Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

PO SĄSIEDZKU: SPOTKANIE SZTUK PONOWNIE W RZESZOWIE

czyli
 TRANS/MISJE – TRÓJMORZE

Przez dwa kolejne weekendy, pomiędzy 20-29 sierpnia w Rzeszowie odbywać się będzie - zapowiada nasza specjalna korespondentka Katarzyna Cetera, Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE. Do udziału w wydarzeniu zaproszono instytucje kultury i artystów z 12 państw zrzeszonych w gospodarczo-politycznej inicjatywie Trójmorza. W programie Festiwalu znalazły się spektakle, koncerty, wystawy i spotkania z artystami, stanowiąc niewątpliwie ciekawą propozycję na spędzenie wakacji w mieście. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie już po raz czwarty umożliwia mieszkańcom miasta i gościom zapoznanie się z dorobkiem kulturowym innych państw, tym razem przedstawicieli Polski, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Idea MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE zrodziła się z połączenia dwóch festiwali z powodzeniem organizowanych przez Teatr w latach ubiegłych: Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki oraz Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki. Począwszy od 2021 roku w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbywał się będzie jeden duży festiwal, który w zamierzeniu ma łączyć ideę obu swych protoplastów, a jednocześnie poszerzać obszar twórczych poszukiwań.

 MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE w swej formie i idei do międzynarodowej inicjatywy gospodarczo-politycznej skupiającej 12 państw Unii Europejskiej. Funkcjonująca w świadomości społecznej od 2015 roku inicjatywa Trójmorza służy zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Rzeszowski Festiwal ma stać się platformą do wymiany doświadczeń kulturalnych i dorobku artystycznego zrzeszonych państw.

Wydarzenia MFS TRANS/MISJE - TRÓJMORZE odbywać się będą w różnych przestrzeniach miasta i są adresowane do wszystkich grup wiekowych. W programie przewidziano spektakle Teatru „Studio” w Wilnie (LALKI MOJE CICHE SIOSTRY w reż. Lilii Kiejzik oraz ZAPISKI OFICERA ARMII CZERWONEJ w reżyserii tarnowianina, Sławomira Gaudyna), Teatru „Credo” w Sofii (PŁASZCZ w reż. Niny Dimitrovej), Teatru Lalkowego w Koszycach (CHAPLIN w reż. Braňo Mazúcha), Vene Teater w Tallinie (BÓG MORDU w reż. Philippa Lossa), Teatru Narodowego im. Vasile Alecsandriego w Jassach (SYNDROM DON KICHOTA w reż. Radu Ghilasa), praskiego teatru Studio Hrdinů (ZŁOTE CIĘCIE w reż. Jana Horáka) oraz Liepājas Teātris (SZEKSPIR w reż. Elmārsa Seņkovsa).

Teatr im. Wandy Siemaszkowej zaprezentuje natomiast premierowo spektakl WIŚNIOWY SAD Antoniego Czechowa w reżyserii wybitnego gruzińskiego reżysera Andro Enukidze (w obsadzie zobaczymy – między innymi - Mariolę Łabno-Flaumenhaft oraz Roberta Żurka). W ten sposób realizują się postanowienia podpisanego dwa lata temu porozumienia o współpracy pomiędzy Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie a Państwowym Teatrem Dramatycznym im. Ilii Czawczawadzego w Batumi. Podczas Festiwalu Polskę reprezentować będzie także Latający Teatr Kantorowi ze spektaklem KANTOR TU JEST w reż. Magdaleny Miklasz. Po każdym spektaklu będą się odbywały spotkania z aktorami i twórcami, które poprowadzi krytyk teatralny, stały bywalec rzeszowskiego teatru, Tomasz Domagała.

W programie MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE nie zabraknie koncertów, które odbywać się będą w Skver 2.0 przy Grand Hotel Boutique, na Scenie Dziedziniec Teatru Siemaszkowej oraz w Filharmonii Podkarpackiej. Usłyszymy kwartet jazzowy pochodzącego z Wileńszczyzny Rafała Jackiewicza, koncert światowej sławy pianisty Romana Zaslavskiego z Wiednia, artystów Sceny Operowej Teatru Narodowego Csokonai w Debreczynie, Krzysztofa Iwaneczkę, Justynę Szafran oraz Alka Berkowicza. Będą też popisy śpiewających rzeszowskich aktorów. Z przedpremierowym koncertem Dagny/Osiecka wystąpi Dagny Mikoś a „trzej tenorzy” Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, czyli Michał Chołka, Mateusz Mikoś i Robert Żurek, ponownie wykonają uwielbiany przez widzów koncert NIE CAŁUJ MNIE PIERWSZA. Aktorską energię i głosy usłyszymy także w koncercie MAMY DLA WAS PIOSENKĘ – HOBN MIR A NIGNDL w reż. Moniki Adamiec.

MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to także wystawy sztuk wizualnych. Podczas festiwalu będziemy podziwiać pokonkursową wystawę organizowanego przez Teatru im. Wandy Siemaszkowej 17. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego – Konkurs Młodych, wystawę plakatów cenionego słoweńskiego artysty grafika Radovana Jenko, wystawę fotografii słynnego litewskiego fotografa Ričardasa Grigasa, wystawę malarstwa Sebastiana Ratiu z Rumunii oraz plenerową wystawę chorwackich pocztówek z Zadaru.

Organizacja MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a bilety - w cenie od 5 do 30 zł – jeszcze można nabyć przez internet i w kasach. Teatr im. Wandy Siemszkowej zaprasza także tarnowian – przecież do Rzeszowa mamy niedaleko, po sąsiedzku.

Katarzyna Cetera

zdjęcia - organizatorzy