Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Nowe muzeum w Muzeum

Dzisiaj, we czwartek 30 lipca br. o godz. 9 udostępniona do zwiedzania została wystawa ukazująca bogatą historię miasta i okolic w nowo otwartym Oddziale Muzeum Historii Tarnowa i Regionu przy Rynku 20/21. Znajdziemy na niej najciekawsze i najcenniejsze obiekty ze zbiorów tarnowskiego Muzeum, dotąd nie rzadko przechowywane w piwnicznych magazynach. Otwarcie nowego Muzeum było kilkakrotnie przekładane, m.in. ze względu na pandemię korona wirusa. Jak wyjaśnia pełniący obowiązki dyrektora muzeum okręgowego Kazimierz Kurczab -  nie ma tam jeszcze zbyt dużo eksponatów, ale znakomicie uzupełniają te braki multimedia. To bardzo potrzebna i od dawna oczekiwana ekspozycja, różnie bowiem bywa z naszą wiedzą na temat miasta - mówi. Przewodnikiem po wystawie jest słynny tarnowski kataryniarz. To jego postać wyświetla się na wielkim lustrze zaraz po wejściu do placówki. Przy charakterystycznych dźwiękach katarynki opowiada o historii i zachęca do poznawania tajemnic miasta. Perforowana taśma z melodią kataryniarza biegnie po posadzkach i prowadzi zwiedzających do kolejnych sal wystawienniczych. Wędrując jej śladem goście mają pewność, że niczego nie przeoczą i nie zabłądzą w zakamarkach muzealnych pomieszczeń.

Piwnice przeniosą zwiedzających do czasów prehistorycznych, odwiedzą oni gospodę cechową, znajdą się w tramwaju (jego okna pokażą nam dawny Tarnów). Widzowie przeniosą się także w czasy II wojny światowej i PRL-u. W sali „pod orłem”można zobaczyć pergaminowe dokumenty z przywilejami królewskimi, a w zbrojowni średniowieczne miecze. Na najwyższym piętrze wystawy znajdą się charakterystyczne dla Tarnowa budynki i znane postacie. Piętro to zawiera również odwołania do wielowyznaniowej ludności Tarnowa. Wszystkie te dzieje zostały ujęte w „multimedialnej pigułce”.

     

Muzeum Historii Tarnowa i Regionu to miejsce idealne zarówno dla dorosłych osób, jak i dzieci i młodzieży. Dla najmłodszych odwiedzających zostały przygotowane takie atrakcje jak sala zabaw „pod szczęśliwą gwiazdką”, w której można między innymi odegrać teatrzyk kukiełkowy, zagrać w „gwiazdkę i księżyc” czy też pobawić się repliką miecza pochodzącego z czasów średniowiecznych.

Wystawa naszpikowana jest elementami multimedialnymi, które skłaniają do aktywnego udziału w zwiedzaniu. Można między innymi poszukiwać dźwięków i „zbierać” je na specjalnych kartach. Dla miłośników wykopalisk przygotowano piaskownicę, w której można szukać archeologicznych skarbów, natomiast w części poświęconej postaci burmistrza Tadeusza Tertilla można rozświetlać panoramę miasta.

     

Muzeum funkcjonuje w dwóch renesansowych kamienicach zlokalizowanych przy tarnowskim rynku pod numerami 20 i 21. Dzięki przeprowadzonym pracom konserwatorskim wzrok zwiedzających będą cieszyć m. in. malowidła renesansowe (np. szaro-czerwone kasetony na brunatnym lub czerwonych tle, polichromie sali „Pod orłem” oraz grafitowo-białe rombowe ornamenty), które znajdują się w ich wnętrzu.

Zwiedzających dotyczą wszelkie obostrzenia COVID-19 odnoszące się do miejsc publicznych. Na terenie obiektu obowiązuje zasłanianie nosa i ust, grupy zwiedzające nie mogą przekraczać 12 osób, wejścia co 2 godziny.

Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia - Paweł Topolski (www.tarnow.pl ) i www.radiokrakow.pl