobaczymy prezentację projektu Polska Światłoczuła  z udziałem Doroty Kędzierzawskiej i Arthura Reinharta w ramach projektu zabawy interaktywne rysowania światłem.

Projekcje konkursowe:

„11 minut” -  reż. Jerzy Skolimowski

„Anatomia zła” -  reż. Jacek Bromski

„Córki dancingu” -  rez. Agnieszka Smoczyńska

„Czerwony pająk” -  reż. Marcin Koszałka

„Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” -  reż. Janusz Majewski

„Intruz” - ,reż. Magnus von Horn

„Karbala” - reż. Krzysztof Łukaszewicz

„Letnie przesilenie” -  reż. Michał Rogalski

„Moje córki krowy” - reż. Kinga Dębska

„Na Granicy” -  reż. Wojciech Kasprzycki

„Obce niebo” - reż. Dariusz Gajewski

„Panie Dulskie” -  reż. Filip Bajon

Więcej szczegółów na temat festiwalu można przeczytać na stronie internetowej 30. Tarnowskiej Nagrody Filmowej: http://www.tarnowskanagrodafilmowa.pl/

Za: (ah) www.tarnow.pl oraz materiałów organizatorów 30.TNF