Niezależny autorski portal internetowy poświęcony kulturze i sztuce miasta i regionu, na bieżąco monitorujący to, co w kulturalnej trawie piszczy.​

Niezależny autorski portal internetowy poświęcony kulturze i sztuce miasta i regionu, na bieżąco monitorujący to, co w kulturalnej trawie piszczy.

NASZ PATRONAT - ZAPOWIEDZI

I Międzynarodowy Konkurs Literacki „O Laur Tarnowskiej Starówki” im. Józefa Komarewicza

______________________________

36. TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA

Festiwal Wybranych Polskich Filmów Pełnometrażowych

Tarnów
27 maja – 4 czerwca 2022

______________________________

40 lat Festiwalu Tydzień Talentów
15-21 maja
Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

Jubileuszowa odsłona zapoczątkowanego w 1982 roku wydarzenia promującego szczególnie utalentowanych początkujących artystów. Wielkie święto muzyki i młodości – w tej edycji poświęcone pięknej i wymagającej sztuce fortepianowej.

______________________________

Previous
Next

______________________________

Perun:

Z premedytacją nie oglądam TV.

Telewizor u mnie siedzi w pudle już piąty rok. W ten wyjazdowy weekend miałem przykrą przyjemność zapoznać się z repertuarem różnych stacji korzystając z zastanego odbiornika TV. Po takiej przerwie dostrzega się znaczące różnice i niestety regres kultury.
To, co zobaczyłem i posłuchałem tak bardzo mnie przeraziło i tak bardzo mną wstrząsnęło, że obawiam się, że nie dam rady opisać tego odczucia. Przestraszyłem się zdając sobie sprawę z tego jaka masa rodaków jest karmiona szambem.
Do tej chwili mam wykrzywione usta z wielkim niesmakiem po obejrzeniu fragmentów programów informacyjnych, a także popularno-rozrywkowych. To jest kompletne dno szambowozu!!!
Dziennikarze – błaźni, aroganci, klakierzy i ignoranci, którzy kilkadziesiąt lat temu nie zdaliby matury.
Politycy “polemizujący” w TV – takie typy spotykaliśmy w XX wieku w zieleni miejskiej lub w PGR-ach.
Naukowcy – kilku karierowiczów żądnych kasy za udział w reklamach.
Ludzie kultury i sztuki – kompletny brak.
Gdzie się podziały programy, w których wykształceni, z nieprzeciętną inteligencją, kulturalni redaktorzy dawali wzór szlachetnej osobistej i społecznej postawy? Gdzie wywiało autorytety – ludzi nauki, kultury i sztuki?
W zamian mamy głupkowate seriale lub programy, w których zestaw nieokrzesanych prymitywnych i wulgarnych osób, siedząc na kanapie przed TV, żłopiąc piwo i pierdząc, mówi- “ocenia”, co jest fajne, a co niefajne, kształtuje opinię widzów. Ogląda ich podobno 70-90% społeczeństwa, które ma teraz potwierdzenie, że to jak żyją i jak się zachowują jest w porządku (jest OK i COOL!).
SKANDAL!!!  SKANDAL!!!   SKANDAL!!!
Misja kulturalna programów telewizyjnych rozmyła się gdzieś już dawno temu i nie wiadomo, czy powróci.
Jest zgoda społeczeństwa na to wszystko.
Najważniejsze w państwie osoby muszą znać ten stan rzeczy – aprobują to nie wyrażając jakiegokolwiek sprzeciwu.
Ludzie – zróbmy coś z tym, bo intelekt naszego narodu umiera na naszych oczach i na nasze życzenie!
Jesteśmy otumaniani repertuarem TV oraz coraz większą ilością dostępnego oficjalnie i legalnie alkoholu (dorosłe i mądre osoby korzystają z umiarem, ale ile takich jest? Albo ta młodzież popisująca się przed rówieśnikami?)
Jak kiedyś kolonizatorzy rozpijali rdzennych mieszkańców Ameryki, tak dziś poprzez alkohol i tragiczny poziom intelektualny programów morduje się bezkrwawo Polaków!
Alkohol sprzedawany na stacjach benzynowych!!!
To świadectwo NARODOWEGO KRETYNIZMU, UPODLENIA I PONIŻENIA, którego doczekaliśmy się w XXI wieku.
Do tego dochodzi skrajnie fatalna polityka wewnętrzna i zewnętrzna rządu, która doprowadziła do tego, że Polacy są skłóceni nawet ze swoimi najbliższymi, a żaden z sąsiadów już nas nie lubi.
Rzucą jeszcze więcej kiełbasy na grilla, puszek piwa i małpeczek w popularnych sklepach, pokażą w TV zawody pływackie w moczu i będzie można podzielić się Polską jak resztką kilkudniowej pleśniejącej pizzy!!!
Kulturalna Polsko gdzie jesteś?!
Mądry Polaku przed szkodą gdzie jesteś?!
P.S.
Pominąłem opis kilku programów.
To się w głowie nie mieści, to nie przechodzi przez usta, ani przez klawiaturę.
O mechanizmach manipulacji też nie wspominam. To zagrożenie jest/powinno być dla wszystkich oczywiste.
Niezmiennie polecam lekturę – Gustav le Bon, “Psychologia tłumu”

Piotr Barszczowski (fb)

TKK 2008 – 2013

————————

wiersze ostatnie

Oldze T. po Noblu

świat
stworzony ze słów
umiera
 
a my wraz z nim
i nawet tego
nie zauważamy

nie potrafimy
opowiedzieć
sobie świata
z którym
coś jest
nie tak
 
Internet
to
opowieść idioty
                 więc
Grając na wielu
bębenkach

            jesteśmy
ciągle
          w podróży
Ludzie księgi
Bieguni

od
Prawieku
Prowadzimy swój pług
przez kości
umarłych

                jak tkacz
                zwijając
                swoje życie

czuli narratorzy
budujemy sobie
Dom dzienny
i
dom nocny

czekając na Godota

zamiast niego
spotykamy
Charona

to on
           za obola
przeprawia nas
przez Styks
              do otchłani
Ksiąg Jakubowych

nasza
zagubiona dusza
                 snuje swoje
Opowiadania bizarne
poszukując
                Lalki i perły
a może
Czarnej ruty
na wigilię

                  Ryszard S.

O TYM I OWYM 229

Dekalog Polaka

“…Jam jest Polska, Ojczyzna twoja, ziemia Ojców, z ktorej wzrosłeś.

Wszystko, czymś jest,
po Bogu mnie zawdzięczasz.

 

1. Nie będziesz miał ukochania
 ziemskiego nade mnie.

2. Nie będziesz wzywał imienia Polski
 dla własnej chwały,
 kariery albo nagrody.

3. Pamiętaj, abyś Polsce oddał bez wahania
 majątek, szczęście osobiste i życie.

4. Czcij Polskę, Ojczyznę twoją,
 jak matkę rodzoną.

5. Z wrogami Polski walcz wytrwale
do ostatniego tchu, do ostatniej kropli
krwi w żyłach twoich.

6. Walcz z własnym wygodnictwem i tchórzostwem.
Pamiętaj, że tchórz nie może być Polakiem.

7. Bądź bez litości dla zdrajców
imienia polskiego.

8. Zawsze i wszędzie śmiało stwierdzaj,
że jesteś Polakiem.

9. Nie dopuść, by wątpiono w Polskę.

10. Nie pozwól, by ubliżano Polsce,
poniżając Jej wielkość i Jej zasługi,
Jej dorobek i Majestat.

 

Będziesz miłował Polskę
pierwszą po Bogu miłością.
Bedziesz Ją miłował więcej
niż siebie samego”.

Zofia Kossak-Szczucka

PITAVALE - 113

wg. Jerzego Reutera

Miłość w teatrze

To nie tylko sceniczne dramaty, pisane przez wielkich dramaturgów, to także zwykła proza życia, schowana gdzieś głęboko za tajemniczymi kulisami, w garderobach, pracowniach i emocjach, jakże ważnych dla każdego artysty. To raczej zrozumiałe, że życie na scenie musi przenosić się gdzieś głębiej i odciskać swoje piętno na dniu codziennym uczestników tego niecodziennego dell`arte. Pan elektryk z tarnowskiego teatru był młodym i bardzo przystojnym mężczyzną, a mało tego, był nad wyraz ambitny i rządny wejścia na scenę w jakiejś wyrazistej pozie, by zaimponować wszystkim. Jednak pozostałoby to w sferze nocnych marzeń, gdyby do naszego teatru nie została zatrudniona młoda, tuż po studiach, piękna aktorka. A byla tak powabna, że skupiała na sobie gorący wzrok wszystkich mężczyzn i zadrosne spojrzenia kobiet. Elektryk – tak go nazwiemy, by nie urągać jego pamięci – zakochał się od pierwszego wejrzenia, co było zawsze widoczne na oświetlanej przez niego scenie i rozpoczął powolne eksponowanie przed wybranką swoich wdzięków.

Pitaval 113

Covidianie i wyznawcy pokrewnych religii

Wyobraź sobie szczepionkę tak bezpieczną,

że musisz być przymuszany, aby ją wziąć.

Żeby zapobiec wirusowi tak śmiertelnemu

że musisz wykonać test,

żeby wiedzieć, czy go masz”.

Szanowni niezaszprycowani (jeszcze!?) pracownicy Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie! – pisze w swoim liście-odezwie-manifeście znany, popularny i b. ceniony tarnowski dziennikarz śledczy Mirosław Poświatowski, związany z redakcją TEMI i Teatrem Nie Teraz; To wszystko, niestety, w sensie zawodowym, już czas przeszły dokonany! Chylę czoła przed wolnymi ludźmi, którzy stoją twardo na gruncie logiki i nauki! Chylę czoła przed ludźmi, którzy uważają, że są właścicielami własnych ciał, a nie Pan dyrektor Marcin Kuta czy Minister Zdrowia.

Przed Wami trudne chwile, ale w mojej ocenie, wbrew pozorom, znajdujecie się w bardzo korzystnej sytuacji! Dzieje się tak za sprawą medialnych wypowiedzi dyrektora Marcina Kuty, który – moim zdaniem – wprost deklaruje, że będzie łamał prawo, zapowiadając niejako, że będzie was dyskryminował. O dyskryminacji stanowi art. 18 Kodeksu Pracy, a „wisienką na torcie” jest fakt, iż w przypadku dyskryminacji, następuje „odwrócenie ciężaru dowodu” i to na pracodawcy ciąży obowiązek udowodnienia, że działanie takie nie miało miejsca. Innymi słowy, paradoksalnie, staliście się niemal „nietykalni”, bo zawsze możecie powiedzieć, że określone szykany są wynikiem dyskryminacji, a to dyrektor szpitala będzie musiał przed sądem wykazać, że tak nie jest. Wymaga to jednak odrobiny odwagi z waszej strony.

Co więcej, wymaganie od Was przez pracodawcę czegoś, co nie było warunkiem zawartej umowy o pracę, stanowi złamanie prawa. Po Waszej stronie stoi również Konstytucja, na którą każdy obywatel może powoływać się wprost: o godności i wolności człowieka traktują art. 30 i 31, zaś art. 32 mówi o tym, że wszyscy są równi wobec prawa i zakazuje dyskryminacji. Dyskryminacji zakazuje również art 14 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Ale mamy też art. 39 Konstytucji: „Nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody”. Jak zapewne Państwo wiecie, tzw. „szczepionki” przeciwko Covid zostały dopuszczone do stosowania w sposób „warunkowy” (mimo braku pełnej charakterystyki substancji czynnej i produktu końcowego). Wcześniej, bo 15 lipca 2020 zostało wydane Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1043 w sprawie prowadzenia badań klinicznych nad produktami leczniczymi do stosowania u ludzi, które zawierają organizmy zmodyfikowane genetycznie. Rozporządzenie to zawiesiło liczne przepisy regulujące kwestie stosowania organizmów GMO.

Jak Państwo wiecie, wciąż trwa trzecia faza badań klinicznych, która kończy się dopiero za jakiś czas (np Pfizer BioNTech – 31 stycznia 2023, Moderna – 22 października 2022). Szereg kwestii związanych z tymi preparatami nie badano, o czym informują sami producenci na ulotkach. Nie badano interakcji z innymi lekami. Nie jest znany wpływ na płodność. Oto fragment jednej z ulotek: „Lista ta może nie zawierać wszystkich możliwych działań ubocznych szczepionki Pfizer- BioNTech przeciw COVID-19. Mogą wystąpić poważne i nieprzewidziane działania uboczne. Badania kliniczne nad szczepionką Pfizer-BioNTech przeciw COVID-19 nadal trwają”. Niektóre skutki mogą pojawić się dopiero po latach. Mało tego, preparaty te są tak bezpieczne, że producenci zadbali o to, by być zwolnionymi z odpowiedzialności odszkodowawczej za ewentualne skutki uboczne. Czy odpowiedzialność tą weźmie na siebie np. dyrektor Kuta?

Co więcej, w większości przypadków, z naukowego punktu widzenia nie mamy tu do czynienia ze szczepionkami jako takimi, ale z eksperymentalną terapią genową i o tym też warto pamiętać. W prasie naukowej pisze się o niebezpieczeństwie pokonania bariery krew-mózg, w przypadku preparatów mRNA. Bez wątpienia mamy tu do czynienia z eksperymentem medycznym i w takich kategoriach „szczepionki” te traktowane są przez towarzystwa ubezpieczeniowe. A one umieją liczyć pieniądze. O tym, czym jest eksperyment medyczny traktuje art. 21 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. I tak np. „eksperymentem leczniczym” jest „wprowadzenie nowych, albo tylko częściowo wypróbowanych metod diagnostycznych, leczniczych lub profilaktycznych (…).” Z kolei art. 23b w pkt 2 głosi: „zabrania się przeprowadzania eksperymentu medycznego z wykorzystaniem przymusowego położenia uczestnika takiego eksperymentu”.

Nie jestem prawnikiem, ale w Państwa przypadku być może można mówić o nękaniu (art. 190a Kodeksu Karnego), albo o art. 191 KK opisującego przestępstwo przeciw wolności: paragraf 1 -„Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Są też i inne paragrafy.

Warto przywołać też treść Rezolucji 2361(2021) Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, gdzie w pkt. 7.3.1 i 7.3.2 stwierdza się: „dopilnować, aby obywatele byli informowani, że szczepienie nie jest o obowiązkowe i że nikt nie jest pod presją polityczną, społeczną lub inną, aby się szczepić, jeżeli tego nie chce”; „dopilnować, aby nikt nie był dyskryminowany z powodu braku szczepienia, ze względu na potencjalne zagrożenie dla zdrowia lub niechęć do szczepienia”.

No i jeszcze na koniec dodam, że wykaz szczepień obowiązkowych znajduje się na corocznie publikowanym w terminie do 30 października Programie Szczepień Ochronnych. Ten program publikuje Główny Inspektorat Sanitarny. Przymusowych preparatów na Covid, na rok 2022, w programie tym nie znajdziemy.

Pamiętajmy o naszych prawach. Nie pozwólmy ich sobie odbierać kawałek po kawałku. Nie bądźmy jak powoli „gotowana żaba”. Miejmy też świadomość, że żadne rozporządzenie nie może przypisywać sobie kompetencji ustawy, a żadna ustawa nie może stać ponad Konstytucją.

Szanowni Państwo! Nie jesteście „foliarzami”. Być może to właśnie wy bronicie dziś godności nauki. Myślę o tym, gdy patrzę na zabobony maseczek, noszonych przez wszystkich, w tym przez wykształconych lekarzy, podczas gdy kilkadziesiąt już randomizowanych badań pokazuje, że maseczki nie chronią przed koronawirusem. Myślę o tym, gdy widzę zaklęcia lockdownów i szamanizm testów PCR, których już nawet skompromitowane CDC (Centers for Disease Control and Prevention) nie rekomenduje jako oficjalnego testu do wykrywania i identyfikacji SARS-CoV-2”, ze względu na fakt, iż test nie jest on w stanie odróżnić tego koronawirusa od wielu wirusów grypy. Więc to Wy bronicie dziś godności nauki. Pracownicy medyczni i niemedyczni. Bronicie swojej wolności, stoicie na straży prawa i zwykłego rozsądku. Nie wiem, co Was do tego skłoniło. Może obserwacje tego, jak ci, którzy namawiają do przyjmowania eksperymentalnych preparatów, łamią prawo czy wielokrotnie zmieniają narrację, czy to o maseczkach, czy o przyłbicach… Może macie w pamięci obietnice że „zaszczepieni” nie będą zarażać, podczas gdy wiadomo, że zarażają tak samo jak niezaszprycowani, a w niektórych przypadkach okazują się być wręcz superroznosicielami?

Może po prostu cenicie sobie wolność i używacie rozumu? Może nie podobało się wam manipulowanie statystykami, gdy umierającym na cokolwiek, jako przyczynę zgonu wpisywano Covid? Na podstawie omylnych testów, o których od początku mówiono, że nie do tego służą… Może uważacie, że ryzyko przyjęcia „szprycy” przewyższa potencjalne korzyści przy chorobie ze śmiertelnością na poziomie grypy? Może jesteście wyczuleni na propagandę? Może razi was to, że tajemniczo zniknęła grypa? Albo że na paskach telewizorów dzień dnia, godzina po godzinie, nie „leci” liczba zgonów na nowotwory czy choroby układu krążenia, każdorazowo wielokrotnie większa od mniemanych zgonów na „Covid” razem z chorobami współistniejącymi? Może nie podoba się Wam, że więcej osób wykończono zamykaniem służby zdrowia i teleporadami, niż zabił sam Covid?

Wraz z tymi lekarzami, pielęgniarkami i personelem niemedycznym, którzy choć są „zaszczepieni”, to jednak nie godzą się z tym, co się z nami wszystkimi wyrabia – jesteście dziś sumieniem tego środowiska.

A może niepokoi was lawinowy wzrost NOP-ów i nagłych zgonów wśród „wyszczepionych” sportowców, konających w drgawkach na murawach boisk, podczas treningów i zawodów? Może nie podoba się Wam, że u nas NOP-ów się praktycznie nie zgłasza, a w jednym z nieodległych krajów jest ich 50 razy więcej? Albo nie zgadzacie się na cenzurę, emocjonalny szantaż i brak jakiejkolwiek merytorycznej dyskusji? Może bezsensowne „areszty domowe” bez wyroku, łamanie praw obywatelskich, lockdowny, godziny policyjne, bezprawne działania podejmowane bez ogłaszania w zgodzie z Konstytucją któregoś ze stanów nadzwyczajnych – w Polsce – i swoiste „obozy koncentracyjne” – w Australii – źle się wam kojarzą, tak jak źle kojarzyć się musi „segregacja sanitarna”, która zastąpiła dziś segregację rasową? Może nie chcecie, żeby naszą Ojczyznę ogarnął obłęd i reżim taki, jak w niektórych innych krajach? Może w pamięci macie świeżo „ostatnią prostą”?

Może nucicie sobie parafrazę „Tej ostatniej niedzieli” Mieczysława Fogga: „ta ostatnia szczepionka, potem czwarta i piąta/ i przypominająca, na wieczny czas”?

Jest też prawdopodobne, że niektórzy z Was po prostu nie chcą korzystać z preparatów powstałych dzięki liniom komórkowym pobranym od zamordowanych, nienarodzonych dzieci. Z których żywcem wycinano organy dla tych i innych potrzeb. Bo to współczesny kanibalizm i współuczestnictwo w zbrodni. Bo to zachęta do zbrodni kolejnych, do rozwoju aborcyjnego przemysłu… Powodów może być wiele… Albo przyczyna jest banalnie prosta – skoro zaszczepieni zarażają tak samo, to jest wasza prywatna sprawa, czy chcecie się chronić dodatkowo za pomocą eksperymentalnej technologii budzącej coraz więcej naukowych kontrowersji. Nikomu w ten sposób nie szkodzicie i nikomu nie zagrażacie. Nie dajcie się szantażować emocjonalnie w ten sposób. Nie jesteście foliarzami. Jesteście ludźmi wolnymi, świadomie podejmującymi decyzje, kierującymi się badaniami naukowymi, a nie ubranymi w szaty nauki medialnymi przesądami; myślicie logicznie, samodzielnie, a nie używacie w tym celu telewizora.

Brońcie się. Racja jest po waszej stronie. Prawda jest po waszej stronie. Prawo jest po waszej stronie. I nie jesteście sami. Jeżeli się nie zjednoczycie i nie zawalczycie o swoje prawa, zostaniecie zgnieceni i zniewoleni. Zastanówcie się, kto jest właścicielem waszych ciał? Minister Zdrowia, dyrektor szpitala, czy wy? Co jest dla Was cenniejsze? Zjednoczcie się, policzcie. Znajdziecie pomoc i prawników. Złóżcie pozew zbiorowy. Złóżcie zawiadomienie do Prokuratury. Porozumcie się z pracownikami chociażby z „Nowego” szpitala. Zapukajcie do związków zawodowych. Nagłaśniajcie problem w mediach społecznościowych, piszcie skargi do instytucji. Zróbcie konferencję prasową. Razem jesteśmy silni. Może zabrzmi to górnolotnie, ale od naszej i waszej postawy dzisiaj, zależy jakie będzie jutro – dla nas wszystkich i dla naszych dzieci. Czy zwycięży totalniacki, nie oparty na nauce, szamański walec reprezentowany dziś przez Niedzielskich u góry i Kutów na dole, czy powróci człowieczeństwo i normalność. I czy covid będzie się leczyć jak każdego innego wirusa, wszelkimi dostępnymi metodami, czy też będzie się pacjentom pozwalało umierać – ale „w zgodzie z procedurami”. Odwagi!

Mirosław Poświatowski

Zobacz również:

30 lat temu na Jamnej…

A w pobliżu Skamieniałe Miasto, Diable Skały, Boruta i skarby.   24 kwietnia 1992 r. Gmina Zakliczyn na posiedzeniu swojej Rady podjęła decyzję o przekazaniu poznańskim dominikanom, których reprezentował o. Jan Góra, budynku dawnej szkoły

Czytaj więcej....

Wiara w wilka czyli gdzie jest prawda…

„BIBUŁA jest pismem niezależnym wydawanym w Stanach Zjednoczonych (Baltimore, MD – Washington, DC). Pismo w wersji elektronicznej i wersji drukowanej rozprowadzane jest za darmo przez ludzi dobrej woli. W chwili obecnej ukazuje się w nieregularnych

Czytaj więcej....
Previous
Next

MALOWANIE SŁOWEM

Ryszard Smagacz

Tryptyk Katyński część I

1940 – 2010 Katyń

to

dla Polaków

                   ziemia

święta i przeklęta

wojenna

              dwie daty

dwie listy

ale

           od

                     teraz

pamięć jedna

wtedy

bezimienny guzik

z orzełkiem

teraz

              obrączka

z imieniem

prezydenta

wtedy

strzały w tył głowy

i milczący las

wokół

                      teraz

salwy honorowe

Zygmunt i Wawel

i pokój

               także my

jakby

           nie ci

                      sami

oby

Tryptyk Katyński

Nasze projekty i premiery:

maj – czerwiec 2003 Peregrynacja z kopią Veraikonu: Nowy Sącz, Stary Sącz, Just, Rożnów, Tropie, Jamna, Lipnica Murowana,  Nowy Wiśnicz, Szczepanów, Zabawa, Zawada, Tarnów 
grudzień 2010 – Hotel Tarnovia

maj 2011 – Warszawa – Muzeum Niepodleglości

kwiecień 2012 – Warszawa – Więzienie na Rakowieckiej
lipiec 2013 – Synagoga – Dąbrowa Tarnowska
październik 2014 – Warszawa Żoliborz – Dom Pielgrzyma “Amicus”
listopad 2014/2015 – Tuchów, Ołpiny /Wymarsz/
sierpień 2015 – Ołpiny
luty 2016 – Warszawa – Galeria Porczyńskich
marzec 2016 – Tuchów klasztor
październik 2016 – Tarnów Ratusz
październik 2017 – Tuchów – Kraków – Warszawa

listopad 2018 – Opole

Spektakl teatralny w wykonaniu adeptów TNT

Arkadia – Sybir – Powrót do nieswojego domu

kwiecień 2019

Listopad 2019

Ośrodek Praktyk Artystycznych – Dom Ludowy Maszkienice

Lipiec 2020

Ośrodek Praktyk Artystycznych – Dom Ludowy Maszkienice

Pierwsza premiera online – grudzień 2020

dworek M. Konopnickiej w Żarnowcu

_______________________

SPOTKANIA

_______________________

więcej na www.nieteraz.pl 
www.tarnowskikurierkulturalny.pl