Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Salon Wiosenny

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprosiło we czwartek 23 lutego na czwartą edycję corocznego Salonu Wiosennego. Ideą przewodnią Salonu jest prezentacja najnowszych prac artystów związanych z miastem oraz regionem tarnowskim. Prezentacja ma również charakter konkursu, w którym nagrodą jest wystawa indywidualna w BWA w roku 2018. Tradycyjnie przyznawana jest w wyniku głosowania również Nagroda Publiczności. Na tegoroczny Salon zgłoszono rekordową ilość prac, z których Jury w składzie: zespół BWA, z gościnnym udziałem artysty Marka Chlandy oraz Piotra Stasiowskiego – historyka sztuki i dyrektora Gdańskiej Galerii Miejskiej, zakwalifikowało do konkursu 59 prac. Z uwagi na olbrzymie zainteresowanie pracami pokazywanymi na Salonie ekspozycja planowana do 12 marca, została przedłużona do 17 kwietnia. Dzień później poznamy nazwisko laureata Nagrody Publiczności. A sam wernisaż zgromadził bardzo reprezentatywne grono związanych z tarnowską Galerią artystów i gości, którzy zgodnie podkreślali bardzo wysoki i wyrównany poziom prezentowanych prac, ich różnorodność i oryginalność. A nazwiska: Jacka Machowskiego - Nagroda Grand Prix, Weroniki Fleszar - Nagroda Prezydenta Miasta Tarnowa i Mai Starakiewicz – Nagroda Dyrektora BWA Tarnów, już teraz warto zapamiętać… . Szczegóły poniżej.

Uczestnicy Salonu Wiosennego 2017:

Jacek Adamczyk, Bartłomiej Bałut, Piotr Barszczowski, Dorota Bernacka, Monika Bielat-Sobiczewska, Marek Chodkowski, Małgorzata Cichoń, Martyna Czech, Paweł Dudziak, Marzena Fiszczuk, Ewa Fleszar, Roman Fleszar, Weronika Fleszar, Gabriela Fulanty, Krzysztof Furtas, Tomasz Głowacz,

  

Janusz Janczy, Jacek Janicki, Beata Janiga, Łukasz Jewuła, Światosław Karwat, Mateusz Kijak, Stanisław Kozyra, Bartłomiej Krywański, Stanisław Kucharzyk, Piotr Qkla Kukla, Stanisława Kumorek, Katarzyna Legutko, Jacek Machowski, Krzysztof Maniak, Marek Mosor, Beata Motuk,

  

Elżbieta Pazera, Witold Pazera, Jan Pękala, Lidia Połeć, Michał Poręba, Grzegorz Powroźnik, Roman Przewoźnik, Piotr Rączka, Miłosz Reiner, Michał Rusnarczyk, Krzysztof Ruszel, Wojciech Ruszel, Grzegorz Skawiński, Jacek Sobiczewski, Elżbieta Sowa, Przemysław Sroka, Maja Starakiewicz,

  

Przemysław Staszek, Joanna Styrylska, Michalina Suska, Kinga Syrek, Teresa Szafrańska, Emil Bartosz Wajer, Łukasz Wojtanowski, Grzegorz Wójcik, Barbara Wroniszewska-Wójcik, Aleksandra Zuba-Benn, Henryk Zych, Robert Żybura.

     

Wyniki IV Salonu Wiosennego 2017:

Jacek Machowski - Nagroda Grand Prix / indywidualna wystawa w BWA Tarnów wraz z wydaniem katalogu/

Coś jakby życiorys:

„Nazywam się Jacek Machowski (od podstawówki zwany Macha). Urodziłem się 7 września 1983 roku. Ukończyłem Szkołę Podstawową nr 17 w Rzeszowie. Przez 4 lata ćwiczyłem judo. Ukończyłem Technikum Budowlane (monter instalator urządzeń sanitarnych w budynkach). W czasie technikum uczestniczyłem w bractwie rycerskim „Klan Tygrysa” (odtwarzające średniowieczną Japonię). Po technikum próbowałem dostać się na studia – bez większych sukcesów. Rozpocząłem pracę jako barman w kawiarni pubie „Życie Jest Piękne”. Z tym zawodem związałem się na jakieś 8 lat, w ciągu których przerobiłem ok. 13 różnych lokali gastronomicznych w różnych miastach (m. in.: Irisch pub Galway /Rzeszów/, Copacabana /Sopot/, Alchemia /Kraków/, Copacabana /Międzyzdroje/, Pokład /Gdynia/, i wiele innych). W międzyczasie ukończyłem kurs barmana pierwszego stopnia, plus wiele innych kursów i szkoleń (m. in. Dyplom Martini Brand Academy). Na początku pracy w barach rozpocząłem i ukończyłem szkołę ochroniarską (O’chikara), co może dziwić gdyż raczej jestem pacyfistą (głównym powodem była ucieczka przed służbą wojskową). Po szkole ochroniarskiej rozpoczynałem różne studia z tych samych pobudek co przy ochronie. Niestety wówczas zaczęły mi się wyjazdy po różnych miastach (życie barmańskie), więc nie miałem ani możliwości, ani chęci do kończenia jakiejkolwiek szkoły. W końcu wojsko mnie dorwało. Odbyłem służbę wojskową w jednostce wojskowej 3489 jako kancelista. Po wojsku dalej pracowałem jako barman. Po pewnym czasie zacząłem pracować jako protetyk (protezy dentystyczne). Wówczas rozpocząłem studia graficzne na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, które ukończyłem. Przez 4 lata pracowałem jako grafik w agencji reklamowej. Na studiach zacząłem brać udział w wystawach krajowych i zagranicznych. Obecnie prowadzę zajęcia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz uczę w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie. Zamiłowanie do grafiki (tak warsztatowej jak i projektowania graficznego) nie minęło mi i dalej działam w tych kierunkach.”


Z uwagi na liczny udział, duże zaangażowanie artystów, wysoki poziom i różnorodność zgłoszonych prac przyznano dodatkowe Nagrody:

Weronika Fleszar - Nagroda Prezydenta Miasta Tarnowa / 2.000 zł/

Urodzona w Bydgoszczy w 1992 roku. Studentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie: kierunek Grafika, Katedra Intermedialna. Jej rodzice są uznanymi artystami - Ewa Fleszar jest rzeźbiarką a Roman Fleszar jest malarzem i pedagogiem. I to oni odebrali nagrodę dla swojej utalentowanej córki, która zawieruszyła się gdzieś w  szerokim świecie.

„Na pewno wiele zawdzięczam rodzicom. Nie powiem, że mnie zachęcali, ale przez samą styczność z ich twórczością czułam potrzebę poznawania historii malarstwa i ogólnie sztuk pięknych. Dążyłam do poznania twórczości współczesnych artystów. Staram się szukać inspiracji w tym, co spotykam na co dzień. Dziwnym źródłem inspiracji są moje…sny. Gdy przyśni mi się coś wartego zapamiętania, zapisuję to w swoim szkicowniku. Bywa, że od razu przechodzę do realizacji, a innym razem ta wizja musi przeleżeć i odczekać jakiś czas. To taki mój oniryzm w sztuce.
Bardzo lubię stosować ekolinę, która jest płynnym koncentratem akwareli. Pozwala mi na stosowanie nie tylko całej gamy kolorów, ale też różnej ich intensywności. Mam 12 podstawowych kolorów ekolin, oprócz czarnego, który występuje w formie tuszu. Myślę, że ekolina jest trochę niedoceniana, ale nie ze względu na walory tego malarstwa, lecz z powodu nietrwałości papierowego podłoża. Utarło się przekonanie, że malarstwo na płótnie jest tym najwyższym poziomem malarstwa, a przecież „ecoline” to zupełnie inny sposób malowania i też zasługuje na uznanie.
 Chociaż łatwiej jest stosować płynną farbę, to zwykłymi akwarelami też się posługuję, a w zależności od indywidualnych potrzeb obrazu czasem łączę ekolinę z akwarelą. W mojej twórczości woda jest niezbędnym elementem, bo przecież akwarela i tusz to są właśnie wodne techniki. Akwarelą można malować na suchym papierze tzw. „mokre w suche”, wtedy na obrazie powstają ostre krawędzie. Można też malować na mokrym papierze, wtedy występuje efekt rozpływania się barwnika w wodzie, a krawędzie stają się nieostre.Traktuję wodę jako niezbędne i podstawowe medium, które pozwala mi nie tylko na płynne łączenie kolorów farb, ale też czasami na używanie triku: chlapię samą wodą na tworzony obraz... .” 

Maja Starakiewicz – Nagroda Dyrektora BWA Tarnów / 2.000 zł/

„Jestem studentką V roku grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowniach rysunku narracyjnego i komunikacji wizualnej. Interesuję się narrację wizualną, sztuką manierystyczną i kolorowymi rajstopami. Współpracowałam m.in. z Muzeum Narodowym w Krakowie, korporacją Ha!art, Cortex Chemicals, portalem Popmoderna, Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu, fundacją Verba, Instytutem Psychologii Stosowanej UJ.”

W 2016 w ramach Małego ArtFestu prowadziła w naszym BWA zajęcia dla dzieci pt. "Pociąg do opowieści", których celem było zachęcenie dzieci do wymyślania i opowiadania historii przy użyciu różnych środków. "Pociąg do opowieści" to również tytuł wydanej w 2016 roku Tarnowie jej książki dla dzieci. Także w ubiegłym roku prezentowała w tarnowskim ArtSquat swoją wystawę pt. "Pusty Tarnów". Na swoim koncie ma też projekty infografik dla organizowanych w Tarnowie konferencji naukowych. 

Z przyjemnością odnotowujemy udział w tegorocznym  Salonie Wiosennym naszej koleżanki z Teatru w walizce działającego w ramach naszego portalu -  Beaty Motuk. Aktualnie konczącej studia w tarnowskiej PWSZ, a ostatnio autorki scenografii do najnowszej produkcji Teatru im. l. Solskiego - Disco Solski. Jedną z wielu pasji młodej artystki jest poza teatrem - fotografia i plastyka.


Nagrody przyznane w poprzednich edycjach konkursu:

I - 2014 „Struktury miasta” – Nagroda Główna: Janusz Janczy. Nagroda Publiczności: Robert Żybura,

II  - 2015 „Wiosenne przesilenie” – Nagroda Główna: Światosław Karwat. Nagroda Publiczności: Anna Poduszyńska,

III - 2016 „Nie-Miejsca – Hipernowoczesność” - Nagroda Główna: Dorota Bernacka. Nagroda Publiczności: Małgorzata Cichoń.

Tekst i zdjęcia – Ryszard Zaprzałka