Niezależny autorski portal internetowy poświęcony kulturze i sztuce miasta i regionu, na bieżąco monitorujący to, co w kulturalnej trawie piszczy.​

Niezależny autorski portal internetowy poświęcony kulturze i sztuce miasta i regionu, na bieżąco monitorujący to, co w kulturalnej trawie piszczy.

ŚWIĘTA

podzielmy
się
płatkiem
śniegu
obdarujmy
gałązką
jemioły
zaś
w
naszych
sercach
niech
zakwitnie
gwiazda
betlejemska

Ryszard S.

Aniołowie
Nocy
Wigilijnej

 

kloszard
szukający
w śmietniku
gwiazdki
                z
ludzkiego
nieba

 

blokers
z kumplem
bejsbolem
i
przyjaciółką
kosą
czekający
                na
Mędrców
Ze wschodu

 

rumuńska
żebraczka
                  z
dzieciątkiem
zbierająca
na wódkę
dla swojego
Józefa

 

wszyscy oni
wędrują do
naszego
Betlejem
tylko czy
znajdą
             tam
miejsce

choćby
w szopie

 

Ryszard S.

______________________________

 *   *   *

 

puste miejsce
przy stole
siano opłatek
nasze role
w jasełkach

 

takie same
co roku

 

przed wigilią
życzenia
zwykłe polskie
wzruszenia
i nadzieje

 

takie same
co roku

 

sztuczna
choinka anioły
kolędy z płyt
nawet rozmowy
z bliskimi

 

takie same
co roku
a my…

 

Ryszard S.

______________________________

*   *   *

 

każdy
ma swoje
Betlejem
i gwiazdę
która
           go
prowadzi

 

każdy
ma swój
Nazaret
pełen
beztroski
i
zachwycenia
światem

 

każdy
ma swoją
Jerozolimę
która czeka
na niego
w znaku
krzyża

 

Ryszard S.

______________________________

Previous
Next

______________________________

Perun:

Z premedytacją nie oglądam TV.

Telewizor u mnie siedzi w pudle już piąty rok. W ten wyjazdowy weekend miałem przykrą przyjemność zapoznać się z repertuarem różnych stacji korzystając z zastanego odbiornika TV. Po takiej przerwie dostrzega się znaczące różnice i niestety regres kultury.
To, co zobaczyłem i posłuchałem tak bardzo mnie przeraziło i tak bardzo mną wstrząsnęło, że obawiam się, że nie dam rady opisać tego odczucia. Przestraszyłem się zdając sobie sprawę z tego jaka masa rodaków jest karmiona szambem.
Do tej chwili mam wykrzywione usta z wielkim niesmakiem po obejrzeniu fragmentów programów informacyjnych, a także popularno-rozrywkowych. To jest kompletne dno szambowozu!!!
Dziennikarze – błaźni, aroganci, klakierzy i ignoranci, którzy kilkadziesiąt lat temu nie zdaliby matury.
Politycy “polemizujący” w TV – takie typy spotykaliśmy w XX wieku w zieleni miejskiej lub w PGR-ach.
Naukowcy – kilku karierowiczów żądnych kasy za udział w reklamach.
Ludzie kultury i sztuki – kompletny brak.
Gdzie się podziały programy, w których wykształceni, z nieprzeciętną inteligencją, kulturalni redaktorzy dawali wzór szlachetnej osobistej i społecznej postawy? Gdzie wywiało autorytety – ludzi nauki, kultury i sztuki?
W zamian mamy głupkowate seriale lub programy, w których zestaw nieokrzesanych prymitywnych i wulgarnych osób, siedząc na kanapie przed TV, żłopiąc piwo i pierdząc, mówi- “ocenia”, co jest fajne, a co niefajne, kształtuje opinię widzów. Ogląda ich podobno 70-90% społeczeństwa, które ma teraz potwierdzenie, że to jak żyją i jak się zachowują jest w porządku (jest OK i COOL!).
SKANDAL!!!  SKANDAL!!!   SKANDAL!!!
Misja kulturalna programów telewizyjnych rozmyła się gdzieś już dawno temu i nie wiadomo, czy powróci.
Jest zgoda społeczeństwa na to wszystko.
Najważniejsze w państwie osoby muszą znać ten stan rzeczy – aprobują to nie wyrażając jakiegokolwiek sprzeciwu.
Ludzie – zróbmy coś z tym, bo intelekt naszego narodu umiera na naszych oczach i na nasze życzenie!
Jesteśmy otumaniani repertuarem TV oraz coraz większą ilością dostępnego oficjalnie i legalnie alkoholu (dorosłe i mądre osoby korzystają z umiarem, ale ile takich jest? Albo ta młodzież popisująca się przed rówieśnikami?)
Jak kiedyś kolonizatorzy rozpijali rdzennych mieszkańców Ameryki, tak dziś poprzez alkohol i tragiczny poziom intelektualny programów morduje się bezkrwawo Polaków!
Alkohol sprzedawany na stacjach benzynowych!!!
To świadectwo NARODOWEGO KRETYNIZMU, UPODLENIA I PONIŻENIA, którego doczekaliśmy się w XXI wieku.
Do tego dochodzi skrajnie fatalna polityka wewnętrzna i zewnętrzna rządu, która doprowadziła do tego, że Polacy są skłóceni nawet ze swoimi najbliższymi, a żaden z sąsiadów już nas nie lubi.
Rzucą jeszcze więcej kiełbasy na grilla, puszek piwa i małpeczek w popularnych sklepach, pokażą w TV zawody pływackie w moczu i będzie można podzielić się Polską jak resztką kilkudniowej pleśniejącej pizzy!!!
Kulturalna Polsko gdzie jesteś?!
Mądry Polaku przed szkodą gdzie jesteś?!
P.S.
Pominąłem opis kilku programów.
To się w głowie nie mieści, to nie przechodzi przez usta, ani przez klawiaturę.
O mechanizmach manipulacji też nie wspominam. To zagrożenie jest/powinno być dla wszystkich oczywiste.
Niezmiennie polecam lekturę – Gustav le Bon, “Psychologia tłumu”

Piotr Barszczowski (fb)

BOŻENA KWIATKOWSKA przedstawia swoje obrazy i wiersze

O TYM I OWYM 229

Dekalog Polaka

“…Jam jest Polska, Ojczyzna twoja, ziemia Ojców, z ktorej wzrosłeś.

Wszystko, czymś jest,
po Bogu mnie zawdzięczasz.

 

1. Nie będziesz miał ukochania
 ziemskiego nade mnie.

2. Nie będziesz wzywał imienia Polski
 dla własnej chwały,
 kariery albo nagrody.

3. Pamiętaj, abyś Polsce oddał bez wahania
 majątek, szczęście osobiste i życie.

4. Czcij Polskę, Ojczyznę twoją,
 jak matkę rodzoną.

5. Z wrogami Polski walcz wytrwale
do ostatniego tchu, do ostatniej kropli
krwi w żyłach twoich.

6. Walcz z własnym wygodnictwem i tchórzostwem.
Pamiętaj, że tchórz nie może być Polakiem.

7. Bądź bez litości dla zdrajców
imienia polskiego.

8. Zawsze i wszędzie śmiało stwierdzaj,
że jesteś Polakiem.

9. Nie dopuść, by wątpiono w Polskę.

10. Nie pozwól, by ubliżano Polsce,
poniżając Jej wielkość i Jej zasługi,
Jej dorobek i Majestat.

 

Będziesz miłował Polskę
pierwszą po Bogu miłością.
Bedziesz Ją miłował więcej
niż siebie samego”.

Zofia Kossak-Szczucka

PITAVALE - 113

wg. Jerzego Reutera

Miłość w teatrze

To nie tylko sceniczne dramaty, pisane przez wielkich dramaturgów, to także zwykła proza życia, schowana gdzieś głęboko za tajemniczymi kulisami, w garderobach, pracowniach i emocjach, jakże ważnych dla każdego artysty. To raczej zrozumiałe, że życie na scenie musi przenosić się gdzieś głębiej i odciskać swoje piętno na dniu codziennym uczestników tego niecodziennego dell`arte. Pan elektryk z tarnowskiego teatru był młodym i bardzo przystojnym mężczyzną, a mało tego, był nad wyraz ambitny i rządny wejścia na scenę w jakiejś wyrazistej pozie, by zaimponować wszystkim. Jednak pozostałoby to w sferze nocnych marzeń, gdyby do naszego teatru nie została zatrudniona młoda, tuż po studiach, piękna aktorka. A byla tak powabna, że skupiała na sobie gorący wzrok wszystkich mężczyzn i zadrosne spojrzenia kobiet. Elektryk – tak go nazwiemy, by nie urągać jego pamięci – zakochał się od pierwszego wejrzenia, co było zawsze widoczne na oświetlanej przez niego scenie i rozpoczął powolne eksponowanie przed wybranką swoich wdzięków.

Pitaval 113

Już w najbliższy wtorek

rusza dziesiąta, jubileuszowa edycja Festiwalu Niepodległości.

 

We wtorek 30 sierpnia, czyli w przedostatnim dniu wakacji i jednocześnie w wigilię Dnia Solidarności i Wolności, zapraszam w imieniu swojej Fundacji Pro Patria Semper i Tarnowskiego Centrum Kultury do Amfiteatru Letniego w Tarnowie– mówi Piotr Dżiża, znany dzialacz niepodległościowy i społecznik.

Popołudnie wypełnią tam otwarte dla publiczności imprezy, które odbywać się będą w ramach bloku imprez inaugurujących 10. jubileuszową edycję Festiwalu Niepodległości. W programie inauguracji znalazły się targi ofert aktywności pozaszkolnej młodzieży „Młodzi ON”, panel dyskusyjny o dziedzictwie ruchu „Solidarność” i koncert grupy RECEPCJA. Naszą misją – mówią organizatorzy, jest budowanie poczucia odpowiedzialności za wspólnotę historyczną jaką jest Polska.

Chcemy łączyć Polaków we wspólnym dziele odbudowy historycznie utraconej siły naszej wspólnoty narodowej a także w dziele wzmacniania siły i sprawności państwa, które winno służyć tej wspólnocie oraz bezpieczeństwu i pomyślności swoich obywateli. Szczególną wagę przywiązujemy do wspierania tożsamości i tradycji wspólnot lokalnych, a także pielęgnowania i rozwijania więzi ich łączących. Z kolei końcem października zapowiadane są znane dobrze tarnowianom wydarzenia ze świętowaniem odzyskania przez miasto niepodległości. Tradycyjnie już zostanie wręczona Szabla i Ryngraf Niepodległości.

 

Naszą misję rozumiemy jako owoc równowagi między zbiorową mądrością, indywidualnym rozsądkiem, pracą nad pomnażaniem dóbr i inicjatyw, służących wspólnocie oraz przezwyciężaniem przywar narodowych z jednej strony i z drugiej strony – rozwijaniem umiejętności ochrony uznanych cnót i wartości, dziedzictwa kultury opartej o dorobek cywilizacji łacińskiej ze szczególnym uwzględnieniem roli chrześcijaństwa, w tym zasad Dekalogu i Ewangelii a także zdolności do poświęcenia na rzecz wspólnoty oraz reagowania na pojawiające się dla niej zagrożenia.

 

Już od godziny 15:00 trwać będą w Amfiteatrze targi ofert aktywności pozaszkolnej Młodzi ON. Zainteresowanym zaprezentuje się kilkanaście lokalnych organizacji pozarządowych, grup środowiskowych i klubów, których niekomercyjna, wspólnotowa oferta jest adresowana do uczącej się młodzieży. Na swoich stanowiskach o własnej działalności opowiadać będą, ukazując możliwe do zademonstrowania jej przejawy, m.in. przedstawiciele drużyny harcerskiej, strzeleckiej i sokolej, grup rekonstrukcji historycznej oraz organizacji wolontariackich, pomocowo- medycznych i kulturalnych, klubów sportowych i ekologicznych.

 

Przewidziano też sporo miłych niespodzianek, a w finale wydarzenia losowanie zestawów ciekawych nagród dla gości targów, którzy wypełnią krótką ankietę.

Pomysł targów stanowi kolejną odsłonę projektu popandemicznej aktywizacji społecznej uczniów „Żegnamy COVID, witamy Rozkwit”, przygotowanej we współpracy z Fundacją Alegoria.

 

Do Fundacji Pro Patria Semper wciąż mogą się jeszcze zgłaszać kolejni potencjalni, niekomercyjni wystawcy, czyli stowarzyszenia, grupy i kluby posiadające atrakcyjną ofertę zagospodarowania czasu wolnego od zajęć szkolnych, która realizuje się przez pożyteczną działalność młodych ludzi w grupach rówieśniczych. Udział w targach jest nieodpłatny.

 

O godzinie 17:00 na scenie Amfiteatru rozpocznie się panel dyskusyjny zatytułowany „Czy i komu jest dziś potrzebne dziedzictwo Solidarności ?”. Do odpowiedzi na tak zadane pytanie zaproszono m.in. Pawła Srokę (od ponad 30 lat dziennikarza mediów publicznych, związanego m.in. z TVP Kraków, dokumentalistę), Rafała Halskiego (pedagoga, lidera grupy rockowej Recepcja), Filipa Gąciarza (ucznia III LO w Tarnowie, tegorocznego wicemistrza ogólnopolskiego finału konkursu debat historycznych IPN), Pawła Orła (prawnika, członka stowarzyszenia „Sieć Solidarności”, od lat aktywnie włączającego się w akcje pomocy dla działaczy podziemnej „S” i upamiętnianie nieżyjących). Dyskusji moderowanej przeze mnie przysłuchiwać się będą zaproszeni do Amfiteatru weterani tarnowskiej „Solidarności”, w tym dotychczasowi uczestnicy realizowanego od roku przez fundację Pro Patria Semper projektu „Pierwsi Solidarni”. I to do nich należeć będzie podsumowanie tej dyskusji.

 

Ok. godziny 18:30 zaplanowano ostatni punkt bloku inauguracyjnego dziesiątej edycji Festiwalu Niepodległości. Zakończy go koncert tarnowskiej grupy rockowej RECEPCJA, której ubiegłoroczny, bardzo dobrze recenzowany, album „Dla zgody pięść (Miecz, Ogień)” odnosi się bezpośrednio do rodzimej historii sprzed czterech dekad i dziedzictwa tego okresu.

 

W przeddzień, w wigilię, obchodzonego w całym kraju święta Solidarności i Wolności, w rocznicę porozumień gdańskich postanowiliśmy połączyć te wszystkie wątki. Będzie inauguracja X Festiwalu Niepodległości. Będą odwołania do projektów. Był taki projekt “Żegnamy covid, witamy rozkwit”, taki program, który z Fundacją Alegoria wspólnie przygotowaliśmy. To program aktywizacji postpandemicznej młodzieży – mówi Piotr Dziża z Fundacji Pro Patria Semper.

 

Bardzo serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w targach aktywności młodzieżowej w Tarnowie. Jako stowarzyszenie oferujemy bardzo wiele aktywności dla młodych osób, które chcą poszukać miejsca dla siebie. CO tydzień mamy spotkania, na których doświadczycie różnego rodzaju warsztatów czy to o tematyce historycznej, czy kwestiach idei i wartości patriotycznych, czy w dziedzinie aktywności przedsiębiorczej, czy psychologicznej – wyjaśnia Filip Pinas ze Stowarzyszenia Tarnów Pierwszy Niepodległy.

 

Bardzo się cieszymy z tego, że Fundacja Pro Patria Semper rozumie to, że ekologia rozumiana w sensie bardziej naukowym niż ideologicznym jest bardzo ważnym przejawem patriotyzmu. My współpracujemy z fundacją od wielu lat i ta współpraca bardzo dobrze się układa, m.in. będziemy chcieli przedstawić to co Stowarzyszenie Polskie Forum Klimatyczne może zaoferować młodym ludziom, co mogą w tym stowarzyszeniu robić – dodaje Krzysztof Woźniak ze Stowarzyszenia Polskie Forum Klimatyczne.

 

W programie przewidziano także koncert grupy Recepcja.

 

Cała grupa Recepcja powstała z idei pewnego odbioru, interpretacji tekstów kultury oraz aktualnej rzeczywistości, więc tak naprawdę ambicją tego albumu muzycznego jest tak naprawdę poprzez historię opowiadanie o nas samych. Do prowadziliśmy do wydania nagrania i w zasadzie wydania płyty. Zrobiliśmy również teledysk, którego reżyserem był Bogusław Kornaś – podkreśla Rafał Halski z zespołu Recepcja.

 

Koncert zaplanowano na godzinę 18:30. a przed nim rozważania pod nazwą “Czy i komu jest dziś potrzebne dziedzictwo Solidarności?”. Jednym z prelegentów będzie Paweł Sroka, znany tarnowski dziennikarz TVP 3 Kraków.

Nie bez przyczyny to jemu zaproponowałem, żeby reprezentował media, bo on jest z tego pokolenia, które pamięta jeszcze wydarzenia sprzed czterech dekad pod hasłem “Solidarność”, więc chciałbym, żeby spróbował znaleźć jakieś paralele między tymi wydarzeniami sprzed czterech dziesięcioleci a tym co dzieje się dzisiaj za wschodnia granicą – tłumaczy Piotr Dziża z Fundacji Pro Patria Semper.

 

Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny. Serdecznie zapraszamy Was na nie całymi rodzinami i ze znajomymi.

Do zobaczenia !

Zobacz również:

Święty Mikołaj

Biskup, który pomagał ubogim.   Święty Mikołaj dzisiaj kojarzy się wszystkim z czerwonym strojem i czapką oraz z tym, że lata on z prezentami na wielkich saniach zaprzęgniętych przez renifery. Taki obraz świętego Mikołaja to

Czytaj więcej....

Festiwalowa Fundacja

Przed dwoma laty 11 września w ścisłym centrum Tarnowa, na rogu pl. Katedralnego i ul. Katedralnej, przy ul. Katedralnej 1 zainaugurowała oficjalnie działalność Fundacja “Pro Patria Semper”. Jej nazwa to luźne tłumaczenie starej łacińskiej sentencji

Czytaj więcej....
Previous
Next

 

  jak
  Babcia
  przy
  furtce
  stoi

 

  cierpiąc
  na
  zawroty
  historii

 

  Ryszard S.

MALOWANIE SŁOWEM

Ryszard Smagacz

Tryptyk Katyński część I

 

Część I

 

            1940 – 2010 Katyń

to

dla Polaków

ziemia

święta i przeklęta

wojenna

dwie daty

dwie listy

ale

od

teraz

pamięć jedna

 

wtedy

bezimienny guzik

z orzełkiem

teraz

obrączka

z imieniem

prezydenta

 

wtedy

strzały w tył głowy

i milczący las

wokół

teraz

salwy honorowe

Zygmunt i Wawel

i pokój

także my

jakby

nie ci

sami

oby

 

CZYTAJ DALEJ

 

Zapowiedź:

maj – czerwiec 2003 Peregrynacja z kopią Veraikonu: Nowy Sącz, Stary Sącz, Just, Rożnów, Tropie, Jamna, Lipnica Murowana,  Nowy Wiśnicz, Szczepanów, Zabawa, Zawada, Tarnów 
grudzień 2010 – Hotel Tarnovia

maj 2011 – Warszawa – Muzeum Niepodleglości

kwiecień 2012 – Warszawa – Więzienie na Rakowieckiej
lipiec 2013 – Synagoga – Dąbrowa Tarnowska
październik 2014 – Warszawa Żoliborz – Dom Pielgrzyma “Amicus”
listopad 2014/2015 – Tuchów, Ołpiny /Wymarsz/
sierpień 2015 – Ołpiny
luty 2016 – Warszawa – Galeria Porczyńskich
marzec 2016 – Tuchów klasztor
październik 2016 – Tarnów Ratusz
październik 2017 – Tuchów – Kraków – Warszawa

listopad 2018 – Opole

Spektakl teatralny w wykonaniu adeptów TNT

Arkadia – Sybir – Powrót do nieswojego domu

kwiecień 2019

Listopad 2019

Ośrodek Praktyk Artystycznych – Dom Ludowy Maszkienice

Lipiec 2020

Ośrodek Praktyk Artystycznych – Dom Ludowy Maszkienice

Pierwsza premiera online – grudzień 2020

dworek M. Konopnickiej w Żarnowcu

8 wrzesień 2022 – Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
14 wrzesień 2022 – Gliwice

10 wrzesień 2022 – Suchowola koło Białegostoku
16 wrzesień 2022 – Strachocina koło Sanoka

PREMIERA

28 września 2022, Łomża

_______________________

SPOTKANIA

_______________________

więcej na www.nieteraz.pl 
www.tarnowskikurierkulturalny.pl