Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

"Chrzest"

Taki tytuł nosi nanowsze dzieło wywodzącego się z Tarnowa, warszawskiego kompozytora Pawła Sydora. Brata stołecznej aktorki Joanny Sydor, znanej m.in. z roli Aleksandry Piłsudskiej, drugiej żony Józefa Piłsudskiego w serialu "Marszałek Piłsudski (2001) oraz serialu "M jak miłość". Obok krakowskiej PWST ukończyła także ASP w Warszawie. Obydwoje są dziećmi znanego i bardzo cenienego tarnowskiego lekarza dr n. med. Antoniego Sydora, wybitnego specjalisty od chorób nerek - nefrologa oraz internisty. Przed laty zasłynął on jako twórca ośrodków dializ i nefrologii w obu tarnowskich szpitalach. Doktor Sydor jest także, o czym mało kto wie, utalnetowanym pianistą, uświetniającym swoją grą różne uroczystości, m.in. na Uniwersytecie Trzeciego Wieku działającym przy Fundacji "Kromka Chleba". Nic dziwnego, że syn Paweł odziedziczył "po mieczu" talent muzyczny i z powodzeniem go rozwija robiąc międzynarodową karierę jako kompozytor, dyrygent i pianista. Jego przepełnione ekspresją utwory stanowią swoisty pomost pomiędzy tradycją a nowoczesnym językiem brzmieniowym. Obok kompozycji kameralnych i symfonicznych, istotne miejsce w dorobku artysty zajmuje muzyka eksplorująca głębię ludzkiej duchowości – twórczość chóralna i sakralna. Już za kilka dni, w poniedziałek 14 sierpnia, odbędzie się w krakowskim kościele Św. Katarzyny na Kazimierzu - prawykonanie pierwszej symfonii Pawła Sydora, upamiętniającej obchodzoną w ubiegłym roku 1050 rocznicę chrztu Polski.

Czytaj więcej...

Bluesowy sierpień

Czyli  XII Letnie Spotkania z Bluesem

Do tradycji przeszło już, że w sierpniu na tarnowskim Rynku bawimy się przy dźwiękach muzyki bluesowej. W tym roku już po raz dwunasty Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na letnie spotkania z bluesem, które odbędą się pod hasłem "Był Sobie Blues", a ich szefem programowym, jak zwykle będzie Wojtek Klich. Formuła imprez będzie podobna, jak dotychczas - w czwartki w Piwnicach TCK kameralne koncerty klubowe pt. "Sam na sam z bluesem", a w piątki na tarnowskim Rynku - plenerowe, po których dla najwytrwalszych sympatyków bluesa w klubie Przepraszam odbędzie się jam session. Nowością będą spotkania Artystów występujących na "Był Sobie Blues" z Niepełnosprawnymi. Z inicjatywy  Wojtka Klicha preludium do każdego z koncertów będzie miało miejsce w galerii Aniołowo (przy ul. Żydowskiej), gdzie odbędą się spotkania pod nazwą "Cool Blues". Będą one miały charakter kameralnych koncertów, a odbędą się o godz. 17.00 przed każdym z koncertów "Był Sobie Blues" Niewątpliwie jest to nie tylko ukłon, sympatia i nić porozumienia z osobami z niepełną sprawnością, ale także kontynuacja nie dawno zakończonej kampanii społecznej „Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych”, w którą zaangażował się  Wojtek ze swoim zespołem oraz znany z De Mono Andrzej Krzywy. Tegoroczny "Był Sobie Blues" będzie okazją do posłuchania występów bluesowych gwiazd, a także kilku arcyciekawych debiutantów. Wystąpią m.in. Boogie Boys, Pokój Numer 3, czy Kraków Street Band.

Czytaj więcej...

Polska Orkiestra Muzyki Filmowej

Jest pierwszą i jedyną orkiestrą symfoniczną w Polsce, specjalizującą się w tego typu muzyce. Powstała w 2011 roku z inicjatywy jej obecnego dyrektora i dyrygenta ks. Przemysława Pasternaka. Orkiestra w ciągu kilku lat uczestniczyła w wielu prestiżowych wydarzeniach w całym kraju, między innymi festiwalach „Misteria Paschalia” czy „Muzyka Lata”, współpracując z największymi polskimi gwiazdami, takimi jak Andrzej Piaseczny, Justyna Steczkowska, Piotr i Krzysztof Cugowscy, Janusz Radek czy Mietek Szcześniak. Przed rokiem orkestra wykonała na tarnowskim Rynku znakomicie przyjęte m.in. "Nieszpory Tarnowskie". W sobotę, 29 lipca o godzinie 19.00, również na Rynku, POMF zaprezentowała projekt pt. „The Best of the Best”. Na program tego znakomicie przyjętego koncertu złożyły się utwory pochodzące ze ścieżek dźwiękowych arcydzieł polskiej i światowej kinematografii. Muzyka filmowa, w świetnych aranżacjach i doskonałych wykonaniach symfonicznych i aranżacjach maestro Przemysława Pasternaka nabierała zupełnie nowego znaczenia. Licznie zgromadzona publiczność usłyszała m.in. melodie z filmów takich, jak „Titanic”, „Star Wars”, „Piraci z Karaibów”, „Władca Pierścieni”. To muzyka dla każdego, niezwykle emocjonalna, pełna nagłych zwrotów akcji i niespodzianek, przenosząca słuchaczy w świat wyobraźni i dynamicznych obrazów. Znakomicie wpisująca się w letnią kanikułę kulturalną.

Czytaj więcej...

JAZZ-wy Rynek

Koncerty plenerowe na tarnowskim Rynku oraz koncerty klubowe w restauracji Bombay Music złożą się na program tegorocznej, dziesiątej już edycji festiwalu "Jazzowy Rynek", który 13 lipca rozpoczął się w Tarnowie. W lipcowe piątki tarnowski Rynek już po raz dziesiąty rozkołyszą dźwięki jazzu tradycyjnego. Wzorem lat ubiegłych Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa” organizuje we wspólpracy z Tarnowskim Centrum Kultury Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego „JAZZ-owy Rynek”. Sercem festiwalu będzie scena plenerowa na tarnowskim Rynku, ale koncerty odbywać się będą również w klubie festiwalowym Bombay Music. Koncerty klubowe odbywać się będą w kolejne czwartki - 13, 20 i 27 lipca o godzinie 20.00, a koncerty plenerowe w piątki - 14, 21 i 28 lipca o godzinie 19.00. Każdy z koncertów na Rynku zwieńczony będzie paradą nowoorleańską z udziałem publiczności. Podczas tegorocznego Festiwalu na tarnowskim Rynku usłyszymy cenione w  środowisku jazzowym zespoły oraz solistów, m.in. Warsaw Dixielanders i Leliwa Jazz Ban-d, zespoły zajmujące czołowe lokaty na liście JAZZ TOP miesięcznika Jazz Forum - w kategorii zespołów tradycyjnych. Festiwal po raz kolejny zrealizowany jest pod szyldem United Europe Jazz Festival, przedsięwzięcia, które obejmuje festiwale w Salgótarjan (Węgry), Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Hradec Kralove (Czechy), a także w miejscowościach związanych z Małopolską Wiosną Jazzową (Zakopane, Krynica, Tarnów). Poniżej szczegółowy afisz festiwalowych prezentacji.

Czytaj więcej...