Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

KAŻDEGO RANKA SZUKAM POWODU DO ŻYCIA

czyli
TALIA NA FINISZU

Dziewiąty dzień XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia minął bezpowrotnie. Może to i dobrze - zastanawia się Katarzyna Cetera – bo już dzisiejszego wieczoru czeka nas gala finałowa, podczas której poznamy laureatów i nagrodzone spektakle. Przyznana zostanie również nagroda w plebiscycie publiczności, rozdane będą nagrody przeznaczone dla widzów uczestniczących w głosowaniu, kupony będą – jak co roku – wylosowane podczas gali.

Tymczasem jeszcze wczoraj – jako wydarzenie towarzyszące – obejrzeliśmy sztukę nagradzanej kanadyjskiej dramatopisarki i reżyserki filmowej, Colleen Murphy. Prapremiera odbyła się w 2011 roku, w Londynie. Wzruszyła wówczas do łez widownię zgromadzoną w Finborough Theatre. Potem bawiła teatromanów w Montrealu i Vancouver. Polską prapremierę sztuki wyreżyserował Dariusz Taraszkiewicz, odbyła się ona w Warszawie niemal rok temu - 30 września 2017 roku w PROMIE KULTURY. Producentami przedstawienia są Fundacja SKENE PRO ARTE i Dom Kultury w Rawiczu.

Ranny ptaszek to czarna komedia o starej miłości i nowej odwadze. Mocna dawka humoru i ważne międzyludzkie sprawy, czyli prawdziwa komedia małżeńska. Dwa akty rozpięte na wielu emocjach – blisko życia, ludzkich ułomności, codziennych śmiesznostek i niespełnionych tęsknot – czytamy w zapowiedzi przedstawienia.

Niestety – humoru tu ani za grosz, emocji także. Scenografia – osobliwie tzw. „widok z okna”, który ukazuje się naszym oczom w drugim akcie – żenująca. Gra drętwa, statyczna, odrobinę życia wnosi Tomasz Ciachorowski – aktor młodszego pokolenia znany m.in. z serialu Barwy Szczęścia, M jak Miłość, Na dobre i na złe - ale wielkich walorów przedstawienie przez to nie zyskuje.

W obsadzie Barbara Bursztynowicz, aktorka teatralna i filmowa, od wielu lat oglądana przez telewidzów w roli Elżbiety Chojnickiej w „Klanie”. Partneruje jej Włodzimierz Matuszak – czyli serialowy proboszcz Antoni Wójtowicz, gospodarz równie słynnej „Plebanii” - prywatnie ateista, którego widujemy na manifach. Przed laty, przez kilka sezonów związany z tarnowskim teatrem za czasów pamiętnej dyrekcji Ryszarda Smożewskiego.

RANNY PTASZEK ma skłaniać do refleksji, co warto jest w życiu traktować ze śmiertelną powagą, a co z przymrużeniem oka; lub też: czy lepiej to robić samemu, czy jednak w parze. I pewnie by skłonił, gdyby znalazł się reżyserski lub aktorski pomysł na tę komercyjną chałturę, która znalazła się na tarnowskim festiwalu chyba jednak przez pomyłkę.

Dziś podczas gali finałowej zobaczymy PRZYBORY I WASOWSKIEGO DOM WYOBRAŹNI w reżyserii Łukasza Fijała – może nam i więc i niesmak bezpowrotnie minie – czego sobie i Państwu życzę.

Katarzyna Cetera

Collen Murphy
THE GOODNIGHT BIRD
RANNY PTASZEK

 
przekład – Mirosław Połatyński
reżyseria - Dariusz Taraszkiewicz
scenografia - Tomasz Bzdęga
kostiumy - Dorota Kalitowicz

Obsada:
Lilly Beaumont - Barbara Bursztynowicz
Morgan Beaumont - Włodzimierz Matuszak
Parker - Tomasz Ciachorowski

Prapremiera światowa: Londyn, 2011 r.
Prapremiera polska: Warszawa, 2017 r.
produkcja: Fundacja Skene Pro Arte i Dom Kultury w Rawiczu