Niezależny autorski portal internetowy poświęcony kulturze i sztuce miasta i regionu, na bieżąco monitorujący to, co w kulturalnej trawie piszczy.​

Niezależny autorski portal internetowy poświęcony kulturze i sztuce miasta i regionu, na bieżąco monitorujący to, co w kulturalnej trawie piszczy.

NASZ PATRONAT - ZAPOWIEDZI

I Międzynarodowy Konkurs Literacki „O Laur Tarnowskiej Starówki” im. Józefa Komarewicza

______________________________

36. TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA

Festiwal Wybranych Polskich Filmów Pełnometrażowych

Tarnów
27 maja – 4 czerwca 2022

______________________________

40 lat Festiwalu Tydzień Talentów
15-21 maja
Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

Jubileuszowa odsłona zapoczątkowanego w 1982 roku wydarzenia promującego szczególnie utalentowanych początkujących artystów. Wielkie święto muzyki i młodości – w tej edycji poświęcone pięknej i wymagającej sztuce fortepianowej.

______________________________

Previous
Next

______________________________

Perun:

Z premedytacją nie oglądam TV.

Telewizor u mnie siedzi w pudle już piąty rok. W ten wyjazdowy weekend miałem przykrą przyjemność zapoznać się z repertuarem różnych stacji korzystając z zastanego odbiornika TV. Po takiej przerwie dostrzega się znaczące różnice i niestety regres kultury.
To, co zobaczyłem i posłuchałem tak bardzo mnie przeraziło i tak bardzo mną wstrząsnęło, że obawiam się, że nie dam rady opisać tego odczucia. Przestraszyłem się zdając sobie sprawę z tego jaka masa rodaków jest karmiona szambem.
Do tej chwili mam wykrzywione usta z wielkim niesmakiem po obejrzeniu fragmentów programów informacyjnych, a także popularno-rozrywkowych. To jest kompletne dno szambowozu!!!
Dziennikarze – błaźni, aroganci, klakierzy i ignoranci, którzy kilkadziesiąt lat temu nie zdaliby matury.
Politycy “polemizujący” w TV – takie typy spotykaliśmy w XX wieku w zieleni miejskiej lub w PGR-ach.
Naukowcy – kilku karierowiczów żądnych kasy za udział w reklamach.
Ludzie kultury i sztuki – kompletny brak.
Gdzie się podziały programy, w których wykształceni, z nieprzeciętną inteligencją, kulturalni redaktorzy dawali wzór szlachetnej osobistej i społecznej postawy? Gdzie wywiało autorytety – ludzi nauki, kultury i sztuki?
W zamian mamy głupkowate seriale lub programy, w których zestaw nieokrzesanych prymitywnych i wulgarnych osób, siedząc na kanapie przed TV, żłopiąc piwo i pierdząc, mówi- “ocenia”, co jest fajne, a co niefajne, kształtuje opinię widzów. Ogląda ich podobno 70-90% społeczeństwa, które ma teraz potwierdzenie, że to jak żyją i jak się zachowują jest w porządku (jest OK i COOL!).
SKANDAL!!!  SKANDAL!!!   SKANDAL!!!
Misja kulturalna programów telewizyjnych rozmyła się gdzieś już dawno temu i nie wiadomo, czy powróci.
Jest zgoda społeczeństwa na to wszystko.
Najważniejsze w państwie osoby muszą znać ten stan rzeczy – aprobują to nie wyrażając jakiegokolwiek sprzeciwu.
Ludzie – zróbmy coś z tym, bo intelekt naszego narodu umiera na naszych oczach i na nasze życzenie!
Jesteśmy otumaniani repertuarem TV oraz coraz większą ilością dostępnego oficjalnie i legalnie alkoholu (dorosłe i mądre osoby korzystają z umiarem, ale ile takich jest? Albo ta młodzież popisująca się przed rówieśnikami?)
Jak kiedyś kolonizatorzy rozpijali rdzennych mieszkańców Ameryki, tak dziś poprzez alkohol i tragiczny poziom intelektualny programów morduje się bezkrwawo Polaków!
Alkohol sprzedawany na stacjach benzynowych!!!
To świadectwo NARODOWEGO KRETYNIZMU, UPODLENIA I PONIŻENIA, którego doczekaliśmy się w XXI wieku.
Do tego dochodzi skrajnie fatalna polityka wewnętrzna i zewnętrzna rządu, która doprowadziła do tego, że Polacy są skłóceni nawet ze swoimi najbliższymi, a żaden z sąsiadów już nas nie lubi.
Rzucą jeszcze więcej kiełbasy na grilla, puszek piwa i małpeczek w popularnych sklepach, pokażą w TV zawody pływackie w moczu i będzie można podzielić się Polską jak resztką kilkudniowej pleśniejącej pizzy!!!
Kulturalna Polsko gdzie jesteś?!
Mądry Polaku przed szkodą gdzie jesteś?!
P.S.
Pominąłem opis kilku programów.
To się w głowie nie mieści, to nie przechodzi przez usta, ani przez klawiaturę.
O mechanizmach manipulacji też nie wspominam. To zagrożenie jest/powinno być dla wszystkich oczywiste.
Niezmiennie polecam lekturę – Gustav le Bon, “Psychologia tłumu”

Piotr Barszczowski (fb)

TKK 2008 – 2013

————————

wiersze ostatnie

Oldze T. po Noblu

świat
stworzony ze słów
umiera
 
a my wraz z nim
i nawet tego
nie zauważamy

nie potrafimy
opowiedzieć
sobie świata
z którym
coś jest
nie tak
 
Internet
to
opowieść idioty
                 więc
Grając na wielu
bębenkach

            jesteśmy
ciągle
          w podróży
Ludzie księgi
Bieguni

od
Prawieku
Prowadzimy swój pług
przez kości
umarłych

                jak tkacz
                zwijając
                swoje życie

czuli narratorzy
budujemy sobie
Dom dzienny
i
dom nocny

czekając na Godota

zamiast niego
spotykamy
Charona

to on
           za obola
przeprawia nas
przez Styks
              do otchłani
Ksiąg Jakubowych

nasza
zagubiona dusza
                 snuje swoje
Opowiadania bizarne
poszukując
                Lalki i perły
a może
Czarnej ruty
na wigilię

                  Ryszard S.

O TYM I OWYM 229

Dekalog Polaka

“…Jam jest Polska, Ojczyzna twoja, ziemia Ojców, z ktorej wzrosłeś.

Wszystko, czymś jest,
po Bogu mnie zawdzięczasz.

 

1. Nie będziesz miał ukochania
 ziemskiego nade mnie.

2. Nie będziesz wzywał imienia Polski
 dla własnej chwały,
 kariery albo nagrody.

3. Pamiętaj, abyś Polsce oddał bez wahania
 majątek, szczęście osobiste i życie.

4. Czcij Polskę, Ojczyznę twoją,
 jak matkę rodzoną.

5. Z wrogami Polski walcz wytrwale
do ostatniego tchu, do ostatniej kropli
krwi w żyłach twoich.

6. Walcz z własnym wygodnictwem i tchórzostwem.
Pamiętaj, że tchórz nie może być Polakiem.

7. Bądź bez litości dla zdrajców
imienia polskiego.

8. Zawsze i wszędzie śmiało stwierdzaj,
że jesteś Polakiem.

9. Nie dopuść, by wątpiono w Polskę.

10. Nie pozwól, by ubliżano Polsce,
poniżając Jej wielkość i Jej zasługi,
Jej dorobek i Majestat.

 

Będziesz miłował Polskę
pierwszą po Bogu miłością.
Bedziesz Ją miłował więcej
niż siebie samego”.

Zofia Kossak-Szczucka

PITAVALE - 113

wg. Jerzego Reutera

Miłość w teatrze

To nie tylko sceniczne dramaty, pisane przez wielkich dramaturgów, to także zwykła proza życia, schowana gdzieś głęboko za tajemniczymi kulisami, w garderobach, pracowniach i emocjach, jakże ważnych dla każdego artysty. To raczej zrozumiałe, że życie na scenie musi przenosić się gdzieś głębiej i odciskać swoje piętno na dniu codziennym uczestników tego niecodziennego dell`arte. Pan elektryk z tarnowskiego teatru był młodym i bardzo przystojnym mężczyzną, a mało tego, był nad wyraz ambitny i rządny wejścia na scenę w jakiejś wyrazistej pozie, by zaimponować wszystkim. Jednak pozostałoby to w sferze nocnych marzeń, gdyby do naszego teatru nie została zatrudniona młoda, tuż po studiach, piękna aktorka. A byla tak powabna, że skupiała na sobie gorący wzrok wszystkich mężczyzn i zadrosne spojrzenia kobiet. Elektryk – tak go nazwiemy, by nie urągać jego pamięci – zakochał się od pierwszego wejrzenia, co było zawsze widoczne na oświetlanej przez niego scenie i rozpoczął powolne eksponowanie przed wybranką swoich wdzięków.

Pitaval 113

Szczęśliwy czyli sześciu w jedno

Zespół JEDNO powstał w 2018 roku i od samego początku związany jest ze środowiskiem młodych chrześcijan. Tworzą go zawodowi muzycy, zafascynowani Bogiem i muzyką. Zespół swą twórczością wielbi Boga i świadczy o szczęśliwym, dobrym życiu w relacji z Wszechmocnym. Grupa zdobywa coraz większą popularność. Jak do tej pory zaprezentowali dwa świąteczne utwory, live session (Niepojęty – Chris Tomlin – Indescribable cover) oraz hymn XXXVIII Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę p.t. “Idźcie”. Ostatni z wymienionych utworów znalazł się na pierwszej płycie zespołu noszącej nazwę “Szczęśliwi”. Można ją nabyć w księgarniach diecezjalnego wydawnictwa Biblos. Ostatnio furorę w sieci robi promujący ich debiutancką płytę teledysk pt. “Szczęśliwy”, w którym występuje m.in. Andrzej Król – ceniony aktor, dziennikarz i animator kultury, twórca grupy teatralnej PIN działającej przy UTW. To człek iście renesansowy, sarmata i mędrzec – poeta. O tej ostatniej jego „przypadłości” do tej pory wie tylko nie wielu… Podobnie, jak o jego scenicznych kreacjach w Teatrze Nie Teraz, gdzie m.in. rolą Samuela Blatta w “Dniu Gniewu” na długo pozostał w pamięci widzów wielu miejsc w Polsce, do których dociera ten obchodzący 40 lecie działalności teatr.

Ciągle się gdzieś śpieszymy. Jesteśmy zestresowani, spięci, zagonieni. Nie zauważamy, ile dobra dzieje się wokół nas. Każdego dnia stajemy się zakładnikami rutyny i zapominamy o własnych potrzebach. A przecież, bez zadbania o siebie, bez spotkania z Bogiem, nie będziemy umieli towarzyszyć innym.

Bohater teledysku “Szczęśliwy” rozpoczął dzień od pośpiechu. Być może wstał lewą nogą, nie zdążył wypić kawy, wsiadł do samochodu i ruszył przed siebie.

Po chwili zobaczył stojącego na poboczu chłopca, który łapał “stopa”. Nie wiedząc czemu zatrzymał się i pozwolił chłopcu usiąść obok siebie. Co stało się dalej? Zobaczcie cały teledysk, bo zakończenie na pewno was zaskoczy.

Zespół Jedno powstał w 2018 roku i od samego początku związany jest ze środowiskiem młodych chrześcijan. Tworzą go zawodowi artyści, zafascynowani Bogiem i muzyką. Członkowie zespołu pochodzą z Tarnowa i Krakowa. Ich styl jest więc wypadkową muzycznych doświadczeń wszystkich jego członków. Wspólnym mianownikiem jest rytmiczne brzmienie gitarowe, okraszone backgroundami sekcji dętej.

Intrygująca nazwa zespołu ma iście ewangeliczne korzenie. Inspirowana jest fragmentem z Ewangelii św. Jana, w której to Jezus prosi Boga za przyszły Kościół, aby wszyscy stanowili jedno, tak jak On stanowi jedno w Ojcu, a Ojciec w Nim.

Muzyka, którą tworzy zespół “Jedno”, czerpie z wielu gatunków: od muzyki pop przez jazz, reggae aż po hip-hop. Wszystko zaś spina klamra niesienia Dobrej Nowiny. Z radością, bez spiny! – podkreśla Karol Gut, wokalista zespołu, gitarzysta, a także autor utworów wykonywanych przez zespół. – Teksty piosenek są opowieściami o Bogu, o relacji z Nim, modlitwami i przemyśleniami na temat rzeczywistości. A wszystko… na chwałę Pana! – dodaje Karol.

Wraz z nim “Jedno” tworzy pięciu zawodowych muzyków – Jasiek Gąsawski (trąbka), Mikołaj Sikora (bas), Miłosz Bazarnik (piano), Kuba Broniewski (gitara elektryczna) i Michał Smajdor (perkusja). W większości są to absolwenci i studenci Akademii Muzycznych w Katowicach i Krakowie oraz szkół muzycznych I i II stopnia.

– Kiedyś przyznałem się Jaśkowi, że piszę utwory religijne. Wysłałem mu te, które nagrałem na dyktafon. Znaliśmy się z Mościckich Rabanów, potem poszliśmy razem na pielgrzymkę i rozmawialiśmy wiele na ten temat, podejmując decyzję, że chcemy zająć się muzyką chrześcijańską na poważnie. Jasiek zaprosił do projektu wspaniałych muzyków – mówi Karol Gut.

Nauczyłem się Bogu oddawać swoje życie i to, by On nim kierował – uzupełnia. Nie chcę Mu blokować żadnych planów, jakie ma wobec mnie. Nie martwię się tym, jaki będzie następny dzień i całe moje życie, bo wiem, że Bóg się o to zatroszczy. Kiedy całkowicie zaufałem Bogu, zaczęły się dziać niesamowite rzeczy. Wiem, że On nadal będzie działał, jeśli Mu tylko na to pozwolę.

Piosenki zespołu JEDNO powinni posłuchać wszyscy, którzy myślą, że swoim poświęceniem i spalaniem się – bez zadbania o siebie i relację z Bogiem – zbawią świat.


Teledysk SZCZĘŚLIWI:
Produkcja filmowa EMERstudio
Wystąpili: Andrzej Król, Kornel Gacoń
Scenariusz: Magdalena Gut, Karol Gut
Reżyseria: Karol Gut
Zdjęcia: Maciej Rybski EMER Studio
Montaż: Maciej Rybski, Karol Gut
Logistyka nagrań video: Michał Smajdor, Paweł Jeleń, Maria Adamczyk, Magdalena Gut
Słowa, muzyka: Karol Gut
Aranżacja: JEDNO – Miłosz Bazarnik Music, Jasiek Gąsawski, Mikołaj Sikora, Jakub Broniewski, Michał Smajdor, Karol Gut
Realizacja nagrania, mix, mastering: Radek Tadel

Teledysk “Szczęśliwy”: https://youtu.be/ZwZkPcrisf4

Płyta “Szczęśliwy” – Spotify: https://open.spotify.com/album/1L9YGULJQ7c47rkreIfVfQ…

Korzystałem z deon.pl, wiara.pl, gość niedzielny.pl oraz ze strony zespołu na FB

Ryszard Zaprzałka

Zobacz również:

Jubileuszowe muzyczne Dionizje

W niedzielę 15 maja w Kąśnej Dolnej ruszył czterdziesty już Tydzień Talentów. Tym razem poświęcony fortepianowi. Rozpoczął go w iście mistrzowskim stylu prawdziwy maestro Krzysztof Jabłoński, który w dworku muzycznego giganta Ignacego Jana Paderewskiego koncertował

Czytaj więcej....

TARNÓW I OKOLICE: W CIENIU WOJNY

czyli FRANCUSKIE OSTATKI W CENTRUM SZTUKI MOŚCICE Nastrojowe, magiczne, liryczne – takie ostatki z francuską piosenką odbywają się co roku w ramach autorskiego cyklu wymyślonego i twórczo realizowanego przez Karolinę Wójs cyklu SPIS TREŚCI POUFNYCH.

Czytaj więcej....
Previous
Next

MALOWANIE SŁOWEM

Ryszard Smagacz

Tryptyk Katyński część I

1940 – 2010 Katyń

to

dla Polaków

                   ziemia

święta i przeklęta

wojenna

              dwie daty

dwie listy

ale

           od

                     teraz

pamięć jedna

wtedy

bezimienny guzik

z orzełkiem

teraz

              obrączka

z imieniem

prezydenta

wtedy

strzały w tył głowy

i milczący las

wokół

                      teraz

salwy honorowe

Zygmunt i Wawel

i pokój

               także my

jakby

           nie ci

                      sami

oby

Tryptyk Katyński

Nasze projekty i premiery:

maj – czerwiec 2003 Peregrynacja z kopią Veraikonu: Nowy Sącz, Stary Sącz, Just, Rożnów, Tropie, Jamna, Lipnica Murowana,  Nowy Wiśnicz, Szczepanów, Zabawa, Zawada, Tarnów 
grudzień 2010 – Hotel Tarnovia

maj 2011 – Warszawa – Muzeum Niepodleglości

kwiecień 2012 – Warszawa – Więzienie na Rakowieckiej
lipiec 2013 – Synagoga – Dąbrowa Tarnowska
październik 2014 – Warszawa Żoliborz – Dom Pielgrzyma “Amicus”
listopad 2014/2015 – Tuchów, Ołpiny /Wymarsz/
sierpień 2015 – Ołpiny
luty 2016 – Warszawa – Galeria Porczyńskich
marzec 2016 – Tuchów klasztor
październik 2016 – Tarnów Ratusz
październik 2017 – Tuchów – Kraków – Warszawa

listopad 2018 – Opole

Spektakl teatralny w wykonaniu adeptów TNT

Arkadia – Sybir – Powrót do nieswojego domu

kwiecień 2019

Listopad 2019

Ośrodek Praktyk Artystycznych – Dom Ludowy Maszkienice

Lipiec 2020

Ośrodek Praktyk Artystycznych – Dom Ludowy Maszkienice

Pierwsza premiera online – grudzień 2020

dworek M. Konopnickiej w Żarnowcu

_______________________

SPOTKANIA

_______________________

więcej na www.nieteraz.pl 
www.tarnowskikurierkulturalny.pl