Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

"Różne małe obrazki"

w towarzystwie muzealnych darów

Taki tytuł nosi najnowsza wystawa w "Piwnicy pod Trójką" przy Rynku 3, realizowana w ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”. Wernisaż tych ciekawych miniatur odbył się z udziałem ich autora Rafała Daleka, tarnowianina z  urodzenia a wrocławianina z wyboru, w ostatni poniedziałek 5 lipca o godz. 18, gromadząc liczną grupę stałych bywalców piwnicznej galerii. Jego oryginalne malarstwo to próba opanowania chaosu, przypadkowości, wielości przenikających się kolorów i faktur oraz zatarcie granicy między abstrakcją a konkretnym widokiem kojarzącym się z ulicą. Ekspozycja będzie dostępna przez całe lato do 29 sierpnia. Podobnie, jak równoległa wystawa darów przekazywanych przez ostatnie lata przez artystów, których prace gościły w muzealnej galerii.

Rafał Dalek urodził się w 1973 roku w Tarnowie. Jest absolwentem Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie. W roku 1999 uzyskał dyplom ukończenia Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na co dzień mieszka i pracuje we Wrocławiu. Zajmuje się projektowaniem wnętrz i mebli, oraz malarstwem. Jest autorem kilkunastu wystaw zrealizowanych przeważnie w galeriach wrocławskich.

W swoich obrazach porusza różne tematy, m.in. portrety, panoramy miast, postacie kotów i koni, wszechobecne telefony komórkowe, zmienną pogodę z nastawieniem na deszcz. Odnajdujemy w nich bogatą kolorystykę, gdzie przenikanie się barw i światła tworzy niezwykle ekspresyjne układy. Dopełnieniem są zróżnicowane, barwne plamy, zsynchronizowane z tematem obrazu. Jego prace znajdują się w kolekcjach instytucji, prywatnych, galeriach i muzeach w kraju i za granicą. Do tej pory swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych, przeważnie w kraju: w Warszawie, Wrocławiu, Wałbrzychu, Krakowie i Tarnowie.

     

Obrazy są wielowarstwowe, pojawiają się zróżnicowane faktury i kolory przebijające z głębszych warstw, dzięki wykorzystaniu płynnej farby, która spływa po płótnie, pojawiają się niecodzienne kształty i przenikające barwy.

„Nostalgiczne i melancholijne malarstwo zaprasza postrzegacza do gry opartej na odkryciu ukrytych postaci i scen. Sposób pociągnięć pędzlem, luźna obsługa tekstury i koloru ujawniają subtelne krajobrazy, które graniczą na krawędzi abstrakcyjnej, podczas gdy przeplatanie się form pozwala na pojawienie się elementów, które mogą nie zostać zauważone wcześniej. Otwarte aranżacje pozwalają widzowi wymyślić kontynuację, historię, scenę. Malowanie zabezpiecza ogromną przestrzeń dla wyobraźni. Za każdym razem można znaleźć coś nowego – ukrytą postać, szczegół”.

Na wystawie prezentowane są również prace przekazane do zbiorów muzealnych w latach 2016 – 2021 przez artystów uczestniczących w cyklu wystaw. Jest to w sumie 25 prac wykonanych przez 21 artystów. Prezentowane prace są bardzo różnorodne zarówno pod względem tematycznym, jak i technik użytych przez artystów. Oprócz obrazów malowanych techniką olejną, akrylami, akwarel, pasteli, grafik, znalazły się tu również ceramiczne rzeźby. Każda z tych prac pokazuje nam obecne trendy w sztuce współczesnej, ogromny talent każdego z artystów i indywidualne spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość.

    

Cykl wystaw „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej” realizowany jest od stycznia 2010 roku w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Głównym celem cyklu jest promowanie dorobku tarnowskich artystów w środowisku lokalnym. W wystawach uczestniczą artyści związani z Tarnowem (poprzez fakt urodzenia lub ukończenia szkół artystycznych). Część z nich jest członkami Związku Polskich Artystów Plastyków. Wystawiają swe prace również artyści niezrzeszeni, często mieszkający poza Tarnowem, lub poza krajem, a utożsamiający się z naszym miastem. W tym cyklu realizowane są również wystawy wspominające nieżyjących artystów, niekiedy zapomnianych, których rocznice urodzin czy też śmierci są doskonałą okazją, aby starszym pokoleniom ich przypomnieć, a młodszym zaprezentować ich twórczość. Wystawy eksponowane w galerii muzealnej kierowane są do szerszego grona odbiorców w każdym wieku. Dzięki tego typu działalności odbywającej się w galerii muzealnej artyści mają możliwość prezentacji swojego dorobku w miejscu przeznaczonym do gromadzenia, badania i opieki nad obiektami posiadającymi wartość historyczną i artystyczną. Natomiast mieszkańcy mogą lepiej poznać rodzimych artystów, ich losy, kariery, zmiany zachodzące w ich twórczości. Cykl wystaw ma również za zadanie pokazać udział artystów związanych z naszym miastem w tworzeniu sztuki współczesnej, która w sposób pośredni wpływa na codzienne życie każdego z nas.

W ramach „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”, w placówce pojawiły się także prace przekazane do jej zbiorów w latach 2016-2021 przez artystów uczestniczących w tym cyklu. „Wystawa darów”, bo tak została nazwana, składa się w sumie z 25 prac wykonanych przez 21 artystów. Są bardzo różnorodne, zarówno pod względem tematycznym, jak i technicznym. Oprócz obrazów malowanych techniką olejną, akrylami, akwarel, pasteli, grafik, znalazły się tu również ceramiczne rzeźby. Na wystawie zaprezentowano dary, które przekazali: Jacek Adamczyk, Monika Bielat-Sobiczewska, Rafał Dalek, Roman Fleszar, Tomasz Głowacz, Jacek Janicki, Jarosław Jędrzejowski, Franciszek Kafel, Anna Kropiowska, Roman Kuc, Jerzy Martynów, Paweł Martynów, Eugeniusz Molski, Józef Mularczyk (1916-2009), Beata Olszewska, Tomasz Pacanowski, Elżbieta Pazera, Witold Pazera, Marek Sak, Wiesława Stefańska i Paweł Zabłocki.

Na podstawie materiałów organizatorów - Ryszard Zaprzałka

Zdjęcia: Paweł Topolski (www.tarnow.pl)