Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Kazimierz Braun: Epitafium dla teatru

Obyczajem praktykowanym od 1962 r., 27 marca każdego roku obchodzony był na całym świecie Międzynarodowy Dzień Teatru. Przed tą datą jakiś znany człowiek teatru pisał i publikował swoje „Posłanie”. Było ono odczytywane w dniu świątecznym przed wieczornym spektaklem przez jakiegoś aktora, stojącego przed kurtyną. Tak działo się w tysiącach teatrów na całym świecie. Piękna tradycja. W tym roku tak nie będzie. Może tylko gdzie niegdzie, dla garstki rozsadzonych w „bezpiecznej” odległości od siebie widzów, w pół pustym teatrze, ktoś z maską na twarzy odczyta takie posłanie. Jednak ogromna liczba teatrów będzie po prostu zamknięta. Najbliższy mi, nowojorski Broadawy, zwany jest „The Great White Way” – „Wielka biała droga” – ta droga jest teraz ciemna. Cóż z tego, że stoją gmachy teatru. Nie będzie w nich aktorów. Nie będzie w nich widzów. Więc nie będzie teatru.

Czytaj więcej...

Tomasz A. Żak: wróćmy do korzeni teatru, do transcendencji

Czy Międzynarodowy Dzień Teatru to tylko kolejny „dzień” w spuchniętym kalendarzu fasadowych świąt, które dekretował kiedyś komintern, potem ONZ, a teraz Bruksela? Czas i okoliczności powołania do życia sugerują, że jest coś na rzeczy w startowej dla tego projektu decyzji Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) powołanego do życia w 1948 r. w Pradze, czyli w jak najbardziej komunistycznej Republice Czechosłowacji. Tymczasem ludzie teatru tak się przyzwyczaili do tego dnia, jak heteroseksualiści do Dnia Kobiet. Oprócz okolicznościowych wiązanek kwiatów, dyplomów, medali i specjalnie na ten czas przygotowywanych premier, świecką tradycją stało się specjalne orędzie („urbi et orbi”), każdego roku innego autorstwa.

Czytaj więcej...

27 marca 60 lat temu…


To symboliczna data, bowiem dziś 27 marca 2021 r. w święto ludzi sceny zamknięto teatry!

Bo po to jest teatr, aby zmieniać świat, zmieniać na lepszy, Boży po prostu. (T.A.Żak)

Tego dnia ustanowiono Międzynarodowy Dzień Teatru. Jego inicjatorem był w 1961 roku Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI - UNESCO). Święto powstało dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 roku Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny”. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony co roku przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie, także przez jego polskie przedstawicielstwo. Uświetniają go uroczyste premiery (bywało tak niegdyś w tarnowskich teatrach), spektakle, spotkania z twórcami czy zwiedzanie teatrów od zaplecza oraz inne około teatralne wydarzenia. Tak działo się jeszcze nie dawno aliści polityczno-epidemiologiczne okoliczności sprawiają, że te teatralne Dionizje odbywają się w tym roku jeno onlajnowo. Z okazji tego globalnego świętowania co roku publikowane jest orędzie wybitnego człowieka teatru adresowane do całego „teatralnego świata”. Autorem tegorocznego orędzia jest Helen Mirren Brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa.

Czytaj więcej...

TARNÓW I OKOLICE: STACHURA NA JUBILEUSZ

czyli
PREMIERA W TARNOWSKIM TEATRZE

To była druga premiera sezonu artystycznego 2020/2021 - donosi nasza teatralna korespondentka Katarzyna Cetera. PO CO JEST NOC, przedstawienie oparte na jedenastu utworach Edwarda Stachury, powstało z okazji  jubileuszu czterdziestolecia pracy artystycznej Ireneusza Pastuszaka związanego z tarnowską sceną od kilkunastu lat. Pierwsza premiera online w formie streamingu live odbyła się jeszcze w grudniu. Tym razem, już z udziałem publiczności – choć oczywiście w reżimie sanitarnym – oglądaliśmy premierę. A co widziałam – opowiem.

Czytaj więcej...