Niezależny autorski portal internetowy poświęcony kulturze i sztuce miasta i regionu, na bieżąco monitorujący to, co w kulturalnej trawie piszczy.​

Niezależny autorski portal internetowy poświęcony kulturze i sztuce miasta i regionu, na bieżąco monitorujący to, co w kulturalnej trawie piszczy.

ŚWIĘTA

podzielmy
się
płatkiem
śniegu
obdarujmy
gałązką
jemioły
zaś
w
naszych
sercach
niech
zakwitnie
gwiazda
betlejemska

Ryszard S.

Aniołowie
Nocy
Wigilijnej

 

kloszard
szukający
w śmietniku
gwiazdki
                z
ludzkiego
nieba

 

blokers
z kumplem
bejsbolem
i
przyjaciółką
kosą
czekający
                na
Mędrców
Ze wschodu

 

rumuńska
żebraczka
                  z
dzieciątkiem
zbierająca
na wódkę
dla swojego
Józefa

 

wszyscy oni
wędrują do
naszego
Betlejem
tylko czy
znajdą
             tam
miejsce

choćby
w szopie

 

Ryszard S.

______________________________

 *   *   *

 

puste miejsce
przy stole
siano opłatek
nasze role
w jasełkach

 

takie same
co roku

 

przed wigilią
życzenia
zwykłe polskie
wzruszenia
i nadzieje

 

takie same
co roku

 

sztuczna
choinka anioły
kolędy z płyt
nawet rozmowy
z bliskimi

 

takie same
co roku
a my…

 

Ryszard S.

______________________________

*   *   *

 

każdy
ma swoje
Betlejem
i gwiazdę
która
           go
prowadzi

 

każdy
ma swój
Nazaret
pełen
beztroski
i
zachwycenia
światem

 

każdy
ma swoją
Jerozolimę
która czeka
na niego
w znaku
krzyża

 

Ryszard S.

______________________________

Previous
Next

______________________________

Perun:

Z premedytacją nie oglądam TV.

Telewizor u mnie siedzi w pudle już piąty rok. W ten wyjazdowy weekend miałem przykrą przyjemność zapoznać się z repertuarem różnych stacji korzystając z zastanego odbiornika TV. Po takiej przerwie dostrzega się znaczące różnice i niestety regres kultury.
To, co zobaczyłem i posłuchałem tak bardzo mnie przeraziło i tak bardzo mną wstrząsnęło, że obawiam się, że nie dam rady opisać tego odczucia. Przestraszyłem się zdając sobie sprawę z tego jaka masa rodaków jest karmiona szambem.
Do tej chwili mam wykrzywione usta z wielkim niesmakiem po obejrzeniu fragmentów programów informacyjnych, a także popularno-rozrywkowych. To jest kompletne dno szambowozu!!!
Dziennikarze – błaźni, aroganci, klakierzy i ignoranci, którzy kilkadziesiąt lat temu nie zdaliby matury.
Politycy “polemizujący” w TV – takie typy spotykaliśmy w XX wieku w zieleni miejskiej lub w PGR-ach.
Naukowcy – kilku karierowiczów żądnych kasy za udział w reklamach.
Ludzie kultury i sztuki – kompletny brak.
Gdzie się podziały programy, w których wykształceni, z nieprzeciętną inteligencją, kulturalni redaktorzy dawali wzór szlachetnej osobistej i społecznej postawy? Gdzie wywiało autorytety – ludzi nauki, kultury i sztuki?
W zamian mamy głupkowate seriale lub programy, w których zestaw nieokrzesanych prymitywnych i wulgarnych osób, siedząc na kanapie przed TV, żłopiąc piwo i pierdząc, mówi- “ocenia”, co jest fajne, a co niefajne, kształtuje opinię widzów. Ogląda ich podobno 70-90% społeczeństwa, które ma teraz potwierdzenie, że to jak żyją i jak się zachowują jest w porządku (jest OK i COOL!).
SKANDAL!!!  SKANDAL!!!   SKANDAL!!!
Misja kulturalna programów telewizyjnych rozmyła się gdzieś już dawno temu i nie wiadomo, czy powróci.
Jest zgoda społeczeństwa na to wszystko.
Najważniejsze w państwie osoby muszą znać ten stan rzeczy – aprobują to nie wyrażając jakiegokolwiek sprzeciwu.
Ludzie – zróbmy coś z tym, bo intelekt naszego narodu umiera na naszych oczach i na nasze życzenie!
Jesteśmy otumaniani repertuarem TV oraz coraz większą ilością dostępnego oficjalnie i legalnie alkoholu (dorosłe i mądre osoby korzystają z umiarem, ale ile takich jest? Albo ta młodzież popisująca się przed rówieśnikami?)
Jak kiedyś kolonizatorzy rozpijali rdzennych mieszkańców Ameryki, tak dziś poprzez alkohol i tragiczny poziom intelektualny programów morduje się bezkrwawo Polaków!
Alkohol sprzedawany na stacjach benzynowych!!!
To świadectwo NARODOWEGO KRETYNIZMU, UPODLENIA I PONIŻENIA, którego doczekaliśmy się w XXI wieku.
Do tego dochodzi skrajnie fatalna polityka wewnętrzna i zewnętrzna rządu, która doprowadziła do tego, że Polacy są skłóceni nawet ze swoimi najbliższymi, a żaden z sąsiadów już nas nie lubi.
Rzucą jeszcze więcej kiełbasy na grilla, puszek piwa i małpeczek w popularnych sklepach, pokażą w TV zawody pływackie w moczu i będzie można podzielić się Polską jak resztką kilkudniowej pleśniejącej pizzy!!!
Kulturalna Polsko gdzie jesteś?!
Mądry Polaku przed szkodą gdzie jesteś?!
P.S.
Pominąłem opis kilku programów.
To się w głowie nie mieści, to nie przechodzi przez usta, ani przez klawiaturę.
O mechanizmach manipulacji też nie wspominam. To zagrożenie jest/powinno być dla wszystkich oczywiste.
Niezmiennie polecam lekturę – Gustav le Bon, “Psychologia tłumu”

Piotr Barszczowski (fb)

BOŻENA KWIATKOWSKA przedstawia swoje obrazy i wiersze

O TYM I OWYM 229

Dekalog Polaka

“…Jam jest Polska, Ojczyzna twoja, ziemia Ojców, z ktorej wzrosłeś.

Wszystko, czymś jest,
po Bogu mnie zawdzięczasz.

 

1. Nie będziesz miał ukochania
 ziemskiego nade mnie.

2. Nie będziesz wzywał imienia Polski
 dla własnej chwały,
 kariery albo nagrody.

3. Pamiętaj, abyś Polsce oddał bez wahania
 majątek, szczęście osobiste i życie.

4. Czcij Polskę, Ojczyznę twoją,
 jak matkę rodzoną.

5. Z wrogami Polski walcz wytrwale
do ostatniego tchu, do ostatniej kropli
krwi w żyłach twoich.

6. Walcz z własnym wygodnictwem i tchórzostwem.
Pamiętaj, że tchórz nie może być Polakiem.

7. Bądź bez litości dla zdrajców
imienia polskiego.

8. Zawsze i wszędzie śmiało stwierdzaj,
że jesteś Polakiem.

9. Nie dopuść, by wątpiono w Polskę.

10. Nie pozwól, by ubliżano Polsce,
poniżając Jej wielkość i Jej zasługi,
Jej dorobek i Majestat.

 

Będziesz miłował Polskę
pierwszą po Bogu miłością.
Bedziesz Ją miłował więcej
niż siebie samego”.

Zofia Kossak-Szczucka

PITAVALE - 113

wg. Jerzego Reutera

Miłość w teatrze

To nie tylko sceniczne dramaty, pisane przez wielkich dramaturgów, to także zwykła proza życia, schowana gdzieś głęboko za tajemniczymi kulisami, w garderobach, pracowniach i emocjach, jakże ważnych dla każdego artysty. To raczej zrozumiałe, że życie na scenie musi przenosić się gdzieś głębiej i odciskać swoje piętno na dniu codziennym uczestników tego niecodziennego dell`arte. Pan elektryk z tarnowskiego teatru był młodym i bardzo przystojnym mężczyzną, a mało tego, był nad wyraz ambitny i rządny wejścia na scenę w jakiejś wyrazistej pozie, by zaimponować wszystkim. Jednak pozostałoby to w sferze nocnych marzeń, gdyby do naszego teatru nie została zatrudniona młoda, tuż po studiach, piękna aktorka. A byla tak powabna, że skupiała na sobie gorący wzrok wszystkich mężczyzn i zadrosne spojrzenia kobiet. Elektryk – tak go nazwiemy, by nie urągać jego pamięci – zakochał się od pierwszego wejrzenia, co było zawsze widoczne na oświetlanej przez niego scenie i rozpoczął powolne eksponowanie przed wybranką swoich wdzięków.

Pitaval 113

PO SĄSIEDZKU:GATUNKI ZAGROŻONE WYGINIĘCIEM

czyli

SACRUM PROFANUM W KRAKOWIE.

 

W piątkowy wieczór w Krakowie ruszyła 20. edycja legendarnego festiwalu – przeglądu muzyki współczesnej Sacrum Profanum – donosi nasza korespondentka Katarzyna Cetera. Co roku na przełomie lata i jesieni Kraków opanowują niecodzienne brzmienia. W tym roku rozpoczęliśmy w piątek, 2 września. Tegorocznej edycji festiwalu, podczas którego możemy uczestniczyć w tak intrygujących wydarzeniach jak elektroakustyczna interpretacja tradycyjnych pieśni gruzińskich czy koncert na sto talerzy perkusyjnych – przyświeca hasło „gatunki zagrożone wyginięciem”.

 

Organizatorzy zapytali tym razem, czy niszowe gatunki muzyczne są dziś zagrożone wyginięciem? Odpowiedź byłą jednoznaczna – tak. Festiwal muzyki współczesnej Sacrum Profanum istnieje jednak również po to, by je chronić. Program 20. edycji okazał się w związku z tym katalogiem oryginalnych kompozycji i pionierskich aranżacji, których zadaniem jest pobudzenie naszej świadomości. Ten sam cel przyświeca krótkometrażowemu filmowi dokumentalnemu, zamówionemu z okazji jubileuszu festiwalu.

 

O roli festiwalu i jego społecznym zaangażowaniu mówili uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym.

 

Sacrum Profanum to jedna z najsilniejszych marek kultury naszego kraju, rozpoznawalna także za granicą. Festiwal ma znaczenie kulturotwórcze, ponieważ popularyzuje dokonania współczesnych twórców, wspierając obieg nowych idei – mówił Robert Piaskowski, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury. – 20 lat Sacrum Profanum to liczne prawykonania i zamówienia kompozytorskie, spektakularne produkcje i eksperymenty na styku ambitnej rozrywki i awangardy, a także działania wspierające lokalną scenę artystyczną. Warto podkreślić zasługi festiwalu dla edukacji muzycznej i poszerzania zasobów krajowych i zagranicznych radiofonii. W nową dekadę Sacrum Profanum wchodzi jako wydarzenie osadzone w europejskim obiegu, ale pełne młodej energii. Festiwal stale zaskakuje, odwołując się do ciekawości poznawczej publiczności – dodał.

 

Celem Sacrum Profanum jest spotkanie dwóch biegunów muzyki współczesnej – stwierdziła podczas konferencji Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka KBF. – Czerpiemy z tego, co uznane, kanoniczne – czyli z tego, co, mówiąc metaforycznie, należy już do sfery sacrum. Chcemy jednak eksplorować również to, co nowatorskie, niekiedy ryzykowne i stąd wziął się drugi człon nazwy festiwalu – profanum. Nie mamy wątpliwości, że takie spotkania są potrzebne, bo pobudzają wyobraźnię i ćwiczą naszą wrażliwość” – wyjaśniała.

Zgodnie z hasłem przewodnim na Sacrum Profanum zaproszono artystki i artystów, których twórczość uwrażliwia na przyrodę. Usłyszymy między innymi utwory młodej kompozytorki, ekstarnowianki Martyny Basty, zawierające nagrania terenowe. Finałem festiwalu będzie eko-opera zatytułowana NEOARCTIC, napisana do libretta Sjóna, islandzkiego poety znanego ze współpracy z Björk. Muzyczne widowisko ma pobudzać do działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Ekologii poświęcono też wydarzenia towarzyszące, w tym warsztaty szycia recyklingowych toreb czy budowania domów dla owadów.

 

Ideę festiwalu można rozumieć również w inny sposób, o czym mówił dyrektor artystyczny, Krzysztof Pietraszewski: Zagrożone są dziś nie tylko gatunki biologiczne, ale też muzyczne. Dlatego usłyszymy dzieła awangardowych kompozytorów w rzadko spotykanych aranżacjach. Mam na myśli chociażby kultowy utwór EVIL NIGGER Juliusa Eastmana, nowojorskiego prowokatora, w wersji na 12 gitar elektrycznych. To jednak tylko jeden z wielu przykładów. Cieszę się, że jest z nami Ewa Liebchen, znakomita flecistka, która na koncercie otwarcia będzie eksplorować tradycje minimalizmu i spektralizmu. Takie projekty nas wzbogacają, ale niematerialnie i dlatego wymagają mecenatu, a przede wszystkim zaangażowanej publiczności – przekonywał Pietraszewski.

 

Gest w kierunku słuchaczy stanowi decyzja KBF, by koncerty z pasma pod nazwą Activities były bezpłatne. Wejściówki rozeszły się błyskawicznie. Podczas koncertów Fundacja Zustricz prowadzi zbiórkę na rzecz osób z Ukrainy, mierzących się z kryzysowymi sytuacjami. Tych, którzy chcą pomóc, prosimy o zabranie ze sobą gotówki – wolontariusze będą czekać z puszkami. Można też dokonać przelewu na konto Fundacji.”

 

Podczas konferencji prasowej po raz pierwszy zaprezentowano krótkometrażowy film dokumentalny LATO 2022 autorstwa nagradzanej reżyserki Anny Morawiec. To nasza przyszłość, portret młodych Krakowian, którzy się przed nami otworzyli. W przejmujący sposób opowiedzieli nam o swoich nadziejach i niepokojach. Tym filmem, z okazji 20-lecia, dziękujemy publiczności i Krakowowi, bo to dzięki nim festiwal istnieje. Cały obraz wkrótce będzie można obejrzeć w sieci – mówił Pietraszewski. Traktujemy kulturę kompleksowo, więc jest czymś naturalnym, że festiwalowi muzycznemu towarzyszą wydarzenia z innego porządku. To część szerszej strategii, którą konsekwentnie realizujemy” – wyjaśniła Doksa-Tverberg.

Na festiwalowe emocje i ocean doskonałych dźwięków natkniemy się po sąsiedzku, w Krakowie. Impreza potrwa do niedzieli 11 września.

 

Katarzyna Cetera

Tekst powstał na podstawie materiałów nadesłanych przez organizatorów.

Zobacz również:

BOŻENA KWIATKOWSKA część IV

czyli często miałam”pod górkę”…   To kobieta, która urodziła się z batutą w dłoni… To jedna z najbardziej wyrazistych osobowości tarnowskiej kultury, o iście renesansowych horyzontach, kobieta instytucja, a przy tym osoba bardzo ciepła i

Czytaj więcej....

Maraton Festiwalowy

  czyli równolegle filmowy Vitae Valor, Jazz Contest i patriotyczny Viva Polonia.   Od 6 do 11 listopada w mateczniku tarnowskich melomanów, dworku Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, wielkiego pianisty i kompozytora, polityka i

Czytaj więcej....
Previous
Next

 

  jak
  Babcia
  przy
  furtce
  stoi

 

  cierpiąc
  na
  zawroty
  historii

 

  Ryszard S.

MALOWANIE SŁOWEM

Ryszard Smagacz

Tryptyk Katyński część I

 

Część I

 

            1940 – 2010 Katyń

to

dla Polaków

ziemia

święta i przeklęta

wojenna

dwie daty

dwie listy

ale

od

teraz

pamięć jedna

 

wtedy

bezimienny guzik

z orzełkiem

teraz

obrączka

z imieniem

prezydenta

 

wtedy

strzały w tył głowy

i milczący las

wokół

teraz

salwy honorowe

Zygmunt i Wawel

i pokój

także my

jakby

nie ci

sami

oby

 

CZYTAJ DALEJ

 

Zapowiedź:

maj – czerwiec 2003 Peregrynacja z kopią Veraikonu: Nowy Sącz, Stary Sącz, Just, Rożnów, Tropie, Jamna, Lipnica Murowana,  Nowy Wiśnicz, Szczepanów, Zabawa, Zawada, Tarnów 
grudzień 2010 – Hotel Tarnovia

maj 2011 – Warszawa – Muzeum Niepodleglości

kwiecień 2012 – Warszawa – Więzienie na Rakowieckiej
lipiec 2013 – Synagoga – Dąbrowa Tarnowska
październik 2014 – Warszawa Żoliborz – Dom Pielgrzyma “Amicus”
listopad 2014/2015 – Tuchów, Ołpiny /Wymarsz/
sierpień 2015 – Ołpiny
luty 2016 – Warszawa – Galeria Porczyńskich
marzec 2016 – Tuchów klasztor
październik 2016 – Tarnów Ratusz
październik 2017 – Tuchów – Kraków – Warszawa

listopad 2018 – Opole

Spektakl teatralny w wykonaniu adeptów TNT

Arkadia – Sybir – Powrót do nieswojego domu

kwiecień 2019

Listopad 2019

Ośrodek Praktyk Artystycznych – Dom Ludowy Maszkienice

Lipiec 2020

Ośrodek Praktyk Artystycznych – Dom Ludowy Maszkienice

Pierwsza premiera online – grudzień 2020

dworek M. Konopnickiej w Żarnowcu

8 wrzesień 2022 – Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
14 wrzesień 2022 – Gliwice

10 wrzesień 2022 – Suchowola koło Białegostoku
16 wrzesień 2022 – Strachocina koło Sanoka

PREMIERA

28 września 2022, Łomża

_______________________

SPOTKANIA

_______________________

więcej na www.nieteraz.pl 
www.tarnowskikurierkulturalny.pl