Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Święty, a nie pulchny krasnal

Poznaj prawdę o św. Mikołaju

Puszysty, czerwony krasnal wchodzący przed Świętami przez komin, by zostawić prezenty dla dzieci? Popkulturowa wersja Mikołaja (coraz rzadziej nazywanego nawet świętym), chociaż pasuje do konsumpcyjnej rzeczywistości, nie wiele ma wspólnego z faktami. Wydawałoby się, że nie ma popularniejszego świętego niż św. Mikołaj. Niemal przez cały grudzień imię biskupa Miry odmieniane jest w mediach przez wszystkie przypadki. Jednak czy rzeczywiście przedmiotem tego kultu jest patron żeglarzy i dzieci? Należy żywić obawę, że osoba, której niecierpliwie wygląda polska dziatwa (i nie tylko) już wieczorem 5 grudnia, dla sporej jej części jest mieszkającym na biegunie północnym przerośniętym krasnalem, dla pozostałych to biskup przebierający się, nie wiadomo dlaczego, w śmieszny skrzaci strój. Niestety, w dzisiejszej kulturze dominuje zlaicyzowany i przesłodzony wizerunek świętego Mikołaja. Często funkcjonuje on w oderwaniu prawdziwej postaci świętego. Tymczasem żyjący w III wieku biskup Myry to postać z krwi i kości. To człowiek wyjątkowo hojny dla ubogich, a jednocześnie mężnie znoszący prześladowania za wiarę. Dlatego też warto 6 grudnia, w liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja, przypomnieć prawdę o tej postaci.

Czytaj więcej...

Święci są listem z nieba

A właściwie jedynie białą kartką tego listu, bo treść nie jest od nich, ale od Boga. Cała sztuka świętości to tak żyć, żeby nas było jak najmniej, a jak najwięcej, żeby było Boga. Orszaki, bale świętych, modlitewne czuwania – w całej Polsce wyrastają kolejne inicjatywy stanowiące odpowiedź Chrześcijan na panoszący się po świecie kult śmierci. Święto Wszystkich Świętych wprowadził dla całego kościoła Grzegorz IV w 834r. jako pamięć o zmarłych. Tradycja Wszystkich Świętych albo Święta Zmarłych ma swój początek w starym celtyckim święcie "Samhain" czyli śmierci ciał.. Samhain oznaczał dla naszych przodków początek nowego roku. Zaczynał się on 1 listopada dlatego, że Celtowie byli rolnikami i dla nich żniwa zaczynały się sianiem ozimin, czyli obdarowywaniem pierwiastkiem życia śpiących jeszcze pól. Drugim nie mniej ważnym powodem obchodzenia tego święta właśnie w tym dniu było to, że najprawdopodobniej 1 listopada według przekazu Mojżeszowego rozpoczął się Potop. Tak więc w rzeczywistości początek temu świętu dało składanie hołdu ludziom, którzy zginęli w tamtym biblijnym kataklizmie. Z kolei nie jest przypadkiem, że Anton Szandor La Vey, autor „Biblii szatana”, powiedział, że obchodzony w tym samym czasie „Halloween jest najważniejszym dniem w roku dla kościoła szatana." Nie dziwi więc, że tę noc łączy się z praktyką tzw. czarnych mszy. To święto wszelkiej maści neopogan, okultystów i spirytystów. A wszyscy święci patrzą na to z nieba i modlą się za nas wierzących w świętych obcowanie i naszych braci widzących te sprawy inaczej… . Tylko czy to wystarczy? Uroczystość Wszystkich Świętych i dyniowaty, by nie rzec denny obyczaj Halloween. Wybór należy do ciebie...

Czytaj więcej...

„Patriotyzm dobrej roboty”

Czyli „Nauka daje wiedzę, a religia sens” – twierdzi ks.prof. Heller

Generalnie Kościół za daleko odszedł od ludzi nauki i twórców kultury. Gdy wiara nie jest oparta na nauce, bardzo łatwo przeobraża się w zabobon albo w bajkę. Jednym z powodów laicyzacji jest utrata kontaktu teologii, w ogóle religii, z naukowym obrazem świat. Teolodzy powinni zacząć myśleć w kategoriach chrysto-kosmicznych – uważa ks. prof. Michał Heller. – Mamy do tego przesłanki w Biblii. Przypomnijmy, na początku było Słowo-Logos, które w Chrystusie stało się ciałem na naszej planecie. Jest to Słowo przez które „wszystko się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało”, czyli ma ono wymiar kosmiczny” – mówił dalej w rozmowie z KAI światowej sławy tarnowski kosmolog, filozof i teolog, Kawaler Orderu Orła Białego i Honorowy Obywatel Tarnowa, którego jest wybitnym ambasadorem w świecie. Ksiądz Profesor jet również pierwszym Polakiem, laureatem Nagrody Templetowa nazywanej "teologicznym Noblem. Kilka dni temu ks. prof. Heller otrzymał kolejny laur: Nagrodę Specjalną TOTUS TUUS Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, przyznaną w ramach XIX Dnia Papieskiego. Poniżej publikujemy rozmowę z ks. prof. Michałem Hellerem przeprowadzoną  przez Krzysztofa Tomasika (KAI).

Czytaj więcej...

„Wiara jest busolą życia ludzkiego”

To słowa Arcybiskupa Jerzego Ablewicza, którego rok właśnie obchodzimy

I pod takim też hasłem Klub Inteligencji Katolickiej w Tarnowie organizuje kolejny 34 Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, który potrwa od 13 do 20 października. Tematyka spotkań w ramach Tygodnia będzie dotyczyła m.in. postaci abp. Jerzego Ablewicza, mjr. Henryka Sucharskiego, bohaterów II wojny światowej, a także Stanisława Moniuszki z racji trwającego Roku Moniuszkowskiego w Polsce –  podkreśla Elżbieta Zięba z zarządu KIKj.  Niedzielną inaugurację tarnowskich Dni, poprzedziła w sobotę, 12 października, warszawska uroczystość na Zamku Królewskim, podczas której wręczono katolickie Noble czyli Nagrody Totus Tuus za rok 2019. Tradycyjnie przyznano je w czterech kategoriach: promocja godności człowieka, kultury chrześcijańskiej, nauczania św. Jana Pawła II oraz medialnej im. bp. Jana Chrapka. A otrzymali je:  Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”z Lublina, dyrygent i śpiewak Piotr Pałka,  Naczelna Redakcja Programów Katolickich PR, Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej "Promyczek"z Nowego Sącza, oraz Nagrodę Specjalną - ks. Michał Heller z Tarnowa.

Czytaj więcej...