Niezależny autorski portal internetowy poświęcony kulturze i sztuce miasta i regionu, na bieżąco monitorujący to, co w kulturalnej trawie piszczy.​

Niezależny autorski portal internetowy poświęcony kulturze i sztuce miasta i regionu, na bieżąco monitorujący to, co w kulturalnej trawie piszczy.

NASZ PATRONAT - ZAPOWIEDZI

I Międzynarodowy Konkurs Literacki „O Laur Tarnowskiej Starówki” im. Józefa Komarewicza

______________________________

36. TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA

Festiwal Wybranych Polskich Filmów Pełnometrażowych

Tarnów
27 maja – 4 czerwca 2022

______________________________

40 lat Festiwalu Tydzień Talentów
15-21 maja
Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

Jubileuszowa odsłona zapoczątkowanego w 1982 roku wydarzenia promującego szczególnie utalentowanych początkujących artystów. Wielkie święto muzyki i młodości – w tej edycji poświęcone pięknej i wymagającej sztuce fortepianowej.

______________________________

Previous
Next

______________________________

Perun:

Z premedytacją nie oglądam TV.

Telewizor u mnie siedzi w pudle już piąty rok. W ten wyjazdowy weekend miałem przykrą przyjemność zapoznać się z repertuarem różnych stacji korzystając z zastanego odbiornika TV. Po takiej przerwie dostrzega się znaczące różnice i niestety regres kultury.
To, co zobaczyłem i posłuchałem tak bardzo mnie przeraziło i tak bardzo mną wstrząsnęło, że obawiam się, że nie dam rady opisać tego odczucia. Przestraszyłem się zdając sobie sprawę z tego jaka masa rodaków jest karmiona szambem.
Do tej chwili mam wykrzywione usta z wielkim niesmakiem po obejrzeniu fragmentów programów informacyjnych, a także popularno-rozrywkowych. To jest kompletne dno szambowozu!!!
Dziennikarze – błaźni, aroganci, klakierzy i ignoranci, którzy kilkadziesiąt lat temu nie zdaliby matury.
Politycy “polemizujący” w TV – takie typy spotykaliśmy w XX wieku w zieleni miejskiej lub w PGR-ach.
Naukowcy – kilku karierowiczów żądnych kasy za udział w reklamach.
Ludzie kultury i sztuki – kompletny brak.
Gdzie się podziały programy, w których wykształceni, z nieprzeciętną inteligencją, kulturalni redaktorzy dawali wzór szlachetnej osobistej i społecznej postawy? Gdzie wywiało autorytety – ludzi nauki, kultury i sztuki?
W zamian mamy głupkowate seriale lub programy, w których zestaw nieokrzesanych prymitywnych i wulgarnych osób, siedząc na kanapie przed TV, żłopiąc piwo i pierdząc, mówi- “ocenia”, co jest fajne, a co niefajne, kształtuje opinię widzów. Ogląda ich podobno 70-90% społeczeństwa, które ma teraz potwierdzenie, że to jak żyją i jak się zachowują jest w porządku (jest OK i COOL!).
SKANDAL!!!  SKANDAL!!!   SKANDAL!!!
Misja kulturalna programów telewizyjnych rozmyła się gdzieś już dawno temu i nie wiadomo, czy powróci.
Jest zgoda społeczeństwa na to wszystko.
Najważniejsze w państwie osoby muszą znać ten stan rzeczy – aprobują to nie wyrażając jakiegokolwiek sprzeciwu.
Ludzie – zróbmy coś z tym, bo intelekt naszego narodu umiera na naszych oczach i na nasze życzenie!
Jesteśmy otumaniani repertuarem TV oraz coraz większą ilością dostępnego oficjalnie i legalnie alkoholu (dorosłe i mądre osoby korzystają z umiarem, ale ile takich jest? Albo ta młodzież popisująca się przed rówieśnikami?)
Jak kiedyś kolonizatorzy rozpijali rdzennych mieszkańców Ameryki, tak dziś poprzez alkohol i tragiczny poziom intelektualny programów morduje się bezkrwawo Polaków!
Alkohol sprzedawany na stacjach benzynowych!!!
To świadectwo NARODOWEGO KRETYNIZMU, UPODLENIA I PONIŻENIA, którego doczekaliśmy się w XXI wieku.
Do tego dochodzi skrajnie fatalna polityka wewnętrzna i zewnętrzna rządu, która doprowadziła do tego, że Polacy są skłóceni nawet ze swoimi najbliższymi, a żaden z sąsiadów już nas nie lubi.
Rzucą jeszcze więcej kiełbasy na grilla, puszek piwa i małpeczek w popularnych sklepach, pokażą w TV zawody pływackie w moczu i będzie można podzielić się Polską jak resztką kilkudniowej pleśniejącej pizzy!!!
Kulturalna Polsko gdzie jesteś?!
Mądry Polaku przed szkodą gdzie jesteś?!
P.S.
Pominąłem opis kilku programów.
To się w głowie nie mieści, to nie przechodzi przez usta, ani przez klawiaturę.
O mechanizmach manipulacji też nie wspominam. To zagrożenie jest/powinno być dla wszystkich oczywiste.
Niezmiennie polecam lekturę – Gustav le Bon, “Psychologia tłumu”

Piotr Barszczowski (fb)

TKK 2008 – 2013

————————

wiersze ostatnie

Oldze T. po Noblu

świat
stworzony ze słów
umiera
 
a my wraz z nim
i nawet tego
nie zauważamy

nie potrafimy
opowiedzieć
sobie świata
z którym
coś jest
nie tak
 
Internet
to
opowieść idioty
                 więc
Grając na wielu
bębenkach

            jesteśmy
ciągle
          w podróży
Ludzie księgi
Bieguni

od
Prawieku
Prowadzimy swój pług
przez kości
umarłych

                jak tkacz
                zwijając
                swoje życie

czuli narratorzy
budujemy sobie
Dom dzienny
i
dom nocny

czekając na Godota

zamiast niego
spotykamy
Charona

to on
           za obola
przeprawia nas
przez Styks
              do otchłani
Ksiąg Jakubowych

nasza
zagubiona dusza
                 snuje swoje
Opowiadania bizarne
poszukując
                Lalki i perły
a może
Czarnej ruty
na wigilię

                  Ryszard S.

O TYM I OWYM 229

Dekalog Polaka

“…Jam jest Polska, Ojczyzna twoja, ziemia Ojców, z ktorej wzrosłeś.

Wszystko, czymś jest,
po Bogu mnie zawdzięczasz.

 

1. Nie będziesz miał ukochania
 ziemskiego nade mnie.

2. Nie będziesz wzywał imienia Polski
 dla własnej chwały,
 kariery albo nagrody.

3. Pamiętaj, abyś Polsce oddał bez wahania
 majątek, szczęście osobiste i życie.

4. Czcij Polskę, Ojczyznę twoją,
 jak matkę rodzoną.

5. Z wrogami Polski walcz wytrwale
do ostatniego tchu, do ostatniej kropli
krwi w żyłach twoich.

6. Walcz z własnym wygodnictwem i tchórzostwem.
Pamiętaj, że tchórz nie może być Polakiem.

7. Bądź bez litości dla zdrajców
imienia polskiego.

8. Zawsze i wszędzie śmiało stwierdzaj,
że jesteś Polakiem.

9. Nie dopuść, by wątpiono w Polskę.

10. Nie pozwól, by ubliżano Polsce,
poniżając Jej wielkość i Jej zasługi,
Jej dorobek i Majestat.

 

Będziesz miłował Polskę
pierwszą po Bogu miłością.
Bedziesz Ją miłował więcej
niż siebie samego”.

Zofia Kossak-Szczucka

PITAVALE - 113

wg. Jerzego Reutera

Miłość w teatrze

To nie tylko sceniczne dramaty, pisane przez wielkich dramaturgów, to także zwykła proza życia, schowana gdzieś głęboko za tajemniczymi kulisami, w garderobach, pracowniach i emocjach, jakże ważnych dla każdego artysty. To raczej zrozumiałe, że życie na scenie musi przenosić się gdzieś głębiej i odciskać swoje piętno na dniu codziennym uczestników tego niecodziennego dell`arte. Pan elektryk z tarnowskiego teatru był młodym i bardzo przystojnym mężczyzną, a mało tego, był nad wyraz ambitny i rządny wejścia na scenę w jakiejś wyrazistej pozie, by zaimponować wszystkim. Jednak pozostałoby to w sferze nocnych marzeń, gdyby do naszego teatru nie została zatrudniona młoda, tuż po studiach, piękna aktorka. A byla tak powabna, że skupiała na sobie gorący wzrok wszystkich mężczyzn i zadrosne spojrzenia kobiet. Elektryk – tak go nazwiemy, by nie urągać jego pamięci – zakochał się od pierwszego wejrzenia, co było zawsze widoczne na oświetlanej przez niego scenie i rozpoczął powolne eksponowanie przed wybranką swoich wdzięków.

Pitaval 113

TARNÓW I OKOLICE: FINAŁ 35.TARNOWSKIEJ NAGRODY FILMOWEJ

ZNAMY LAUREATÓW

Dobiegła końca 35. edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej –  podsumowuje nasza korespondentka Katarzyna Cetera, tarnowskie święto kina, które rokrocznie gromadzi na widowni kina Marzenie – liczącego sobie ponad sto lat i należącego do najstarszych do dziś funkcjonujących kin w Polsce, tłumy widzów. W konkursowych szrankach stanęło dwanaście filmów, które oceniało jury profesjonalne, młodzieżowe, dziecięce oraz publiczność. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w sobotę, 12 czerwca, w kinie Marzenie odczytano werdykty i wręczono nagrody. Galę, którą prowadził Sebastian Szafarz, zakończył recital śpiewającego aktora Zbigniewa Zamachowskiego.

Dzieci z tarnowskich przedszkoli i szkół podstawowych, pod nadzorem opiekunów, po obejrzeniu 21 filmów przyznały swoją nagrodę.Statuetka „Maszaronek” oraz nagroda pieniężna w wysokości pięciu tysięcy złotych trafiły do Anima-Pol — producenta serii PAMIĘTNIK FLORKI za odcinek SUPERBOHATEROWIE. Z rąk dziecięcego jury nagrodę odebrał producent Paweł Wendorff.

Jury młodzieżowe również ogłosiło swój werdykt. Po obejrzeniu 12 filmów konkursowych młodzi tarnowscy kinomani przyznali statuetkę „Kamerzysty” oraz nagrodę pieniężną w wysokości pięciu tysięcy złotych Mariuszowi Wilczyńskiemu, reżyserowi filmu animowanego ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA, Mariuszowi Wilczyńskiemu. Nagrodę wręczyła przewodnicząca jury Łucja Wrzesień.

Filmy biorące udział w konkursie oceniało sześcioosobowe jury pod przewodnictwem Juliusza Machulskiego. Po obejrzeniu dwunastu filmów przyznano dwie nagrody specjalne oraz nagrodę główną – Grand Prix. Nagroda specjalna ufundowana przez Gemini Park Tarnów – pięć tysięcy złotych – trafiła do Magdaleny Koleśnik, odtwórczyni głównej roli w filmie SWEAT w reżyserii Magnusa von Horna. Nagrodę laureatce wręczyła Joanna Rzepecka-Zienko, dyrektor ds. marketingu i PR Gemini Park Tarnów. Drugą spośród nagród specjalnych, ufundowaną przez Telewizję Kino Polska – również pięć tysięcy złotych – otrzymał Dawid Nickel, reżyser filmu OSTATNI KOMERS Laureat podziękował Jury 35. TNF oraz widzom festiwalowym w krótkim filmie nadesłanym do organizatora festiwalu.

Nagrodą główną – Grand Prix – w postaci statuetki „Maszkarona” oraz nagrody finansowej w wysokości piętnastu tysięcy złotych – uhonorowano ponownie Mariusza Wilczyńskiego. Jego film ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA jeszcze rok temu nie mógłby pojawić się w konkursie. Tym razem, po zmianie formuły film został nagrodzony za niesamowitą, spełnioną artystycznie opowieść meandrującą po pamięci osobistej i zbiorowej. Za ocalenie kawałka pięknej historii polskiego kina; za wiarę, że sztuka może być rozmową – także z tymi, których już nie ma. I za muzykę Nalepy też. Nagrodę wręczył laureatowi Roman Ciepiela, Prezydent Tarnowa.

Komisja, której przewodniczącym był Marcin Dąbek, dokonała przeliczenia głosów, oddanych przez publiczność w tegorocznym plebiscycie 35.TNF na nagrodę publiczności. Najwyższą notę otrzymał film 25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY. Reżyser filmu, Jan Holoubek, otrzymał statuetkę „Publika” oraz nagrodę pieniężną w wysokości pięciu tysięcy złotych. Reżyser filmu podziękował tarnowskiej publiczności w krótkim filmie nadesłanym do organizatora festiwalu.

Od pierwszych dni festiwalu wiadomo było, że kapituła 35. TNF nagrodą za całokształt twórczości i wkład w polską kinematografię postanowiła uhonorować statuetką „Szczęścior” i nagrodą w wysokości dziesięciu tysięcy złotych reżysera Wojciecha Marczewskiego. Tę nagrodę reżyser odebrał osobiście z rąk zastępcy prezydenta Tarnowa Agnieszki Kawy. Nagroda za całokształt twórczości została wręczona po raz 16.

Podczas gali 35. Tarnowskiej Nagrody Filmowej prezydent Tarnowa Roman Ciepiela uhonorował „Tarnowskim Dukatem” wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu Jerzego Armatę, a Galę zakończył recital Zbigniewa Zamachowskiego. Licznie zgromadzona tarnowska publiczność ochoczo podchwyciła refren utworu KOBIETY JAK TE KWIATY. Takich imprez – jak widać – bardzo nam brakowało.

W niedzielę w konie marzeni odbyły się pokazy nagrodzonych filmów. Kolejna, 36. edycja Tarnowskiej nagrody Filmowej odbędzie się już za rok, miejmy nadzieję, że tym razem bez pandemicznych obostrzeń – czego sobie i Państwu z całego serca życzę.

Katarzyna Cetera

Zdjęcia – Paweł Topolski (www.tarnow.pl )

Zobacz również:

Wariacje na temat życia

Onegdaj, we czwartek 24 marca w Stowarzyszeniu Przepraszam przy Rynku, popularnym miejscu spotkań tarnowskiej bohemy, odbył się nieoficjalny pokaz przedpremierowy filmu “Powroty” w reżyserii Bogusława Kornasia. Człowieka orkiestry, o renesansowych wręcz zainteresowaniach, których artystyczną dominantą

Czytaj więcej....

Najtrudniej przebaczyć sobie.

Jezus jest najlepszym terapeutą: Codziennie rozmawiam z Bogiem – mówi w interesującym wywiadzie dla portalu Aleteia Marcin Kwaśny. Ceniony aktor filmowy, teatralny i telewizyjny wodzący się z Tarnowa. Znany m.in. z takich filmów jak Rezerwat,

Czytaj więcej....
Previous
Next

MALOWANIE SŁOWEM

Ryszard Smagacz

Tryptyk Katyński część I

1940 – 2010 Katyń

to

dla Polaków

                   ziemia

święta i przeklęta

wojenna

              dwie daty

dwie listy

ale

           od

                     teraz

pamięć jedna

wtedy

bezimienny guzik

z orzełkiem

teraz

              obrączka

z imieniem

prezydenta

wtedy

strzały w tył głowy

i milczący las

wokół

                      teraz

salwy honorowe

Zygmunt i Wawel

i pokój

               także my

jakby

           nie ci

                      sami

oby

Tryptyk Katyński

Nasze projekty i premiery:

maj – czerwiec 2003 Peregrynacja z kopią Veraikonu: Nowy Sącz, Stary Sącz, Just, Rożnów, Tropie, Jamna, Lipnica Murowana,  Nowy Wiśnicz, Szczepanów, Zabawa, Zawada, Tarnów 
grudzień 2010 – Hotel Tarnovia

maj 2011 – Warszawa – Muzeum Niepodleglości

kwiecień 2012 – Warszawa – Więzienie na Rakowieckiej
lipiec 2013 – Synagoga – Dąbrowa Tarnowska
październik 2014 – Warszawa Żoliborz – Dom Pielgrzyma “Amicus”
listopad 2014/2015 – Tuchów, Ołpiny /Wymarsz/
sierpień 2015 – Ołpiny
luty 2016 – Warszawa – Galeria Porczyńskich
marzec 2016 – Tuchów klasztor
październik 2016 – Tarnów Ratusz
październik 2017 – Tuchów – Kraków – Warszawa

listopad 2018 – Opole

Spektakl teatralny w wykonaniu adeptów TNT

Arkadia – Sybir – Powrót do nieswojego domu

kwiecień 2019

Listopad 2019

Ośrodek Praktyk Artystycznych – Dom Ludowy Maszkienice

Lipiec 2020

Ośrodek Praktyk Artystycznych – Dom Ludowy Maszkienice

Pierwsza premiera online – grudzień 2020

dworek M. Konopnickiej w Żarnowcu

_______________________

SPOTKANIA

_______________________

więcej na www.nieteraz.pl 
www.tarnowskikurierkulturalny.pl