Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Muzycznie i patriotycznie w Kąśnej Dolnej

 „Wygrał Polskę na fortepianie”

Takim napisem opatrzono bardzo udany pomnik - ławeczkę mistrza Ignacego Jana Paderewskiego dłuta znanej tarnowskiej artystki Ewy Fleszar, który 3 maja odsłonięto na Rynku w Ciężkowicach. Aliści obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, do której walnie przyczynił się sławny właściciel dworku w Kąśnej Dolnej, to również monumentalny mural z wizerunkiem tego światowej klasy pianisty i kompozytora, wielkiego męża stanu i patrioty, zaprezentowany 30 maja na frontowej ścianie budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicachj, stworzony przez Ryszarda Paprockiego  oraz nadanie tego samego dnia nazwy "Mostu Niepodległości" fragmentowi drogi prowadzącej do Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Całości imprez poświęconych rocznicy niepodległości i osobie I. J. Paderewskiego dopełnił grawer logotypu Centrum Paderewskiego na kąśnieńskiej Stodole - Sali Koncertowej autorstwa innego znakomitego artysty z Tarnowa Piotra Barszczowskiego, którego wspierał Maciej Słowik. To piękne zwieńczenie dotychczasowej działalności artystycznej prof. Barszczowskiego (PWSZ), którego to 500. projekt z dziedziny grafiki użytkowej. Do tej pory matecznik tarnowskich melomanów w Kąśnej Dolnej kojarzył się jeno z muzyką, od teraz to ważny znak na patriotycznej mapie regionu. W ten sposób Gmina Ciężkowice i Powiat Tarnowski wpisują się w oryginalny projekt "Paderewski dla Niepodległej. Niepodległa dla Paderewskiego".

W Ciężkowicach - na Rynku odsłonięto pomnik Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z największych artystów swoich czasów, mistrza fortepianu, kompozytora, szczodrego mecenasa, wrażliwego filantropa, a przede wszystkim męża stanu i gorliwego patrioty, w sposób szczególny związanego z ciężkowicką ziemią. Monument jest wyjątkowy. Ma formę ławeczki z siedzącą na niej naturalnej wielkości postacią Mistrza oraz fortepianem, z którego dochodzą dźwięki menueta G-dur op.14 nr 1 – uważanego za najpopularniejszy utwór w dorobku Paderewskiego. Pomnik wykonany jest z brązu, a ławeczka jest na tyle szeroka, aby każdy chętny mógł przysiąść na chwilę przy Paderewskim, by zrobić sobie na przykład z nim zdjęcie na pamiątkę lub posłuchać muzyki. Na boku fortepianu umieszczona została inskrypcja „Wygrał Polskę na fortepianie”. Autorką pomnika jest Ewa Fleszar – artysta rzeźbiarz, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Pieniądze na jego wykonanie pochodziły ze zbiórki publicznej oraz od samorządów i sponsorów.

Uroczystość otworzył Burmistrz Gminy Ciężkowice Zbigniew Jurkiewicz witając wszystkich zgromadzonych i krótko uzasadniając idee budowy pomnika - Ignacy Jan Paderewski pozostaje w naszych sercach i umysłach jako genialny artysta, nieprzejednany orędownik sprawy polskiej, wzór Polaka - patrioty. Dla nas jednak jawi się także, jako patriota lokalny, który chcąc ziścić swoje marzenia o domu w ojczyźnie kupił posiadłość w nieodległej Kąśnej Dolnej, przez co nadał jej niezwykłą wartość i uczynił ją wyróżnikiem wśród wielu podobnych. Zarówno Kąśna, jak i Ciężkowice były mu bliskie, czego trwałym świadkiem, po dziś dzień jest chociażby figura św. Floriana, czy tablica ufundowana przez Paderewskiego w 1910 r. dla upamiętnienia 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Dla nas to zaszczyt i honor, dlatego też czujemy się w obowiązku zachować w pamięci Jego dziedzictwo…".

Wydarzenie, w którym uczestniczyło kilkaset osób, wśród nich parlamentarzyści i samorządowcy, uświetnili swoją obecnością m.in. krewni Ignacego Jana Paderewskiego: prof. dr hab. Juliusz Chrościcki oraz Pani Jolanta de Vacqueret oraz Witold Orzechowski - producent telewizyjny, reżyser, scenarzysta i twórca serialu o Ignacym Janie Paderewskim, oraz dr Franciszek Pulit – autor książek o Paderewskim.

Symbolicznego odsłonięcia pomnika dokonali: Poseł Michał Wojtkiewicz, Marszałek Stanisław Sorys, Burmistrz Zbigniew Jurkiewicz, Profesor Julian Chrościcki, Pani Jolanta de Vacqueret oraz Pani Helena Mróz.

Na zakończenie, poprzedzony salutem armatnim Bractwa Kurkowego z Ciężkowic - na rynek wjechał w powozie Michał Niedbała. Młody pianista odtwarzając postać młodego Paderewskiego po krótkiej mowie do zgromadzonych zasiadł przy prawdziwym fortepianie i zagrał dla wszystkich porywający koncert.

W ramach powiatowych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach powstał monumentalny mural, przedstawiający postać mistrza Paderewskiego. Jego twórcą jest artysta malarz i architekt Ryszard Paprocki. - Ten mural nie jest zwykłym powiększonym obrazem. Jest anamorficzny, czyli nieco zniekształcony w celu osiągnięcia trójwymiarowości, dlatego powinno się go oglądać od frontu budynku szkoły. Artysta uzupełnia, że dzieło jest kompozycją głęboko przemyślaną, a każdy jego element jest celowy i zaplanowany.

Świętując 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości szukamy nowoczesnych i ciekawych form jej upamiętnienia. Stąd pomysł murali z wizerunkami naszych Ojców Niepodległości, związanych z powiatem tarnowskim - mówił Starosta Tarnowski Roman Łucarz. Poza właśnie odsłoniętym muralem I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach, planujemy umieszczenie wielkoformatowej grafiki z Wincentym Witosem w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach. Poprzez swoją monumentalną i artystyczną formę dzieła te spełniają doskonale funkcje popularyzacyjną oraz są pięknym i symbolicznym wyrazem naszej pamięci i patriotyzmu.  

Dopełnieniem idei szczególnego zaakcentowania w naszej Małej Ojczyźnie postaci I. J. Paderewskiego w roku 100. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości jest nadanie nazwy "Mostu Niepodległości" obiektowi mostowemu na rzece Kąśniance w ciągu drogi dojazdowej do dworku Mistrza w Kąśnej Dolnej, gdzie swoją siedzibę ma Centrum Paderewskiego. Most o długości 80 i szerokości ponad 9 metrów został oddany do użytku w lutym br. - Jest to to dla nas spełnienie marzeń, aby w tym jubileuszowym roku móc dojechać do kąsńieńskiego dworku piękną, nowoczesną drogą - mówił starosta Roman Łucarz. Uroczystość odbyła się z udziałem całej Rady Powiatu Tarnowskiego (jej wyjazdowe posiedzenie odbyło się właśnie w dworku w Kąśnej ), władz samorządowych Gminy Ciężkowice oraz gościa specjalnego - dyrektora krakowskiego oddziału IPN dr hab. Filipa Musiała.

Na zakończenie tej relacji warto przytoczyć słowa samego Mistrza Paderewskiego, które skierował do Polaków w 1940 roku: „Nie zginie Polska, nie zginie, lecz żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale – dla Was, dla nas i dla całej ludzkości.”

Na podstawie materiałów Starostwa Powiatowego w Tarnowie i Gminy Ciężkowice - Ryszard Zaprzałka

PS.
Szanowni Państwo, serdeczne słowa podziękowania kieruję do wszystkich uczestników uroczystości odsłonięcia i poświecenia pomnika Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach, która miała miejsce 3 maja 2018 r. Szczególne wyrazy wdzięczności składam tym z Państwa, także młodzieży i dzieciom, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do jej uświetnienia. Mam nadzieję, że atmosfera tego dnia na długo pozostanie w naszej pamięci.
W imieniu społeczności oraz władz samorządowych gminy Ciężkowice mam zaszczyt podziękować osobom i instytucjom, które udzieliły wsparcia finansowego oraz pomocy organizacyjnej przy realizacji budowy pomnika pn. „Ławeczka Paderewskiego”. Dzięki zrozumieniu i pomocy wszystkich, dla których postać Premiera II Rzeczypospolitej, jednego z „Ojców Niepodległości” jest równie ważna, jak dla nas, realizacja projektu stała się możliwa. Tym samym doniosła, setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, którą obchodzimy w roku obecnym, została upamiętniona godnym przedsięwzięciem, pozostawiającym trwały ślad dla kolejnych pokoleń.
Życzliwość i zrozumienie donatorów pomnika są wyrazem wielkiej szlachetności i umacniają nas w przekonaniu, że pielęgnowanie historii naszego kraju oraz pamięci o ludziach, którzy ją tworzyli jest naszą powinnością wobec kolejnych pokoleń.
Niech ten pomnik, który stanął na ciężkowickim rynku będzie symbolem wszystkich, dla których niepodległość Polski była i jest celem nadrzędnym.

Zbigniew Jurkiewicz
Burmistrz Gminy Ciężkowice