Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

TARNÓW I OKOLICE: MAYDAY

czyli
OTWARCIE SEZONU W TARNOWSKIM TEATRZE

67. Sezon artystyczny w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego - relacjonuje Katarzyna Cetera, rozpoczął się 12 września br. Tego dnia odbyła się premiera słynnej farsy pt. MAYDAY (RUN FOR YOUR WIFE) napisanej przez brytyjskiego mistrza farsy, Raya Conneya. Scenariusz ten, w przekładzie Elżbiety Woźniak, zaadaptował na tarnowską scenę Tadeusz łomnicki, krakowski aktor i reżyser od ćwierć wieku związany z Teatrem Ludowym. On też wyreżyserował ten „spektakl otwarcia”.

Czytaj więcej...

Jutro premiera...

Najnowszej produkcji tarnowskiego teatru –  farsy „Mayday”, otwierająca nowy 67 sezon artystyczny, a pierwszy nowej dyrektor artystycznej Matyldy Baczyńskiej. Ten komediowy hit wszech czasów autorstwa Raya Cooneya, jaki jutro 12 września o godz. 19 zobaczymy na deskach Solskiego, był już wystawiany  25 lat temu, w 1995 r. w reżyserii Wojciecha Pokory i cieszył się ogromnym powodzeniem.  Mój Boże, jak ten czas leci - toż przecież pracowałem przy tym spektaklu i mam nawet w swoim archiwum jego program z podziękowaniem i autografem mistrza Pokory! Najnowszy spektakl reżyseruje Tadeusz Łomnicki, twórca między innymi "Aktu równoległego" nagrodzonego Grand Prix na ubiegłorocznym Festiwalu Komedii Talia (ciekawe, czy tegoroczny się odbędzie?).  W spektaklu na scenie zobaczymy: Matyldę Baczyńską, Monikę Wentę, Macieja Babicza, Aleksandra Fiałka, Piotra Hudziaka, Filipa Kowalczyka, Jerzego Pala i Kamila Urbana. A dlaczego taki tytuł? Mayday - odpowiada dyr. Rafał Balawejderbo ten sezon ma być poświęcony pamięci Edwarda Żentary, a on miał pomysł na tę premierę, niestety jemu się nie udało, a my postanowiliśmy wspomnieć jego osobę w ten sposób. To farsa grywana na całym świecie od Londynu po Tokio. I chyba dobrze się stało, że w tak trudnych dla artystów, i nie tylko, czasach - na przekór ograniczeniom epidemiologicznym, tarnowski teatr proponuje swoim widzom taką śmiechoterapię...  Ps. Wkrótce recenzja naszej teatralnej korespondentki Katarzyny Cetery.

Czytaj więcej...

TARNÓW I OKOLICE: TEATR NA ULICY

czyli
FESTIWAL W ŚREDNIM MIEŚCIE

Dziś i jutro w Tarnowie – zapowiada Katarzyna Cetera, mimo pandemii i związanych z nią obostrzeń, które nadal dają się we znaki artystom i widzom - będziemy gościli uczestników krakowskiego Festiwalu Teatrów Ulicznych 33. ULICA. Tegoroczny festiwal przebiegał będzie pod hasłem „Dziwne zdarzenia”, a w tarnowskiej edycji wystąpi siedem teatrów: z Polski, Chile i Francji, Przedstawienia prezentowane będą w plenerze: na rynku oraz na boisku przy Pałacu Młodzieży. Udział we wszystkich imprezach festiwalowych jest bezpłatny.

Czytaj więcej...

PO SĄSIEDZKU: CZTERY DNI W RZESZOWIE

czyli
FESTIWAL NA DOBRY POCZĄTEK

Kilka dni temu zakończył się Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE Wschód Sztuki - podsumowuje nasza specjalna korespondentka Katarzyna Cetera. Impreza, której organizatorem był Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie a pomysłodawcą dyrektor tego teatru Jan Nowara odbywała się co prawda w cieniu wszechobecnej pandemii, ale za to przy pełnych widowniach. Okazała się na dodatek wydarzeniem bez precedensu w dziś obowiązującej skali.

Czytaj więcej...