Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

"Malarstwo i małe formy plastyczne"

Taki tytuł nosi najnowsza ekspozycja, otwarta w ramach cyklu Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej w dawnej galerii Panorama Muzeum Okręgowym na Rynku. Tym razem zaprezentowano tam 26 obrazów malarskich wykonanych w technice akrylu autorstwa Romana Kuca. Wśród nich znalazły się realistyczne krajobrazy polskie i francuskie, martwe natury (owoce: jabłka, cytryny, gruszki) oraz kubistyczne obrazy przedstawiające celebrytów, m.in. Marylę Rodowicz, Marka Kondrata, Magdę Gesler. Dodatkowo na wystawie pokazano detale mebli, gdyż Roman Kuc przez długie lata zajmował się pracami konserwatorskimi, głównie snycerką. To dobre, solidne malarstwo, na wskroś mieszczańskie (w dobrym tego słowa znaczeniu), takie które wielu z wernisażowych gości chętnie powiesiłoby w swoich salonach. A piątkowy wernisaż (10 luty 2017), tradycyjnie zgromadził całkiem spore grono miejscowych bywalców i koneserów. Szkoda tylko, że dawna siedziba Galerii Miejskiej BWA okazała się wyjątkowo chłodnym miejscem, wręcz zniechęcającym do dłuższego obcowania z wysokiej próby sztuką około tarnowskiego artysty Romana Kuca. 

Roman Franek Kuc - urodzony w 1949 roku w Suszu (woj. warmińsko-mazurskie). Pasja tworzenia towarzyszy mu od wczesnych lat dzieciństwa, kiedy to poznaje różne techniki malarskie, rzeźbiarskie, uczy się metaloplastyki i snycerstwa. Ukończenie Liceum Plastycznego im. A. Kenara w Zakopanem utwierdza go w przekonaniu, że twórczość artystyczna jest dla niego tym co chce robić w swoim życiu.

W dorosłym życiu realizuje się w różnych dziedzinach sztuki: rzeźbie, malarstwie i snycerstwie. Przez okres 15 lat pracuje w PKZ w Warszawie, przy renowacji zabytków. Jego prace snycerskie znajdują się na Zamku Królewskim, Wilanowie i Łazienkach, oraz wielu innych miejscach. Kolejnych kilkanaście lat mieszka i pracuje twórczo w Paryżu.

 

Organizuje wystawy indywidualne i uczestniczy w zbiorowych, podczas których zdobywa nagrody i wyróżnienia. W następnych latach wraca do Polski i w pobliżu Tarnowa zakłada pracownię mebli artystycznych. Dodatkowo zajmuje się pracami konserwatorskimi, m.in. w kościele w Szczucinie i synagodze w Dąbrowie Tarnowskiej. Ostatecznie malarstwo staje się jego ulubioną formą wypowiedzi.

 

Obrazy maluje cyklami po kilkadziesiąt sztuk, szukając w malarstwie coraz to nowych tematów i udoskonalając swój warsztat. Tematy z którymi do tej pory się zmierzył to: konie, pejzaże, abstrakcje, portrety, architektura, martwa natura, kwiaty. Nowe cykle, które powstają obecnie to: celebryci i sceny z życia codziennego. Jego malarstwo prezentuje różne kierunki, są wśród nich obrazy realistyczne, z pogranicza hiperrealizmu i zbliżone do kubizmu. Znajdują się wielu kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji, Danii, Szwecji, Włoszech, Hiszpanii, Austrii, Hong-Kongu, Japonii, Argentynie, Brazylii USA i Kanadzie.

Prace artysty będzie można oglądać w tarnowskim muzeum do 12 marca.

Na podstawie materiałów organizatorów - Ryszard Zaprzałka