Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Jazzowy Rynek w... Amfiteatrze

Lipiec tradycyjnie należy  do jazzu. Już jutro, 5 lipca, rusza Jazzowy Rynek, czyli XII Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego organizowany przez Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa”. Ze względu na prace remontowe prowadzone obecnie na rynku, impreza została w tym roku przeniesiona do Amfiteatru Letniego. Koncerty plenerowe zaplanowano na trzy kolejne piątki lipca – 5, 12 i 19 o godz. 19. Z kolei o godz. 22:30 będzie można wziąć udział w Jam Sessions, które odbywać się będą w restauracji Bombay Music. Tam również w każdy czwartek, poprzedzający koncerty w amfiteatrze, można będzie posłuchać klubowych Jam Session z udziałem gości Festiwalu i tarnowskich jazzmanów. Każdy z koncertów w amfiteatrze rozpocznie barwna parada nowoorleańska, która wyruszy o 18:30 z Placu Sobieskiego do muszli koncertowej przy ul. Kopernika. To kolejne novum jazzowej celebry, bowiem dotąd to parady kończyły każdy z występów. Tegoroczna impreza odbywa się w ramach United Europe Jazz Festival, przedsięwzięcia, które obejmuje festiwale w Salgótarjan (Węgry), Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Hradec Kralove (Czechy), a także w miejscowościach związanych z Małopolską Wiosną Jazzową (Zakopane, Krynica, Tarnów). Ta, już dwunasta odsłona tej popularnej imprezy, mającej swoich zagorzałych fanów, na stałe wpisała się w kalendarz imprez kulturalnych Tarnowa, świetnie promując miasto i region.

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, w tym roku będzie można posłuchać cenionych w  środowisku jazzowym zespołów oraz solistów z Polski i zagranicy. Wystąpią m.in.: Jazz Band Ball Orchestra & Barbara Giewont Gąsienica, Dixie Company, Sunny Groove Dixie, Leliwa Jazz Band, Old Boys Band i Old Timers.


 
Poniżej szczegółowy afisz imprezy:

4 lipca (czwartek), godz. 20.00  i  restauracja Bombay Music
Koncert klubowy: Dixie Company

5 lipca (piątek), godz. 20.00 Amfiteatr Letni
godz. 19.30 Parada nowoorleańska / Plac Sobieskiego
 Old Boys Band
 Dixie Company
Jam Session
godz. 22.30, restauracja Bombay Music

Gąsienica
Jam Session
godz. 22.30, restauracja Bombay Music

18 lipca (czwartek), godz. 20.00 restauracja Bombay Music
Koncert klubowy: Sunny Groove Dixie

19 lipca (piątek), godz. 19.00 Amfiteatr Letni
godz. 18.30 Parada nowoorleańska / Plac Sobieskiego
Old Timers
 Sunny Groove Dixie
Jam Session
godz. 22.30, restauracja Bombay Music

Informacje o wykonawcach (wg kolejności występowania):

Old Boys Band
Zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy weterana tarnowskiego jazzu puzonisty Romualda Słowika. W jego skład wchodzą byli nauczyciele i absolwenci szkół muzycznych. Specjalnością Old Boys Bandu jest radosny jazz w stylu dixieland oraz swing. Często sięgają po utwory mało znane lub zapomniane.

 Zespół występuje na festiwalu jazzowym w Czchowie, Jazz-owym Rynku w Tarnowie, w klubie Bombay Music oraz na imprezach okolicznościowych. Ciesząc się uznaniem i gorącym przyjęciem publiczności. W latach 2013 i 2014 zespół był finalistą festiwalu Jazz Meeting Złota Tarka w Iławie.
 Skład zespołu:
 Grażyna Scheffler – wokal
 Romuald Słowik – lider zespołu, puzon, wokal
 Jacek Piskozub – saksofon altowy i sopranowy
 Marian Urban – trąbka
 Antoni Guśtak – piano
 Władysław Strejczek – banjo, gitara
 Ryszard Kolbusz – gitara basowa
 Tytus Jakubowski – perkusja

Dixie Company
 Poznańska formacja jazzu tradycyjnego. Dixie Company od ponad dwudziestu czterech lat uczestniczy w setkach festiwali i koncertów na terenie Polski, Czech, Francji, Niemiec, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Węgier. Jest także pomysłodawcą i współorganizatorem Poznań Old Jazz Festival. Dixie Company jest też autorem sześciu wydawnictw płytowych w tym krążków z udziałem amerykańskich wokalistek Diane Davidson i Donny Brown. O wysokim poziomie poznańskiego zespołu świadczy trzykrotny pobyt w USA, gdzie między innymi wystąpili na największym na świecie festiwalu jazzu tradycyjnego w kalifornijskim Sacramento.
 Krzysztof Zaremba – puzon, leader
 Jakub Marszałek – trąbka, kornet
 Rafał Kubale – klarnet, saksofon tenorowy
 Wojciech Warszawski – wokal, bandżo, gitara
 Mariusz Gajdziel – kontrabas
 Piotr Soroka – perkusja, tarka

Leliwa Jazz Band
Zespół założony przez bandżystę zespół Leliwa Jazz Band powstał w 1978 roku i działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Początkowa nazwa Ragtime Capella podkreślała preferowanie ragtime, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku – jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga.

 Jest laureatem m.in. nagrody „Złota Tarka 2005” zdobytej na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie. Wyróżniony nagrodą „Uskrzydlony – 2005” za wkład w promocję miasta Tarnowa. Doroczne ankiety miesięcznika Jazz Forum pn. Jazz Top klasyfikują tarnowian w połowie pierwszej dziesiątki zespołów tradycyjnych.

 Zespół LJB corocznie bierze udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą. W 2006 roku zespołowi przypadł zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival – Rueil-Malmaisone pod Paryżem. Zaproszony do udziału w 44 International Dixieland Festival Drezden 2014. Jest gospodarzem dorocznego festiwalu „Jazzowy Rynek” w Tarnowie. Leliwa Jazz Band regularnie występuje w jazz-klubie Bombay Music w Tarnowie prowadzonym przez braci Partyków.
 Skład zespołu:
 Stanisław Stańczyk – trąbka
 Józef Partyka – puzon
 Kazimierz Partyka – saksofon altowy, saksofon tenorowy
 Kazimierz Król – klarnet
 Roman Bartnicki – perkusja, suzafon
 Roman Starzec – kontrabas, tarka
 Edward Wnęk – banjo, aranżacje

RB Dixie Five
 Zespół założony przez multiinstrumentalistę Romana Bartnickiego. Wykonuje muzykę w typowym dla Nowego Orleanu i jego parad ulicznych w składzie instrumentalnym. Na repertuar zespołu duży wpływ wywarła twórczość m.in. L. Armstronga, K.Ory, K. Oliviera. Muzycy RB Dixie Five są absolwentami klasycznych szkół muzycznych i wydziałów jazzowych. Zespół jest laureatem prestiżowego, międzynarodowego festiwalu jazzu tradycyjnego Old Jazz Meeting Złota Tarka 2015.
 Roman Bartnicki – suzafon
 Janusz Witko – klarnet, saksofon
 Robert Szczerba – puzon
 Dominik Mietła – trąbka
 Wiktor Zydroń – banjo

Jazz Band Ball Orchestra & Barbara Gąsienica Giewont
Jazz Band Ball Orchestra to fenomen na skalę polską i światową. Trudno znaleźć zespół, który byłby aktywny przez ponad pół wieku i wciąż cieszył się niesłabnącym powodzeniem fanów – od kilku dekad JBBO zdobywa pierwsze miejsce w kategorii „jazz tradycyjny” w ankiecie czytelników pisma Jazz Forum. Jazz Band Ball został utworzony w 1962 przez krakowskiego trębacza Jana Kudyka. Grupa zadebiutowała na Konkursie Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej i od razu zdobyła I nagrodę, w następnym roku JBBO zwyciężyła w konkursie festiwalu Jazz Nad Odrą. Wkrótce zaczęła występować w Polsce (Jazz Jamboree) i za granicą, m.in. w Czechosłowacji, NRD, Austrii. W latach 70. i 80. koncertowała na festiwalach w Hadze, Oberhausen oraz wielokrotnie na Dixieland Jazz Jubilee w Sacramento, gdzie powstał nawet fan club zespołu. Początkowo JBBO wykonywała muzykę dixielandową. Z upływem czasu styl zespołu ewoluował – dziś ich muzyka jest syntezą jazzu nowoorleańskiego, swingu z elementami bebopu, bluesa, polskiego folkloru i latino. Duży udział w tych zmianach mieli nowi członkowie zespołu pozyskani w latach 80. 90., szczególnie Wojciech Groborz, znakomity pianista i aranżer oraz perkusista Wojciech Jamioł. JBBO współpracowała z wieloma wybitnymi muzykami (m.in. Wallacem Davenportem, Kennym Ballem, Chrisem Barberem) oraz wokalistkami z Polski, Europy i USA (m.in. Angi Domdey, Silvią Droste, Janice Harrington i Jean Shy).

JBBO wystąpi w składzie:
 Barbara Giewont Gąsienica – wokal
 Michał Bylica – trąbka, wokal
 Jarosław Kaczmarczyk – klarnet, saksofon tenorowy, wokal
 Marek Michalak – puzon, wokal
 Wojciech Groborz – fortepian
 Tolek Lisiecki – kontrabas
 Wiesła Jamioł – perkusja

Barbara Gąsienica Giewont
 Wokalistka, aktorka teatralna i musicalowa. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Laureatka prestiżowych festiwali (m.in. nagroda Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Edith Piaf). Współpracowała z Adamem Sztabą przy albumie „Moje pocieszenie” A. Brandstattera, nagrała duet z Grzegorzem Turnauem do albumu „Fabryka klamek”, śpiewała też na płycie „Krajobraz Rzeczy Pięknych” A. Zaryckiego. Pracowała z Andrzejem Poniedzielskim przy projekcie muzycznym „Wywar z przywar”. W Czechach i na Słowacji występowała jako gość specjalny czeskiego zespołu Čechomor.
 Brała udział m.in. w operze „Jaś i Małgosia” E. Humperdincka (rola Jasia) i przedsięwzięciu „Freddie Mercury rock-operowo”. W musicalu „Legalna Blondynka” (reż. J. Józefowicz) występuje jako Serena lub Enid. W warszawskim Teatrze Rampa jest Królową w „Rapsodii z Demonem”, a w spektaklu dla dzieci „Wanna Archimedesa” gra rolę Prymuski. Jako Emilia Wojtyła wystąpiła w musicalu o Janie Pawle II pt. „Karol”.

Old Timers
W polskim jazzie tradycyjnym Old Timers jest symbolem i legendą. Powstał w 1965 r. w Warszawie, a już rok później zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Złotej Tarki” – imprezie towarzyszącej festiwalowi Jazz Jambore. Wynik ten powtórzył w dwóch kolejnych latach, stając się pierwszym i jak dotąd jedynym trzykrotnym zdobywcą tego trofeum.

 Następne lata to pasmo sukcesów. Zespół koncertował na wielu festiwalach jazzowych w Europie. Dorobek muzyczny to nagranie kilkunastu płyt, setki koncertów, występów telewizyjnych i radiowych. Nie ma kraju w Europie gdzie nie występował by zespół OLD TIMERS . W 1975 r. zespołowi została wręczona Złota Płyta Polskich Nagrań za album „Old Timers with Sandy Brown” W 1980r. zespół odbył wielomiesięczne tourne po krajach byłego ZSRR pod nazwą „Gwiazdy Jazzu” oraz uczestniczył w festiwalu „Jazz Yatra” w Bombaju i Kalkucie.

 Prezentowany niezmiennie wysoki poziom artystyczny zaowocował wspólnymi występami i nagraniami płytowymi z licznymi gwiazdami jazzu tradycyjnego, wśród których byli: Sandy Brown, Beryl Bryden, Wild Bill Davison, Champion Jack Dupree, All Grey, Joe Newman, Albert Nkolas, Benny Waters i inni Poza występami scenicznymi , wspomnieć też wypada o nagranej przez zespół muzyce do takich filmów jak: „Był jazz”, „Va Bank” czy „Seksmisja”. Uczestniczył także w realizacji spektaklu „Opera za trzy grosze” w Warszawskim Teatrze Ateneum, oraz w licznych programach telewizyjnych W ponad 40 letniej działalności skład zespołu ulegał zmianom, ale zawsze członkami grupy byli i są muzycy reprezentujący najwyższy poziom wykonawczy.
 W kwietniu 2006 zespół nagrał płytę „Swing Thad Music” która została dołączona do listopadowego wydania „Jazz Forum” Nagranie to zebrało wiele znakomitych recenzji. W ankiecie czytelników „Jazz Forum” „Old Timers” został uznany za najlepszy zespół jazzu tradycyjnego w kraju.
 Zbigniew Konopczyński – puzon
 Janusz Kwiecień – klarnet
 Wojciech Kamiński – piano
 Andrzej Zielak – kontrabas
 Paweł Tartanus – banjo
 Bogdan Kulik – perkusja

Sunny Groove Dixie (Łotwa)
 Zespół pochodzi z Łotewskiej Rygi. Od 10 lat wykonują muzykę dixielandową.
Edmunds Brīvkalns – klarnet, saksofony
 Jānis Retenais – suzafon
 Artūrs Bērziņš – puzon
 Edgars Švembergs – trąbka, flugehorn
 Kristians Priekulis – bandżo, wokal
 Gundars Lintiņš – perkusja

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach tarnowskiego festiwalu jest bezpłatny.

Na podstawie materiałów organizatorów - Ryszard Zaprzałka