Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Tarnowska "Tajemnica" w Paryżu

Tak nazywa się niezwykłej urody plastycznej neowitraż, stworzony przez Piotra Barszczowskiego, oryginalnego tarnowskiego artysty, od jakiegoś czasu posługującego się artystycznym pseudonimem Adam Perun. Otóż, dzieło naszego mistrza przedstawiające portret Iwony Sochy - tarnowianki, jednnej z najlepszych polskich sopranistek, współpracującącej z najwybitniejszymi muzykami i inscenizatorami operowymi, zostało zakwalifikowane do finału czwartej edycji prestiżowego międzynarodowego konkursu „NanoArt” im. profesora Tadeusza Malińskiego w Paryżu. Aby wziąć udział w konkursie, należało stworzyć dzieło sztuki inspirowane badaniami i odkryciami profesora Malińskiego, światowej sławy eksperta w dziedzinie medycyny, farmakologii i chemii, pioniera w dziedzinie nanomedycyny, dwukrotnie nominowanego do Nagrody Nobla w dziedzinie chemii i medycyny. Spośród setki artystów z ośmiu krajów, którzy zgłosili się do konkursu, wyłoniono 33 najlepszych, którzy wezmą udział w wystawie finalistów. Wernisaż zaplanowano 22 czerwca w Galerii Roi Doré w Paryżu. Być może wówczas autor odkryje tajemnicę swojego "sopranowego" neowitrażu...

Piotr Franciszek Barszczowski (pseudonim art. Adam Perun) - artysta-plastyk, fotografik, teolog i pedagog, urodził się w 1972 r. w Tarnowie. Jest absolwentem dwóch krakowskich uczelni: Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Form Przemysłowych) oraz Papieskiej Akademii Teologicznej. Doktor sztuki. , od jakiegoś czasuSpecjalista w dziedzinie komunikacji wizualnej oraz w dziedzinie historii sztuki sakralnej. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz jako artysta-fotografik do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest twórcą „Neowitrażu”- charakterystycznego foto-kolażu komponowanego fragmentami makrofotografii. Jako artysta-plastyk, projektant grafiki użytkowej, jest autorem identyfikacji wizualnych ponad 300 firm. Nauczyciel Podstaw Projektowania oraz Reklamy Wizualnej w tarnowskim Zespole Szkół Plastycznych oraz wykładowca w Instytucie Sztuki PWSZ w Tarnowie.

Piotr Barszczowski urodził się w 1972 r. w Tarnowie gdzie mieszka i pracuje. W 1995 r. założył w Tarnowie Pracownię Plastyczną i Galerię "SYMBOL"; w 2008 r. z jego inicjatywy powstała grupa artystyczna "NEOSECESJA" skupiająca artystów z całej Polski. Wykładowca Podstaw Projektowania Komunikacji Wizualnej na Wydziale Wzornictwa tarnowskiego Instytutu Sztuki PWSZ, nauczyciel Podstaw Projektowania oraz Reklamy Wizualnej w tarnowskim Liceum Plastycznym. Twórca „NEOWITRAŻU" - charakterystycznego foto-kolażu komponowanego fragmentami makrofotografii. W 1995 r. założył w Tarnowie Pracownię Plastyczną i Galerię „SYMBOL"; w 2008 r. z jego inicjatywy powstała grupa artystyczna „NEOSECESJA" skupiająca artystów z całej Polski. Nauczyciel Podstaw Projektowania oraz Reklamy Wizualnej w tarnowskim Liceum Plastycznym. Pomysłodawca nowoczesnych plenerów dla młodych projektantów „Ekspedycji artystycznej w poszukiwaniu piękna".

Perun jest laureatem szeregu prestiżowych konkursów plastycznych. Jego gwiazda zaczyna świecić nawet po drugiej stronie oceanu. Co kilka miesięcy albo wygrywa jakiś konkurs plastyczny, albo przynajmniej otrzymuje wyróżnienie. „Barszczowski  łączy grafikę komputerową z malarstwem i fotografią cyfrową. Jego obrazy są niezwykle interesującą syntezą tradycji i nowoczesności....sięgnięcie po technikę nawiązującą do dokonań witrażystów, a także znaną z popularnego malarstwa na szkle, w sposób twórczy i nowy - jest oryginalną próbą zmierzenia się z kreowanym światem piękna i chęcią nadania mu odrębnego, własnego wyrazu" - pisze historyk sztuki Kazimierz Świć.

A sam mistrz mówi o swojej twórczości tak: „ W zdecydowanej większości moich prac posługuję się kolażem fotograficznym. Lubię mówić o  malowaniu fotografią. Bardzo często dosłownie posługuję się fotografią, a dokładniej jej fragmentami, jako farbą. Przygotowuję sobie bank zdjęć - fotografii, w których dominują określone, potrzebne mi do stworzenia obrazu, barwy. Styl, który proponuję w plakacie i generalnie w tym, co nazywam "Neowitrażem" chciałbym, aby był odebrany jako reinkarnacja Secesji. Świadomie używam słowa reinkarnacja, bo oczywiście miałoby to być jej nowe wcielenie - w XXI wieku - wykorzystujące najnowsze osiągnięcia techniki cyfrowej. Co jakiś czas wypowiadam się też jako teolog poprzez obraz. Muszę - bo zobowiązuje mnie do tego moje drugie wykształcenie. Chcę - bo nie mogę zupełnie przejść obojętnie obok rzeczy istotnych, wręcz fundamentalnych, dla człowieka. Staram się nie przesadzić z moralizowaniem - nie przekroczyć delikatnej granicy. Przede wszystkim pragnę swoją twórczą przypominać o platońskich wartościach: prawda, dobro i piękno.

To prawdziwy człowiek renesansu. Najnowszą pasją Piotra Barszczowskiego jest film. I jak na ambitnego twórcę przystało zaczął od wysokiego „C”. Jego ubiegłoroczny film „Imaginatio” zrealizowany wraz z uczniami Liceum Plastycznego w Tarnowie już zdobył Nagrodę Specjalną Jury 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „UP TO 21″ w Warszawie, a przed nim kolejne festiwale i przeglądy.  Bardzo dobre recenzje i pochwały krytyków filmowych zbiera także kolejny film „Ursus” zrealizowany z tą sama młodą ekipą w ramach festiwalowych warsztatów.

Jak zgodnie podkreślają krytycy tematyka prac Adama Peruna choć niełatwa bo filozoficzno-teologiczna, mówiąca o odwiecznych dylematach człowieka w kwestii podstawowych dualizmów jego dotyczących, przedstawiana jest w sposób bardzo przystępny i nowoczesny, dynamiczny i wizualnie zaskakująca współczesnością - ciągle pędzącego do przodu, ale nadal wrażliwego na piękno, widza.

Iwona Socha (sopran)

Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej w Gliwicach. Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie śpiewu solowego prof. Jana Ballarina (dyplom z wyróżnieniem). W 2002 roku ukończyła studia na Wydziale Radiowo-Telewizyjnym Uniwersytetu Śląskiego im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Jest finalistką i laureatką krajowych oraz międzynarodowych konkursów wokalnych.

 W trakcie swojej dotychczasowej działalności artystycznej współpracowała z wieloma mistrzami batuty: Mirosławem Jackiem Błaszczykiem, Łukaszem Borowiczem, Massimiliano Caldim, Gabrielem Chmurą, Sławomirem Chrzanowskim, Krzesimirem Dębskim, Maciejem Figasem, Jari Hämäläinenem, Jackiem Kaspszykiem, Kazimierzem Kordem, Jerzym Koskiem, Tadeuszem Kozłowskim,  Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim, Vladimirem Ponkinem, Pawłem Przytockim, Jerzym Salwarowskim, Rubenem Silvą, Andrzejem Straszyńskim, Piotrem Sułkowskim, Tomaszem Tokarczykiem, Józefem Wiłkomirskim, Tadeuszem Wojciechowskim, Jewgienijem Volynskim, Marekiem Toporowskim oraz wybitnymi reżyserami, m.in.: Laco Adamikiem, Henrykiem Baranowskim, Marią Meszaros, Mariuszem Trelińskim, Waldemarem Zawodzińskim, Michałem Znanieckim, Giorgio Madia, Włodzimierzem Nurkowskim i Tomaszem Koniną.

W maju 2005 roku, będąc studentką roku dyplomowego, zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej, śpiewając partię Małgorzaty w „Fauście” Charlesa Gounoda (spektakl z jubileuszowej listy obchodów 60-lecia Opery Śląskiej, z gościnnym udziałem Maestro Bogdana Paprockiego).

W swoim repertuarze posiada liczne pieśni, arie oratoryjne i operowe oraz partie sceniczne. Koncertuje w kraju i za granicą (Austria, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Słowacja) Dokonała także nagrań dla Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej.

Uczestniczyła w wielu Mistrzowskich Kursach Wokalnych, m.in.: Izabeli Kłosińskiej, Ingrid Kremling, Adama Kruszewskiego, Petera Mury, Jadwigi Romańskiej, Jolanty Żmurko oraz Teresy Żylis-Gary. Regularnie występuje z większością krajowych orkiestr filharmonicznych i kameralnych

Współpracuje z wiodącymi ośrodkami operowymi i operetkowymi w kraju: Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie, Operą Wrocławską, Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą Śląską w Bytomiu, a także Mazowieckim Teatrem Muzycznym „Operetka” w Warszawie.

Brała udział w licznych festiwalach muzycznych, m.in.: w VII Międzynarodowym Festiwalu „Operete Kauno Pilyje” (Litwa), Festiwalu Operowym w Bydgoszczy, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Gliwicach, Festiwalu „Viva il canto” w Cieszynie, Festiwalu „Bravo Maestro” w Kąśnej-Dolnej, 52 Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, 18 Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. K. Jamroz w Busku-Zdroju, X Jubileuszowym Festiwalu Muzyki Znanej i Nieznanej w Sosnowcu oraz Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju i 17 Letnim Festiwalu Opery Krakowskiej ( Zamek Królewski na Wawelu).

Laureatka Teatralnej Nagrody Muzycznej im.Jana Kiepury w kategorii Najlepsza śpiewaczka Operowa 2013.

Niedawno w popularnym cyklu „Goście Łukasza Maciejewskiego” opowiadala w Centrum Sztuki Mościce o swojej artystycznej drodze, sukcesach i planach, oraz o licznych związkach z Tarnowem.

Ryszard Zaprzałka