Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

SIÓDMA EDYCJA SCENY OTWARTEJ

(spotkanie pierwsze)
Nadchodzący weekend przynosi nam - pisze Katarzyna Cetera, dwa ostatnie przedstawienia w ramach Sceny Otwartej. Na gościnnej scenie Teatru im. Ludwika Solskiego zobaczymy w sobotę 14 października niemiecki spektakl SMALL MEMORIES w wykonaniu Tanzcompagnie Giessen w choreografii Tareka Assama. W niedzielę natomiast możemy obejrzeć REM – interdyscyplinarny projekt-spektakl, w którym podstawowy sens wyrastać ma z napięcia między dwoma pozornie nie przystającymi do siebie doświadczeniami: snu i śmierci. Piotr Hull, producent i reżyser zaprosił do współpracy między innymi aktora Marcina Bosaka, pierwszych solistów Polskiego Baletu Narodowego: Martę Fiedler i Pawła Koncewoja, tancerkę oraz wykładowczynię Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, legendarną Zofię Rudnicką, reżyserkę Martynę Iwańską, dyrygentkę Martę Radwan oraz Ankę Herbut, odpowiadającą za dramaturgię.

Czytaj więcej...

Międzynarodowy Dzień Muzyki

„Muzyka jest językiem samym w sobie. Nie powinna mieć żadnych barier. Muzyka jest jedna, tylko kultury są różne. Muzyka jest językiem języków.” (indyjski muzyk A. R. Rahman)

1 października to nie tylko moment, w którym blady strach pada na twarze studentów. Mroki początku kolejnego roku akademickiego rozświetla bowiem wyjątkowe święto... i nie, nie ma ono nic wspólnego z różańcem. 1 października świętujemy Międzynarodowy Dzień Muzyki! Święto zostało ustanowione w 1975 roku z inicjatywy światowej sławy amerykańskiego skrzypka Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. Celem MDM (dla oszczędności klawiatury nazwałem go tym skrótem), jest promowanie muzyki między wszystkimi warstwami społeczeństwa, wymiana doświadczeń i wzajemnego docenienia różnych rodzajów muzyki. Od lat w tym dniu na całym świecie odbywają się wykłady o roli muzyki, wielkie koncerty i wszelkiego rodzaju eventy z nagrodami, podsumowaniami itd. Jednym z nich jest uroczysta gala wręczenia nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej. Ogłaszane jest też przez Instytut Muzyki i Tańca specjalne orędzie - przesłanie na ten szczególny dzień. Tak więc dużo się w tym dniu dzieje, aliści nie w naszym galicyjskim miasteczku, gdzie w niedzielę zapanowała zgoła nie muzyczna cisza. I, co zakrawa na skandal, także w mateczniku tarnowskich melomanów czyli w dworku mistrza Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, gdzie przed rokiem 1 października MDM uświetnił europejskiej klasy wirtuoz skrzypiec VADIM BRODSKI, dając tam rewelacyjny koncert.

Czytaj więcej...

Scena Otwarta

To kolejny, po zakonczonym właśnie Festiwalu Komedii TALIA, ważny projekt artystyczny w Tarnowie. Już jutro, 28 września rozpoczyna się plenerowym prologiem 7. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA prezentująca zespoły teatrów tańca współczesnego światowego formatu. Od 7 do 22 października publiczność podziwiać będzie artystów z Polski, Izraela i Niemiec. Festiwal gwarantuje  różnorodność tematów, wielość stylów, technik tanecznych a także mistrzowskie wykonania współczesnych choreografii. Prócz scenicznych wielkoobsadowych wykonań prezentowanych w Tarnowie i Krakowie odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących. Ambasadorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA jest Jacek Przybyłowicz. Szczegóły tegorocznego Festiwalu zostały przedstawione na specjalnie zwołanej we wtorek 26 września konferencji prasowej w modnym tarnowskim Klubie SOFA przy ul. Wałowej, który będzie w trakcie trwania imprezy oficjalnym klubem festiwalowym. Licznie zebranym przedstawicielom lokalnych mediów program Festiwalu przedstawili, m.in. dyrektor Centrum Sztuki Mościce Agnieszka Kawa i Karolina Wójt-Barys odpowiedzialna za profil artystyczny placówki.

Czytaj więcej...

W muzycznym dworku...

W ostatnie dni wakacji znana szeroko Mekka tarnowskich malomanów czyli Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zaprasza na festiwal Mistrzowskie Wieczory. Odbywają się one pod koniec sierpnia co dwa lata, zamiennie z Festiwalem Bravo Meastro. Pierwsza edycja tego niewątpliwie znaczącego wydarzenie po raz pierwszy odbyła się w 1999 roku. Od tego czasu ukształtowała się oryginalna formuła tego festiwalu. Jak nigdzie indziej w Polsce Centrum Paderewskiego dysponuje nietypową, ale doskonałą na letni sezon salą koncertową, która powstała w zaadaptowanej do tych celów stodole. To była idea fixe wieloletniej dyrektor Centrum Anny Knapik - niekwestionowanej twórczyni niegdysiejszej muzycznej potęgi Kąśnej Dolnej. Tegoroczna edycja Mistrzowskich Wieczorów odbywać się będzie w dniach 24-26 sierpnia. W programie festiwalu znajdzie się  muzyka jazzowa, koncert kameralny i finałowy wieczór operowo-operetkowy. Zróżnicowany repertuar poszczególnych wieczorów koncertowych z pewnością znajdzie uznanie wśród melomanów.

Czytaj więcej...