Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Muzycznie i patriotycznie

Muzyka jest rodzajem modlitwy. Służy refleksji, szukaniu głębi. Muzyka sakralna przybliża ludzi do Boga.

W ostatni piątek, 16 listopada, w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej odbył się uroczysty koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz bliskich relacji polsko-amerykańskich. Artystyczną dominantą tego niezwykłego wieczoru był występ wybitnego amerykańskiego pianisty Neala Larrabee'ego, który wykonał kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina, Samuela Barbera oraz Thomasa Gottschalka. Dopełnieniem koncertu były projekcja 8- minutowego filmu i wystawa, poświęcone pamięci Herberta Hoovera - wielkiego przyjaciela Polski i Polaków. Znanego amerykańskiego działacza, organizatora pomocy dla Polaków po odzyskaniu niepodległości. Wieczór uświetnił swoją obecnością Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki B. Bix Aliu. Wśród gości znaleźli się również Prezydent Miasta Tarnowa Roman Ciepiela, Sekretarz Powiatu Tarnowskiego Wacław Prażuch oraz Burmistrz Miasta i Gminy Ciężkowice Zbigniew Jurkiewicz. Zaś w sobotę, 17 listopada, rozpoczęły się VIII Tarnowskie Dni Cecyliańskie, które potrwają tydzień i zakończą się 24 listopada. Na to znaczące wydarzenie nie tylko kulturalne złożą się audycje, recitale, koncerty muzyki chóralnej i organowej oraz  warsztaty organowe i VIII Ogólnopolski Konkurs Organowy Uczniów Diecezjalnych Studium Organistowskich.

Punktem kulminacyjnym kąśnieńskiego wieczoru był recital amerykańskiego pianisty Neala Larrabee'ego. Artysta występował w największych ośrodkach muzycznych: w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Los Angeles, Berlinie, Warszawie i Moskwie. Odbył podróże koncertowe w Niemczech, Rosji, Polsce, Rumunii oraz w krajach Ameryki Południowej. W Polsce jest znany i ceniony za wyjątkowe interpretacje utworów Fryderyka Chopina. Oprócz muzyki także coś dla oka - wyjątkowa wystawa przygotowana przez Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie zatytułowana "Herbert Hoover - filantrop i przyjaciel Polski", która ukazuje, jak wielki miał on wkład w ocalenie milionów Polaków po I i II wojnie światowej.

Herbert Clark Hoover (ur. 10 sierpnia 1874 w West Branch (Iowa), zm. 20 października 1964 Nowym Jorku) – amerykański polityk, 31. prezydent USA  (od 4 marca 1929 do 4 marca 1933),  działacz Partii Republikańskiej. Urodził się w West Branch, jako syn kowala Jesse’ego Clarka Hoovera i pastorki Huldy Randall Minthor. Przyszły prezydent w wieku ośmiu lat został sierotą, a nim i jego rodzeństwem zaopiekowali się wujowie i ciocie mieszkający na pobliskich farmach. Następnie przeniósł się do Oregonu, gdzie ukończył szkołę, dorabiając w międzyczasie jako kierownik młyna i reporter lokalnej gazety. W 1891 roku wyjechał do Kalifornii i wstąpił na Uniwersytet Stanforda. Po czterech latach uzyskał stopień bakałarza z geologii. W czasie I wojny światowej objął przewodnictwo nad Komisją Pomocy w Anglii i Belgii, której zadaniem było m.in. dostarczanie żywności[3]. Dzięki prezydentowi Wilsonowi, w 1917 roku Hoover został przewodniczącym Food Administration. W 1919 roku zostało to przekształcone w Administrację Pomocy Amerykańskiej, która pomagała krajom europejskim w czasach powojennych, w tym Polsce. Herbert Hoover poślubił Lou Henry 10 lutego 1899 roku w Monterey. Para miała dwóch synów: Herberta i Allana, urodzonych w 1903 i 1907 roku. Hoover przez całe życie był kwakrem.

Organizatorami Tarnowskich Dni Cecyliańskich są: Wydział Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie, Diecezjalne Studium Organistowskie im. ks. K. Pasionka w Tarnowie, Zespół Szkół Muzycznych im. I.J. Paderewskiego w Tarnowie, Duszpasterstwo Środowisk Twórczych,  Bazylika Katedralna w Tarnowie, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie. – Głównym przesłaniem już ósmych Tarnowskich Dni Cecyliańskich jest przede wszystkim uczcić świętą Cecylię, patronkę muzyki kościelnej. Drugim celem jest animowanie, zatroskanie o piękno muzyki w naszej liturgii – mówi ks. Grzegorz Piekarz, dyrektor Wydziału Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Cecylia urodziła się na początku III wieku. Jako chrześcijanka złożyła ślub czystości i pomimo, że zmuszono ją do małżeństwa z ówczesnym poganinem Walerianem, nie tylko nie złamała ślubu, lecz jeszcze nawróciła swego męża i jego brata, Tyburcjusza. Z powodu wiary najpierw ścięto Waleriana i jego brata, a następnie aresztowano również Cecylię. Odmówiła ona oddania czci bożkom, została więc zamknięta w caldarium łaźni, a w piecu podgrzewającym wodę rozpalono jak największy ogień, by ją udusić. Ponieważ Cecylia przeżyła, postanowiono ją ściąć. Pomimo otrzymania trzech ciosów w szyję nie udało odciąć się jej głowy, Cecylia zmarła dopiero po trzech dniach[. Śmierć Cecylii, Waleriana i Tyburcjusza jest datowana na okres panowania Aleksandra Sewera.

Ciało Cecylii odnaleziono, w nienaruszonym stanie, w 822 roku w katakumbach św. Kaliksta i przeniesiono je do bazyliki św. Cecylii na Zatybrzu, wybudowanej już w IV wieku na miejscu domu świętej. Czci ją Kościół katolicki i Cerkiew prawosławna.

Święta Cecylia jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Przez mylne odczytanie antyfony z jej Passiones przypisano św. Cecylii grę na organach. Prawdopodobne jest jednak, że grała na innym instrumencie, gdyż ówczesne kobiety rzymskie często kształciły się w grze na harfie. W ikonografii chrześcijańskiej św. Cecylia przedstawiana jest jako orantka, w późniejszych wizerunkach: w tunice, z palmą męczeńską w dłoni ale także z cytrą, harfą i lutnią, zwienieńcem białych i czerwonych róż (oznaczających niewinność i męczeństwo).

Dla miłośników tego rodzaju muzyki będzie wiele okazji, by jej posłuchać m.in. podczas audycji organowych uczniów Diecezjalnego Studium Organistowskiego i Zespołu Szkół Muzycznych. – Jedni wykonawcy zaprezentują się w sobotę o 11.30 w szkole organistowskiej, a drugi koncert będzie w kościele Dobrego Pasterza w Tarnowie w niedzielę o godz. 19.30. Wszystkie te koncerty są otwarte, więc każdy może przyjść – zachęca ks. Piekarz.


Program VIII Tarnowskich Dni Cecyliańskich: 

17 listopada 2018 r. (sobota)

– godz. 11.30 – Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie, sala org. nr 2,

AUDYCJA ORGANOWA uczniów DSO w Tarnowie

18 listopada 2018 r. (niedziela)

– godz. 19.15 – kościół par. p.w. Dobrego Pasterza w Tarnowie

AUDYCJA ORGANOWA uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie

20 listopada 2018 r. (wtorek)

– godz. 10.00-13.00; 14.00-15.30 – Diecezjalne Studium Organis. im. ks. K. Pasionka w Tarnowie, sala org. nr 2,

WARSZTATY ORGANOWE

prowadzone przez dr hab. Krzysztofa Urbaniaka z Akademii Muzycznej w Łodzi i Krakowie

– godz. 16.00 – Diecezjalne Studium Organistowskie im ks. K. Pasionka w Tarnowie, sala org. nr 2,

RECITAL ORGANOWY

w wykonaniu dr hab. Krzysztofa Urbaniaka z Akademii Muzycznej w Łodzi i Krakowie

(wstęp wolny)

21 listopada 2018 r. (środa)

– godz. 10.00 – Diecezjalne Studium Organistowskie im ks. K. Pasionka w Tarnowie, sala org. nr 2,

VIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS ORGANOWY UCZNIÓW DIECEZJALNYCH STUDIUM ORGANISTOWSKICH

– godz. 18.00, Bazylika Katedralna w Tarnowie,

MSZA ŚWIĘTA

celebrans: ks. mgr lic.  Stefan Król

po Mszy św.:

KONCERT MUZYKI CHÓRALNEJ I ORGANOWEJ

Chłopięcego Chóru Katedralnego PUERI CANTORES TARNOVIENSES i organisty Wiesława Kaczora

dyrygent: ks. Grzegorz Piekarz

Ogłoszenie wyników konkursu organowego i wręczenie nagród

22 listopada 2018 r. (czwartek)

– godz. 18.00 – liturgiczne wspomnienie św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej,

Bazylika Katedralna w Tarnowie

MSZA ŚWIĘTA

celebrans: ks. dr hab. Stanisław Garnczarski

Śpiewy liturgiczne.: Chór MAGNIFICAT z par. bł. Karoliny w Tarnowie, Organy: Sławomir Barszcz

RECITAL ORGANOWY – W blasku Katedry w wykonaniu Dawida Rzepki (Kraków)

23 listopada 2018 r. (piątek)

– godz. 18.45 – kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie

RECITAL ORGANOWY

w wykonaniu Arkadiusza Bialica (Kraków)

24 listopada 2018 r. (sobota)

– godz. 19.00 – Bazylika Katedralna w Tarnowie

KONCERT MUZYKI CHÓRALNEJ – Muzycznie śladami polskiej niepodległości w wykonaniu Dziewczęcego Chóru Katedralnego PUELLAE ORANTES – dyr. ks. Władysław Pachota

Przygotował - Ryszard Zaprzałka