Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Bravo Maestro

Jeszcze nie opadły emocje związane z obchodami jubileuszu 30-lecia istnienia Centrum Paderewskiego, a my już żyjemy festiwalem Muzyki Kameralnej "Bravo Maestro", który w tym roku  z racji polityczno-medycznej pandemii odbywa się jeno w dniach 28 i 29 sierpnia.  To już XIV edycja tego Festiwalu, na które to wydarzenie muzyczne czekają melomani nie tylko z Tarnowa. To jedna z najważniejszych imprez muzycznych roku, mająca swoje stałe miejsce w kalendarzu kulturalnym regionu. Odbywa się w miejscu szczególnym, w urokliwym dworku w Kąśnej Dolnej, jedynej na świecie, tak zachowanej rezydencji mistrza Ignacego Jana Paderewskiego. Obywatela świata, szczególnie związanego z Ziemią Tarnowską. Był nie tylko nie kwestionowanym autorytetem muzycznym ale i politycznym, wybitnym mężem stanu i patriotą. Ten położony w malowniczym zakątku Pogórza Ciężkowickiego dworek,  obok Jamnej Ojca J. Góry i Lusławic K. Pendereckiego, to jeden z tzw. czakramów południowej Małopolski.  To do Kąśnej regularnie pielgrzymowali liczni melomani i najwybitniejsi maestro polskiej kameralistyki, aby wziąć udział w Muzycznych Dionizjach – Festiwalach Bravo Maestro i Tygodniach Talentów, czy w letnich koncertach i warsztatach muzycznych, nierzadko połączonych z wernisażami i małymi formami teatralnymi. Teraz dawną świetność próbuje przywrócić Kąśnej jej kolejny dyrektor Łukasz Gaj - wrocławski śpiewak operowy i, jak się okazuje także rzutki manager. Obecna edycja Festiwalu (pierwsza odbyła się w 1996 r.) rozpocznie się w najbliższy piątek o godz.18 koncertową wersją „Napoju miłosnego” Gaetano Donizettiego z udziałem czołówki polskich solistów operowych, a zakończy w sobotę tradycyjnym trzygodzinnym Maratonem Muzycznym.

Ostatni weekend sierpnia w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej upływać będzie  w muzycznych klimatach festiwalu Bravo Maestro. Tegoroczna edycja wydarzenia to tylko dwie propozycje koncertowe.

28 sierpnia na melomanów czeka wersja koncertowa opery „Napój miłosny” Gaetano Donizettiego. Historia pechowego Nemorina, pięknej Adiny i sprytnego Dulcamary na pewno nie zawiedzie żadnego słuchacza. Któż nie marzył, choćby raz, o posiadaniu cudownego napoju, który pomógłby zwrócić ku niemu serce ukochanej osoby? A co, jeśli ten eliksir ma w swojej ofercie wędrowny szarlatan, który nabiera w ten sposób naiwnych zakochanych? "Napój miłosny" to komiczna opowieść o uczuciach, w swoim założeniu lekka i żartobliwa, w głębszym ujęciu pełna refleksji nad ludzkimi słabościami i regułami damsko-męskich gier. Wystąpi czołówka polskich solistów operowych: Iwona Socha (Adina), Adam Sobierajski (Nemorino), Jacek Jaskuła (Belcore), Tomasz Rudnicki (Dulcamara) i Dorota Dutkowska (Gianetta). Przy fortepianie zasiądzie Mirella Malorny.

29 sierpnia odbędzie się z kolei tradycyjny Maraton Muzyczny. Ta uwielbiana przez melomanów trzygodzinna muzyczna uczta od niemal 25 lat prezentuje dzieła polskich i światowych kompozytorów w wykonaniu znakomitych polskich solistów i kameralistów. Szczegółowy program Maratonu, konstruowany przez samych artystów na często nietypowe układy kameralne, trzymany jest w tajemnicy praktycznie do ostatniej chwili i nigdy dotąd nie przyniósł rozczarowania. Tegoroczny koncert uświetnią swoją obecnością: Katarzyna Duda (skrzypce), Janusz Wawrowski (skrzypce), Michał Zaborski (altówka), Marcin Zdunik (wiolonczela), Zuzanna Sosnowska (wiolonczela, laureatka nagrody na XXX Festiwalu Tydzień Talentów – Gwiazdy Promują), Klaudiusz Baran (akordeon / bandoneon) i Robert Morawski (fortepian). Maraton poprowadzi Regina Gowarzewska.

W związku z bieżącą sytuacją epidemiczną wejście na koncerty możliwe jest wyłącznie po wcześniejszym złożeniu obowiązkowego pisemnego oświadczenia, że uczestnik, według swojej najlepszej wiedzy, nie jest osobą zakażoną wirusem Sars-CoV-2 oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. Oświadczenie, które można pobrać ze strony internetowej Centrum Paderewskiego należy wydrukować, wypełnić, podpisać i złożyć bezpośrednio przed koncertem w wyznaczonym przez organizatora miejscu. Druki oświadczenia będą dostępne również

Mekką tarnowskich melomanów staje się latem Kąśna Dolna, gdzie znajduje się jedyna na świecie zachowana w całości dworska rezydencja wybitnego polskiego męża stanu i patrioty, światowej sławy kompozytora i pianisty Ignacego Jana Paderewskiego. Co sprawia, że w wiosenno - letnie miesiące Kąśna Dolna się staje się takim miejscem? Wydaje się, że na jego niezwykłość składają się przede wszystkim wyjątkowo malownicze jej położenie wśród gór i lasów Pogórza Ciężkowickiego oraz atrakcyjność programowa, ale także niepowtarzalna atmosfera muzycznego święta połączonego z wiejskim letniskiem. I jeszcze jedno,  panuje tam niespotykana nigdzie indziej kameralna cisza i niezwykły, twórczy spokój. To prawdziwie Polski Dom, w którym, jak mawiał Paderewski, jest obecny duch polski... Co roku w  lipcu i sierpniu odbywają się tam, mające swoją stalą publiczność, kameralne koncerty muzyki klasycznej, w których biorą udział zarówno znani i uznani prawdziwi maestro, jak i młodzi startujący dopiero do wielkich karier muzycy. Nobilitującą muzycznie tradycją stały się już występy w Kąśnej Dolnej uzdolnionej muzycznie młodzieży, dla której koncert w dworku mistrza I. J. Paderewskiego jest nagrodą w innych konkursach, np. Tygodniu Talentów. Nie inaczej jest i w tym sezonie, którego  dominantą, rozpoznawalną szeroko w muzycznym świecie jest Festiwal Muzyki Kameralnej „Bravo Maestro”. Festiwal odbywa się od 1996 roku, a wymyślili go niegdyś światowej sławy skrzypek Wadim Brodski, przez pierwsze edycje dyrektor artystyczny imprezy, i Anna Knapik – wieloletnia dyrektor Centrum Paderewskiego Tarnów - Kąśna Dolna, zmarła przedwcześnie wiece prezydent Tarnowa, charyzmatyczna twórczyni muzycznej potęgi Kąśnej.

Na festiwalowej scenie występowali dotychczas wybitni artyści o światowej sławie m.in.: Wanda Wiłkomirska, Krzysztof Jabłoński, Janusz Olejniczak, Konstanty Andrzej Kulka, Stefan Kamasa, Andrzej Bauer, Waldemar Malicki, Andrzej Ratusiński, Robert Kabara, Vadim Brodski, Marek Moś, Lech Bałaban, Alexander Gebert, Adam Klocek, Rafał Kwiatkowski, Tomasz Strahl, Krzysztof Jakowicz oraz światowej sławy jazzmani: Michał Urbaniak, Leszek Możdżer, Adam Makowicz i Henryk Miśkiewicz.

Jedyna w swoim rodzaju atmosfera uroczej posiadłości oraz sympatia artystów stanowią o charakterze festiwalu. Podczas pobytu w Kąśnej tworzą oni wspólnie unikatowe i niepowtarzalne interpretacje najwspanialszych dzieł muzyki kameralnej.

Na podstawie materiałów organizatorów - Ryszard Zaprzałka