Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

A mury runą, runą, runą...

Tylko kiedy i czy naprawdę?

To już 38. rocznica  wprowadzenia stanu wojennego. Trwał 586 dni. 13. XII.1981 zamknięto granice i lotniska, redakcje i rozgłośnie, zawieszono działalność związków, organizacji i stowarzyszeń, wprowadzono godzinę milicyjną  oraz zakaz opuszczania miejsca zamieszkania, wprowadzono przepustki, nie działały telefony, internowano, aresztowano, skazano cały naród, byli zabici i ranni. Zgasła jutrzenka swobody. Polski orzeł znowu znalazł się w klatce.  Niestety, jest tam nadal. Tyle, że wtedy była sowiecka - teraz jest brukselska… .  I nie zmienią tego msze i marsze, pikiety i koncerty. Tyle już było zrywów przegranych, szans zmarnowanych, grzechów zaniechań. Dobrze się nam żyje w zniewoleniu i zakłamaniu, konformizmie i koniunkturalizmie, boimy się zmian, brakuje nam odwagi i determinacji. Bóg – Honor – Ojczyzna ciągle w odwrocie. Prawica wprawdzie wygrywa ale przegrywa Kościół więc jutrzenka łatwo może zmienić się w łunę… . A Polacy ciągle czekają, żeby Polska znów była Polska! Dlatego trzeba stale przypominać tamtą grudniową Apokalipsę. Ku przestrodze ale i ku pokrzepieniu serc. Więc zapalmy symboliczne światła wolności w oknach naszych domów w środowy wieczór 13 grudnia o godz. 19.30, kontynuując wolnościową tradycję zapoczątkowaną przez naszego papieża świętego Jana Pawła II w Watykanie i prezydenta  USA Ronalda Reagana w Białym Domu.   

Czytaj więcej...

Przegrane powstanie – drogą ku niepodległości 1

czyli
lekcja historii nieobecna w szkołach…
część pierwsza

Mowa o Powstaniu Listopadowym,  jednym z trzech najważniejszych powstań stanowiących kamienie milowe polskiej drogi do niepodległości. Także  tarnowianie mieli w nich znaczący udział…  Właśnie  mija 189 lat od jego wybuchu.  29 listopada 1830 r. słońce zaszło o 15.32. Po pogodnym, krótkim, jesiennym dniu szybko nadeszła przeszywająco chłodna noc. Warszawa była jednym z najgorzej oświetlonych miast świata. Mimo że latarnie gazowe już od 17 lat rozpraszały mroki londyńskich zaułków, stolica Królestwa Kongresowego, niczym przed wiekami, tonęła w ponurych ciemnościach. Liche światło słabych lamp łojowych oświetlało jedynie bramę Zamku Królewskiego i wjazdy do kilku warszawskich rezydencji. Nocny spacer po ówczesnej stolicy Królestwa Kongresowego przypominał przeprawę przez ciemny las. Nielicznym przechodniom drogę oświetlali latarnicy – chłopcy lub weterani wojenni, którzy za symboliczną opłatą szli przed przechodniem, oświetlając mu zabłoconą drogę latarenką olejową. Ale ciemność w mieście miała też swoje zalety: była sprzymierzeńcem spiskowców, którzy pod jej czarnym welonem już od kilku miesięcy przemykali przez miejskie zaułki na zebrania konspiracyjne w różnych zakątkach stolicy.  Niczym w greckiej tragedii na scenie pojawił się bohater, którego historia wcześniej nie znała. Otulony w wojskowy płaszcz bez lęku zmierzał ku swemu przeznaczeniu...

Czytaj więcej...

Przegrane powstanie – drogą ku niepodległości 2

czyli
lekcja historii nieobecna w szkołach...
część druga

Upadek powstania był klęską, ale także wielkim doświadczeniem narodu polskiego, wykorzystywanym przez przyszłe pokolenia w walce o niepodległość. Należy pamiętać, że powstanie to miało także międzynarodowe znaczenie. Uratowało ono Francję i Belgię od najazdu wojsk Świętego Przymierza, przyczyniło się do rozwoju wystąpień rewolucyjnych we Włoszech, Niemczech, Czech i Słowacji. Słynne hasło walk wyzwoleńczych powstania listopadowego "Za naszą i waszą wolność" było rozpowszechnione we wszystkich dążeniach rewolucyjnych. Polak stał się symbolem rewolucjonisty walczącego heroicznie o wolność innych narodów. Warto pamiętać także o zapomnianych już dzisiaj patriotach tarnowskich, którzy brali udział w powstańczych walkach powstania listopadowego.

Czytaj więcej...

Marszałek przyjechał do Tarnowa świętować Niepodległość

11 listopada w Tarnowie - przyjdź i świętuj 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości!

W Tarnowie jednym z głównych punktów tegorocznych obchodów Święta Niepodległości będzie odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego przed budynkiem delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy al. Solidarności. Zainauguruje je uroczysta msza św., odprawiona o godz. 10 w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Po jej zakończeniu, o godz. 11.10, na terenie przed cmentarzem w Tarnowie-Mościcach zaplanowano rekonstrukcję historyczną „Do wolności”. Obchody w Mościcach, na które zaprasza Rada Osiedla nr 8 „Mościce”, zakończą zaplanowane na godz. 12 uroczystości przed Grobem–Mauzoleum na tamtejszym cmentarzu. Druga część obchodów Narodowego Święta Niepodległości rozpocznie się o godz. 15 mszą św. odprawioną w Bazylice Katedralnej w intencji ojczyzny. O godz. 16 będzie miała miejsce oficjalna uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie przed budynkiem delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy al. Solidarności nastąpi odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ostatnim akcentem tarnowskich obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie wspólne śpiewanie na schodach przed budynkiem Teatru im. Ludwika Solskiego pieśni niepodległościowych, żołnierskich i patriotycznych, czyli „Solski Patriotycznie”. Wydarzenie to rozpocznie się o godz. 17. Na wszystkich chcących w ten sposób uczcić odzyskanie niepodległości czekać będą śpiewniki przygotowane przez Urząd Miasta Tarnowa, a w śpiewanie włączą się aktorzy Solskiego.

Czytaj więcej...

 Hollywood testosterone doctors . san-antonio best hgh doctor . of this list