Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

TARNÓW I OKOLICE: TALIA 2021

CZYLI ĆWIERĆWIECZE KOMEDII W TARNOWIE 

Już w najbliższy piątek - zapowiada nasza specjalna korespondentka Katarzyna Cetera, rozpocznie się w Tarnowie jubileuszowa XXV edycja Festiwalu Komedii TALIA. Apetyty rosną - zwłaszcza że ubiegłoroczna, pandemiczna edycja zorganizowana została tak, jakby jej nie było. TALIA w tym roku ma potrwać od 17 do 25 września, obejmować osiem pokazów konkursowych i dwa spektakle towarzyszące. W programie ma się znaleźć także koncert oraz wystawa fotografii dokumentującej wszystkie edycje festiwalu.

Impreza odbędzie się co prawda na deskach teatru im Ludwika Solskiego, kilka spektakli zobaczymy jednak również w sali widowiskowej Centrum Sztuki Mościce, ale prolog festiwalu miał miejsce także w letnim amfiteatrze i na teatralnym dachu. Już tydzień temu odbył się plenerowy pokaz tarnowskiego przedstawienia PIĘKNA LUCYNDA. Miniony weekend należał z kolei do spektaklu APETYT NA CZEREŚNIE – oba widowiska grane są w Tarnowie od lat i doskonale znane tarnowskiej publiczności.

Talia w zasadzie przeżywa zapewne swoje najlepsze lata. To czas kiedy dojrzałość i prestiż lat minionych sytuuje nasz festiwal pośród klasyki wydarzeń sezonu teatralnego: Talią jesień się zaczynapowiedział podczas konferencji prasowej dyrektor tarnowskiego teatru Rafał Balawejder. Festiwal rzeczywiście powinien przeżywać swój najlepszy czas – niestety, od dawna tak nie jest. Złożyło się na to wiele czynników: niedofinansowanie, nieudolna promocja wśród dziennikarzy i krytyków teatralnych (których się po prostu nie zaprasza), niezmienna od lat formuła festiwalowa, która po prostu nie przystaje do dzisiejszych czasów.

Spójrzmy prawdzie w oczy: od kilku lat impreza przestaje się liczyć wśród krajowych – a i międzynarodowych - festiwali teatralnych, a wielka szkoda. Były lata, gdy wydarzenie to stanowiło doskonałą promocję miasta i regionu. W tej chwili chyba ani miastu ani regionowi nie bardzo chyba na takiej promocji zależy. TALIA od dawna nie jest też wydarzeniem międzynarodowym, nad czym po raz kolejny ubolewam...

  

         Kazik, ja tylko żartowałem                                    Testosteron

W tym roku ograniczony został także skład jurorski – przedstawienia konkursowe będzie oceniało trzyosobowe jury w składzie: Agata Duda-Gracz, Jolanta Drużyńska oraz Maciej Wojtyszko. Wśród spektakli konkursowych zobaczymy produkcję Teatru Nowego Proxima – KAZIK, JA TYLKO ŻARTOWAŁEM w reżyserii Piotra Siekluckiego, TESTOSTERON w wykonaniu Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w reżyserii Roberta Talarczyka (to koprodukcja z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu). Będą również propozycje z Warszawy: CIRCUS KAFKA w reżyserii Michała Walczaka (spektakl w wykonaniu Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie), NIE KSIĄŻKA ZDOBI CZŁOWIEKA – przedstawienie z Teatru Kwadrat w reżyserii Giovanny Castellanosa oraz DOBRZE SIĘ KŁAMIE – w reżyserii Marcina Hycnara.

                                                           Dobrze się kłamie

W programie festiwalu znalazł się również spektakl wyreżyserowany przez tarnowianina, Jacka Głomba, w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, a zatytułowany GWAŁTU, CO SIĘ DZIEJE, a także REWIZOR z Teatru Bagatela, nad którym w Teatrze Bagatela pracował Mikołaj Grabowski. Z tymi przedstawieniami będzie konkurował tarnowski MAYDAY. RUN FOR YOUR WIFE w reżyserii Tadeusza Łomnickiego.

   

               Gwałtu, co sie dzieje                                     Rewizor

Już w sobotę 18 września w teatralnym foyer przy Mickiewicza 4 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii dokumentującej poprzednie edycje Talii. Katarzyna Żak zaprezentuje utwory miłosne Agnieszki Osieckiej 23 września (czwartek). Galę finałową, która odbędzie się w sobotę 25 września uświetni TRESOWANY MĘŻCZYZNA w wykonaniu gwiazd Teatru Kamienica - w obsadzie mają się znaleźć Dorota Chotecka, Marta Chodorowska, Justyna Sieńczyłło oraz Adam Serowaniec. Organizatorzy obiecują, że podczas festiwalu zobaczymy również inne wybitne osobowości artystyczne. Autorem plakatu towarzyszącego festiwalowi TALIA 2021 jest Andrzej Dudziński.

Bilety na festiwal można nabywać poprzez platformę https://tarnowski-teatr.bilety24.pl oraz w kasach teatru – podobno jeszcze są. W sprzedaży znajdują się także karnety na wszystkie wydarzenia festiwalowe.

Festiwal finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Miasta Tarnowa oraz Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Współorganizatorem festiwalu jest Centrum Sztuki Mościce, a partnerem organizacyjnym Tarnowskie Centrum Kultury. Patronat nad festiwalem obejmie TVP Kultura.

Jak będzie – zobaczymy. Teatralną jesień nareszcie rozpoczynamy - w Tarnowie.

Katarzyna Cetera