
czyli
„W Egipcie czyli wszędzie”.
Taki tyleż intrygujący co tajemniczy tytuł nosiła najnowsza, szósta już, odsłona cieszących się sporą popularnością spotkań w Świetlicy Ośrodka Praktyk Artystycznych w Rudzie Kameralnej, gdzie od trzech lat swoją siedzibę ma Teatr Nie Teraz. Zaproszony tam przez dyrektora Zakliczyńskiego Centrum Kultury Kazimierza Dudzika – cenionego menażera i znanego regionalisty. Zainicjowane w ubiegłym roku przez twórcę TNT Tomasza A. Żaka, uznanego reżysera i wziętego publicystę, stanowią interesujące „uzupełniacze” artystycznych dokonań tego twórcy.

Każda z dotychczasowych pięciu edycji „Świetlic” przypisana była konkretnemu tytułowi, np. Czy wiem, co jem, Ludziom i motorom, czy W górach jest wszystko. Do każdej zapraszani są goście specjalni, m.in. Marek Dudek (podróżnik i alpinista), Robert Ogórek (pszczelarz), Bogusław Baran (pasjonat motoryzacji), Janusz Flakowicz (przewodnik górski), Leszek Pieniążek (taternik, alpinista, lekarz), Stanisław Kusiak (fotografik i harlejowiec). Artystycznie oprawiali je artyści TNT: Anna Warchał, Aleksandra Pisz, Halina Machel, Andrzej Król, Marcin Guzik i Tomasz Lewandowski.

Pierwsza w tym roku świetlicowa impreza odbyła się w piątek 28 lutego o godz. 17 i nosiła tytuł „W Egipcie czyli wszędzie”, a jej bohaterem był Piotr Bies – nauczyciel rzeźby w słynnym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, autor sztuk rozlicznych, w tym spektakli teatralnych. I to właśnie jedna z nich pt. „Podróż, deszcz i pierścień” została zaprezentowana tego niezwykłego wieczoru.

A jego niezwykłość polegała nie tylko na tym, że prezentacja tej miniatury literackiej miała miejsce w postaci tzw. próby otwartej ale także na tym, że po raz pierwszy na deskach naszej sceny w Rudzie wystąpił w roli aktora dyr. TNT Tomasz A. Żak. I był to nader udany debiut naszego szefa w roli króla Hetytów. W pełni profesjonalny, dojrzały pod względem interpretacji i aktorskich asocjacji – świetna dykcja i głosowa dyspozycja. W tej znakomicie przygotowanej uczcie teatralnej wystąpiła jeszcze, po raz pierwszy po dłuższej przerwie macierzyńskiej, ceniona i powszechnie lubiana aktorka Teatru Nie Teraz: Anna Warchał jako Putuhepa, córka egipskiego kapłana.
Aliści na tym nie koniec niespodzianek. Otóż stały uczestnik świetlicowych posiadów Andrzej Król (miał zagrać rolę Cicerone), nasz czołowy aktor i człek rozlicznych, także poza scenicznych talentów – zachorował o czym dowiedzieliśmy się w przed dzień występu, co postawiło teatr w niezwykle trudnej sytuacji.

Na szczęście z tej pozornie beznadziejnej sytuacji dyr. Żak znalazł wyjście – poprosił o nagłe zastępstwo wypróbowanego przyjaciela TNT – Kazimierza Dudzika, który z powodzeniem zastąpił naszego chorego kolegę, wcielając się w rolę generała armii Hetytów – Maraske. To był w powszechnej opinii bardzo udany debiut Kazimierza w zespole Teatru Nie Teraz. Natomiast rolę Pantapszarri, kapłana bogini Szanuszki „wziął na siebie” autor dramatu, Piotr Bies.

A jako, że luty niskimi temperaturami przypomina mocno o zimie, to zaproszenie do … Egiptu i Królestwa Hetytów okazało się być nader udane. Pomógł nam w tym nasz przyjaciel z Zakopanego, artysta naprawdę wielu talentów – Piotr Bies. Przede wszystkim rzeźbiarz, ale na tę okoliczność skorzystaliśmy z jego mini-dramatu pt. „Podróż, deszcz i pierścień”. Jego autor zaprezentował także swoje prace rzeźbiarskie, w tym oryginalne tabliczki gliniane z hieroglifami i uraczył licznie zgromadzonych słuchaczy mini wykładem o kulturze Hetytów.

Piotr Bies urodzony 30 stycznia 1961 w Rabce-Zdroju to znany rzeźbiarz, twórca instalacji, nauczyciel rzeźby i podstaw projektowania w ZSP im. Kenara w Zakopanem, autor sztuk teatralnych, poeta i prozaik; członek grupy „Aaltana” .
Absolwent PLSP im A. Kenara w Zakopanem (1981) oraz Wydziału Rzeźby i Katedry Tkaniny Artystycznej ASP w Krakowie (1981-1986). Dyplom obronił w 1986 r. pracowni prof. Antoniego Hajdeckiego. Ukończył również studia podyplomowe na Wydziale Edukacji Artystycznej ASP w Poznaniu. W latach 90. kilkakrotnie wyjeżdżał do Anglii i Szkocji w ramach stypendiów fundowanych przez The Prince’s Trust i The British Council. W 2018 roku uzyskał tytuł doktora sztuk pięknych na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Ma córkę Dobrawę Bies (ur. 1988).
W marcu 2013 r. w Galerii Strug w ZSP im. A. Kenara w Zakopanem, odbyła się premiera spektaklu zakopiańskiej Sceny A2 pt: „Ulice Jerozolimy” autorstwa artysty, poświęcona himalaiście Maciejowi Berbece (1954-2013).

Piotr Bies został odznaczony 10 grudnia 2023 r. w Przemyślu brązowy Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez marszałka Marka Kuchcińskiego z nadania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego ,,za zasługi w dziedzinie twórczości”.

Od 2006 roku jest stałym felietonistą Tygodnika Podhalańskiego gdzie z humorem komentuje bieżące wydarzenia lokalne a także polityki światowej, zawsze bazując na prawdzie, co dla niektórych bywa wręcz nie do zniesienia. Pisze również sztuki teatralne i teksty krytyczne ukazujące się w specjalistycznych publikacjach. Krakowskie wydawnictwo Miniatura wypuściło na rynek dwa tomiki jego poezji „Ojcowizna” i „Spóźniony skowyt”. Własnym nakładem wydał również tomiki „Więzienne tango” i „Chomik”. W Rabce prowadzi galerię „Pogotowie Sztuki”.
Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia – Halina Machel (ZCK)