Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

12th Tarnów Jazz Contest 2019

Tym razem bez akredytacji dla tkk...

To największa i najbardziej prestiżowa jazzowa impreza w regionie tarnowskim. Festiwal trwał przez 6 dni, od 9 do 15 grudnia, gromadząc znakomite grono wykonawców i koneserów dobrej muzyki. W tym roku artystyczną dominantą była twórczość Tribute to Nat King Cole i Art Blakey, bowiem właśnie mija setna rocznica urodzin tych fenomenalnych jazzmanów. Jazz Contest, jak co roku, spaja trzy elementy jazzowej układanki: koncerty gwiazd, warsztaty dla młodych muzyków oraz konkurs. W powszechnej opinii tegoroczny Tarnów Jazz Contest w pełni spełnił pokładane w nim nadzieje - był imprezą w pełni profesjonalną, na wysokim poziomie tak artystycznym, jak i organizacyjnym. Walna w tym zasługa znakomitego muzyka i cenionego animatora kultury Piotra Pociaska, twórcy i dyrektora Festiwalu.

Podczas tygodniowego spotkania z jazzem, tradycyjnie miały miejsce świetne koncerty, w tym niekwestionowanej gwiazdy polskiej – i nie tylko! – sceny jazowej Wojciecha MYRCZKA. Ten młody pianista i wokalista, wraz z Big Contest Band dyrygowanym przez Piotra POCIASKA, zagrał największe hity, absolutne evergreeny samego NAT KING COLE`A!

– Nat King Cole oczywiście dlatego, że to wspaniały muzyk, twórca i wykonawca niezapomnianych przebojów, ale także w związku z faktem, że w tym roku przypadła setna rocznica jego urodzin, co wpisuje się w naszą tradycję koncertów z cyklu „Tribute to…” – mówi Piotr Pociask. – Dlatego też, drugim bohaterem będzie jeden z największych perkusistów w historii muzykiem jazzowej, twórca i lider The Jazz Messengers – Art Blakey. Jego muzyka zabrzmi zarówno na koncertach, jak i będzie motywem przewodnim podczas konkursu dla muzyków jazzowych.

Przez pierwsze dwa dni w Szkole Muzycznej w Tarnowie odbywał się Międzynarodowy Konkurs dla Zespołów i Solistów Jazowych. Konkurs tradycyjnie prowadzony był w dwóch grupach wiekowych: junior i open oraz w dwóch kategoriach zespołowej i solowej. Warto podkreślić, że na zwycięzców czekały wysokie i cenne nagrody rzeczowe oraz finansowe, w tym pokrycie kosztów nagrania płyty w profesjonalnym studiu nagraniowym. – Nie mówiąc już o możliwość zaprezentowania się przed jury złożonym z wybitnych muzyków jazzowych z Polski i zagranicy – podkreśla Pociask i dodaje. – O randze konkursu może także świadczyć fakt udziału w nim studentów Berklee Global Jazz Institute oraz młodych artystów z różnych stron świata: USA, Anglii, Belgii, Kuby, Izraela, Tajlandii, Meksyku, Hiszpanii, Austrii, Danii, Słowacji, Ukrainy, Białorusi oraz z całej Polski.

Z kolei 11-go i 12-go grudnia, także w Szkole Muzycznej, prowadzone będą warsztaty dla młodych muzyków jazzowych. To wielka szansa na terminowanie u gwiazd europejskiej muzyki i absolutnej czołówki polskiego jazzu, szansa na nowe doświadczenia i podniesienie umiejętności.

12 grudnia odbył się pierwszy koncert. I to jaki! Zagrało międzynarodowe trio fortepianowe – laureaci ubiegłorocznego konkursu – w składzie Margaux VRANKEN na fortepianie, Jasmin KAYSER na perkusji oraz Victor FOULON na kontrabasie. Warto dodać, że mimo młodego wieku Jasmin Kayser ma już za sobą nagrania z samym Lenny KRAVITZEM!

Przed tym koncertem usłyszeliśmy innego czołowego pianistę polskiego Michała SZKILA z jego znakomitym kwartetem w składzie z Wojciechem Pulcynem, Krzysztofem Dziedzicem i Przemysławem Florczakiem.

Dzień później, czyli 13 grudnia, czekała nas prawdziwa uczta muzyczna. Na scenie Pałacu Młodzieży pierwszy w tym roku koncert z cyklu „Tribute to…”. Jego bohaterem był ART BLAKEY and THE JAZZ MESSENGERS. Wystąpi międzynarodowy kwintet Piotra WOJTASIKA, w którego składzie europejska gwiazda Josir TEEPE oraz znany już w Tarnowie John BETSCH.

No i wreszcie 14 grudnia koncert finałowy w Hali Widowiskowo-Sportowej Pałacu Młodzieży na Gumniskach, podczas którego wystąpili: Wojciech Myrczek i Big Contest Band pod batutą Piotra Pociaska, w towarzystwie  gości specjalnych – absolutnej czołówki polskiej muzyki jazzowej. To drugi koncert z cyklu „Tribute to…”. Tym razem muzycy oddali hołd Nat King Cole`owi. Ze sceny wybrzmiały w niepowtarzalnych aranżacjach największe przeboje typu When I Fall in Love, Mona Lisa czy Unforgettable.

Tuż przed finałowym koncertem 12. Tarnów Jazz Contest Festiwal nagrodzono laureatów Międzynarodowego Konkursu dla Zespołów i Solistów Jazowych. Oto oni:

Największy Talent Festiwalu - Katarzyna Szmidt-Przeździecka
(p. Katarzyna, oprócz innych nagród, otrzymała także nagrodę w postaci wyjazdu na stypendium w
Prince Claus Conservatory w Groningen w Holandii)

 Osobowość Regionu - Miłosz Potoczny
 Open Band: I m. Hornet / II m. Why Not Trio / III m. Szymon Ziółkowski Quintet
 Solo: I m. Miłosz Potoczny / II m. Jarosław Kaczmarski / II m. Filip Chojnacki

 Junior Band: I m. Kosmonauci / II m. Salty Story Quartet / III m. The Perfect Fifth

 Solo: I m. Krzysztof Szymandrski / II m. Dobrosław Jabłoński / III m. Adrianna Hanslik

 Wyróżnienie Honorowe: Miłosz Pieczonka

Warto podkreślić, że Jazz Contest Tarnów od samego początku współpracuje z Województwem Małopolskim – Partnerem Głównym Festiwalu. Mecenasem Festiwalu jest Grupa Azoty, a głównym sponsorem MPEC Tarnów. Organizatorem Festiwalu jest Tarnowskie Stowarzyszenie Artystyczne ArtContest, współorganizatorem Zespół Szkół Muzycznych w Tarnowie.

Na podstawie materiałów organizatorów
zebrał i przygotował - Ryszard Zaprzałka 
Zdjęcia - Artur Gawle i Paweł Topolski (www.tarnow.pl )