Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Żyję ekologicznie na codzień

To tytuł pierwszego konkursu ekologicznego, zorganizowanego w szkołach podstawowych Gminy Lisia Góra. Zgodnie z intencją jego pomysłodawców: Szkoły Podstawowej w Śmignie i Gminnego Ośrodka Kultury w Lisiej Górze z siedzibą w Śmignie, przebiegał on dwutorowo. Pierwsza jego część to Międzyszkolny Konkurs Plastyczny, w którym udział wzięło 8 szkół podstawowych - Breń, Brzozówka, Kobierzyn, łukowa, Pawęzów, Stare Żukowice i Śmigno skąd nadesłano 110 prac. Druga część to Międzyszkolny Pokaz Ekologicznej Mody Wieczorowej, do którego zgłosiły się reprezentacje 5 szkół podstawowych - Kobierzyna, Lisiej Góry, Łukowej i Starych Żukowic. Głównym kryterium obydwu konkursów była wartość merytoryczna prezentowanych obiektów, tak prac plastycznych, jak i modowych, mających nawiązywać do tematyki segregacji śmieci i ochrony środowiska. Nie mniej liczyły się pomysłowość, oryginalność i estetyka wykonania, a także sposób prezentacji. Oba konkursy zostały zorganizowane przez Szkołę Podstawową w Śmignie (Jadwiga Chaim, Małgorzata Wielgus, Dominika Wolska) oraz Gminny Ośrodek Kultury w Lisiej Górze, którego dyrektor Edward Kędzierski bardzo sprawnie prowadził całą imprezę. Prace oceniało jury w składzie: Krystyna Wenc- Szatko, Natalia Zabawa i Ryszard Zaprzałka. Był, jak na prawdziwy pokaz mody przystało, wybieg i schody, część artystyczna i organizacyjna - akustyczne wpadki. Całość była znakomicie pomyślaną promocją podtarnowskiej Gminy poprzez prezentację potencjału twórczego jej najmłodszych mieszkańców. A organizatorzy już zapowiadają drugą edycję obu konkursów za rok.

Prace konkursowe wyeksponowane zostały na ścianach sali widowiskowej, a pokaz mody odbył się w trakcie finału konkursu plastycznego. Przygotowane kreacje świadczą niewątpliwie o ogromnej pomysłowości  ich autorów. Czarna, wieczorowa suknia z worków na śmieci, księżycowa kreacja wieczorowa, czy spódnica z frędzli –pociętej w paski kolorowej prasy - mogą budzić uznanie. Perełką była bardzo wykwintna kreacja w stylu XIX wieku, z suknią z folii wykorzystanej wcześniej podczas remontu szkoły, eleganckim kapelusikiem z puszki po kukurydzy osadzonej na płycie CD i otoczonej siateczką po owocach cytrusowych. Całości dopełniały precyzyjnie wykonane i zgrane kolorystycznie dodatki – torebka, pasek i zegarek z plastikowych nakrętek. Pokazowi mody towarzyszyła stosowna do każdej prezentacji muzyka i krótki opis kreacji. Wszystko to na wybiegu, z prowadzącymi na scenę schodami, co nie jest bez znaczenia, bo schody prawie zawsze gwarantują udany show. Podczas narady jury, którego zadaniem było wskazanie kreacji najbliższej założeniom konkursu, przed widownią zaprezentowały się przedszkolaki z programem „Mam tę moc”. Ostatnim punktem imprezy było wręczenie nagród w konkursie plastycznym, wskazanie zwycięzcy pokazu mody oraz wspólne zdjęcie uczestników konkursu.

Oto oficjalne wyniki obu konkursów:

W konkursie plastycznym wzięło udział w kategorii I - III 82 prace, natomiast w kategorii starszej IV - VI 28 prac.

Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "Żyję ekologicznie na co dzień":

Klasy I- III

1. miejsce - Joanna Nędza, Kobierzyn

2. miejsce - Łukasz Szczurek, Breń

3. miejsce - Adrian Drewko, Pawęzów

Wyróżnienia: Jacek Dworak, Breń; Szymon Jaworski, Śmigno; Karolina Wardzała, Zaczarnie; Artur Bieś, Śmigno; Zofia Szerszeń, Pawęzów; Malwina Sowińska, Pawęzów; Milena Turek, Pawęzów; Karolina Sereda, Pawęzów; Izabela Świątek, Breń; Zuzanna Witek, Śmigno; Aleksandra Witek, Śmigno; Daria Mleczko, Śmigno, Julia Piszczek, Śmigno, Wiktor Piszczek, Śmigno.

Klasy IV- VI

1. miejsce - Krystian Filipek, Brzozówka

2. miejsce - Patrycja Świątek , Łukowa

3. miejsce - Oliwia Król, Łukowa

Wyróżnienia: Magdalena Świątek, Breń; Patryk Jaworski, Śmigno, Urszula Świątek, Breń; Nikola Jankosz, Breń; Liliana Świątek, Breń.


Międzyszkolny Konkurs Ekologicznej Mody Wieczorowej

1. miejsce - Śmigno (25 punktów)

Gabriela Czeczot

Dominika Stasik

Joanna Żołądź

opiekun: Joanna Jaroszek

 

2. miejsce - Kobierzyn (16 punktów)

Weronika Białas

Wiktoria Bogacz

Karolina Setlak

opiekun: Anna Kajpust - Dołowacka


3. miejsce - Łukowa (15 punktów)

Roksana Krawiec

Oliwia Król

Nikola Pytel

opiekun: Monika Kukla

    

4. miejsce - Lisia Góra ( 9 punktów)

Justyna Maliga

Natalia Starzyk

Kinga Białas

opiekun: Katarzyna Wilk

 

4. miejsce - Stare Żukowice (9 punktów)

Patrycja Kajpust

Ewelina Chochorowska

Jakub Niemczura

opiekun: Barbara Rzeźnik

Tekst - Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia - organizatorzy