Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

PODKASANA MUZA

czyli
DZIEWIĄTY DZIEŃ TALII, OSTATNI

Podsumowuje Katarzyna Cetera

Zakończyła się wczoraj XXIII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA 2019. Podczas spektaklu, który uświetnił galę finałową fruwały marynary, damy co prawda piszczały w zachwycie - ale mężczyźni bawili się co najmniej równie dobrze. Żartowałam. KOGUT W ROSOLE w reżyserii Marka Gierszała, albo się w ciągu dziesięciu lat, które minęły od premiery – mocno zestarzał, albo po prostu przestałam tolerować tego rodzaju szmirę. Bardziej żenującego widowiska dawno nie widziałam. I nie pomoże uroczy – zapewne również poza sceną – Rafał Szumera.

Tegoroczny festiwal komedii TALIA 2019 nadzorowało jury, w którego składzie znaleźli się: Inka Dowlasz – reżyser, Dorota Buchwald – była dyrektor Instytutu Teatralnego w Warszawie, aktorka i pieśniarka – Anna Rokita. Obradom tego szacownego grona przewodniczył Andrzej Pacuła – jeden z pomysłodawców festiwalu, i jego dyrektor artystyczny w latach 1996 – 2002, rodowity bochnianin, poeta, satyryk, tekściarz, absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, aktor i autor kabaretu Piwnica pod Baranami.

Podczas posiedzenia w dniu 28 września 2019 roku, po obejrzeniu ośmiu przedstawień konkursowych, jury jednogłośnie postanowiło przyznać następujące nagrody:

Grand Prix - Statuetkę Talii oraz 15 tysięcy złotych spektaklowi AKT RÓWNOLEGŁY w reżyserii Tadeusza Łomnickiego z Teatru Ludowego w Krakowie.
Nagrody indywidualne po 3 tysiące złotych każda, otrzymali:
Marcin Hycnar - za reżyserię spektaklu KSIĘŻNICZKA NA OPAK WYWRÓCONA Pedro Calderona de la Barki z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie,
Matylda Baczyńska, za podwójną rolę Flory i Laury w tymże przedstawieniu
Anna Hop - za opracowanie ruchu scenicznego do tego spektaklu.

Jury postanowiło też jedną z nagród indywidualnych zadedykować pamięci Jana Kobuszewskiego zmarłego tego dnia (sobota, 28 września 2019 roku)  - z intencją – by ta nagroda znalazła się w regulaminie kolejnych edycji festiwalu. Nagrodę tę - także w wysokości 3 tysięcy złotych – otrzymał w tym roku Jan Wieczorkowski za rolę Sąsiada Harolda w przedstawieniu CZARNA KOMEDIA Petera Schaffera w reżyserii Tomasza Sapryka z Agencji Produkcyjnej PALMA z Warszawy.

Przyznano także dwa wyróżnienia: jednym z nich uhonorowano spektakl POZYTYWNI w reżyserii Krzysztofa Czeczota z Fundacji Garnizon Sztuki w Warszawie, za podjęcie ważnych społecznie tematów, które nie powinny być przemilczane także w komedii. Drugie wyróżnienie przypadło w udziale przedstawieniu OPOWIEŚCI O ZWYCZAJNYM SZALEŃSTWIE w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, za stworzenie ciekawej przestrzeni scenicznej do rozmowy o samotności i pustce.

Nagroda ALE AKTOR przyznawana przez krakowski oddział ZASPu dla młodego aktora, trafiła w tym oku do Łukasza Borkowskiego za rolę Piotra w spektaklu OPOWIEŚCI O ZWYCZAJNYM SZALEŃSTWIE.

Festiwalowa publiczność również przyznała swoją nagrodę – postanowiła uhonorować nią tarnowską produkcję w reżyserii Marcina Hycnara - KSIĘŻNICZKĘ NA OPAK WYWRÓCONĄ.

Niemal bez nagród – poza indywidualną – pozostała CZARNA KOMEDIA w reżyserii Tomasza Sapryk-  jedna z najciekawszych produkcji tego festiwalu. Żadnych nagród ni otrzymali ani Anna Pijanowska ani Mateusz Damięcki – wybitni kreatorzy swoich ról.

Tegoroczna TALIA zamieniła się w przegląd ogólnopolskich chałtur – wśród których tarnowski i nowohucki spektakl niepodzielnie króluje. Podejrzewam, że gdyby nie lokalny patriotyzm widzów, laur publiczności mógłby zdobyć nawet OCH-Teatr – po którym niesmak czuję do dziś. Tradycyjnie mało było podczas tarnowskiego festiwalu wydarzeń towarzyszących i niebiletowanych atrakcji dla mieszkańców - a szkoda, bo TALIA ponownie okazała się festiwalem niewykorzystanych możliwości. Miejmy nadzieję, że da się to kiedyś zmienić.

Katarzyna Cetera

Zdjęcia - organizatorzy

Samuel Jokic
KOGUT W ROSOLE

(Coming clean)
Tłumaczenie: Marek Gierszał, Henryk Kaluza

Twórcy spektaklu:
Scenariusz i reżyseria: Marek Gierszał
Dekoracje i kostiumy: Hanna Sibilski
Układy taneczne i sekwencje walki : Grzegorz Suski
Asystenci reżysera: Rafał Dziwisz, Eliasz Grot
Asystent scenografa: Joanna Kaczmarczyk
Asystent choreografa: Jakub Sokołowski

Obsada:
Dave - Tomasz Schimscheiner
Larry - Rafał Dziwisz
Mustafa - Rafał Szumera
Gordon - Kajetan Wolniewicz
Spencer - Feliks Szajnert
Colin - Andrzej Deskur
Lewis - Dariusz Starczewski

Teatr SCENA STU
premiera odbyła się 11 października 2010