Wędrujące madonny

To nowa odsłona prężnie działającego przy parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego Twórczego Klubu Seniora, którego prezesem jest znany tarnowski animator kultury – Andrzej Trubulski, a duszpasterską opieką otacza ks. dr Jacek Soprych. Tym razem twórczy i niezwykle kreatywni seniorzy zaprezentowali oryginalnie pomyślany projekt pt. "Na ścieżkach ikon, czyli jak zostać ikonopisarzem?”, rozpisany na cykl wystaw wykonanych przez siebie ikon, który zainaugurowany został poświęceniem ikon w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie. I tak, w listopadzie twórczy seniorzy zorganizowali wystawy w Domu Seniora przy ul. Starodąbrowskiej /1-5/, PWSZ przy ul. Mickiewicza /6-12/, Wyższym Seminarium Duchownym przy ul. Piłsudskiego /13-19/, w Galerii Niebieskiej MBP przy ul. Krakowskiej /20-25/ i w swojej siedzibie czyli Galerii Klubu Seniora przy ul. Urszulańskiej /26-30/. Była to propozycja kulturalno-warsztatowa skierowana do szerokiego grona tarnowskich seniorów. Uczestnicy projektu zapoznali się z szerokim kontekstem ikony, a więc z jej teologią, historią oraz z praktyką pisania. Zajęcia teoretyczne i warsztatowe były okazją do zgłębiania wiedzy, rozwijania talentów, kształtowania postaw obywatelskich i edukacji przez sztukę poprzez poznawanie kultury regionu. Przede wszystkim była to możliwość spędzenia wolnego czasu i aktywizacji seniorów.
Kluby Seniora to miejsca spotkań osób starszych. Są to grupy nieformalne, tworzone spontanicznie i prowadzone przez samych seniorów, choć najczęściej wspierane przez jednostki, przy których powstają. Większość Klubów funkcjonuje przy:
- organizacjach pozarządowych,
- ośrodkach kultury,
- spółdzielniach mieszkaniowych lub Radach Osiedli,
- parafiach.
W Klubie Seniora można się więc spotkać np. z sąsiadem czy sąsiadką w podobnym wieku i wspólnie z nimi spędzić czas w miłej atmosferze. Taka właśnie jest idea Klubów Seniora - mają integrować i wspierać aktywność osób starszych, ale przede wszystkim zapewniać im dobre towarzystwo, w pobliżu miejsca zamieszkania.
Kluby Seniora zrodziły się z przekonania, że pasja i chęć działania są niezależne od wieku. Ludzie, którzy przez całe życie byli aktywni i przedsiębiorczy, po przejściu na emeryturę w naturalny sposób szukają nowych przestrzeni do samorealizacji. W życiu wielu osób dopiero po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce pojawia się wyraźna potrzeba i czas, aby zrobić coś dla siebie i swojej społeczności.
Nie inaczej jest też w Tarnowie, gdzie takich placówek jest kilkadziesiąt. Niektóre z nich przekształcają się w Uniwersytety Trzeciego Wieku. Niektóre specjalizują się w pewnych formach aktywności, np. sportowych, artystycznych. W większości przypadków profil ich działalności zależy od ich założycieli i głównych animatorów.
W Twórczym Klubie Seniora działającym przy parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe taką osobą jest obdarzony wieloma talentami, charyzmatyczny Andrzej Trybulski.. Na emeryturze nadal projektuje wnętrza domów jednorodzinnych oraz meble. Ilustruje książki i kalendarze, tworzy plakaty i znaki graficzne. Jest członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich. W wolnym czasie słucha jazzu i chodzi na długie wycieczki.
Klub połączył aktywnych i ciekawych świata ludzi. Stał się miejscem pracy twórczej seniorów - w klubie odbywają się warsztaty z różnych dziedzin sztuki: malarstwa, grafiki, muzyki. Pod okiem ekspertów seniorzy zostali przygotowani do pracy z dziećmi, a dzieląc się swoimi umiejętnościami artystycznymi przeprowadzili zajęcia dla najmłodszych w lokalnych świetlicach lub placówkach dziennego wsparcia.
Andrzej Trybulski, architekt, urbanista, pedagog, grafik, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). Urodził się 14 stycznia 1945 r. w Tarnowie i tu ukończył III LO. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej malarstwo i grafikę u prof. Krystyny Wróblewskiej. Pracę dyplomową wykonał pod kierunkiem prof. Włodzimierza Gruszczyńskiego i uzyskał dyplom mgr inż. architekta w 1969 r., tam też odbył studia podyplomowe w zakresie konserwacji zabytków architektury i urbanistyki u prof. Wiktora Zina w 1998 r.
W dorobku zawodowym posiada liczne plany zagospodarowania przestrzennego gmin i miast byłego województwa tarnowskiego. Jest autorem wielu projektów architektonicznych m. in.: adaptacja budynków zagrodowych Wincentego Witosa na muzeum, budynek UG w Ciężkowicach i leśniczówka w Jastrzębi, pomnik Sandora Petofiego w Tarnowie, adaptacja wnętrz hoteli („Cristal Park” w Tarnowie i „Unitra” w Polańczyku), adaptacja poddaszy i wnętrz oraz elewacje sądów w Tarnowie, Bochni i Brzesku, kilkadziesiąt projektów domów mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej (w tym wnętrza). Znaczący udział w jego twórczości stanowi sztuka sakralna, m. in.: dzwonnica przy kościele XX. Filipinów , remont i modernizacja obiektów i wnętrza klasztoru kamedułów na Srebrnej Górze w Krakowie, koncepcja modernizacji katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Odessie, projekt wnętrza i wyposażenia kościoła pw. MM Kolbego w Tarnowie, a ostatnio kapliczki MB w Skrzyszowie-Zabagniu i św. Józefa w Skrzyszowie-Bieńkówce.
Należy do nielicznej grupy architektów, którzy równolegle do pracy zawodowej wypowiadają się w dziedzinie sztuk plastycznych (ponad 200 projektów plakatów – w tym I nagroda na 200-lecie diecezji tarnowskiej; znaki graficzne – m. in. „Biblos”, KIK, „Pueri Orantes Tarnovienses”, „Pueri Cantores Sancti Nicolai”; MBP. Pieczęcie parafii, m. in. pw. Chrystusa Króla w Stanisławowie, pw. Wniebowzięcia NMP we Lwowie, pw. MM Kolbego w Tarnowie. Autor szat graficznych kilkunastu książek i kilkudziesięciu wydawnictw - współzałożyciel i redaktor graficzny czasopisma ogólnopolskiego Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Młodzieży „Wzrastanie” (1986-1990). Redaktor graficzny „Tarnowskiego Informatora Związkowego Solidarność” MKZ Małopolska (1981), czasopisma KIK „Odpowiedź”, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej „Tarnowianin” (1989-1990), Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego „Nasze Sprawy”, biuletyn prafialny „Maksymilian”. Autor licznych grafik (m. in. grafika Karoliny Kózkównej, oficjalnie używana w wydawnictwach okolicznościowych oraz dekoracjach kościelnych i miejskich podczas wizyty Jana Pawła II w Tarnowie).
Od początku istnienia parafii pw. MM Kolbego w Tarnowie corocznie projektuje Ciemnicę i Grób Pański (nagroda KAI w konkursie ogólnopolskim 2013). Współzałożyciel twórczej grupy „TA”, uczestnik wszystkich wystaw zbiorowych grupy (1988-1989). Twórczość prezentował na kilkunastu autorskich wystawach. W Krakowie, podczas Międzynarodowych Biennale Architektury (1985-1991), w Instytucie Francuskim, w Pałacu Sztuki (wystawa „Profesorowie i Studenci” towarzysząca jubileuszowi 70-lecia Politechniki Krakowskiej 2015) oraz w Tarnowie (KIK, Miejska Biblioteka Publiczna, Sala Lustrzana).
W swoim dorobku posiada projekty medali i okolicznościowych stempli pocztowych, scenariusze wystaw (Tarnów, Poznań, Warszawa), scenografie sztuk teatralnych.
Jego prace graficzne i malarskie znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych, we Francji, Włoszech, Niemczech, Anglii, Polsce oraz w archiwach Watykanu.
Przygotował – Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia – Paweł Topolski (tarnow.pl)