Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Baza

Tak brzmi nazwa mocno undergroundowej i niezależnej galerii, szczególnie popularnej wśród młodej tarnowskiej bohemy artystycznej, mającej swoją siedzibę przy Rynku 15. Aktualnie obejrzeć tam można malarskie miniatury autorstwa Pawła Martynowa. Wernisaż wystawy odbył się w niedzielny wieczór (5 września). Na wystawie eksponowanych jest 38 miniatur malarskich powstałych w ciągu ostatniego roku. Prace, których wielkość waha się od 7x8 cm (Szuwary) do 17x23 cm (Brama Starego Cmentarza), powstały niejako na marginesie twórczości wielkoformatowej ich autora, młodszego brata znanego malarza i projektanta wnętrz Jerzego Martynowa. Są także echem inspiracji mistrzowskimi miniaturami Jana Stanisławskiego. Wydarzenie miało także akcent muzyczny, na scenie improwizowało spontaniczne trio bazowe w składzie: Darek Marcinek, Michał Martynów i Przemek Wózek.

Ważne miejsce w twórczości Pawła Martynów zajmuje pejzaż miejski - w tym widoki rodzinnego miasta - panoramy Tarnowa, ujęcie ulicy Wałowej, Mauzoleum Bema, pierzeje rynku czy jeden z ulubionych motywów - drewniany kościół na Burku. Niektóre prace - nie tylko formatem - przypominają pocztówki z plenerów malarskich i podróży - do Włoch (rzymskie mosty, Wenecja) oraz do Francji (Most w Prowansji). Natura - zawsze łagodna - zostaje pobudzona intensywnym kolorem i rozedrganą ekspresyjną linią zyskując cechy sielskie, ale i fantastyczne - jeśli Paweł Martynów maluje panoramę Tarnowa, to w tle zawsze widać Tatry.

  

Paweł Martynów urodził się w 1966 roku w Tarnowie. Ukończył tarnowskie Liceum Sztuk Plastycznych, tam zrodziła się jego wielka życiowa pasja – malarstwo.  W latach 1985-94 przebywał w Kanadzie dużo malując, czego efektem było uczestnictwo w wystawach zbiorowych w Montrealu, Toronto, Vancouver, Winnipeg, a także organizacja wystaw indywidualnych w Toronto. Po powrocie do Polski  w 1994 roku nadal nie rozstaje się z notesem utrwalając wszystko, co go urzeknie w otaczającej rzeczywistości zwłaszcza podczas wyjazdów w plener. Jego obrazy już wielokrotnie mogliśmy oglądać na rozlicznych  środowiskowych wystawach zbiorowych, zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Niejako ukoronowaniem pracy twórczej było w 2004 roku  przyjęcie go w poczet członków Związku Polskich Artystów Plastyków. Paweł uprawia malarstwo olejne, akwarelę, pastel.

Przed Galerią BAZA intensywny sezon. Już tej jesieni zaprosimy Was na dwie wystawy tarnowskich artystów. W planach na tę jesień uwzględniliśmy także spektakl, koncert oraz spotkania towarzysko-kulturalne. Jak wiecie, działamy własnym sumptem, nie jesteśmy finansowani przez sponsorów, a jednak czasami naszym działaniom przydałby się jakiś zastrzyk gotówki. Jeśli lubicie zaglądać do BAZY, to zachęcamy do postawienia nam wirtualnej kawy na stronie buycoffee.to/galeria.baza . Każdego darczyńcę z przyjemnością ugościmy prawdziwą kawą!

Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia - Artur Gawle