Niezależny autorski portal internetowy poświęcony kulturze i sztuce miasta i regionu, na bieżąco monitorujący to, co w kulturalnej trawie piszczy.​

Niezależny autorski portal internetowy poświęcony kulturze i sztuce miasta i regionu, na bieżąco monitorujący to, co w kulturalnej trawie piszczy.

ŚWIĘTA

podzielmy
się
płatkiem
śniegu
obdarujmy
gałązką
jemioły
zaś
w
naszych
sercach
niech
zakwitnie
gwiazda
betlejemska

Ryszard S.

Aniołowie
Nocy
Wigilijnej

 

kloszard
szukający
w śmietniku
gwiazdki
                z
ludzkiego
nieba

 

blokers
z kumplem
bejsbolem
i
przyjaciółką
kosą
czekający
                na
Mędrców
Ze wschodu

 

rumuńska
żebraczka
                  z
dzieciątkiem
zbierająca
na wódkę
dla swojego
Józefa

 

wszyscy oni
wędrują do
naszego
Betlejem
tylko czy
znajdą
             tam
miejsce

choćby
w szopie

 

Ryszard S.

______________________________

 *   *   *

 

puste miejsce
przy stole
siano opłatek
nasze role
w jasełkach

 

takie same
co roku

 

przed wigilią
życzenia
zwykłe polskie
wzruszenia
i nadzieje

 

takie same
co roku

 

sztuczna
choinka anioły
kolędy z płyt
nawet rozmowy
z bliskimi

 

takie same
co roku
a my…

 

Ryszard S.

______________________________

*   *   *

 

każdy
ma swoje
Betlejem
i gwiazdę
która
           go
prowadzi

 

każdy
ma swój
Nazaret
pełen
beztroski
i
zachwycenia
światem

 

każdy
ma swoją
Jerozolimę
która czeka
na niego
w znaku
krzyża

 

Ryszard S.

______________________________

Previous
Next

______________________________

Perun:

Z premedytacją nie oglądam TV.

Telewizor u mnie siedzi w pudle już piąty rok. W ten wyjazdowy weekend miałem przykrą przyjemność zapoznać się z repertuarem różnych stacji korzystając z zastanego odbiornika TV. Po takiej przerwie dostrzega się znaczące różnice i niestety regres kultury.
To, co zobaczyłem i posłuchałem tak bardzo mnie przeraziło i tak bardzo mną wstrząsnęło, że obawiam się, że nie dam rady opisać tego odczucia. Przestraszyłem się zdając sobie sprawę z tego jaka masa rodaków jest karmiona szambem.
Do tej chwili mam wykrzywione usta z wielkim niesmakiem po obejrzeniu fragmentów programów informacyjnych, a także popularno-rozrywkowych. To jest kompletne dno szambowozu!!!
Dziennikarze – błaźni, aroganci, klakierzy i ignoranci, którzy kilkadziesiąt lat temu nie zdaliby matury.
Politycy “polemizujący” w TV – takie typy spotykaliśmy w XX wieku w zieleni miejskiej lub w PGR-ach.
Naukowcy – kilku karierowiczów żądnych kasy za udział w reklamach.
Ludzie kultury i sztuki – kompletny brak.
Gdzie się podziały programy, w których wykształceni, z nieprzeciętną inteligencją, kulturalni redaktorzy dawali wzór szlachetnej osobistej i społecznej postawy? Gdzie wywiało autorytety – ludzi nauki, kultury i sztuki?
W zamian mamy głupkowate seriale lub programy, w których zestaw nieokrzesanych prymitywnych i wulgarnych osób, siedząc na kanapie przed TV, żłopiąc piwo i pierdząc, mówi- “ocenia”, co jest fajne, a co niefajne, kształtuje opinię widzów. Ogląda ich podobno 70-90% społeczeństwa, które ma teraz potwierdzenie, że to jak żyją i jak się zachowują jest w porządku (jest OK i COOL!).
SKANDAL!!!  SKANDAL!!!   SKANDAL!!!
Misja kulturalna programów telewizyjnych rozmyła się gdzieś już dawno temu i nie wiadomo, czy powróci.
Jest zgoda społeczeństwa na to wszystko.
Najważniejsze w państwie osoby muszą znać ten stan rzeczy – aprobują to nie wyrażając jakiegokolwiek sprzeciwu.
Ludzie – zróbmy coś z tym, bo intelekt naszego narodu umiera na naszych oczach i na nasze życzenie!
Jesteśmy otumaniani repertuarem TV oraz coraz większą ilością dostępnego oficjalnie i legalnie alkoholu (dorosłe i mądre osoby korzystają z umiarem, ale ile takich jest? Albo ta młodzież popisująca się przed rówieśnikami?)
Jak kiedyś kolonizatorzy rozpijali rdzennych mieszkańców Ameryki, tak dziś poprzez alkohol i tragiczny poziom intelektualny programów morduje się bezkrwawo Polaków!
Alkohol sprzedawany na stacjach benzynowych!!!
To świadectwo NARODOWEGO KRETYNIZMU, UPODLENIA I PONIŻENIA, którego doczekaliśmy się w XXI wieku.
Do tego dochodzi skrajnie fatalna polityka wewnętrzna i zewnętrzna rządu, która doprowadziła do tego, że Polacy są skłóceni nawet ze swoimi najbliższymi, a żaden z sąsiadów już nas nie lubi.
Rzucą jeszcze więcej kiełbasy na grilla, puszek piwa i małpeczek w popularnych sklepach, pokażą w TV zawody pływackie w moczu i będzie można podzielić się Polską jak resztką kilkudniowej pleśniejącej pizzy!!!
Kulturalna Polsko gdzie jesteś?!
Mądry Polaku przed szkodą gdzie jesteś?!
P.S.
Pominąłem opis kilku programów.
To się w głowie nie mieści, to nie przechodzi przez usta, ani przez klawiaturę.
O mechanizmach manipulacji też nie wspominam. To zagrożenie jest/powinno być dla wszystkich oczywiste.
Niezmiennie polecam lekturę – Gustav le Bon, “Psychologia tłumu”

Piotr Barszczowski (fb)

BOŻENA KWIATKOWSKA przedstawia swoje obrazy i wiersze

O TYM I OWYM 229

Dekalog Polaka

“…Jam jest Polska, Ojczyzna twoja, ziemia Ojców, z ktorej wzrosłeś.

Wszystko, czymś jest,
po Bogu mnie zawdzięczasz.

 

1. Nie będziesz miał ukochania
 ziemskiego nade mnie.

2. Nie będziesz wzywał imienia Polski
 dla własnej chwały,
 kariery albo nagrody.

3. Pamiętaj, abyś Polsce oddał bez wahania
 majątek, szczęście osobiste i życie.

4. Czcij Polskę, Ojczyznę twoją,
 jak matkę rodzoną.

5. Z wrogami Polski walcz wytrwale
do ostatniego tchu, do ostatniej kropli
krwi w żyłach twoich.

6. Walcz z własnym wygodnictwem i tchórzostwem.
Pamiętaj, że tchórz nie może być Polakiem.

7. Bądź bez litości dla zdrajców
imienia polskiego.

8. Zawsze i wszędzie śmiało stwierdzaj,
że jesteś Polakiem.

9. Nie dopuść, by wątpiono w Polskę.

10. Nie pozwól, by ubliżano Polsce,
poniżając Jej wielkość i Jej zasługi,
Jej dorobek i Majestat.

 

Będziesz miłował Polskę
pierwszą po Bogu miłością.
Bedziesz Ją miłował więcej
niż siebie samego”.

Zofia Kossak-Szczucka

PITAVALE - 113

wg. Jerzego Reutera

Miłość w teatrze

To nie tylko sceniczne dramaty, pisane przez wielkich dramaturgów, to także zwykła proza życia, schowana gdzieś głęboko za tajemniczymi kulisami, w garderobach, pracowniach i emocjach, jakże ważnych dla każdego artysty. To raczej zrozumiałe, że życie na scenie musi przenosić się gdzieś głębiej i odciskać swoje piętno na dniu codziennym uczestników tego niecodziennego dell`arte. Pan elektryk z tarnowskiego teatru był młodym i bardzo przystojnym mężczyzną, a mało tego, był nad wyraz ambitny i rządny wejścia na scenę w jakiejś wyrazistej pozie, by zaimponować wszystkim. Jednak pozostałoby to w sferze nocnych marzeń, gdyby do naszego teatru nie została zatrudniona młoda, tuż po studiach, piękna aktorka. A byla tak powabna, że skupiała na sobie gorący wzrok wszystkich mężczyzn i zadrosne spojrzenia kobiet. Elektryk – tak go nazwiemy, by nie urągać jego pamięci – zakochał się od pierwszego wejrzenia, co było zawsze widoczne na oświetlanej przez niego scenie i rozpoczął powolne eksponowanie przed wybranką swoich wdzięków.

Pitaval 113

PO SĄSIEDZKU:TRANS/MISJE W RZESZOWIE JUŻ PO RAZ PIĄTY

czyli

Z MIŁOŚCIĄ DO SZTUKI.

 

Teatr im. Wandy Siemaszkowej nie zwalnia tempa nawet w wakacje – rekomenduje nasza specjalna korespondentka Katarzyna Cetera, już od pięciu lat. Jak co roku, w ostatnim tygodniu sierpnia, mieszkańcy i goście miasta, będą mogli uczestniczyć w 05. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE ’22, który rozpoczął się w ostatni piątek i potrwa aż do 28 sierpnia. Do udziału w tym wydarzeniu zaproszono instytucje kultury i artystów z 12 państw zrzeszonych w gospodarczo-politycznej inicjatywie Trójmorza. Przez 10 dni w Rzeszowie odbywać się będą spektakle dla dzieci i dorosłych, koncerty, wystawy i spotkania z artystami. Tym razem organizatorom nie przeszkodziła żadna pandemia.

 

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to rzeszowska propozycja na wakacje w mieście. Dzięki inicjatywie, która narodziła się w głowie i sercu Jana Nowary, dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, będziemy mogli zapoznać się z dorobkiem kulturowym państw Trójmorza – tym razem będą to przedstawiciele Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

 

05. MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE ’22 w swej formie i idei nawiązuje do międzynarodowej inicjatywy gospodarczo-politycznej skupiającej 12 państw Unii Europejskiej. Funkcjonująca w świadomości społecznej od 2015 roku inicjatywa Trójmorza, służy zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Rzeszowski Festiwal po raz kolejny stanie się platformą umożliwiającą wymianę doświadczeń kulturalnych i dorobku artystycznego zrzeszonych państw.

 

Poszczególne wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w różnych przestrzeniach miasta. Adresowane są do wszystkich grup wiekowych. W programie przewidziano wiele spektakli, czyli to, co tygryski lubią najbardziej. Zobaczymy na przykład: SMAK WIŚNI – przedstawienie Narodowego Akademickiego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. Marii Zankowieckiej we Lwowie – wspólną podróż kobiety po przejściach i mężczyzny z przeszłością, z zaskakującym akcentem w postaci tekstów… Agnieszki Osieckiej. Łotewski Teatr Liepāja zaprezentuje w Rzeszowie opowieść grozy inspirowaną baśniami braci Grimm w przedstawieniu GRIMMOWIE. Teatru Miejski w Brnie przyjedzie na festiwal ze spektaklem HRABAL I CZŁOWIEK W OKNIE – poetyckim obrazem o starszym ekscentryku a szekspirowski non-classic WESOŁE PŁACZKI przedstawi Teatr Narodowy Michaja Eminescu.

 

Teatr Credo z Sofii zawsze przedstawia w Rzeszowie ciekawe spektakle – tym razem będzie to PAMIĘTNIK WARIATA – wnikliwa analiza pacjenta – zdrowego czy chorego? Zobaczymy to dopiero podczas festiwalu. Osobliwy przypadek sławnego wojaka zostanie opowiedziany w spektaklu Teatru Studio w Wilnie TU MÓWI SZWEJK w reżyserii tarnowianina, Sławomira Gaudyna.

 

Podczas festiwalu pojawią się również propozycja familijna – będzie to DZIELNY OŁOWIANY ŻOŁNIERZYK – spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Lalkowego w Koszycach. Nie zabraknie też akcentów kobiecych, tak jak w poruszającym najczulszą strunę przedstawienie MATKA NAJEMNICA w wykonaniu Akademickiego Regionalnego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. I. Ozarkiewicza z Kołomyi.

 

Natomiast gospodarz festiwalu – Teatr im. Wandy Siemaszkowej, już pierwszego dnia festiwalu zaprezentuje premierę. Będzie to WIZYTA STARSZEJ PANI Friedricha Dürrenmatta, w reżyserii Roberta Czechowskiego. Oczywiście będę, oczywiście recenzja na naszych łamach już wkrótce.

Dobrą praktyką, godnym naśladowania festiwalowym zwyczajem będzie – ja co roku – otwarte forum dyskusyjne, które z aktorami i twórcami, poprowadzi krytyk teatralny – Tomasz Domagała. Rozmowy będą się odbywały po każdym przedstawieniu.

 

Program 05. MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE ’22 posiada w repertuarze siedem wydarzeń muzycznych. Koncerty odbywać się będą na Scenie Dziedzińca Teatru i na Sali Kameralnej Filharmonii Podkarpackiej. Będzie to okazja, by posłuchać koncertu KWIATY ROMANTYZMU Romana Zaslavsky’ego z udziałem Niny Vitol, premierowego albumu OSTATNI DZIEŃ LATAzespołu Late Night Poems, Gaby Janusz i Multifolk Quartet, koncertu fortepianowego Johana Randvere’a, czy programu kwartetu smyczkowego Infra z Litwy. W klimatycznych Rzeszowskich Piwnicach zaprezentuje się natomiast z koncertem zespół MIRIIAM – będzie to wstęp do spotkania z poezją Ivana Hercega zatytułowanego CROATIANA – SŁOWA I DŹWIĘKI CHORWACJI.

 

Festiwal jest też zawsze okazją do obcowania z dokonaniami sztuk wizualnych. W czasie jego trwania będzie można podziwiać wystawę 18. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej, wystawę plakatów cenionego węgierskiego artysty Istvana Orosza, czy wystawę fotografii i malarstwa Jurijusa Grigoroviciusa z Litwy. Nie lada gratką okaże się z pewnością pokaz słoweńskich filmów krótkometrażowych i spotkanie z ich autorami.

 

Podczas imprezy nastąpi również letnia odsłona Przestrzeni Sztuki. W ramach tego projektu zobaczymy trzy premierowe wydarzenia: FIGURA, TOR, PŁASZCZYZNA – spektakl ruchu, koloru i emocji w wykonaniu Teatru O.de.la z choreografią Marty Bury, przedstawienie Latającego Teatru Kantorowi JAK OBMYŚLIŁEM ŚWIAT w reżyserii Magdaleny Miklasz i OSTATNI DZIEŃ LATA – połączenie konwencji spoken word/jazz & poetry, z aktorską interpretacją tekstów twórcy Late Night Poems – Bartłomieja Skubisza, w interpretacji Roberta Żurka.

 

Szczegółowy program festiwalu znajdziemy na stronie https://teatr-rzeszow.pl/article/05-miedzynarodowy-festiwal-transmisje-trojmorze22. Bilety w cenie od 10 do 20 zł można nabyć przez Internet na stronie https://bilety.teatr-rzeszow.pl/MSI/mvc/pl oraz w kasach Teatru.

 

Warto się wybrać do Rzeszowa, przecież to blisko, po sąsiedzku.

Tekst – Katarzyna Cetera

Zdjęcia – organizatorzy

 

Tekst powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych przez Organizatora festiwalu – Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

 

Organizacja 05. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE ’22 jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz również:

PO SĄSIEDZKU: POLSKIE TABU

15 EDYCJA FESTIWALU BOSKA KOMEDIA.   Dzisiaj, 7 grudnia startuje jeden z najważniejszych polskich festiwali teatralnych – Boska Komedia – rekomenduje nasza teatralna recenzentka, krakowska dziennikarka Katarzyna Cetera. Mottem 15. edycji festiwalu jest tym razem

Czytaj więcej....

TARNÓW I OKOLICE: HAMLET. LEGENDA

  czyli NAJNOWSZA PREMIERA W TARNOWSKIM TEATRZE.   Niewiele brakowało, a tej premiery mogłoby nie być, zaskakująco stwierdza nasza teatralna recenzentka, znana krakowska dziennikarka – Katarzyna Cetera. Wszystko mogłoby potoczyć się inaczej, jednak gdy Szymon

Czytaj więcej....

Docenią po śmierci…

(…) pójdą na twój pogrzeb i z ulgą rzucą grudę a kornik napisze twój uładzony życiorys Zbigniew Herbert, Przesłanie Pana Cogito   Tomasz A. Żak wspomina Elżbietę Morawiec …dawnymi laty bywała w tarnowskim teatrze…m.in. na

Czytaj więcej....
Previous
Next

 

  jak
  Babcia
  przy
  furtce
  stoi

 

  cierpiąc
  na
  zawroty
  historii

 

  Ryszard S.

MALOWANIE SŁOWEM

Ryszard Smagacz

Tryptyk Katyński część I

 

Część I

 

            1940 – 2010 Katyń

to

dla Polaków

ziemia

święta i przeklęta

wojenna

dwie daty

dwie listy

ale

od

teraz

pamięć jedna

 

wtedy

bezimienny guzik

z orzełkiem

teraz

obrączka

z imieniem

prezydenta

 

wtedy

strzały w tył głowy

i milczący las

wokół

teraz

salwy honorowe

Zygmunt i Wawel

i pokój

także my

jakby

nie ci

sami

oby

 

CZYTAJ DALEJ

 

Zapowiedź:

maj – czerwiec 2003 Peregrynacja z kopią Veraikonu: Nowy Sącz, Stary Sącz, Just, Rożnów, Tropie, Jamna, Lipnica Murowana,  Nowy Wiśnicz, Szczepanów, Zabawa, Zawada, Tarnów 
grudzień 2010 – Hotel Tarnovia

maj 2011 – Warszawa – Muzeum Niepodleglości

kwiecień 2012 – Warszawa – Więzienie na Rakowieckiej
lipiec 2013 – Synagoga – Dąbrowa Tarnowska
październik 2014 – Warszawa Żoliborz – Dom Pielgrzyma “Amicus”
listopad 2014/2015 – Tuchów, Ołpiny /Wymarsz/
sierpień 2015 – Ołpiny
luty 2016 – Warszawa – Galeria Porczyńskich
marzec 2016 – Tuchów klasztor
październik 2016 – Tarnów Ratusz
październik 2017 – Tuchów – Kraków – Warszawa

listopad 2018 – Opole

Spektakl teatralny w wykonaniu adeptów TNT

Arkadia – Sybir – Powrót do nieswojego domu

kwiecień 2019

Listopad 2019

Ośrodek Praktyk Artystycznych – Dom Ludowy Maszkienice

Lipiec 2020

Ośrodek Praktyk Artystycznych – Dom Ludowy Maszkienice

Pierwsza premiera online – grudzień 2020

dworek M. Konopnickiej w Żarnowcu

8 wrzesień 2022 – Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
14 wrzesień 2022 – Gliwice

10 wrzesień 2022 – Suchowola koło Białegostoku
16 wrzesień 2022 – Strachocina koło Sanoka

PREMIERA

28 września 2022, Łomża

_______________________

SPOTKANIA

_______________________

więcej na www.nieteraz.pl 
www.tarnowskikurierkulturalny.pl