Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Antemurale christianitatis – Przedmurze chrześcijaństwa

Taki tytuł nosiła konferencja zorganizowana przez tarnowski klucz "Pobudki" w piątek 15 marca w Domu Katechetycznym przy ulicy Kapitulnej 3 w Tarnowie. „Pobudka" jest zainicjowaną w 2015 roku przez Grzegorza Brauna - znanego reżysera filmów dokumentalnych, scenarzystę, nauczyciela akademickiego i cenionego publicystę - organizacją, której podstawowe hasło brzmi: KOŚCIÓŁ–SZKOŁA–STRZELNICA–MENNICA – celem zaś jest realizacja programu pracy organicznej na rzecz wolności, bezpieczeństwa, oraz emancypacji duchowej, intelektualnej i materialnej Polaków. Na tarnowską konferencję złożyły się dwa wykłady. Tematyka pierwszego związana była z misją dziejową, jaką przed wiekami realizowały dwa bratnie narody: polski i węgierski, a która to misja i dziś staje się w pełni aktualna. Jak łatwo się domyślić data konferencji nie jest dziełem przypadku, ale nie jest nim także dobór miejsca, wszak trudno o miasto, którego związki z Węgrami byłyby tak silne. To właśnie tutaj, w Tarnowie w 1956 roku zawiązano Społeczny Komitet Pomocy Węgrom, przekształcony później w Towarzystwo Przyjaciół Węgier. Drugi wykład traktował o niezwykłej postaci księdza kardynała Mindszentego, prymasa Węgier w latach 1945-1974, w którego życiu znaleźć można wiele analogii do historii kardynała Wyszyńskiego. Podobnie, jak wiele podobieństw występowało w dziejach naszych bratnich narodów. Konferencję "Pobudki" w Tarnowie poprzedziła niezwykła  Msza Święta w Kościele Akademickim pw. św. Józefa przy ul. Dwernickiego, sprawowana w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. To właśnie tam, dokładnie 10 lat temu 15 marca 2009 roku, odprawiono pierwszą taką celebrę w naszym mieście, inaugurując tym samym nowe duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej w Tarnowie, w której to tradycji mocno osadzone jest środowisko "Pobudki". W ten patriotczny kontekst bardzo dobrze wpisuje się inicjatywa Prezesa Fundacji Polskie Gniazdo Jerzego Ziomka - Dyrektora Letniego Festiwalu Kultury POLONIA CANTANS we Wrocławiu, gdzie swój kultowy już spektakl "Ballada o Wołyniu" pokazał  rok temuTeatr Nie Teraz "zameldowany" w Tarnowie, dotycząca projektu "Dwie tablice i jedno wotum"(list w załączeniu).


 

Pobudka zainicjowana w 2015 roku przez Grzegorza Brauna to organizacją, której podstawowe hasło brzmi: KOŚCIÓŁ–SZKOŁA–STRZELNICA–MENNICA, a jej założenia przedstawiają się następująco:

W obszarze KOŚCIOŁA działamy na rzecz Tradycji katolickiej – która jako generator cywilizacji łacińskiej jest największym skarbem, jakiego Polacy stali się depozytariuszami już 1050 lat temu – skarb ten wymaga z naszej strony ciągłej troski, ochrony i szczodrobliwości. Stawką jest bezpieczeństwo i zdrowie duchowe Narodu. Naszym konkretnym celem jest zwiększenie liczby ośrodków, w których dostępna jest tradycyjna Msza Św. Trydencka.

   

W obszarze SZKOŁY naszym podstawowym celem jest ochrona polskich dzieci i młodzieży przed dezinformacją i deprawacją – przede wszystkim poprzez tworzenie nowych i wspieranie istniejących szkół katolickich. Komu leżą na sercu sprawy publiczne, ten nie może akceptować monopolu edukacyjnego w systemie kołłątajowsko-stalinowskim. Jest to system z istoty swej przeciwny polskiej tradycji narodowej i Tradycji katolickiej.

W obszarze STRZELNICY działamy na rzecz wzmocnienia kondycji psychicznej i fizycznej, a jednocześnie zwiększenia zdolności samoobronnych naszych rodaków i potencjału obronnego całej Ojczyzny – m.in. poprzez popularyzowanie i ćwiczenie kunsztu strzeleckiego. Sztuka celnego strzelania kształtuje wyrównany oddech i koncentrację, oraz uczy poważnego podejścia do życia – co przyda się i w pozostałych obszarach działania.

W obszarze MENNICY chodzi o szerzenie świadomości ekonomicznych uwarunkowań w życiu publicznym i prywatnym, a także o zapewnianie realnych podstaw materialnych naszej działalności. Tak jak nie będzie wolnej Polski z dotacji europejskiej, ani silnego Wojska Polskiego z dotacji amerykańskiej, tak też i Pobudka nie może liczyć na sukces przez podłączenie się do państwowego systemu redystrybucji – musi utrzymać się sama.

Gromadzeniem funduszy na działalność Pobudki zajmuje się Fundacja Osuchowa.

Budzikiem jest każda osoba, która zarejestrowała się na stronie www.pobudka.org/zostan-budzikiem i ma wolę realizacji programu Pobudki.

Klucz Pobudki lokalnie zrzesza Budzików i umożliwia pracę formacyjną i działanie w mniejszych grupach. Aby znaleźć Klucz Pobudki działający w Twojej okolicy, wejdź w zakładkę: kontakt i skorzystaj z dostępnego tam formularza. Zachęcamy również do tworzenia nowych Kluczy, w tym celu skontaktuj się z Sekretariatem Pobudki (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), a udzielimy wszelkich potrzebnych informacji.

 
Szanowni Państwo,

Dopiero z perspektywy upływu czasu od pewnych wydarzeń widać całość jakiejś sekwencji zdarzeń i ich wzajemne oddziaływanie. Jest taki moment, w którym czujemy, że jest to ten jedyny , właściwy czas na zrealizowanie konkretnego zamierzenia.

02.02.2005r. Bp Senior Archidiecezji Wrocławskiej Józef Pazdur poświęcił godło „Polskie Gniazdo”. W roku 10-rocznicy powstania Fundacji Polskie Gniazdo, dnia 16.10.2015r.  Biskup Świdnicki Ignacy Dec poświęcił przejęty przez Fundację od Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej obiekt w historycznej Niemczy, jako Centrum Spotkań „Polskie Gniazdo” im. Świętego Jana Pawła II. W 2017r. Niemcza obchodziła jubileusz 1000-lecia zwycięskiej obrony, a w 2018r. cała Polska świętowała 100-rocznicę Odzyskania Niepodległości. Rok 2018 został ogłoszony przez Senat RP , jako rok „Prawd Polaków spod Znaku Rodła”

Rada i Zarząd Fundacji Polskie Gniazdo postanowiły nadać obiektowi Centrum Spotkań „Polskie Gniazdo” im. Świętego Jana Pawła II w Niemczy charakter Narodowego Wotum,   z okazji tych ważnych dla Polski rocznic. Inicjatywa jest oddolna, dlatego potrzebuje czasu, aby przebić się do świadomości Polaków.

Pierwsza ważna tablica powiązana bezpośrednio z Narodowym Wotum została poświęcona dnia 05.08.2018r. w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Niemczy ,w trakcie Mszy Świętej dziękczynnej za VIII Letni Festiwal Kultury POLONIA CANTANS 2018, transmitowanej przez TVP POLONIA. Posiada ona wymiar historyczny dla Niemczy i całej Polski, a także wpisuje „Prawdy Polaków spod Znaku Rodła” w ponad 1000-letnia historię naszej Ojczyzny. Od czasów pierwszego Króla Polski Bolesława Chrobrego, Świętego Wojciecha,  Świętej Jadwigi Śląskiej, aż do Świętego Jana Pawła II.

Druga ważna tablica w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Łozinie k. Wrocławia, poświęcona dnia 11.11.2018r., wpisuje „Prawdy Polaków spod Znaku Rodła” w akt zawierzenia naszej Ojczyzny  Matce Bożej, z okazji 100-rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Narodowe Wotum z okazji 1000-lecia Zwycięskiej Obrony Niemczy i 100-rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości będzie realizowane w duchu „Prawd Polaków spod Znaku Rodła” przez Polaków mieszkających w kraju i za granicą, jako miejsce służące formacji patriotycznej , edukacji historycznej i wypoczynku, w pierwszej kolejności dla polskiej młodzieży. Ponadto będzie miejscem promującym Polskę w Europie i świecie, otwartym na gości z innych krajów.

Bardzo proszę o wasze bezpośrednie wsparcie dla tej bardzo ważnej dla naszej Ojczyzny inicjatywy oraz o rozsyłanie   pliku   "Dwie tablice i jedno wotum"  jako prośbę o przekazanie 1% i prośby o darowizny na NARODOWE WOTUM NIEMCZA do waszych bliskich, przyjaciół i znajomych . POMÓŻ PRZEBIĆ SIĘ TEJ SPRAWIE DO ŚWIADOMOŚCI POLAKÓW !!!

Pozdrawiam serdecznie,

Jerzy Ziomek
Prezes Fundacji Polskie Gniazdo
Dyrektor Letniego Festiwalu Kultury POLONIA CANTANS

Przygotował - Ryszard Zaprzałka