Niezależny autorski portal internetowy poświęcony kulturze i sztuce miasta i regionu, na bieżąco monitorujący to, co w kulturalnej trawie piszczy.​

Niezależny autorski portal internetowy poświęcony kulturze i sztuce miasta i regionu, na bieżąco monitorujący to, co w kulturalnej trawie piszczy.

ŚWIĘTA

podzielmy
się
płatkiem
śniegu
obdarujmy
gałązką
jemioły
zaś
w
naszych
sercach
niech
zakwitnie
gwiazda
betlejemska

Ryszard S.

Aniołowie
Nocy
Wigilijnej

 

kloszard
szukający
w śmietniku
gwiazdki
                z
ludzkiego
nieba

 

blokers
z kumplem
bejsbolem
i
przyjaciółką
kosą
czekający
                na
Mędrców
Ze wschodu

 

rumuńska
żebraczka
                  z
dzieciątkiem
zbierająca
na wódkę
dla swojego
Józefa

 

wszyscy oni
wędrują do
naszego
Betlejem
tylko czy
znajdą
             tam
miejsce

choćby
w szopie

 

Ryszard S.

______________________________

 *   *   *

 

puste miejsce
przy stole
siano opłatek
nasze role
w jasełkach

 

takie same
co roku

 

przed wigilią
życzenia
zwykłe polskie
wzruszenia
i nadzieje

 

takie same
co roku

 

sztuczna
choinka anioły
kolędy z płyt
nawet rozmowy
z bliskimi

 

takie same
co roku
a my…

 

Ryszard S.

______________________________

*   *   *

 

każdy
ma swoje
Betlejem
i gwiazdę
która
           go
prowadzi

 

każdy
ma swój
Nazaret
pełen
beztroski
i
zachwycenia
światem

 

każdy
ma swoją
Jerozolimę
która czeka
na niego
w znaku
krzyża

 

Ryszard S.

______________________________

Previous
Next

______________________________

Perun:

Z premedytacją nie oglądam TV.

Telewizor u mnie siedzi w pudle już piąty rok. W ten wyjazdowy weekend miałem przykrą przyjemność zapoznać się z repertuarem różnych stacji korzystając z zastanego odbiornika TV. Po takiej przerwie dostrzega się znaczące różnice i niestety regres kultury.
To, co zobaczyłem i posłuchałem tak bardzo mnie przeraziło i tak bardzo mną wstrząsnęło, że obawiam się, że nie dam rady opisać tego odczucia. Przestraszyłem się zdając sobie sprawę z tego jaka masa rodaków jest karmiona szambem.
Do tej chwili mam wykrzywione usta z wielkim niesmakiem po obejrzeniu fragmentów programów informacyjnych, a także popularno-rozrywkowych. To jest kompletne dno szambowozu!!!
Dziennikarze – błaźni, aroganci, klakierzy i ignoranci, którzy kilkadziesiąt lat temu nie zdaliby matury.
Politycy “polemizujący” w TV – takie typy spotykaliśmy w XX wieku w zieleni miejskiej lub w PGR-ach.
Naukowcy – kilku karierowiczów żądnych kasy za udział w reklamach.
Ludzie kultury i sztuki – kompletny brak.
Gdzie się podziały programy, w których wykształceni, z nieprzeciętną inteligencją, kulturalni redaktorzy dawali wzór szlachetnej osobistej i społecznej postawy? Gdzie wywiało autorytety – ludzi nauki, kultury i sztuki?
W zamian mamy głupkowate seriale lub programy, w których zestaw nieokrzesanych prymitywnych i wulgarnych osób, siedząc na kanapie przed TV, żłopiąc piwo i pierdząc, mówi- “ocenia”, co jest fajne, a co niefajne, kształtuje opinię widzów. Ogląda ich podobno 70-90% społeczeństwa, które ma teraz potwierdzenie, że to jak żyją i jak się zachowują jest w porządku (jest OK i COOL!).
SKANDAL!!!  SKANDAL!!!   SKANDAL!!!
Misja kulturalna programów telewizyjnych rozmyła się gdzieś już dawno temu i nie wiadomo, czy powróci.
Jest zgoda społeczeństwa na to wszystko.
Najważniejsze w państwie osoby muszą znać ten stan rzeczy – aprobują to nie wyrażając jakiegokolwiek sprzeciwu.
Ludzie – zróbmy coś z tym, bo intelekt naszego narodu umiera na naszych oczach i na nasze życzenie!
Jesteśmy otumaniani repertuarem TV oraz coraz większą ilością dostępnego oficjalnie i legalnie alkoholu (dorosłe i mądre osoby korzystają z umiarem, ale ile takich jest? Albo ta młodzież popisująca się przed rówieśnikami?)
Jak kiedyś kolonizatorzy rozpijali rdzennych mieszkańców Ameryki, tak dziś poprzez alkohol i tragiczny poziom intelektualny programów morduje się bezkrwawo Polaków!
Alkohol sprzedawany na stacjach benzynowych!!!
To świadectwo NARODOWEGO KRETYNIZMU, UPODLENIA I PONIŻENIA, którego doczekaliśmy się w XXI wieku.
Do tego dochodzi skrajnie fatalna polityka wewnętrzna i zewnętrzna rządu, która doprowadziła do tego, że Polacy są skłóceni nawet ze swoimi najbliższymi, a żaden z sąsiadów już nas nie lubi.
Rzucą jeszcze więcej kiełbasy na grilla, puszek piwa i małpeczek w popularnych sklepach, pokażą w TV zawody pływackie w moczu i będzie można podzielić się Polską jak resztką kilkudniowej pleśniejącej pizzy!!!
Kulturalna Polsko gdzie jesteś?!
Mądry Polaku przed szkodą gdzie jesteś?!
P.S.
Pominąłem opis kilku programów.
To się w głowie nie mieści, to nie przechodzi przez usta, ani przez klawiaturę.
O mechanizmach manipulacji też nie wspominam. To zagrożenie jest/powinno być dla wszystkich oczywiste.
Niezmiennie polecam lekturę – Gustav le Bon, “Psychologia tłumu”

Piotr Barszczowski (fb)

BOŻENA KWIATKOWSKA przedstawia swoje obrazy i wiersze

O TYM I OWYM 229

Dekalog Polaka

“…Jam jest Polska, Ojczyzna twoja, ziemia Ojców, z ktorej wzrosłeś.

Wszystko, czymś jest,
po Bogu mnie zawdzięczasz.

 

1. Nie będziesz miał ukochania
 ziemskiego nade mnie.

2. Nie będziesz wzywał imienia Polski
 dla własnej chwały,
 kariery albo nagrody.

3. Pamiętaj, abyś Polsce oddał bez wahania
 majątek, szczęście osobiste i życie.

4. Czcij Polskę, Ojczyznę twoją,
 jak matkę rodzoną.

5. Z wrogami Polski walcz wytrwale
do ostatniego tchu, do ostatniej kropli
krwi w żyłach twoich.

6. Walcz z własnym wygodnictwem i tchórzostwem.
Pamiętaj, że tchórz nie może być Polakiem.

7. Bądź bez litości dla zdrajców
imienia polskiego.

8. Zawsze i wszędzie śmiało stwierdzaj,
że jesteś Polakiem.

9. Nie dopuść, by wątpiono w Polskę.

10. Nie pozwól, by ubliżano Polsce,
poniżając Jej wielkość i Jej zasługi,
Jej dorobek i Majestat.

 

Będziesz miłował Polskę
pierwszą po Bogu miłością.
Bedziesz Ją miłował więcej
niż siebie samego”.

Zofia Kossak-Szczucka

PITAVALE - 113

wg. Jerzego Reutera

Miłość w teatrze

To nie tylko sceniczne dramaty, pisane przez wielkich dramaturgów, to także zwykła proza życia, schowana gdzieś głęboko za tajemniczymi kulisami, w garderobach, pracowniach i emocjach, jakże ważnych dla każdego artysty. To raczej zrozumiałe, że życie na scenie musi przenosić się gdzieś głębiej i odciskać swoje piętno na dniu codziennym uczestników tego niecodziennego dell`arte. Pan elektryk z tarnowskiego teatru był młodym i bardzo przystojnym mężczyzną, a mało tego, był nad wyraz ambitny i rządny wejścia na scenę w jakiejś wyrazistej pozie, by zaimponować wszystkim. Jednak pozostałoby to w sferze nocnych marzeń, gdyby do naszego teatru nie została zatrudniona młoda, tuż po studiach, piękna aktorka. A byla tak powabna, że skupiała na sobie gorący wzrok wszystkich mężczyzn i zadrosne spojrzenia kobiet. Elektryk – tak go nazwiemy, by nie urągać jego pamięci – zakochał się od pierwszego wejrzenia, co było zawsze widoczne na oświetlanej przez niego scenie i rozpoczął powolne eksponowanie przed wybranką swoich wdzięków.

Pitaval 113

Wspólnota dni dziewięciu

Przed pandemią liczyła ponad 8 tys. pątników i była uważana za jedną z najliczniejszych w Polsce. Jak będzie w tym roku?

 

Chrystus naszą Paschą”

Pod takim hasłem, po raz 40. w stolicy diecezji rozpoczęła się Piesza Pielgrzymka Tarnowska, która w dniach od 17 do 26 w drodze na Jasną Górę sierpnia przemierzy ponad 200 km. We środę 17 sierpnia kilka tysięcy pielgrzymów uczestniczyło w Eucharystii na Placu Katedralnym, której przewodniczył bp ordynariusz Andrzej Jeż. Mszę św. koncelebrowali bp Mirosław Gucwa z RCA, biskupi pomocniczy Władysław Bobowski, Stanisław Salaterski, Leszek Leszkiewicz i Artur Ważny, a także kilkudziesięciu księży, w tym przewodnicy grup pielgrzymkowych.

 

Nie zabrakło także sióstr zakonnych i kleryków. W śpiewie pomagała pielgrzymom schola złożona z uczestników Diecezjalnych Warsztatów Muzycznych. Kaznodzieją pielgrzymkowym od 2 do 8 dnia wędrowania będzie bp Artur Ważny, który przygotował również rozważania i konferencje na każdy dzień pielgrzymki. Te swoiste rekolekcje w drodze wypełnią także msze św. i nabożeństwa, śpiewy i medytacje, litanie i różańce oraz wieczorne agapy i koncerty. Dobrą tradycją są pielgrzymkowe śluby małżeńskie… zawierane w jej trakcie. Pielgrzymka ma też swoje logo i stronę internetową, obecne na trasie jest radio RDN i lokalne media. Bardzo udany graficznie jest główny pielgrzymkowy plakat autorstwa Emilii Sobuś z Mielca, która wygrała specjalnie na tę okazję rozpisany konkurs. W tym roku grupy PPT podzielone są na dwie części: część “A” – grupy od 1 do 13, i część “B” – grupy od 14 do 25 /26/. Pielgrzymów po zakończonej Mszy św. odprowadzili z Placu Katedralnego na pielgrzymi szlak m.in. biskup tarnowski Andrzej Jeż, wicemarszałek małopolski Józef Gawron, starosta tarnowski Roman Łucarz i wiceprezydent Tarnowa Tadeusz Kwiatkowski.

 

Tarnowskie pątnictwo swoją historią sięga 1982 roku. Każdego lata, w dniach 17 – 25 sierpnia, na Jasną Górę podąża niezliczona rzesza pielgrzymów. Są oni podzieleni na 25 grup, formowanych przy wyznaczonych parafiach Diecezji Tarnowskiej. Od Krynicy i Krościenka, przez Nowy Sącz, Tarnów, po Mielec i Dębicę, wierni ziemi tarnowskiej łączą się w drodze do Matki Częstochowskiej.

 

W homilii inaugurującej 9-dniowe rekolekcje w drodze bp Andrzej Jeż podkreślił, że pielgrzymka jest symbolem ludzkiego życia. – Chcemy w czasie pielgrzymowania poznać siebie w Jezusie Chrystusie. Chcemy wniknąć w swój wewnętrzny, duchowy świat. Na co dzień żyjemy sprawami świata, zabiegani, zajęci, zapracowani. Brakuje nam dystansu do zewnętrznej otoczki życia i spojrzenia w głąb. A to umożliwia pielgrzymowanie, podczas którego widzimy, jacy naprawdę jesteśmy. Dostrzeżemy przez pryzmat zmęczenia swoją słabość, ale jednocześnie – w Chrystusie – zobaczymy drogę, paschę, przejście – mówił bp Jeż.

 

Odnosząc się do obecnej sytuacji w Kościele, w którym wierni świeccy oddalają się od swoich pasterzy, a pasterze od świeckich, zaznaczył, że pielgrzymka jest okazją, by ten trend odwracać i jeszcze mocniej zaangażować się we współpracę w dziele głoszenia Ewangelii. – Idą czasy, w których duchowni i świeccy muszą być blisko, muszą podejmować wspólną odpowiedzialność za Kościół – mówił biskup podkreślając, że droga odnowy Kościoła nie idzie w poprzek tej współpracy. – Wielcy święci podejmowali niekiedy bolesne decyzje związane z reformą Kościoła, zawsze jednak w posłuszeństwie i miłości do swoich pasterzy, do nauki Chrystusa i Kościoła – zaznaczył bp Andrzej.

 

Biskup Tarnowski zachęcał do poznawania nauki Kościoła, który przez ponad 20 wieków zderzał się z wieloma trudnymi pytaniami i sytuacjami ludzkiego życia. – I wypracował odpowiedzi na nurtujące człowieka pytania, które nie straciły na nowości, świeżości i aktualności. W czasie pielgrzymki bp Artur będzie wam pomagał poznać te odpowiedzi, dzięki którym jaśniej będziecie widzieć drogę życia, i jak nią iść – podkreślał hierarcha.

 

Na zakończenie Mszy św. bp Jeż wręczył ryngrafy 40-lecia PPT osobom, które pielgrzymowały od początku, a także krzyże z ziemią z Ogrodu Oliwnego i gałązką Gruszy bł. Karoliny. – Krzyże przypominają, że Chrystus jest naszą Paschą. Księża zostawią je po drodze tam, gdzie będzie sprawowana każdego dnia Msza św. jako najważniejsze wydarzenie paschalne pielgrzymki – mówił ks. Zbigniew Szostak, dyrektor PPT, kończący w tym roku swoją dyrektorską posługę.

 

W tym roku podczas pielgrzymki będziemy przeżywać Triduum Paschalne, które ma nam przypominać, że zostaliśmy odkupieni przez Chrystusa. W pierwszy zaś dzień tematem rozważań będzie sakrament chrztu świętego, przez który zostaliśmy zanurzeni w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Pana Jezusa – wyjaśniał ks.Szostak.

 

W drugi dzień pielgrzymki pątnicy uczestniczyli w Mszach św. w Zabawie i Okulicach. Sakrament małżeństwa zawarli Małgorzata i Jarosław.

 

Eucharystia przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie zgromadziła pielgrzymów części B. Mszy o godz. 6:30 przewodniczył ks. bp Leszek Leszkiewicz, który jak zaznaczał dyrektor pielgrzymki ks. Zbigniew Szostak, mimo innych obowiązków bardzo chciał przyjechać i modlić się z pielgrzymami.

 

Tradycyjnie drugi dzień PPT to także dzień ślubów. Sakrament małżeństwa zawarli w tym roku Małgorzata i Jarosław z grupy nr 16. Ona na szlak tarnowskiej pielgrzymki wyruszyła po raz pierwszy, on – dowódca plutonu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Dębicy – po raz drugi. Mszy świętej dla części A, przy sanktuarium Narodzenia NMP w Okulicach, przewodniczył z kolei ks. bp Artur Ważny, tegoroczny rekolekcjonista pielgrzymkowy.

 

W kazaniu wskazywał, że w życiu duchowym ważna jest strona bierna. Ona musi być pierwsza. – Patrzymy na życie dziecka i to pięknie wychodzi. Dziecko chce jeść, ale musi zostać nakarmione. Dziecko ma być ubrane, ale samo się nie ubierze. Dziecko najpierw jest obsługiwane. Dziecko najpierw musi przyjąć. To pokazuje na czym polega najpierw życie duchowe. W życiu duchowym ważne jest, żebyśmy najpierw przyjmowali – mówił bp Artur. W tym kontekście zachęcał: – Chciałbym, żebyśmy w czasie tych naszych rekolekcji, tej pielgrzymiej drogi, nie koncentrowali się tak bardzo na tym, co my mamy robić, ale bardziej żebyśmy się koncentrowali na Bogu. Na tym, co On robi, jak On działa wobec nas, co On przygotowuje dla nas.

 

Koszulka z freskiem z Kaplicy Sykstyńskiej przedstawiającym stworzenie Adama, posłużyła biskupowi Ważnemu do zilustrowania słów kazania.

Na zakończenie Eucharystii biskupi poświęcili popiół, którym, w czasie wieczornego apelu, posypane zostały głowy pielgrzymów. Krótkim świadectwem podzielił się też goszczący na PPT Robert Cudzik, muzyk i kompozytor, współorganizator Strefy Chwały. Tradycyjnie po Mszy Świętej w drugi dzień pielgrzymki do indywidualnego błogosławieństwa mogli podchodzić małżonkowie.

 

Trzeci dzień PPT przeżywany jest w duchu misyjnym. Do pielgrzymów przybył bp Jan Piotrowski, pasterz diecezji kieleckiej i przewodniczący Komisji KEP ds. Misji.

Na wczorajszym Apelu pątnicy poprzez obrzęd posypania głów popiołem przeżyli Środę Popielcową. Dlatego w czasie dzisiejszych Eucharystii w Nowym Brzesku i Proszowicach wybrzmiały pieśni wielkopostne.

A dziś uczestnicy rekolekcji w drodze pochylają się nad tajemnicą Wielkiego Czwartku, którego liturgia będzie sprawowana w czwartym dniu pielgrzymowania.

 

Na wspólnej modlitwie obecny był też bp Mirosław Gucwa, pasterz diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej. Przed Mszą św. dziękował pielgrzymom za wsparcie materialne i podkreślał wielką wagę pracy świeckich na misjach. – Obecność osób świeckich, misjonarzy, wolontariuszy, jest bezcenna – mówił bp Gucwa. Wolontariusze z Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego oraz misjonarze obecni w Nowym Brzesku i Proszowicach również podzielili się krótkim świadectwem.

 

W homilii bp Artur Ważny, tegoroczny duchowy ojciec tarnowskiej pielgrzymki, wskazał na nadzieję dla tych wszystkich, którym wydaje się, że życie się skończyło, że już nie dają rady, że są sami. – Stwierdzenie faktu, że jest źle, że jest grób, niesie w sobie nadzieję. Na tym polega pascha, że przychodzi taki moment, kiedy wiem, że jest śmierć, że więcej już nie dam rady sam, że potrzebuję czyjejś ręki, którą uchwycę i która mnie wyciągnie z tego nieszczęścia, w którym jestem, z tego grobu, w którym się znajduję – mówił kaznodzieja. – Nie chcę już sam. Wiem, że nie dam rady – dodał. Podkreślał, że Pan cały czas wyciąga rękę w naszą stronę.

 

Odwołując się do wielkoczwartkowych tajemnic wskazywał, że tylko Bóg daje prawdziwą miłość. – Wieczerza Pańska uczy nas miłości. Uczy nas tej miłości ukrzyżowanej. Uobecnia tę ukrzyżowaną miłość. Jezus uprzedza w Wielki Czwartek to, co uczyni w Wielki Piątek na krzyżu. Taką miłość nam proponuje. I Ostatnia Wieczerza jest tą, która nieustannie trwa, w każdej Eucharystii się ponawia – tłumaczył bp Artur.

 

Chciałbym na koniec zostawić nam obraz z dzisiejszej Ewangelii. Kiedy Jezus mówi: będziesz miłował, ale najpierw przyjdź do mnie po miłość. Jeśli będziesz przyjmował moją miłość, to będziesz miłował. A jeśli nie będziesz przychodził do mnie po miłość, to będziesz kochał byle jak, bo ci szybko miłości braknie prawdziwej. Dlatego tak ważne jest, żeby czerpać miłość ze źródła – nawoływał pielgrzymkowy rekolekcjonista.

 

Na zakończenie Mszy Świętej w Proszowicach głos zabrali też przedstawiciele władzy samorządowej. Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski, przekazał na ręce dyrektora PPT ks. Zbigniewa Szostaka złoty medal Polonia Minor. Odznaczenie zostało przyznane organizatorom tarnowskiej pielgrzymki „w podziękowaniu za zasługi dla Małopolski i jej mieszkańców”. Na pamiątkę jubileuszowej pielgrzymki wręczono również kopię dekretu Stolicy Apostolskiej ustanawiającego św. Jana Pawła II patronem Małopolski.

 

Na podstawie materiałów organizatorów 40. PPT – Ryszard Zaprzałka

 

Zobacz również:

Namalować katolicyzm od nowa

czyli budowanie mostów.   To projekt, w ramach którego dziesięciu malarzy podjęło próbę namalowania na nowo obrazu Jezusa Miłosiernego. Zgodnie z zasadami sztuki sakralnej, teologicznymi wskazówkami, opisem św. Faustyny, by ożywić sztukę sakralną. – Trzeba mieć więc wiarę

Czytaj więcej....

Zaduszki to nie Święto Zmarłych

czyli Marana tha – Przyjdź, Panie Jezu.   W Zaduszki każdy napisany wiersz jest pocałunkiem anioła śmierci, a każdy przeczytany jest lampka zapaloną na grobie poety.   Wszystkich Świętych kojarzy się dla wielu ze zniczem,

Czytaj więcej....

Święci są listem z nieba

A właściwie jedynie białą kartką tego listu, bo treść nie jest od nich, ale od Boga. Cała sztuka świętości to tak żyć, żeby nas było jak najmniej, a jak najwięcej, żeby było Boga. Orszaki, bale

Czytaj więcej....
Previous
Next

 

  jak
  Babcia
  przy
  furtce
  stoi

 

  cierpiąc
  na
  zawroty
  historii

 

  Ryszard S.

MALOWANIE SŁOWEM

Ryszard Smagacz

Tryptyk Katyński część I

 

Część I

 

            1940 – 2010 Katyń

to

dla Polaków

ziemia

święta i przeklęta

wojenna

dwie daty

dwie listy

ale

od

teraz

pamięć jedna

 

wtedy

bezimienny guzik

z orzełkiem

teraz

obrączka

z imieniem

prezydenta

 

wtedy

strzały w tył głowy

i milczący las

wokół

teraz

salwy honorowe

Zygmunt i Wawel

i pokój

także my

jakby

nie ci

sami

oby

 

CZYTAJ DALEJ

 

Zapowiedź:

maj – czerwiec 2003 Peregrynacja z kopią Veraikonu: Nowy Sącz, Stary Sącz, Just, Rożnów, Tropie, Jamna, Lipnica Murowana,  Nowy Wiśnicz, Szczepanów, Zabawa, Zawada, Tarnów 
grudzień 2010 – Hotel Tarnovia

maj 2011 – Warszawa – Muzeum Niepodleglości

kwiecień 2012 – Warszawa – Więzienie na Rakowieckiej
lipiec 2013 – Synagoga – Dąbrowa Tarnowska
październik 2014 – Warszawa Żoliborz – Dom Pielgrzyma “Amicus”
listopad 2014/2015 – Tuchów, Ołpiny /Wymarsz/
sierpień 2015 – Ołpiny
luty 2016 – Warszawa – Galeria Porczyńskich
marzec 2016 – Tuchów klasztor
październik 2016 – Tarnów Ratusz
październik 2017 – Tuchów – Kraków – Warszawa

listopad 2018 – Opole

Spektakl teatralny w wykonaniu adeptów TNT

Arkadia – Sybir – Powrót do nieswojego domu

kwiecień 2019

Listopad 2019

Ośrodek Praktyk Artystycznych – Dom Ludowy Maszkienice

Lipiec 2020

Ośrodek Praktyk Artystycznych – Dom Ludowy Maszkienice

Pierwsza premiera online – grudzień 2020

dworek M. Konopnickiej w Żarnowcu

8 wrzesień 2022 – Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
14 wrzesień 2022 – Gliwice

10 wrzesień 2022 – Suchowola koło Białegostoku
16 wrzesień 2022 – Strachocina koło Sanoka

PREMIERA

28 września 2022, Łomża

_______________________

SPOTKANIA

_______________________

więcej na www.nieteraz.pl 
www.tarnowskikurierkulturalny.pl