Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Ludzie Teatru Nie Teraz 2 - E. Tomasik

Drodzy Państwo,
 kolejnej aktorki spektaklu ,,Koniec świata", nie trzeba przedstawiać. Ewę znacie z naszych teatralnych realizacji, projektów,działalności kulturotwórczej. Nie każdy jednak wie, o czym marzy, czego poszukuje i dlaczego ,,Koniec świata". Zapraszamy zatem do lektury.

Ewa Tomasik-Adamczak

Aktor, pedagog, niestrudzona odkrywaniem świata,
 uparcie dążąca do wyznaczonych celów.

Najczęściej aktywna, towarzyska, uśmiechnięta,
 czasami rozmarzona, szukająca spokoju, woli zaszyć się w bezpiecznej przestrzeni i poczekać na słońce, na wiosnę, na dobry czas.

Polonistka, pedagog, który wymaga od swoich uczniów zaangażowania, pasji, myślenia. Nie poprzestaje na prostych rozwiązaniach, nie interesuje jej pójście na łatwiznę. Dba o rozwój intelektualny i emocjonalny swoich uczniów.

Autorka tekstów dramatycznych, reżyser, instruktor teatralny - prowadzi koło teatralne ,,A’ propos”, w którym realizuje swój autorski program: „Edukacja teatralna – kluczem do poznania samego siebie”. Zajęcia i obcowanie z teatrem są sposobem na wnikanie młodych ludzi we własne wnętrze, szukanie w sobie skarbu; tego, co nas odróżnia i sprawia, że człowiek jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Podczas zajęć młodzi ludzie uczą się ,,chodzić, a nie przemykać, mówić, a nie mruczeć”, czyli oswajają się z tym, kim są, opanowują stres, konfrontują się z własnymi wadami i doceniają swoje umiejętności. Pomóc młodemu człowiekowi polubić siebie i nauczyć go wchodzić w dialog z rzeczywistością - to cel zajęć prowadzonych przez Ewę. Autentyczność intencji i wspaniałość teatru jako narzędzia do odkrywania siebie i świata przynoszą efekty nie tylko w wymiarze emocjonalno-osobowościowym, ale także artystycznym. Ostatni spektakl pt. ,,Opowiem ci o wolności” oparty o fabułę powieści Wacława Holewińskiego pod tym samym tytułem został entuzjastycznie przyjęty nie tylko przez młodzież, grono pedagogiczne i samego pisarza, który był obecny podczas pokazów; zdobył także Złotą Maskę w XXXIV Regionalnym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych MASKA 2017.

Jej własne spotkanie z teatrem nastąpiło kilkanaście lat temu. Teatr do dla niej sposób na opowiadanie światu o sobie, ale także o tym, co ważne; na dotykanie i przekazywanie prawdy i wartości, którymi trzeba kierować się w życiu. Jak sama deklaruje, nigdy nie przyjęłaby roli, która obraża sfery traktowane przez kulturę i społeczeństwo jako sacrum, zatraca zasady moralne, inteligencję i dobry smak. Ma świadomość misyjności teatru i tego, że konkretnej sprawie, opowieści, postaci daje przecież swoją twarz- tym kieruje się w artystycznych wyborach. Jej bohaterki to kobiety silne i skomplikowane, które wciąż gnają, zmieniają się, dokonują wiwisekcji sprawy, o którą walczą, albo własnego wnętrza, którego odkrywanie jest równoznaczne z odkrywaniem przez widza sensu sprawy.

Marzy o roli komediowej, co - mając w pamięci jej umiejętności do opowiadania żartów i anegdot - nie bardzo nas dziwi.
Z teatrem związana od lat 90. ( m in. ,,Władca much” w reżyserii Jacka Głomba), z Teatrem Nie Teraz od 2008 roku. Przez ten czas wzięła udział w wielu spektaklach i projektach edukacyjno- artystycznych. Ma na swoim koncie role w ,,Kreonie”, ,,Intensywności szkła poza percepcją”, ,,Balladzie o Wołyniu”, ,,Wyklętych” i - na co z niecierpliwością czekamy- w ,,Końcu świata” .

Agnieszka Winiarska