Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Tarnowskie Cecyliana

Jutro, w sobotę 18 listopada, rozpoczynają się VII Tarnowskie Dni Cecyliańskie, jedna z ważniejszych, cyklicznych imprez kulturalnych miasta i regionu. W programie koncerty organowe i chóralne, warsztaty muzyczne, a także konkurs i sesja naukowa. Gościem specjalnym Dni będzie m.in. organista bazyliki św. Piotra w Watykanie, który w kościele na Rzędzinie zagra na jednym z najlepszych tego typu instrumentów w Polsce. Chcemy przez te Dni, zwrócić uwagę na piękno muzyki liturgicznej, animować sakralną kulturę muzyczną, a także pokazywać - zwłaszcza młodym adeptom sztuki organowej - jak powinna wyglądać piękna liturgia – mówi ks. Grzegorz Piekarz, dyrektor Wydziału Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Szczególnie bogaty program przygotowano z okazji przypadającego na 22 listopada, liturgicznego wspomnienia św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej. To jedna z najsławniejszych męczennic Kościoła rzymskiego. Żyła najprawdopodobniej na przełomie II i III wieku. Pochodząca z rzymskiego patrycjatu Cecylia jako chrześcijanka złożyła ślub czystości. Mimo że zmuszono ją do małżeństwa z poganinem Walerianem, nie tylko nie złamała ślubu, lecz jeszcze pozyskała dla Chrystusa swego męża i jego brata. Wszyscy troje ponieśli śmierć męczeńską przez ścięcie. Jej ciało odnaleziono w roku 822 w katakumbach i przeniesiono do bazyliki na Zatybrzu.

Dni Cecyliańskie rozpoczną się w sobotę, 18 listopada. O godz. 11.30 będzie miała miejsce audycja organowa w Diecezjalnym Studium Organistowskim. Wystąpią uczniowie Studium.

Diecezjalne Studium Organistowskie im. ks. Kazimierza Pasionka w Tarnowie powstało w 1965 roku z inicjatywy ks. bp. Jerzego Ablewicza i jest ono kontynuatorem szkoły organistowskiej założonej w 1888 roku przez księży Stanisława i Franciszka Walczyńskich. Organizację Studium ks. abp J. Ablewicz polecił ks. Kazimierzowi Pasionkowi, który był dyrektorem szkoły przez czterdzieści lat (1965-2004). Poprzez swoją działalność dydaktyczno-artystyczną Studium stawia sobie za cel przygotowanie odpowiednio wykwalifikowanych kadr ludzi do podjęcia w przyszłości zawodu organisty.

Natomiast w niedzielę, o godz. 19.30, w kościele pw. Dobrego Pasterza w Tarnowie wystąpią uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie.

W następnych dniach zaplanowano także warsztaty, recitale organowe oraz ogólnopolski konkurs organowy i konferencję naukową na temat: „Ks. Franciszek Walczyński i jego epoka”.

 

Z kolei 25 listopada o godz. 18.45 w wykonaniu organisty bazyliki św. Piotra w Watykanie, sig. Gianluca Libertucci, będzie można posłuchać recitalu organowego w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie. Podczas Dni Cecyliańskich na organach zagrają także Jarosław Wróblewski z Warszawy i Tomasz Orlow z Katowic.

Organista bazyliki św. Piotra w Watykanie. – Gianluca Libertucci, który przyjedzie z Watykanu, sam dobiera program, jaki zagra. W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie mamy instrument światowej klasy, a ponieważ on o tym wie, chce na nim zagrać. Będzie też muzyka polskiego kompozytora, ks. Franciszka Walczyńskiego. Jemu też będzie poświęcona sesja naukowa – mówił ks. Grzegorz Piekarz, dyrektor Wydziału Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Tarnów może pochwalić się nowym, wyjątkowym instrumentem. W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie powstały nowe organy piszczałkowe, które są kopią instrumentów neoromantycznych z katedr francuskich II połowy XIX w. Uroczyste poświęcenie instrumentu odbyło się w ramach VI Tarnowskich Dni Cecyliańskich.

Pierwowzór tarnowskich organów był budowany przez jednego z najgenialniejszych budowniczych Aristida Covaile-Coll uważanego za niedościgniony wzór odnośnie budownictwa instrumentów symfonicznych. Organy tamtego okresu cechują się przede wszystkim tym, że swoim brzmieniem zastępują wielką orkiestrę symfoniczna stąd także ich monumentalizm.

Sprawa budowy organów toczy się od 2009 roku, kiedy okazało się że wcześniej użytkowane organy wymagają remontu, który byłby bardzo kosztowny. Zapadła decyzja, aby raczej postawić nowe. Prace zlecono wyjątkowym specjalistom firmie Zych z Wołomina. Po tym, jak powstały prof. Julian Gembalski, światowej sławy organista powiedział, że to najlepsze organy, jakie zbudował Dariusz Zych w Polsce, a budował m.in. w Łagiewnikach czy Licheniu. - Ja sądzę, że to jest jeden z najlepszych w ogóle współczesnych instrumentów w Polsce - uważa wybitny organista Henryk Jan Botor.

Według prof. Karola Gołębiowskiego, wykładającego na co dzień w Brukseli, instrument, który znajduje się w Tarnowie nie ma sobie równych w Polsce biorąc pod uwagę jego stylowość i możliwość wykonywania muzyki neoromantycznej. Profesor tak bardzo zachwycił się tym instrumentem, że nagrał już płytę, na której znajdują się utwory grane na tych organach.

Uczestnicy Dni Cecyliańskich będą mogli również posłuchać tarnowskich chórów katedralnych: Puellae Orantes i Pueri Cantores Tarnovienses.

   

Organizatorem wydarzeń jest Wydział Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie we współpracy z Wydziałem Teologicznym Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie, Diecezjalnym Studium Organistowskim im. ks. K. Pasionka w Tarnowie, Zespołem Szkół Muzycznych im. I.J. Paderewskiego w Tarnowie, Duszpasterstwem Środowisk Twórczych, Bazyliką Katedralną w Tarnowie, parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie oraz parafią Dobrego Pasterza w Tarnowie.

Na podstawie materiałów organizatorów - Ryszard Zaprzałka