Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Zanim przemówią trawy

To tytuł najnowszego, dwunastego już, tomiku wierszy znanego tarnowskiego poety, pedagoga i animatora kultury Zbigniewa Mirosławskiego. Ten ceniony w kraju i rozpoznawalny również poza jego granicami autor, tym razem zaprezentował bardzo starannie edytorsko wydany (przy znaczącym wsparciu MBP, z którą poeta związany jest od lat), ekskluzywny wybór dwujęzycznych wierszy, w autorskim tłumaczeniu na język angielski, co świadczy nie tyle o erudycji poety, ile o poszerzaniu jego poetycko-lingwistycznego spektrum. Dodatkowo same wiersze pięknie ilustrują znakomite fotografie Jana Boczara, z wykształcenia elektronika, a z zamiłowania fotografika i przewodnika tatrzańskiego, członka Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. A  sam ten poetycki areopag (przewodził mu Tadeusz Trytek) nie przypadkowo odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w pierwszy dzień wiosny, wszak 21 marca to także Światowy Dzień Poezji. I, jak to zauważył sam autor, chyba jeszcze nigdy na 1 metr kwadratowy Galerii Niebieskiej nie przypadało tylu poetów… . Byli m.in. Maria Kwater, Justyna Babiarz,  Maks Tchoń i Dariusz Romanowski.  I zanim przemówią swoją urodą wiosenne trawy - „Before grasses speak”, warto o zachodzie sycić się ze słońcem rozmową... misternie utkaną różnokolorową czcionką przez poetę.

 

Mój pierwszy angielski wiersz zaledwie rozpoznaję odmienną materię, inne obyczaje, subtelne poczucie humoru, flegmatyczną dokładność, ulice Londynu i Oxfordu,zielone łąki i pola Marsh Baldon i Stonehenge. On staje się moją drugą przestrzenią. Rozmawiam z nim, jak ze sobą...On nadaje mi obywatelstwo świata.

Na płótnach wielkich malarzy podziwiamy pastelowe kłęby pary Turnera, Whistlera, „Nokturny złota i czerni, spadającej racy”, mgłę Moneta, kontrasty Seurata. Barwne punkty rozkwitają w oczach, gdy przemawia do nas namalowany wiatr.

Szukam Ciebie pomiędzy piekłem a niebem, między niebem Twoich snów, między piekłem Twoich łez, kiedy znów, znów bez słów, kiedy bez, przez perz do niebieskich pukam wież. Między piekłem a niebem szukam Ciebie, Twego niebieskiego tła, Twego przeciw, Twego za. Twojego „JA”.

Trawy niepoliczone, bo i po co, kto miałby je policzyć, komu by się chciało? Daremnie źdźbła dodawać… A jednak to właśnie z trawy, „wyrastają ślady”: ziemi zapadniętej, rozoranej, krzyżami podzielonej, polami pociętej. Trawa trwa i porasta wszystkie nasze blizny.


21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO jesienią 1999 roku. Pierwsze obchody tego święta zorganizowano w Paryżu. Ich uczestnikiem był m.in. Aleksander Nawrocki, który zaszczepił tę tradycję w Polsce. Ideą ŚDP jest promowanie poezji. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie". W ramach obchodów organizowane są spotkania z polskimi i zagranicznymi twórcami, koncerty, widowiska poetycko-muzyczne i wieczory poezji. Święto obchodzone jest z coraz większym rozmachem, do akcji przyłączają się rozmaite instytucje (np. tego dnia w niektórych kawiarniach za kawę płacimy wierszem). Dzień Poezji był kiedyś obchodzony 5 października. W drugiej połowie XX wieku społeczność światowa zaczęła go obchodzić 15 października, w dniu urodzin Wergiliusza , wybitnego poety starożytnego Rzymu. Tradycja obchodów tego święta w październiku utrzymuje się w wielu krajach, czasem w innym dniu lub w listopadzie. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie kwiecień jest miesiącem poezji (ang. National Poetry Month).

Zbigniew Mirosławski (ur. 1958 w Wadowicach) - poeta, nauczyciel, z wykształcenia historyk. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Pracował jako dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie. Od 2004 r. wiceprzewodniczący Rady Głównej Stowarzyszenia Autorów Polskich. W latach 2004-2008 pełnił funkcję wiceprezesa Rady Oddziału Tarnowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich.

 

Warsztat twórczy doskonalił w klubie literackim funkcjonującym w Pałacu Młodzieży w Tarnowie, później związał się z Korespondencyjnym Klubem Młodych Pisarzy w Tarnowie oraz Stowarzyszeniem Autorów Polskich. Wiersze publikował w wielu liczących się czasopismach literackich m.in.: „Przekrój”, „Wici Polonijne”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, "Ślad", "The Polish Review" Londyn, na portalu "Meritum" Chicago i w tygodniku „TEMI”. Członek Grupy Poetyckiej "Obserwatorium" powstałej w 1985 r. w Tarnowie. Laureat licznych nagród i wyróżnień literackich m.in.: Konfrontacji Poetyckich im. Haliny Poświatowskiej, Łódzkiej Wiosny Poetów, Konkursu poezji górskiej im. T. Staicha w Zakopanem i poezji albertyńskiej w Puławach.
Zbigniew Mirosławski jest mentorem działającej od blisko 25 lat przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie Grupy Młodych Autorów, skupiającej utalentowaną literacko młodzież, a także redaktorem wydawanego przez nią pisma literackiego „Aspiracje”.

 

Autor dwunastu zbiorów poezji: Biuro poezji zagubionej (1991), Czasu bramy (1992), Niebieska góra (1993), Ostoja (1995), Te miejsca w których nas nie ma (2002), Zastygłe pejzaże (2007), Wewnętrznego światła wspólnota (2010), Wiodę rozmowy ze słońca zachodem (2011), Wieloświatów przestrzenie (2013), Rozgościć się w chmurach (2014), Olśnienia (2015), Zanim przemówią trawy (2017). W swoim dorobku ma również redakcje ponad 200 zbiorów wierszy i opowiadań, antologii i almanachów.  

Przygotował – Ryszard Zaprzałka
Fragmenty wierszy pochodzą z tomiku „Zanim przemówią trawy” Zb. Mirosławskiego.