Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Od niedzieli w Tarnowie

Zapomniana, odnaleziona, ocalona…

Taka jest idea Międzynarodowych Festiwali Muzyki Odnalezionej, które już od 26 lat odbywają się w Tarnowie i w znacznej części południowo-wschodniej Polski. Tegoroczna edycja tej unikalnej imprezy rozpoczyna się w niedzielę 6 maja i potrwa do niedzieli 26 maja. To jedyna tego typu impreza na świecie, w dodatku wymyślona i od początku, tj. od 1994 roku organizowana przez  tarnowskich muzycznych Judymów - Teresę Kaban (fortepian) i Henryka Błażeja (flet) poprzez ich Agencję Artystyczną "Inter-Art". Głównym założeniem Festiwalu jest przywracanie pamięci zapomnianym utworom kameralnym i symfonicznym, polskim i obcym. Powody zapomnienia są różne np. zamówienie utworów w celu uświetnienia szczególnie ważnych uroczystości (w XVIII, XIX w) z zastrzeżeniem przez zamawiającego, aby po premierze nie wykonywać ich przez najbliższe 30 - 50 lat. Utwory takie można obecnie odnaleźć w księgozbiorach pałaców i klasztorów, w antykwariatach lub muzeach. Tegoroczna edycja festiwalu obejmuje koncerty w ośmiu miastach. Zdecydowana większość z nich bo aż pięć odbędzie się w Tarnowie, ale muzyki odnalezionej będą mogli również posłuchać melomani w Cieszynie, Radomsku, Lasocinie, Bielsko Białałej, Nowym Sączu, Skierniewicach, Racibórzu. W różnorodnym programie zaprezentują się m.in. artyści z Hiszpanii, Włoch, Macedonii  Holandii i Austrii. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Pierwszy koncert odbędzie się w Sali Lustrzanej. W programie znalazła się muzyka salonowa z XIX wieku. Zapowiada się muzyczna podróż po Europie z Ferencem Lisztem i Edvardem Griegiem. Zabrzmią znane i nieznane utwory kompozytorów na fortepian solo i na cztery ręce w wykonaniu znakomitego włoskiego duetu fortepianowego „Landini-Romani”. Początek wydarzenia o godz. 19.

Kolejny z koncertów zaplanowano 10 maja w siedzibie Muzeum Okręgowego w Ratuszu. Wystąpią artyści z Holandii: Bobby Rootveld i Sanna van Elst. Utwory anonimowych kompozytorów  XVI- XVIII wieku z Holandii, Niemiec, Francji zabrzmią na różnych instrumentach i w różnych konfiguracjach. Uczestnicy wydarzenia będą także mieli okazję, aby posłuchać popularnych utworów Niccolo Paganiniego i Vittorio Montiego.

11 maja w Sali Lustrzanej z kolei wystąpi znakomita pianistka z Włoch - Cinzia Bartoli. Jej program obejmuje utwory Fryderyka Chopina i Maurice Ravela oraz utwory epoki romantyzmu Francji, Włoch i Polski. Siedem dni później, 18 maja, zagra dwóch solistów, wirtuozów macedońskiego zespołu „Skopje Soloists” - oboista Vasil Atanasov  i pianista Todor Svietlov. Będzie to ich pierwszy wspólny występ w Polsce. W programie znalazły się utwory od baroku po klasycyzm i romantyzm. 

Na zakończenie serii koncertów w Tarnowie 19 maja wystąpią dwie solistki z Austrii: Klaudia Tandl – mezzosopran i Gisela Jobstl – fortepian, które zaprezentują głównie pieśni kobiet- kompozytorek XIX wieku. Zabrzmią więc nieznane choć urokliwe pieśni Clary Schumann, Cecile Chaminade, Lili Boulanger czy Pauline Viardot. 

Organizatorzy tego unikalnego festiwalu oboje Teresa Kaban i Henryk Błażej są absolwentami Akademii Muzycznej w Krakowie w 1976 roku. Teresa - w klasie fortepianu  prof. Ludwika Stefańskiego, Henryk – w klasie fletu  doc .Wacława Chudziaka. Solistyczną działalność koncertową rozpoczęli jeszcze na studiach. W 2004 roku założyli TRIO  INTER-ART , z którym występowali jako soliści i kameraliści  na wszystkich niemal estradach Polski a także w ponad 40 krajach Europy, USA oraz  na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Brali udział w licznych krajowych i międzynarodowych Festiwalach Muzycznych, regularnie także koncertują na organizowanych przez siebie kolejnych Międzynarodowych Festiwalach Muzyki Odnalezionej.

Nasi maestro przyznają, że z wieloma utworami czas i historia obeszły się brutalnie: nierzadko „leżakowały” one w wyniszczających je warunkach. Teraz zostały odnalezione i zdarza się, że są to kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki. W początkowych latach ta unikalna impreza odbywała się wyłącznie w Tarnowie, przysparzając mu splendoru i znakomicie go promując. Niestety, od 2000 roku, na wskutek różnych zawirowań polityczno-organizacyjnych oraz zwykłej zawiści ze strony tzw. środowiska i braku kompetencji połączonej z wyobraźnią lokalnych urzędników, Festiwal zmuszono do emigracji poza Tarnów.  Mimo to, Festiwal przygotowywany przez impresariat państwa Błażejów z roku na rok z coraz większym rozmachem, przetrwał i ma się całkiem dobrze.

Podczas koncertów prezentowane są utwory symfoniczne i kameralne, które zapomniane przeleżały czasem setki lat w rękopisach i starodrukach. Spośród wielu utworów o różnej wartości artystycznej przedstawiane są kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki – opowiadają Teresa Kaban i Henryk Błażej, dyrektorzy festiwalu. Podczas poprzednich edycji swoje premiery po latach miały utwory znalezione m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, w Narodowej Bibliotece Muzycznej w Pradze, w Berlinie, w Wiedniu, w Brukseli, w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, a także w prywatnych zbiorach w zamkach Kornwalii, Szkocji i Anglii. Podczas dotychczasowych koncertów rozbrzmiewała różnorodna muzyka. Można było usłyszeć nieznaną dotąd muzykę królewskiego Wawelu, pisaną na potrzeby władców polskich, a także odnalezione perełki starocerkiewnych śpiewów liturgicznych z Ławry Kijowskiej.

Prezentowane  były też dziecięce utwory ze szkicownika W.A Mozarta oraz jego ojca Leopolda a także kompozycje austriackiego Cesarza Leopolda I, któremu Jan III Sobieski pospieszył z odsieczą pod Wiedeń. Dużym zaskoczeniem były nieznane  „Improwizacje ze szkicownika weselnego” – A.Brucknera  a także dotąd nie wykonywane fortepianowe sonaty F. Mendelssohna. Swoją prapremierę po latach miała salonowa muzyka dynastii Ogińskich a także fortepianowe dzieła włoskich mistrzów opery (Pucciniego, Verdiego, Leoncavallo, Belliniego…). Ciekawe okazały się pieśni Karola Stohla znalezione w Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz utwory napisane specjalnie dla Napoleona Bonaparte. Do niewątpliwych perełek trzeba zaliczyć  Seikilovą pieśń z nagrobka w Trailleis w Azji Mniejszej” (pochodzącą z  III w)  a wykonaną przez słowacki zespól muzyki dawnej „Musa Ludens”.

Dzięki temu, że festiwalowe koncerty odbywają się w zabytkowych obiektach kilkunastu miejscowości – mówią nasi muzyczni Judymowie - prezentowana muzyka może współgrać z architekturą wnętrz, do których była pisana. Cieszymy się, że dzięki festiwalowym prezentacjom wiele odnalezionych utworów zdobywa powoli sale koncertowe Europy i odzyskuje należne im miejsce w historii muzyki. Dodajmy, iż wiele z nich zostało też po raz pierwszy zarejestrowane  przez polskie i zagraniczne rozgłośnie radiowe i telewizyjne a także wydane na płytach CD.

Oto szczegółowy afisz tej wyjątkowej imprezy.

Koncerty  w Tarnowie:

 5.05.2019 r. - godz. 19,00    
 Tarnów :  Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10
 Duet fortepianowy
"LANDINI - ROMANI"
(Italia)

 10.05.2019 r.  - godz. 19,00
 Tarnów,  :  Ratusz Rynek Gł. 1
 Duet „NIHZ”
Bobby Rootveld  - gitara, perkusja i wokal 
i  Sanna van Elst - flet blokowy i wokal
 Holandia
 
 11.05.2019 r.  godz. 19,00    
 Tarnów :  Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10
Recital fortepianowy
  Cinzia BARTOLI (Italia)

 18.05.2019 r. - godz. 19,00
 Tarnów :  Sala Lustrzana,   ul. Wałowa 10
 Vasil Atanasov - obój
Todor Svetiev  - fortepian
 (Macedonia)
 
 19.05.2019 r. - godz. 19,00  
 Tarnów :  Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10
Recital wokalny:
 Klaudia Tandl - mezzosopran
 Gisela   Jöbstl    - fortepian  
 (Austria) 


  

koncerty w innych miastach:

 17.05.2019 r. - godz. 18,00   
Cieszyński Ośrodek Kultury - Dom Narodowy, Cieszyn, Rynek 12
Andjela Bratić - flet
 Nikola Cvetkovic – fortepian
  (Serbia)

18.05.2019 r. - godz. 19,00     
 Radomsko - Muzeum Regionalne, ul. Narutowicza 1
 Duet wirtuozów akordeonu:
 Bogdan KOŻUSZKO  - akordeon
Jurij SZUMAŃSKI -  akordeon
 (Ukraina)    

19.05.2019 r. - godz. 12,15
 Lasocin -   Kościół Św. Michała Archanioła w Lasocinie
  Michał Kuszłyk  - śpiew tenor
 Jerzy Fomenko   - fortepian
 (Ukraina)

20.05.2019 r. - godz. 18,00     
 Bielsko-Biała :    Muzeum Zamek Książąt Sułkowskich
 Recital wokalny:
 Klaudia Tandl - mezzosopran,
   Gisela   Jöbstl  - fortepian  
 (Austria)   
 
 23.05.2019 - godz. 18,oo   
 Nowy Sącz  - Reprezentacyjna Sala Ratusza, Rynek Gł.
    Recital wokalny:
 Rosa MATEU - sopran
Anna FERRER -  fortepian
    (Hiszpania)
  
 24.05.2018 r - godz. 18,oo  
 Skierniewice  - Muzeum Historyczne Skierniewic, ul. Batorego 64 J
  "Duo Fortecello"
   Anna Mikulska - wiolonczela
   Philippe Argenty  - fortepian
 (Francja)
 
 26.05.2019 r - godz. 18,oo    
 Racibórz  -   Zabytkowy Kościół Św. Jana Chrzciciela, ul Morawska 1 
   Trio "ARMONIA"  (Italia)
 w składzie :
 Palma di Gaetano –   flet
   Giordano Muolo –   klarnet
  Vincenzo Zecca –  gitara

Na podstawie materiałów organizatorów – Ryszard Zaprzałka