Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Grażyna Brodzińska

Błysk w oku, piękny uśmiech, Ma coś z trzpiotki, gdy żartuje i wybucha śmiechem. – Najbliższa mojej osobowości jest Adela z „Zemsty nietoperza”: iskierka, pełna radości – mówi dźwięcznym głosem. Mariaż wdzięku, elegancji, scenicznej charyzmy, talentu i pracowitości sprawia, że o Brodzińskiej mówi się: kobieta-instytucja. W Polsce w zasadzie nie ma śpiewaczek, które mogłyby z nią konkurować. „Aria ze śmiechem” w jej wykonaniu to majstersztyk, także aktorski. Jest wszechstronna – jeździ po Polsce i świecie, śpiewając arie operetkowe, operowe, piosenki musicalowe, nawet te charakterystyczne. W Tarnowie zabrała nas w podróż do magicznego świata musicalu, prezentując widowisko multimedialne „Magiczny Hollywood”, w którym artystka nie tylko śpiewa, ale też tańczy i nawiązuje świetny kontakt z zachwyconą nią widownią. Znakomita, młoda orkiestra. Dużo tańca. Kapitalne efekty świetlne i pirotechniczne. Na telebimach filmowy komentarz do scenicznych wydarzeń. Jej czwartkowy koncert (23 maja godz. 19) w Centrum Sztuki Mościce z udziałem gości specjalnych Malwiny Kusior, Marcina Jajkiewicza oraz Marcina Wortmanna w towarzystwie COSMA BAND oraz 2 par z krakowskiej formacji tanecznej, z dużą kulturą sceniczną poprowadzony przez Karolinę Wójs, już teraz uznany został za jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych roku w Tarnowie. Najlepiej świadczył o tym komplet widzów na sali widowiskowej CSM, żywiołowo reagującej na każdego z wykonawców i na końcu nagradzając cały zespół owacją na stojąco, domagających się bisów i długo nie chcących przyjąć do wiadomości, że to już koniec. 

Podczas koncertu zabrzmiały  przeboje z najpopularniejszych musicali wszechczasów. Będą to między innymi: Bajkowe „Somewhere over the rainbow” z „Czarnoksiężnika z krainy Oz”, „Singing in the rain” z „Deszczowej piosenki” oraz wzruszające „Memory” z musicalu „Koty”. Niezapomniane  „This is the moment” z „Jekyll and Hyde” oraz uwielbiane”„Przetańczyć cała noc”. Nie zabraknie również duetów takich jak: „All I ask of you” z „Upiora w operze” oraz  „Tonight” z „West Side Story”.

W "The Best of Broadway" wystąpili artyści:

Grażyna Brodzińska - Pierwsza Dama Polskiej Sceny Muzycznej . Króluje na scenie i podbija serca publiczności na całym świecie. Perfekcyjna w każdym geście. Prezentując najwyższy kunszt sztuki wokalnej, swoim repertuarem obejmuje zarówno klasykę, musical jak i światowe przeboje z gatunku różnych  nurtów muzycznych. Zachwyca widzów głosem, elegancją i temperamentem. Niezmiennie pełne sale koncertowe i problemy w zdobyciu biletów na kolejne występy, to fakt najlepiej podsumowujący charakterystykę artystki.

Grażyna Brodzińska urodziła się 3 maja 1951 w Krakowie – polska śpiewaczka operetkowa, musicalowa oraz operowa (sopran) i aktorka. Jest córką śpiewaczki Ireny Brodzińskiej i reżysera Edmunda Waydy oraz żoną aktora Damiana Damięckiego. Jej bratanicą jest Natalia Brodzińska, śpiewaczka i skrzypaczka.

Grażyna Brodzińska najpierw ukończyła szkołę baletową. Potem trafiła do gdyńskiego Studia Wokalno-Aktorskiego Danuty Baduszkowej. Śpiewu uczyła ją profesor Zofia Janukowicz-Pobłocka. Później w doskonaleniu wokalnego warsztatu przez dziesięć lat pomagali jej Urszula Trawińska-Moroz i Ryszard Karczykowski. Na scenie zadebiutowała w 1970 roku, jeszcze podczas studiów w Gdyni.

W latach 1969-1976 pracowała w Teatrze Muzycznym w Gdyni. W późniejszych latach śpiewała w Teatrze Muzycznym w Szczecinie. Była solistką Operetki Warszawskiej i Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Od roku 2002 współpracuje między innymi z Gliwickim Teatrem Muzycznym. Nagrała trzy recitale telewizyjne. Koncertuje w kraju i za granicą.

Grażyna Brodzińska śpiewa repertuar operetkowy, operowy, musicalowy i piosenki ze światowego repertuaru. Współpracuje z wieloma krajowymi orkiestrami filharmonicznymi i operowymi. Dokonała licznych nagrań telewizyjnych i radiowych.

Artystka występowała także gościnie przed publicznością Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Austrii, Anglii, Włoch, Belgii, Izraela, Holandii oraz Australii.

W Kammeroper w Wiedniu śpiewała partię Eurydyki w operetce Offenbacha Orfeusz w piekle oraz partię Zerliny w operze Mozarta „Don Giovanni”. W Teatrze Wielkim w Warszawie śpiewała gościnnie partię Adeli w „Zemście nietoperza” Straussa i partię Kasi w operze Kamieńskiego „Nędza uszczęśliwiona”.

Co roku śpiewa na Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. Dyrektor artystyczny tego festiwalu, Bogusław Kaczyński powiedział o niej: Prezentuje najwyższy kunszt sztuki wokalnej. Obdarzona urodą, wdziękiem, scenicznym temperamentem, śpiewa, tańczy, czaruje publiczność teatralną i filharmoniczną.

Brała udział w cyklu telewizyjnym Z batutą i humorem Macieja Niesiołowskiego.

Ma w swoim dorobku artystycznym wiele głównych ról w przedstawieniach muzycznych.

Jak powiedział  Bogusław Kaczyński: „Jej pojawienie się na scenie wywołuje dreszcz emocji, a potem burzę oklasków. Potrafi ona, jak nikt inny, wzruszać i bawić, ujmuje nowoczesnością interpretacji i teatralną prostotą, lecz kiedy trzeba zniewala należnym gatunkowi patosem. Dodatkowo potrafi obnosić po scenie swoje przepiękne suknie z maestrią godną największych”.

Grażyna Brodzińska to gwarant jakości. Jej perfekcja, jej mistrzostwo, jej sceniczna nieskazitelność eliminują ryzyko do zera”. (Wacław Krupiński, Grudzień 2017)

Marcin Jajkiewicz  - Wokalista jazzowy, rozrywkowy, uważany przez wielu za polskiego Franka Sinatrę. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Uczestnik wielu programów  rozrywkowych, takich jak Szansa na sukces, Idol. Jest laureatem nagrody Festiwalu Jedynki z Sopotu oraz wokalistą w zespole Tango Corazon Quintet  Marcina Wyrostka. Gościnnie występuje również w popularnym muzycznym show telewizyjnym „Jaka to Melodia”. Jest odtwórcą głównej roli w światowej sławy musicalu „Les Miserables - Nędznicy”, który obecnie nie schodzi z desek Teatru Muzycznego w Łodzi. Koncertuje w teatrach i filharmoniach na terenie całej Polski, a najmłodsza widownia pokochała Marcina za jego głos, który  zabrzmiał w klasyku Disneya „Frozen-Kraina Lodu”.

  

 Malwina Kusior- solistka Teatru Muzycznego Roma. Odtwórczyni miedzy innymi głównej roli „Sary” w musicalu „Taniec Wampirów” reżyserii Romana Polańskiego, Lisy w „Mamma Mia”, Eponine w „Nędznikach” oraz postaci Miss Pinky w musicalu „Piloci” Wojciecha Kępczyńskiego.  Posiada niesamowite umiejętności wokalne oraz charakterystyczny głos, który usłyszany raz pozostaje w pamięci. Wdzięk, uroda jak również swoboda sceniczna to tylko niektóre atrybuty którymi przyciąga do siebie każdą publiczność.

Marcin Wortmann - jeden z najbardziej wszechstronnych aktorów musicalowych, śpiewak operowy, wokalista jazzowy, skrzypek, pedagog śpiewu. Na zawodowej scenie musicalowej od 2000 roku zagrał ponad 3500 spektakli m.in.w  „Miss Sajgon, Grease, Koty, Taniec Wampirów ,Upiór w Operze, Les Miserables, Deszczowa Piosenka, Mamma Mia, Evita czy ‘Doktor Żywago”.

Współpracuje z TM Roma w Warszawie, TM im. Danuty Baduszkowej w Gdyni , TM Capitol we Wrocławiu oraz TM w Łodzi. Od sześciu lat współpracuje z Maureen Scott, coach’em wokalnym „The Voice of UK” i wieloletnim profesorem Royal Academy w Londynie. W roku 2012 jako śpiewak operowy zadebiutował na scenie kameralnej Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie w roli Bottoma w operze „Sen nocy letniej” Beniamina Brittena. W roku 2013 za śpiewał partię Juniusa w operze Beniamina Brittena „Gwałt na Lukrecji”. Od roku 2006 jest kierownikiem muzycznym Warsztatowej Akademii Musicalowej w Warszawie, w której prowadzi zajęcia z emisji głosu oraz zajęcia z zespołów wokalnych.  Jego uczniowie to studenci oraz absolwenci wydziałów aktorskich, wokalno-aktorskich i musicalowych w Polsce i za granicą.

  

Kosma Band – (piano, skrzypce, perkusja, gitara basowa, gitara elektryczna i akustyczna oraz saksofon) składa się ze świetnych, wykształconych w najlepszych małopolskich i śląskich uczelniach muzycznych artystów młodego pokolenia. Swoją pasja oraz zaangażowaniem sprawiają, iż każdy zgrany przez nich utwór nabiera świeżego brzmienia, a umiejętności oraz radość z grania jaką prezentują, sprawiają że koncerty z ich udziałem mają niepowtarzalny, wyjątkowy klimat oraz atmosferę. W ich repertuarze znajduję się każdy rodzaj muzyki (od klasyki po rozrywkę.)

 

tekst - Ryszard Zaprzałka
zdjęcia - materiały organizatorów oraz Przemysław Sroka (tarnowska.tv)