Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Solski dla dzieci

Pięć spektakli obejrzą najmłodsi widzowie podczas 11. edycji Festiwalu Mała Talia, który rozpoczął się w niedzielę 1 grudnia i potrwa do soboty 7 grudnia w tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego. Jak podkreśla dyrektor tarnowskiej sceny Rafał Balawejder, wydarzenie jest dedykowane najmłodszym widzom, szczególnie dzieciom i młodzieży ze szkół podstawowych oraz przedszkoli. Poza gospodarzami wystąpią także teatry z Krakowa  i Rabki oraz  zaproszone zespoły teatralne dzieci i młodzieży z tarnowskich szkół. Festiwalowa ofertę uzupełnią imprezy  towarzyszące związane z postacią Króla Maciusia, bohatera jednej z ostatnich premier tarnowskiego teatru.  Mała Talia to dobre wprowadzenie w zbliżające się Mikołajki i Święta Bożego Narodzenia.

TALIA uchodziła za córkę boga Zeusa i tytanidy Mnemosyne oraz za siostrę: Erato, Euterpe, Kalliope, Klio, Melpomene, Polihymnii, Terpsychory i Uranii. Była jedną spośród dziewięciu muz olimpijskich (przebywały na Olimpie), które należały do orszaku Apollina, ich przewodnika. Wraz ze swoimi siostrami uświetniała śpiewem biesiady bosko-ludzkie, a także uczty olimpijskie samych bogów. W sztuce przedstawiana jest zwykle jako kobieta z maską komiczną i wieńcem z bluszczu na głowie – atrybutami symbolizującymi dziedzinę sztuki. Imieniem muzy nazwano jedną z planetoid oraz festiwal teatralny odbywający się każdego roku w Tarnowie – Ogólnopolski Festiwal Komedii „Talia”, także w wersji dla dzieci.

     

Tarnowski teatr zaprezentuje przed festiwalową publicznością spektakl „Król Maciuś Pierwszy" na podstawie powieści Janusza Korczaka, w reżyserii Tomasza Piaseckiego. W spektaklu, razem z aktorami tarnowskiego teatru, w roli Króla Maciusia gościnnie występują chłopcy wyłonieni w castingu: Oliwier Jaworecki, Dominik Jeziorek i Igor Świerczek.

Teatr Kultureska z Krakowa pokaże „Elfy Trzy”, a aktorzy z Teatru Lalek Rabcio z Rabki–Zdroju wystąpią w spektaklu „O krasnoludkach i sierotce Marysi” w reżyserii Arkadiusza Klucznika.

     

Do udziału w tegorocznej Małej Talii zaproszone zostały także zespoły dzieci i młodzieży, które przygotowały swoje przedstawienia. Jako pierwsi zaprezentują się uczniowie z tarnowskich szkół, z klas V-VIII w musicalu Newsical. Z kolei uczniowie Zespołu Szkół dla niesłyszących i słabosłyszących w Tarnowie wystąpią w spektaklu muzyczno-tanecznym „Królowa Śniegu".

 

Poza festiwalowymi spektaklami organizatorzy przygotowali także wydarzenia towarzyszące związane z postacią Króla Maciusia I. Odbędą się warsztaty dla dzieci i ich rodziców "Dzieckiem być, dorosłym być", zajęcia taneczno-ruchowe oraz królewski spacer po tarnowskim teatrze, w trakcie którego otwarte dla zwiedzających będą teatralne komnaty, tajemniczy ogród i przestronne sale. Spacer poprowadzi aktor Jerzy Pal jako Królewski Minister w asyście Sekretarza Dworu.

PROGRAM XI FESTIWALU MAŁA TALIA

01.12.2019, niedziela, godz. 16:00
"Newsical musical dziecięcy",
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej w Tarnowie, Duża Scena,

02.12.2019, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:00
"Elfy Trzy"
 Teatr Kultureska, Duża Scena,

03.12.2019, wtorek, godz. 9:30 i 11:30
"O krasnoludkach i sierotce Marysi",
Teatr Lalek "Rabcio" w Rabce – Zdroju, Duża Scena,

04.12.2019, środa, godz. 9:00 i 11:00
"Królowa śniegu",
Zespół Szkół Specjalnych dla Niesłyszących i Słabo słyszących w Tarnowie, Duża Scena,

5 i 6.12.2019, czwartek, piątek, godz. 9:00 i 11:00 oraz 7.12.2019, sobota, godz. 16:00
„Król Maciuś Pierwszy” Duża Scena,


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Warsztaty – "Dzieckiem być, dorosłym być"

Zajęcia inspirowane książką Janusza Korczaka „Król Maciuś I” będą polegać na zabawie dzieci z rodzicami. To zajęcia dla tych, którzy chcą poznać nowych ludzi i wymienić się z nimi doświadczeniami a przede wszystkim chcą na nowo poznać swoje dziecko lub sprawdzić jak to jest być dorosłym - mówi Monika Wenta, prowadząca warsztaty

 Pary, złożone z dziecka i jednego lub dwojga rodziców lub babci albo dziadka będą miały za zadanie zamianę rolami. Dorosły stanie się dzieckiem, dziecko dorosłym. Będą rozmawiać, próbować się zrozumieć i szukać rozwiązań niecodziennych problemów. Wszystko w formie teatralnej, inspirującej, wesołej zabawy pod okiem aktorów Moniki Wenty i Kamila Urbana. Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku od 6/7 lat do 10 lat i ich rodzicom.

Termin: 7 grudnia 2019, godz. 10:00 – 13:00, Scena Underground

Warsztaty "W koło Macieju"

Taneczno - ruchowe zajęcia, których tematem przewodnim jest koło, w które bawił się także Król Maciuś Pierwszy. Warsztaty mają na celu ukazanie bogactwa i różnorodności prostych zabaw, rozwój wyobraźni najmłodszych z wykorzystaniem między innymi tańca w kręgu. Nie trzeba mieć umiejętności tanecznych aby wziąć udział w zajęciach. Wystarczą chęci i otwarcie się na ruch - mówi prowadząca Karolina Jicu, tancerka, instruktorka tańca sportowego i choreoterapii,animatorka.                                                                                                                            
Na warsztaty zapraszamy klasę szkoły podstawowej, w przedziale wiekowym I – III, liczącą do 30 osób maksymalnie. W trakcie zajęć prosimy o obecność co najmniej dwóch nauczycieli.

Termin: 4 grudnia 2019, godz. 9:30 – 11:00 Mała Scena

Królewski spacer po tarnowskim teatrze

Teatralne komnaty, tajemniczy ogród i przestronne sale będą otwarte dla zwiedzających dnia 4 grudnia. Na przybyłych gości będą czekać niespodzianki, takie jak przymierzanie dworskich szat czy pamiątkowe zdjęcie na królewskim tronie. Ten wyjątkowy spacer poprowadzi aktor Jerzy Pal jako Królewski Minister w asyście Sekretarza Dworu. Król Maciuś Pierwszy kieruje zaproszenie na wesoły pochód do dzieci wraz z rodzicami.

Termin: 4 grudnia, godz. 16:00 – 17:30

Finał XI Festiwalu Mała Talia - spotkanie na Dworze Króla Maciusia

Uroczyste zakończenie XI Festiwalu dla młodych widzów odbędzie się w sobotę, 7 grudnia. Zapraszamy małych i dużych na spektakl „ Król Maciuś Pierwszy” a wszystkich tych, którzy czują w sobie radość i figlarność małego dziecka do zostania w teatrze także po spektaklu i spotkanie z wyjątkowym gościem Króla Maciusia Pierwszego. Będzie nieco ruchu a po nim także małe co nieco.

Spektakl „ Król Maciuś Pierwszy” 7 grudnia, godz. 16:00, Duża Scena

Bezpośrednio po spektaklu spotkanie na Dworze Króla Maciusia. Czas trwania ok. 17:10 – 18:00 foyer.

Przygotował – Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia – Paweł Topolski/Artur Gawle (www.tarnow.pl)