Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

TARNÓW I OKOLICE: LETNI WEEKEND W TARNOWIE

czyli
JEDNAK WYSTAWY

Wydawać by się mogło - sprawozdaje nasza korespondentka Katarzyna Cetera, że w rankingu weekendowych imprez zwycięży w naszym mieście sobotni koncert zespołu RAZ DWA TRZY – wydarzenie było przecież długo wyczekiwane, odbywało się w ramach trasy koncertowej, którą zespół świętuje jubileusz swojej działalności. Nic bardziej mylnego, Trasa zespołu, który w niedościgniony sposób zinterpretował piosenki Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego z pełnym szacunkiem dla pierwowzorów, nosi co prawda tytuł 30 lat jak jeden koncert, impreza odbyła się w Centrum Sztuki Mościce w sobotę, 19 września, rzecz jasna w reżimie sanitarnym.

Koncert wielokrotnie przenoszono – pierwotnie miał się odbyć w marcu. Stęskniona za koncertowymi emocjami publiczność dopisała i ciepło przyjęła jubilatów: zespołu, który w tylko sobie znany sposób potrafił połączyć talent literacki Adama Nowaka z muzyczną finezją i fantazją, wytwarzając swój własny, charakterystyczny i rozpoznawalny muzyczno - literacki język. Zespół przez trzydzieści lat budował ogromną więź ze słuchaczami, grając tysiące koncertów - od małych klubów po wielkie sale koncertowe. To właśnie koncerty stały się znakiem rozpoznawczym „Raz, Dwa, Trzy” - jego swoistym DNA.

Koncertami również - bez wielkich fet, akademii i transmisji, pragniemy uczcić Naszą z Wami przyjaźń i wyrazić wdzięczność za to, że z nami jesteście. Te 30 lat minęło nam jak jeden koncert! – zapowiadał swój jubileusz zespół RAZ, DWA, TRZY.

Koncert oczywiście miał swoich słuchaczy, którzy wypełnili największą salę koncertową w Centrum Sztuki Mościce niemal po brzegi, jednak z pewnością frekwencyjnym hitem okazał się wernisaż Pawła Topolskiego, który odbył się dzień wcześniej, 18 września, w piątkowy wieczór.

Tego wieczoru, w Tarnowskim Centrum Kultury otwarto wystawę „TO-POLSKI TARNÓW. Nasze lata ’90”. Wernisaż obejmował fotografie znanego tarnowskiego fotografa, który w tym roku świętuje trzydziestolecie swojej pracy artystycznej: dokumentuje życie codzienne miasta i jego mieszkańców. Kiedy jeszcze nie było aparatów cyfrowych miał swoją ciemnię, a wywołane zdjęcia trafiały na dworzec… PKS. Tam uprzejmi kierowcy przejmowali przesyłkę, która trafiała do gazet w Krakowie. Na starych kliszach ma ponad 25 tys. zdjęć. Na tę wystawę wybrano tylko nieco ponad 1100. Zdjęcia podzielono na cztery kategorie: Ludzie, Wydarzenia, Miejsca i Wybory.

     

Dokładne obejrzenie wszystkich zdjęć zajmie z pewnością ponad półtorej godziny, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość – my podczas wernisażu nie obejrzeliśmy nawet połowy zbiorów Pawła Topolskiego – „przebieg” wernisażowy zajmował pół godziny – i oczywiście odbywał się w reżimie sanitarnym. Mimo wszystko warto zobaczyć, jak zmieniało się nasze miasto, jego ulice – i my, jego mieszkańcy.

     

Zdjęcia Pawła Topolskiego zostały zaprezentowane w formie tradycyjnej i multimedialnej a wystawa będzie dostępna w Tarnowskim Centrum Kultury do 28 listopada – i chyba będzie niewątpliwym hitem. Autorowi serdecznie gratuluję – takiego wydarzenia nie było w Tarnowie już dawno.

W niedzielę odbyła się także inna wystawa – NASTRÓJ SIĘ NA STRÓJ! Tradycja na podszewce – została uroczyście otwarta w niedzielne popołudnie w Centrum Sztuki Mościce. Oprowadzanie kuratorskie, dzięki któremu przybliżono nam skarby zalegające w garderobach Zespołu Pieśni i Tańca ŚWIERCZKOWIACY, odbywało się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 „Moja droga”. Kuratorką wystawy jest Anna Świętek – kostiumolożka, wykładowczyni - wprowadziła nas  w niezwykły świat strojów scenicznych Zespołu Świerczkowiacy: zdradziła na przykład, jak od jednej wszywki na podszewce gorsetu zaczęła odkrywać kolejne tajemnice strojów i ich właścicieli.

Przy tworzeniu tej wystawy myśleliśmy o bliskości do tradycji, do tańca, stroju, tkaniny, regionalnego motywu, haftu czy zdobienia. I właśnie z tej perspektywy zapraszamy Państwa do poznania wystawy. Zapraszamy do wniknięcia w głąb tajemnicy, detalu, czytając i dotykając jej z bliska.

Wystawa otwarta 20 września potrwa do 18 października, a przepiękne stroje można oglądać w foyer Centrum Sztuki Mościce – naprawdę warto!

Katarzyna Cetera

Zdjęcia - Przemysław Sroka (CSM) oraz www.tarnow.pl