Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

INTERWENCJA PARADOKSALNA

czyli
ÓSMY DZIEŃ TALII

Relacjonuje Katarzyna Cetera

Joanna i Walenty, małżeństwo z kilkunastoletnim stażem, przechodzi kryzys i postanawia udać się na małżeńską terapię. Ile takich kłócących się par znamy? Ile widzieliśmy na ulicy? Ile słyszeliśmy za ścianą? Z małżeństwami zwykle tak bywa, że raz jest lepiej, a raz gorzej. Gdy przypadają te „ciche” dni i miesiące, wówczas warto pomyśleć o terapii, a najlepiej o CUDOWNEJ TERAPII!

Terapia czasem okazuje się potrzebna nawet widowni – zwłaszcza na zakończenie konkursowych prezentacji 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA 2019. W sobotę odbył się ostatni, ósmy pokaz, dziś podczas gali finałowej rozdane zostaną wszystkie nagrody i poznamy zwycięzców tegorocznej Talii.

Na scenie baaaaardzo znane twarze: Marcin Kwaśny gra tu wprawdzie „u siebie” a Dominika Ostałowska w pewnym sensie „gościnnie”. Terapię prowadzi - nie zawsze przekonujący - Artur Pontek. Pierwszy akt statyczny, bez werwy (po co im te mikroporty, przecież świetnie słychać!). W drugim zdarzenia nabrały oczekiwanego tempa i wyrazu. Schemat akcji przypomina nieco POZYTYWNYCH – tu również odbywa się terapia, choć tym razem małżeńska. I tu też nagle akcja mocno się komplikuje.

Tekst austriackiego pisarza i dziennikarza, Daniela Glattauera, zazwyczaj realizowany jest jako komedia. Tu postanowiono z niej uczynić komediodramat z lirycznym odcieniem. Sztuka, gdzie po drodze stawia się tyle pytań nie może być po prostu śmieszna. Pewne tematy reżyser niejako zawiesił. Dariusz Taraszkiewicz świetnie także wykorzystał aktorski potencjał.

Joanna i Walenty okazali się naprawdę wybuchową parą, ale przecież lepiej trzy razy spłonąć, niż raz zamarznąć, nieprawdaż? Zanim spektakl dobiegnie końca, widz uzyska jeszcze dwie tony wzruszeń i sporo okazji do śmiechu. Naszą parę poznajemy, kiedy oboje są wypaleni i znudzeni, a także groteskowi w swoich małżeńskich kłótniach o drobiazgi. Doszli do wniosku, że nie pozostaje im nic innego, jak się rozstać. Przed ostateczną decyzją wybrali się jednak do wybitnego psychoterapeuty, by dać sobie ostatnią szansę na uratowanie małżeństwa.

Czy specjalista znalazł sposób, by małżonkowie zrozumieli, jak wiele ich łączy, by zaczęli ze sobą współpracować i słyszeć się wzajemnie? A może – podobnie jak w spektaklu POZYTYWNI - okazało się, że terapeuta sam potrzebuje pomocy? Tarnowscy widzowie znaleźli odpowiedzi na te pytania. Otrzymaliśmy solidną porcję naprawdę błyskotliwych dialogów, zabawnych sytuacji rozgrywających się w oszczędnej, a nieprzeszkadzającej scenografii, dostąpiliśmy zaszczytu obcowania z wyjątkowymi kreacjami aktorskimi. Może czasem zamiast do gabinetu, warto wybrać się po prostu na CUDOWNĄ TERAPIĘ?

Finał TALII uświetni już dziś przedstawienie KOGUT W ROSOLE w wykonaniu teatru SCENA STU i reżyserii Marka GIerszała. Dziś także rozdanie nagród konkursu. Ja już mam swoich faworytów – a Państwo?

Katarzyna Cetera
Zdjęcia – organizatorzy

Daniel Glattauer
CUDOWNA TERAPIA

(Die Wunderübung)
Przekład: Marek Szalsza

Twórcy spektaklu:
Reżyseria: Dariusz Taraszkiewicz
Scenografia i kostiumy: Dorota Kalitowicz
Choreografia: Krzysztof Hulboj, Janja Lesar
Muzyka: Krzysztof Matysiak

Obsada:
Dominika Ostałowska
Marcin Kwaśny
Artur Pontek

Produkcja: Dom Kultury w Rawiczu i Fundacja SKENE Pro Arte
Premiera odbyła się 22 czerwca 2018 (PROM Kultury Saska Kępa)