Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

"ResHarmonica"

To tytuł niezwykłej wystawy wywodzącego się z Tarnowa (w 1969 r. ukończył tarnowskiego plastyka), amerykańskiego artysty Andrzeja Grabowskiego, który pokazał swoje oryginalne obrazy w piątek 28 czerwca w "Galerii pod Trójką" Muzeum Okręgowego przy Rynku. A niezwykłość tego wydarzenia polegała na tym, że po raz pierwszy w Tarnowie mieliśmy do czynienia z wernisażem i finisażem mającymi miejsce tego samego dnia. Otóż otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 18, zaś jej zamknięcie na 22. I aż dziw bierze, że ta trwająca ledwie cztery godziny ekspozycja zgromadziła tylko kilkadziesiąt osób. A przecież nie często zdarzają się w naszym galicyjskim miasteczku wystawy amerykańskich twórców. Tym bardziej, że Andrzeja Grabowskiego sporo ludzi powinno pamiętać z jego tarnowskich czasów, kiedy to w latach siedemdziesiątych ub. wieku był jedną z barwniejszych postaci lokalnej bohemy. Chyba zawiniły nieco letnia kanikuła i brak należytej promocji tego pierwszego w historii galerii tarnowskich wydarzenia.

Trochę szkoda, bowiem widzowie mogli po raz pierwszy podziwiać prace tego polsko-amerykańskiego artysty, o których ich twórca mówi: - Moja wystawa malarstwa jest specyficzną formą świadomości, która pozwala mi lepiej zrozumieć samego siebie oraz otaczający świat. Obejmuje ponad 40 wybranych obrazów namalowanych w ostatnich 4 latach, które są dla mnie zapisem moich emocji, poznawania świata oraz świadomej formy poznawania samego siebie. Metody używane przez artystę do tworzenia obrazów są bardzo różne. Zobaczymy prace tworzone za pomocą tradycyjnych farb (akryl, olej) oraz nowoczesnych jak np. farby polimerowe, tusz w kostkach. Grabowski lubi także stosować mieszankę różnych technik. - Moje obrazy są dla mnie radością zapisu mojego wewnętrznego świata i mam ten komfort, że mogę malować dla siebie nie myśląc o sprzedaży obrazu. - dodaje malarz. Podczas wieczoru wystąpił duet muzyczny Sylwia Lorenc (flet) – Michał Lorenc (pianino).

 

Andrzej Grabowski polsko-amerykański artysta malarz, grafik i scenograf, kurator i edukator. Absolwent PLSP w Tarnowie (1969) Ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jonasza Sterna (1976), a także Podyplomowe Studium Scenografii ASP w Krakowie (1977), oraz Hunter College, Graphic Design & Photography, NY, USA (1993-1995).

Członek OW ZPAP, Zasłużony Działacz Kultury, Wiceprezes Fundacji artystyczno-edukacyjnej andART (http://fundacja-andart.pl/).

Brał udział w 11 wystawach indywidualnych i 55 wystawach zbiorowych w Polsce, Europie i USA. 55 razy był kuratorem ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów i wystaw malarskich, m.in.: Tarnów, Krynica, Ciężkowice, Nowy Wiśnicz, Warszawa, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Berlin (DE), Caskills (USA), Poświętne, Kołobrzeg, Łazienki Królewskie w Warszawie, itp.

 

Tworzył scenografie i kostiumy dla Teatru Tańca Silva Rerum w Krakowie (1984-88). Po wyjeździe do USA, w latach 1988-2000, projektował scenografie i kostiumy, m.in. w Whitman Theatre, Lincoln Center, Washington Square Church, etc.

 

Jest twórcą cyklu filmów pt. „Zmysły Sztuki dawniej i dziś” oraz cyklu spotkań artystyczno-edukacyjnych „Zmysły Sztuki”, projektów „Radość Tworzenia” „Droga zapisu”, „Malować każdy może”, "Academy andART" (wcześniej "Królewska Akademia Sztuki").

Obecnie zajmuje się malarstwem sztalugowym i edukacją artystyczną.

Tekst i zdjęcia - Ryszard Zaprzałka