Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

TARNÓW I OKOLICE: TANGO W CENTRUM SZTUKI MOŚCICE

czyli
MUZYCZNE TARASY NA LATO

Romantyczne, pełne żarliwości, liryczne, gorące rytmy tanga królują tego lata na tarasach Centrum Sztuki Mościce - relacjonuje Katarzyna Cetera. Tango. od lat czaruje i uwodzi. Jest pasją, namiętnością, tęsknotą i bólem. Tańcem i muzyką nieporównywalną z niczym innym. Podczas letniego festiwalu Muzyczne Tarasy prezentowana była już różnorodna muzyka, także taka, która pochodziła z wielu najodleglejszych zakątków świata, zarówno ta odległa historycznie jak i bliska: znana ale często niedopowiedziana. Zawsze taką, której z przyjemnością słucha się w letnie wieczory. I tak, tradycyjnie w lipcowe sobotnie wieczory odbędą się cztery koncerty: 8 - przed tarnowską publicznością wystąpił argentyński zespół SAN LUIS TANGO, 15 -  Muzyczne Tarasy uświetnił GANG TANGO i Lala Czaplicka, na 22 -  zaplanowano spektakl muzyczny MAŁE ZBRODNIE MAŁŻEŃSKIE z muzyką na żywo pod dyrekcją Grzegorza Frankowskiego, zaś Festiwal zakończy koncert tarnowskiej formacji Con Affetto z towarzyszeniem Klaudiusza Barana, który odbędzie się wyjątkowo w piątek, 30 lipca.

Tego lata tango przeniesie nas do Argentyny, do drugiej płowy XIX wieku: Do miejsc słynących z nie najlepszej reputacji, zaułków Montevideo i Buenos Aires, portowych miast-tygli wielu imigranckich nacji, gdzie Gauchos po pracy szukali wytchnienia. Tango tańczono wówczas na brukach i ulicach. Łączyło ono elementy habanery, innych latynoskich tańców i pieśni z wpływami muzyki afroamerykańskiej. Słowom nostalgicznego śpiewu, mówiącego prawie zawsze o miłości - trudnej, zawiedzionej, minionej, towarzyszył namiętny, improwizowany taniec, który można określić jako język ciał partnerów. W tangu bowiem zaproszenie do tańca odbywa się za pomocą wzroku. Gdy spojrzenia partnerów się skrzyżują, partnerka nie może odmówić tańca mężczyźnie. To właśnie on decyduje o krokach i figurach partnerki, ona zaś musi się wsłuchać w jego oczekiwania i niejako poddać się w tańcu męskiej dominacji.

     

Okres największego rozkwitu tanga przypadł na czas powojenny dzięki dokonaniom Astora Piazzolli. Talent młodego Argentyńczyka dostrzegł i wsparł m.in. Artur Rubinstein. Wkrótce Piazzolla podjął studia muzyczne we Francji, gdzie kształcił się „klasycznie” pod kierunkiem Nadii Boulanger - ona zaś, usłyszawszy jego tanga, zachęciła ucznia, by porzucił sonaty na rzecz własnej drogi. Stworzony przez niego gatunek tango nuevo odchodził od czysto tanecznej funkcji i stawał się muzyką autonomiczną o wysokich artystycznych walorach. Jednak do dziś najważniejszym nośnikiem melodii i ekspresji tango pozostaje bandoneon, którego Piazzolla był wspaniałym wirtuozem.

Na festiwal składają się nie tylko koncerty czy spotkania z artystami - organizatorzy zaspokoją także inne nasze zmysły. W Centrum Sztuki Mościce przy okazji Muzycznych Tarasów można obejrzeć wystawy oraz seanse filmowe - tym razem także przedstawienie teatralne! Naszym celem jest upowszechnić przekonanie, że muzyka jest ważnym elementem, łączącym środowiska artystyczne wywodzące się z różnych gatunków oraz różnych stron świata. Muzyczne Tarasy dowodzą, że muzyka jest niczym nie ograniczonym językiem. Potrafi inspirować, budzić emocje, wspomnienia, dotykać czułych zakamarków duszy. Prezentowana muzyka zdobywa świat, przekracza granice kulturowe, odciska się w twórczości malarzy, poetów, tancerzy.

Każda edycja festiwalu poświęcona jest odrębnemu tematowi. Prezentowaliśmy klasyków: wiedeńskich, niemieckich i włoskich, muzykę filmową - przyszła więc także pora na Argentynę i tango. Gośćmi festiwali byli dotychczas m.in.: Resovia Brass Quintet, Que Passa, Rzeszowska Orkiestra Kameralna, New Tango Bridge, Cracow Guitar Quartet, Daniel Binelli, Polly Ferman, Anna Dereszowska, Machina Del Tango.

Program tegorocznej imprezy prezentował się imponująco - i to od samego początku. 8 lipca przed tarnowską publicznością wystąpił argentyński zespół SAN LUIS TANGO, nominowany do USA Fox Music Awards w kategorii "Najlepsza inspiracja/ fuzja folkowa" (2016). Formacja została założona w 2006 r. przez wybitnych instrumentalistów i śpiewaków tanga o międzynarodowej renomie. Repertuar zespołu opiera się na wybitnych dziełach Astora Piazzolli oraz klasycznych tangach i milongach wielkich kompozytorów jak Anibal Troilo, Francisco Canaro i Osvaldo Pugliese. Wraz z Magdaleną Lechowską, polską wokalistką wychowaną w Ameryce Południowej zespół zaprezentował najpiękniejsze tanga Astora Piazzolli i wiele innych!

15 lipca  Muzyczne Tarasy uświetnił GANG TANGO i Lala Czaplicka. Zespół założony w 2015 roku przez kontrabasistę Sebastiana Wypycha jako jeden z nielicznych nawiązuje stylem gry do dawniej istniejących w Argentynie Orquesta Tipica. Czerpie inspiracje bezpośrednio z oryginalnego zespołu Astora Piazzolli - Quinteto Nuevo, ale także stylistycznie nawiązuje do zespołów tangowych przedwojennej Warszawy. W programie koncertu znalazły się nie tylko tanga Astora Piazzolli w oryginalnych aranżacjach na zespół samego Piazzolli - Quinteto Nuevo, ale także twórczość tangowa kompozytorów polskich okresu międzywojennego. Podczas koncertu wystąpiła aktorka i tancerka Anna Iberszer.

Przed nami niezwykłe wydarzenie 22 lipca Muzyczne Tarasy przedstawią spektakl muzyczny MAŁE ZBRODNIE MAŁŻEŃSKIE z muzyką na żywo pod dyrekcją Grzegorza Frankowskiego. Przedstawienie w zaskakujący i niespodziewany sposób ukaże historię miłości Gila i Lisy - małżeństwa, które przeżyło wspólnie aż 15 lat. Pierwsze spotkanie, pierwsza wspólna podróż, pierwsza kłótnia… Jednym słowem emocjonująca opowieść, która przez wspomnienia określa tożsamość związku. Pełna niespodzianek, nieukojonego bólu i niewypowiedzianego żalu. Moc uczuć i doświadczeń.

Festiwal zakończy koncert tarnowskiej formacji Con Affetto z towarzyszeniem Klaudiusza Barana, który odbędzie się wyjątkowo w piątek, 30 lipca. Najpiękniejsze tanga Astora Piazzolli w wykonaniu mistrza Klaudiusza Barana oraz kwartetu smyczkowego Con Affetto. Spotkanie z Artystami, to szczególny moment, w którym można się oddać w objęcia muzyce Piazzolli, kompozytora, który określany jest mianem KRÓLA TANGA…

Czaruje i uwodzi. Jest pasją, namiętnością, tęsknotą i bólem. Tańcem i muzyką nieporównywalną z niczym innym. Tango. Zatańczyć je, to jak przeżyć niezwykłą historię, która dzieje się tu i teraz. Znawcy tego gatunku mówią, że zatańczyć tango, to jak…opowiedzieć życie. Wykonawcy tego projektu swoimi interpretacjami starają się udowodnić również, iż zagrać tango, to jak opowiedzieć życie.

Katarzyna Cetera
Zdjęcia - Przemysław Sroka (CSM)