Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

SIÓDMA EDYCJA SCENY OTWARTEJ

(spotkanie drugie)

Podczas najbliższego weekendu zakończą się festiwalowe zmagania - zapowiada Katarzyna Cetera. Przed nami jeszcze tylko pokazy tanecznych miniatur w ramach projektu warsztatowego INKUBATOR TAŃCA – najnowszej propozycji programowej tej tarnowskiej, jesiennej, tanecznej imprezy. Prezentacje finałowe odbędą się w sobotę w Centrum Sztuki Mościce. Ich widzami będzie nie tylko festiwalowa publiczność, ale także jurorzy – wybitni choreografowie, mistrzowie tańca: Zofia Rudnicka, Jacek Przybyłowicz oraz Witold Jurewicz. W niedzielę również konkurs choreograficzny zatytułowany THE ESSENCE OF MOTION, adresowany do początkujących choreografów, który  zamknie siódmą edycję Sceny Otwartej.

Czytaj więcej...

„Koniec świata” nad wyraz udany

 Jerzy Wolak recenzuje spektakl Teatru Nie Teraz

Czy można po katolicku opowiedzieć ciekawą, poruszającą historię językiem współczesnego teatru? Można! Kto chciałby się o tym przekonać, powinien dowiedzieć się, gdzie aktualnie grają „Koniec świata” Tomasza A. Żaka i niezwłocznie tę sztukę obejrzeć. Zapada zmrok. Do na wpół zrujnowanego kościoła wchodzi niewielka grupka przypadkowych ludzi. Nie znają się. Wygląda na to, że spotkali się wcześniej i dla wygody czy raczej dla bezpieczeństwa wędrują razem, ale w sumie nic o sobie nie wiedzą. To uchodźcy. – Uchodźcy? – zapyta jakaś ofiara liberpoprawnej lobotomii. – Przecież to biali katole!Owszem, w świecie malowanym przez Tomasza Żaka uchodźcami są wyłącznie katolicy (bez względu na kolor skóry).

Czytaj więcej...

KONIEC ŚWIATA NA POCZĄTEK SEZONU

 W piątek był trzynasty dzień października. W piątek było ciemno i ponuro. Ale ten piątek był wyjątkowy – pisze Katarzyna Cetera, pewnie nie tylko dla mnie. Wyjątkowy i ciężki. Tego dnia rozpoczęły się premierowe pokazy najnowszej propozycji scenicznej Teatru Nie Teraz zatytułowanej KONIEC ŚWIATA. Pierwsze przedstawienie odbyło się w Domu Kultury w Tuchowie. Kolejne – w niedzielę – w łagiewnickim sanktuarium. We wtorek Teatr Nie Teraz zawędruje do Warszawy, a w sali Muzeum Ordynariatu WP przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego zaprezentuje swój najnowszy spektakl stołecznej publiczności. 

Czytaj więcej...

„Koniec świata, czyli dramat, który nie ma końca”

To już w najbliższy piątek 13 października  tarnowski Teatr Nie Teraz daje w Tuchowie swoją najnowszą premierę sztuki „Koniec świata”, której autorem i reżyserem jest twórca i dyrektor tego teatru Tomasz A. Żak. Teatru który,  według „Gazety Wyborczej” jest jedynym „ultrakatolickim” teatrem dramatycznym w Polsce. Dodajmy, że również najpewniej jedynym „ultrapatriotycznym”. Teatru programowo bezdomnego i ciągle w drodze, nie obecnego w swoim rodzinnym mieście ale za to znanego i cenionego w całej Polsce. I tak jest od 37 lat. TNT legitymuje się bowiem nie tylko odrębnością programową, ale też chyba najdłuższym off-owym stażem w gronie krajowych scen poszukujących i niezależnych. Dodajmy, że w tym roku reprezentujące TNT Stowarzyszenie Nie Teraz obchodzi jubileusz 20-lecia, co jest także wyjątkowe wśród artystycznych organizacji pozarządowych. „Koniec świata, czyli dramat, który nie ma końca”, to może być najważniejsza premiera teatralna nadchodzącego sezonu artystycznego. Już jej data - słynny "Cud słońca" wieńczący objawienia Matki Bożej w Fatimie jest bardzo wymowna - koniec świata może też być początkiem... Od kilku dni nasz portal w rubryce "Klub Tespisa" prezentuje sylwetki aktorów tworzących ten unkalny spektakl. A tuż po tuchowskiej premierze TNT pokazuje "Koniec świata" w Krakowie /15.10./ i w Warszawie /17.10./ Należy tylko żałować, że spektaklu tego raczej nie zobaczą tarnowscy widzowie. Ale o przyczyny takiego stanu rzeczy należałoby pytać politycznych włodarzy naszego galicyjskiego miasteczka...

Czytaj więcej...