Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Plany na sezon teatralny 2017/2018

.Jeszcze za oknem mamy czterdziestostopniowe upały. Jeszcze lato. Jeszcze wakacje. Miłośnicy sztuki wakacje jeszcze mają, ale już mogą planować nowy sezon artystyczny - tak rozpoczyna swój kolejny sezon nasza stała recenzentka Katarzyna Cetera. W Gdańsku Festiwal Szekspirowski trwa w najlepsze. Teatr Witkacego od trzech tygodni działa pełna parą – premiera spektaklu DOM WIDZĄCYCH DUCHA w reżyserii   Agaty Biziuk właśnie się odbyła. Czekamy na kolejne zakopiańskie perły repertuarowe.

Czytaj więcej...

Wolne miasta i Jarosław Kaczyński

Nie będę ukrywał - pisze na łamach Polonia Christiana Tomasz A. Żak - znany reżyser i publicysta, że inspiracją dla mojego tekstu jest artykuł Edwina Bendyka, opublikowany w jednym z czerwcowych numerów tygodnika „Polityka”, zatytułowany „Wolne miasta". Tak, wiem bardzo dobrze, że lewicowe media produkują codziennie multum temu podobnych toksycznych propagitek i brakłoby dni, tygodni i miesięcy, aby każdą z nich komentować, ukazując ich hipokryzję, głupotę i nienawiść do kraju, w którym to ma miejsce. Ale czasami czytać hadko i zdzierżyć trudno, a więc napisałem com napisał.   

Czytaj więcej...

"Fahrenheit 451"

To już w najbliższy piątek, 7 lipca, przed mieszkańcami naszego miasta wystąpią uczestnicy jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych "Ulica". Tarnów odwiedzą między innymi artyści z Chile i Francji. Spektakle rozpoczną się o godz. 16:00 na Rynku i Placu Sobieskiego. "Ulica" to festiwal organizowany w Krakowie przez Teatr KTO obchodzący właśnie okrągły jubielusz 40 lecia swojej działalności, którego dyrektorem jest od początku Jerzy Zoń. Przegląd jest jednym z najstarszych tego typu festiwali w Europie Środkowej, odbywa się nieprzerwanie od 1988. Co roku festiwalowi przyświeca jakaś myśl przewodnia. Tym razem będzie to obraz życia ludzi, którym zabroniono czytania książek wykreowany w powieści Raya Bradburego „Fahrenheit 451”. Warto przypomnieć, że jednym z prekursorów tej formy teatru jest działający od 35 lat tarnowski Teatr Nie Teraz, pamiętany z licznych w latach 90-tych ub. wieku tego typu akcji, m.in. na ul. Wałowej. Będzie się działo! Obecnie bardzo aktywnie w te uliczne projekty włącza się znana krakowsko-tarnowska Fundacja "i KROPKA"  ze swoim familijnym spektaklem pt."Ptaki-Dziwaki" i projektem MAŁE SZCZĘŚCIE - warsztatami dla dzieci i młodzieży (szczegóły poniżej).

Czytaj więcej...

PODSUMOWANIE SEZONU, CZYLI KAŻDY DOSTAŁ TO...

Zakończył się sezon teatralny, rok szkolny i wiosna. Mamy lato, wakacje i oczekujemy na kolejne teatralne wrażenia wraz z początkiem kolejnego sezonu. Ponieważ to głównie ze względu na oczekiwany sezon ogórkowy nastąpi kilkutygodniowa przerwa w relacjonowaniu dla Państwa wydarzeń kulturalnych, artystycznych – a przede wszystkim teatralnych – pokuszę się, pisze nasza stała teatralna recenzentka Katarzyna Cetera, o kolejne podsumowanie. Co warto było obejrzeć w tym sezonie? W Tarnowie zdecydowanie IKEBANĘ, ale ponieważ „wśród ślepców jednooki królem” (jak mawia znany tarnowski KODowiec, znany niegdyś matematyk Wiesław Węgrzyn), nie ekscytuję się tym faktem zanadto. Dobry spektakl, świetna rola – ale konkurencji w naszym mieście w zasadzie w tym sezonie produkcja ta nie miała.

Czytaj więcej...