Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

TARNÓW I OKOLICE: GRAND PRIX ZA "SZACUNEK I TOLERANCJĘ"

Czyli

KOLEJNA TALIA PRZESZŁA DO HISTORII

 

W ubiegłą sobotę zakończył się - podsumowuje nasza teatralna korespondentka Katarzyna Cetera, XXV Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA. Ogłoszono wyniki, wręczono nagrody – ale werdykt jurorów dla wielu okazał się sporym zaskoczeniem. Na zakończenie festiwalu mogliśmy zobaczyć też spektakl Teatru Kamienica pt. TRESOWANY MĘŻCZYZNA Komedię na motywach bestselleru Esther Vilar DER DRESSIERTE MANN napisał John von Duffel. Reżyserowali wszyscy albo nikt – reżyseria jest bowiem dziełem zespołu.

 

Czytaj więcej...

TARNÓW I OKOLICE: XXV OFK TALIA FINISZUJE

czyli TYDZIEŃ W TARNOWIE

 

Jubileuszowa, 25. edycja Festiwalu Komedii Talia - podsumowuje nasza specjalna korespondentka Katarzyna Cetera, przechodzi do historii. W piątek odbyły się ostatnie pokazy konkursowe, dziś posiedzenie jury a wieczorem uroczysta gala rozdania nagród – Kurier oczywiście będzie na posterunku. Na tegoroczne wydarzenie złożyło się osiem pokazów konkursowych oraz koncertu. Nie zabrakło także wystawy fotografii dokumentującej wszystkie edycje festiwalu – projekcja slajdów odbywała się w foyer teatru. Pokazy festiwalowe miały miejsce w teatrze oraz Centrum Sztuki Mościce. Z ostatniej chwili: oficjalny werdykt jury w załączeniu.

 

Czytaj więcej...

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid

200 lat później, urodzinowa premiera filmowego widowiska Powrót Norwida w reż. Tomasza a. Żaka w wykonaniu Teatru Nie Teraz na kanale PCh24TV

 

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór, z czego poeta był dumny, miał trójkę starszego rodzeństwa. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii. Czas jakiś przebywał w Stanach Zjednoczonych. W Berlinie trafił na kilka tygodni do więzienia za kontakty z emisariuszami polskiego ruchu niepodległościowego. Podczas kolejnej podróży do Włoch poznał Adama Mickiewicza (był na jego pogrzebie) i Zygmunta Krasińskiego, w Paryżu - Juliusza Słowackiego i Fryderyka Chopina, obu już bardzo chorych. Żył w biedzie, postępowała u niego gruźlica, utrata słuchu, zaczął też mieć kłopoty ze wzrokiem. Bezkompromisowy w poglądach, ostry w słowach, szybko znalazł się na marginesie życia emigracji. Zmarł w przytułku - Domu św. Kazimierza na przedmieściu Ivry na peryferiach Paryża. Dopiero w 2001 r. odbył się symboliczny pochówek wielkiego poety na Wawelu w Krypcie Wieszczów. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida. Uważany jest za czwartego wieszcza polskiego romantyzmu, wykraczającego poza swoją generację pokoleniową; nadano mu przydomek "poety myśli". W jego programie filozoficzno-poetyckim na czoło wysuwają się trzy pojęcia: prawda, dobro, piękno. Ojczyznę definiował jako "społeczny obowiązek", a siebie jako tego, który ma na pieczy "prosty, spójny, interes pospolitej… rzeczy".

 

Czytaj więcej...

TARNÓW I OKOLICE: TARNÓW SIĘ ŚMIEJE

czyli
TALIA NABIERA ROZPĘDU

Tegoroczna edycja tarnowskiej Talii właśnie chyba minęła półmetek - konstatuje nasza specjalna korespondentka Katarzyna Cetera. Obejrzeliśmy dotąd połowę spektakli konkursowych, ale chyba najbardziej przypadły nam do gustu dwa ostatnio obejrzane – tarnowski MAYDAY oraz wybitna produkcja Teatru Nowego Proxima – KAZIK, JA TYLKO ŻARTOWAŁEM. Miejmy nadzieję, że apetyty na dobra komedię będą u nas się już tylko zaostrzały.

Czytaj więcej...