Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Taneczne Dionizje na Scenie Otwartej

To już jutro, we środę 9 października, rusza flagowy projekt Centrum Sztuki Mościce - IX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca SCENA OTWARTA. To jedna z najważniejszych imprez regionu, na stałe wpisana w kalendarz wydarzeń kulturalnych roku, prezentująca przede wszystkim taniec współczesny – najnowsze spektakle, ale także klasyczny balet i taneczne spektakle dla dzieci. To festiwal OTWARTY na różne formy wyrazu, różne techniki taneczne, różną wrażliwość i różnego widza. Ta otwartość jest zachętą do spotkania ze sztuką, która jest nam tak bliska, jak bliskie jest nam nasze ciało. Emocje wyrażane za pomocą ekspresji i jego ruchu, to podstawowa forma wyrazu, wspólna dla wszystkich. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 9 - 27 października pod hasłem „Spełnienie. Triumf i klęska”. Program obejmujący blisko 20 wydarzeń, skłania ku refleksji nad naszymi indywidualnymi decyzjami i tym jakie konsekwencje one wywołują. A tymi refleksjami dzielić się będzie na naszych łamach w bieżących relacjach redaktor Katarzyna Cetera.

Dla każdego, zrealizowanie indywidualnych pragnień jest sukcesem. Ich spełnienie wynika z podejmowanych wyborów lub emocji. Jednak niejednokrotnie decyzje prowadzące do sukcesu, w efekcie owocują tragedią. Co zawodzi? Brak racjonalności i dystansu czy zaślepiające emocje i pycha?

To nie jedyne pytania, na które towarzyszyły twórcom spektakli. Pokażemy m.in. dwie ubiegłoroczne premiery Opery Śląskiej „Szeherezada” i „Medea”; spektakl Lubelskiego Teatru Tańca „Stalking Paradise”, dwa spektakle Kieleckiego Teatru Tańca „Drewniany Książe” i „Cudowny Mandaryn”. Festiwal rozpocznie spektakl „All That Jazz, Rock, Blues” w międzynarodowej obsadzie i choreografii znakomitego izraelskiego choreografa Itzika Galili. Na zamknięcie proponujemy spektakl „Romeo i Julia” w wykonaniu węgierskiego baletu z Kecskemet.

Łącznie Festiwal obejmuje blisko 20 wydarzeń. Prezentowane spektakle to realizacje wieloosobowe, pochodzące z zawodowych scen, które oparte są nie tylko o profesjonalnych tancerzy i choreografów, ale śmiało wykorzystujące takie teatralne środki wyrazu jak kostium, muzyka czy zaawansowana reżyseria świateł. W efekcie powstają widowiska, które zawsze mocno oddziałują na widzów. I to niezależnie od wieku czy doświadczenia odbiorców. Obcowanie ze sztuką tańca współczesnego staje się dostępne i łatwe dla każdego, kto otworzy się na Sztukę.

Poza spektaklami i wystawą w ramach Festiwalu organizujemy Konkurs choreograficzny. To działanie promujące zdolnych choreografów młodego pokolenia. Możliwość zaprezentowania swojego projektu w otoczeniu profesjonalnej sceny jest wysoko oceniana przez uczestników. Konkurs ocenia Jury składające się z osób – mających bogate doświadczenie artystyczne, choreograficzne i pedagogiczne – pochodzących z różnych przestrzeni tańca: Zofia Rudnicka, Witold Jurewicz, Jacek Przybyłowicz i Robert Bondara.

Jury: Zofia Rudnicka, polska tancerka, choreografka i aktorka, wykładowczyni Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatką „Złotej Maski” za balet Rudolf Valentino z muzyką Krzesimira Dębskiego oraz Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii „choreograf roku” (2010).

Witold Jurewicz, nauczyciel tańca, choreograf, reżyser, performer, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi (kierunek: choreografia), Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu (PPSKAK) i kursów instruktorskich z tańca współczesnego w całym kraju. Założyciel, dyrektor artystyczny i choreograf Teatru Tańca Alter. Bierze udział w licznych projektach tanecznych i teatralnych. Prowadzi warsztaty w kraju i za granicą.

Jacek Przybyłowicz, choreograf. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie – pedagogika baletu. Był tancerzem Teatru Wielkiego w Warszawie, występował z zespołami w Niemczech i w Izraelu. Przez wiele lat był związany z jednym z najlepszych zespołów tańca współczesnego Kibbutz Contemporary Dance Company (Izrael). Współtwórca cyklu popularyzatorsko-edukacyjnego Teren Tańca − Reinterpretacje, trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Robert Bondara, tancerz, choreograf, reżyser i pedagog. Artysta Polskiego Baletu Narodowego. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, z którym współpracuje obecnie jako wykładowca oraz studiów podyplomowych – menadżerów kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Początkowo występował w  Łódzkim Teatrze Muzycznym, a następnie przeniósł się do Teatru Wielkiego w Poznaniu. W 2005 roku dołączył do Baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, obecnie Polskiego Baletu Narodowego, a w 2008 roku rozpoczął współpracę z Warszawskim Teatrem Tańca Aleksandry Dziurosz.


Poniżej szczegółowy afisz tegorocznego Festiwalu:

9 października godz. 19.00 - prolog festiwalu, spektakl „Rozkosz”, Teatr Rozbark - Polska Sieć Tańca

11 października godz. 19.00 - inauguracja Festiwalu SCENA OTWARTA, Spektakl “All That Jazz, Rock, Blues”,Národní divadlo moravskoslezské, Czechy
Wernisaż wystawy

• 12 października godz. 19.00 - spektakl finałowy projekt międzypokoleniowego „Spotkanie. O tym co nas porusza”

• 17 października - spektakl familijny „Karnawał zwierząt”
godz. 12.00 - spektakl dla grup zorganizowanych
godz. 18.00 - spektakl wieczorny dla widzów indywidualnych

• 19 października godz. 19.00 - spektakl „Drewniany Książe” i „Cudowny Mandaryn”, Kielecki Teatr Tańca-Polska Sieć Tańca

20 października godz. 19.00 - spektakl „Stalking Paradise”,Lubelski Teatr Tańca - Polska Sieć Tańca

22 października godz. 19.00 - spektakl „Dobre wychowanie ”,Grupa Wokół Centrum - Polska Sieć Tańca

25 października godz. 19.00 - spektakl „Szeherezada/ Medea”, Opera Śląska

26 października - Konkurs choreograficzny „Dance - my love”

27 października godz. 19.00 - spektakl „Romeo i Julia”, Kecskemét City Balett - Węgry

R.Z.