Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

TARNÓW I OKOLICE: TARNOWSKIE ŚWIĘTO TAŃCA

czyli
SCENA OTWARTA JUŻ PO RAZ DZIESIĄTY

We wtorek rozpoczęło się w Tarnowie niezwykłe wydarzenie - anonsuje nasza specjalna korespondentka Katarzyna Cetera - Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca SCENA OTWARTA, którego dziesiąta, jubileuszowa edycja odbywa się – jak co roku - w październiku w Centrum Sztuki Mościce. Hasłem jubileuszowej edycji tarnowskiego święta tańca jest Human Story – ma to być bowiem opowieść o człowieku targanym rozterkami duszy i konsekwencjami etycznych wyborów w momencie próby, ale też studium natury ludzkiej i tożsamości, narracja o tym, co kształtuje człowieka, konstytuuje jego tożsamość i wartości duchowe. A wszystko to będzie wyrażone tańcem.

Czytaj więcej...

Podsumowanie...

Podwójny jubileusz festiwalu Bravo Maestro w Kąśnej Dolnej

W sierpniu 1995 roku na zaproszenie pani Anny Knapik, ówczesnej dyrektor Centrum Paderewskiego, przyjechał do Kąśnej Dolnej Vadim Brodski, światowej sławy skrzypek. Wówczas to zrodził się pomysł, aby w tej niewielkiej, mało znanej miejscowości zorganizować festiwal gromadzący najlepszych solistów i kameralistów. Rok później, od 25 do 31 sierpnia, we wnętrzach dawnego dworu Ignacego Jana Paderewskiego wystąpili najwspanialsi polscy wykonawcy muzyki klasycznej: Wanda Wiłkomirska, Konstanty Andrzej Kulka, Vadim Brodski, Ewa Iżykowska, Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak, Waldemar Malicki, Andrzej Ratusiński, Stefan Kamasa, Lech Bałaban, Andrzej Bauer, Tomasz Strahl, Roman Jabłoński i Tadeusz Górny. Tak jak zapowiadał pomysłodawca, było to spotkanie przyjaciół, którzy byli wybitnymi solistami, a w Kąśnej Dolnej tworzyli unikatowe zespoły kameralne. Tak w wielkim skrócie wyglądały początki Festiwalu Muzyki Kameralnej Bravo Maestro. Przez kilkanaście lat odbywał się on w cyklu dwuletnim, a od niedawna organizowany jest co roku i dlatego 25-lecie istnienia zbiega się z XV jego edycją.

Czytaj więcej...

Paderewskiemu hołd muzyką

Cykl koncertów w 80. rocznicę śmierci wielkiego Polaka

Jeszcze nie wybrzmiały akordy Festiwalu "Bravo Maestro", aktualnie trwa debiutujący na tarnowskim kulturalnym bruku Festiwal "Tarnowianie", a już dziś, w sobotę 4 września,  Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zaprasza na cykl koncertów „Paderewskiemu hołd muzyką” – w 80. rocznicę śmierci wielkiego Polaka. Koncerty zaplanowane są w Gminnym Centrum Kultury w Wierzchosławicach (4 września, godz. 18.00), Gminnym Centrum Kultury w Żabnie (17 września, godz. 18.00), Gminnym Centrum Kultury w Gromniku (19 września, godz. 17.00), Zakliczyńskim Centrum Kultury w Zakliczynie (24 września, godz. 18.00), Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice (26 września, godz. 17.00, Ratusz), Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej (20 października, godz. 18.00). Do udziału w przedsięwzięciu zaproszenie przyjęli znakomici soliści operowi, m.in. Ewa Biegas (sopran), Iwona Socha (sopran), Ewelina Szybilska (sopran), Adam Sobierajski (tenor), Jacek Jaskuła (baryton) oraz pianiści – Grzegorz Biegas, Mirella Malorny, Artur Jaroń, a także tarnowski kwartet smyczkowy Con Affetto. Słowo o muzyce wygłoszą Regina Gowarzewska i Małgorzata Jeruzal.

Czytaj więcej...

Festiwal w Stodole

W neowitrażowej oprawie “Black&White” Piotra Barszczowskiego

To już dzisiaj, we czwartek 26 sierpnia w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej rozpoczyna się jubileuszowa edycja – 25. Bravo Maestro i XV Festiwal Muzyki Kameralnej. W programie tej niegdyś ogólnopolskiej imprezy, świetnie promującej Tarnów i region (kiedyś CP miało swoje biuro przy rynku, a z przed teatru odjeżdżały specjalne autobusy dowożące melomanów do Kąśnej), znalazły się m.in.  pojedynek pokoleń, opera, wielkie powroty gwiazd i maraton muzyczny. Jak zapewnia Łukasz Gaj, dyrektor Centrum dla miłośników muzyki nie braknie atrakcji bez względu na upodobania – Zaczynamy Bravo Maestro od koncertu wielkich osobistości, które związane są z Kąśną od zawsze. Vadim Brodski, Waldemar Malicki i Rafał Kwiatkowski zainaugurują tegoroczną, jubileuszową edycję Bravo Maestro. Potem, 27-go. Znakomity maestro - skrzypek Konstanty  Andrzej Kulka (ojciec) i kontrowersyjna piosenkarka i autorka tekstów Gaba Kulka (córka) zderzą się na scenie. Bardzo się cieszę z tego artystycznego zderzenia. 28-go “Łucja z Lammermoor” Gaetano Donizettiego w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Opery Śląskiej w Bytomiu. Zakończymy w niedzielę tradycyjnym maratonem muzycznym z plejadą gwiazd. Program tego maratonu będzie inspirowany programem z 1996 roku – wylicza. Na scenie pojawi się również Wioletta Liber, sopranistka, laureatka tegorocznego Konkursu o Nagrodę im. Anny Knapik. Czy Kąśna Dolna stanie się znów stolicą polskiej kameralistyki? Aby się o tym przekonać trzeba koniecznie tam wrócić... 

Czytaj więcej...