Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Czy Podbramie podzieli los bar Barbakanu?

Onegdaj, podczas prac remontowych, a dokładnie wykopów prowadzonych wokół kamienicy przy ul. Brama Pilzneńska 4 natrafiono na pozostałości mostu z początku XVI wieku, wzniesionego w czasach hetmana Jana Tarnowskiego, który przebiegał nad fosą w sąsiedztwie Bramy Pilzneńskiej będących elementami fortyfikacji ówczesnego miasta. Podobnie, jak odkryte kilka lat temu przez archeologów, niemalże w samym centrum Tarnowa przy pl. Morawskiego, obok dawnego klasztoru Bernardynów, dawne fortyfikacje miejskie, nazywane od razu tarnowskim barbakanem. Basteje pochodzą z XVI wieku i broniły miasta od wschodu przed najazdami Turków, Litwinów i Węgrów. Takich spektakularnych odkryć próżno szukać w całej Małopolsce. Niestety, obie te atrakcję z braku pustki w miejskiej kasie mogą podzielić ten sam los i trwale zostać... zasypane (z Barbakanem już to tymczasowo zrobione). Chociaż sporządzona dokumentacja daje nadzieje...

 

Czytaj więcej...

Powrót Burmistrza

W środę 22 września po południu na tarnowskim Rynku rozpoczął się ponowny montaż pomnika Tadeusza Tertila, jednego z najwybitniejszych gospodarzy w historii miasta, którego był burmistrzem w latach 1907 - 1923. To za jego kadencji w mieście uruchomiono m.in. wodociąg miejski, elektrownię, linię tramwajową łączącą ulicę Lwowską z wybudowanym z jego inicjatywy dworcem kolejowym. Tarnów nigdy później nie miał takiego gospodarza. Był jednym z ojców naszej niepodległości. W setną rocznicę jej odzyskania, z inicjatywy Rady Osiedla “Starówka”, powstała rzeźba burmistrza Tertila. Wykonany z mosiądzu pomnik kieleckiego rzeźbiarza Arkadiusza Latosa odsłonięto 30 października 2018 r. Dokonali tego m.in. dwaj wnukowie Tadeusza Tertila. Pomnik zlokalizowano na płycie Rynku, przed kamienicą, w której mieszkał. Obecnie, monument wrócił na swoje miejsce po ponad dwóch latach, które spędził w magazynie. Rzeźba zniknęła z tarnowskiej starówki z powodu remontu pobliskiej kamienicy przy Rynku 4, w której powstaje Tarnowski Park Doświadczeń. Istniało wtedy zagrożenie, że podczas prac monument może zostać uszkodzony. Teraz znów stanął na tarnowskim bruku, przypominając kolejnym pokoleniom, ze to dzięki niemu nasze miasto nosi dzisiaj dumny tytuł „Tarnów Pierwsze Niepodległe”.

 

Czytaj więcej...

Helena Marusarz in memoriam

Tegoroczne, sobota 18 września - obchody 80. rocznicy śmierci Heleny Marusarzówny w podtarnowskiej wsi Pogórska Wola miały szczególny wymiar. Wziął w nich m.in. premier Mateusz Morawiecki. Oprócz tradycyjnego odczytania Apelu Poległych, wykonaniu salwy honorowej i złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Hitleryzmu, w miejscu, gdzie zginęła 23-letnia narciarka, na budynku miejscowej szkoły odsłonięto mural, który upamiętnia młodą bohaterkę. Mistrzynię sportów narciarskich, kurierkę tatrzańską i żołnierkę ZWZ-Armii Krajowej, która znalazłszy się w rękach  gestapo, nikogo nie zdradziła. W  wieku 23 lat, 12 września 1941 r., Niemcy rozstrzelali ją właśnie w Pogórskiej Woli. - Helena Marusarzówna w 1939 roku po napaści Niemiec na Polskę poświęciła się ratowaniu ludzi, służyła jako łączniczka. Pochylam głowę przed nią, przed jej towarzyszkami i towarzyszami trudnego, wojennego życia i jej wielkim bohaterstwem - mówił premier Morawiecki. Odsłonięty mural wzorowany jest na przedwojennym zdjęciu niezłomnej żołnierki. Dzieło ma 4,5 na 9 metrów, a jego autorem jest Ryszard Paprocki, który na terenie powiatu wykonał już kilka innych murali, m.in. Witolda Pileckiego na szkole w Tarnowcu, Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach i Jana Pawła II na szkole w Wojniczu. Malowidło powstało dzięki wsparciu finansowemu z Ministerstwa Kultury, kosztowało ok. 50 tys. zł. Rocznicowe uroczystości to dla mieszkańców Gminy Skrzyszów i uczniów w Pogórskiej Woli nie tylko wyjątkowa lekcja historii, ale także powód do dumy.
 

Agresja na Polskę

czyli
cios w plecy
 
17 września 1939 roku, zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny przekroczyła granice Polski. Związek Radziecki złamał w ten sposób, zawarty 25 lipca 1932 roku, pakt o nieagresji, który obowiązywać miał do 31 grudnia 1945 roku. Dzisiaj, w 82. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę, także w Tarnowie odbywają się uroczystości Dnia Sybiraka. Obchody zainaugurowane zostały 10.30 zapaleniem zniczy i modlitwą przy symbolicznym grobie Sybiraków na Cmentarzu Starym w Tarnowie. W samo południe w Bazylice Katedralnej rozpocznie się msza święta w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie. Po jej zakończeniu uczestnicy przemaszerują pod Pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie o godzinie 13.10 odbędzie się uroczystość patriotyczna, podczas której odczytany zostanie Apel Pamięci, złożone zostaną wieńce i wiązanki, odegrany zostanie Hymn Sybiraków oraz odśpiewana Rota. Głos zabierze m.in. prezes tarnowskiego oddziału Związku Sybiraków, Jan Kita z Maszkienic. Kompanię honorową oraz wartę honorową wystawi XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Tarnowie. Obchodzony 17 września Dzień Sybiraka ustanowiony został świętem państwowym 27 września 2013 roku, kiedy Sejm podjął przez aklamację uchwałę w tej sprawie.