
czyli
trzy zdarzenia w Zdearzeniach 2025.
To już taka nasza tarnowska tradycja, że jednego dnia nasi kulturalni zawiadowcy „koordynują” czy też raczej serwują nam tego samego dnia kilka imprez prawie równocześnie. Nie inaczej było i podczas tegorocznych Dni Tarnowa rozpisanych na kilka ostatnich dni czerwca. Tym razem w czwartkowe popołudnie i wieczór 26 czerwca, najpierw zaproszono nas na godz.17 na ul. Krakowską do Czytelni Czasopism MBP na promocję tomu wspomnień „Wielkie Schody” Zuzanny Marcinkowskiej-Golec, aby potem po drugiej stronie Starówki w Galerii HORTAR także o godz.17 wziąć udział w wernisażu prac rodziny: Pawła, Bartłomieja, Mateusza, Jadwigi i Piotra Mrozów, zaś następnie uczestniczyć w X Salonie Biura Wystaw Artystycznych w Pałacyku Strzeleckim – otwarcie o godz.18.30. Tak więc działo się! Było tłumnie, piknikowo i salonowo. Jeno miejsca na tych schodach dla prawdziwej kultury jakby coraz mniej…

„𝓦𝓲𝓮𝓵𝓴𝓲𝓮 𝓼𝓬𝓱𝓸𝓭𝔂 to wspomnienia o Rodzicach. Starałam się w nich zapisać wszystko, co podyktowała mi pamięć – to niedoskonałe źródło wiedzy o przeszłości. Spora część tekstu to próba oddania głosu samym Rodzicom. Przytaczam ich własne słowa, rozmowy, gawędy i opowiadania, którymi raczyli często mnie i moją siostrę. Są też w książce echa moich lektur i te oficjalne źródła zostały wskazane w przypisach.
Książka dzieli się na trzy części: pierwsza jest poświęcona Mamie, druga – wraz z Aneksem – Tacie, a trzecia ludziom, którzy ich otaczali. Niemożliwe było dla mnie uniknięcie zazębień historii ze świata Mamy i Taty, przedstawienie ich życiorysów jako całkowicie rozłącznych. W końcu ich losy były nierozerwalnie splecione”.
Tak promowała w lokalnych mediach swoją książkę jej autorka – urodzona w Tarnowie aliści od lat mieszkająca w USA romanistka, tłumaczka i pedagog. Spotkanie zgromadziło wielu gości, w tym bliskich i znajomych autorki, którzy wzbogacili je osobistymi wspomnieniami.

Ekspozycja w Galerii „Hortar” to kolejna wystawa zorganizowana w ramach cyklu Rok Tarnowa i Tarnowian. Zaprezentowane zostano na niej prace członków tarnowskiej rodziny: Pawła, Bartłomieja, Mateusza, Jadwigi i Piotra Mrozów. – Przed nami zatem spotkanie ze sztuką, która wyrasta z jednego domu, ale rozkwita w różnych kierunkach, opowieść o wspólnej wrażliwości, rodzinnych inspiracjach i potrzebie tworzenia, która łączy pokolenia – zachęcają do odwiedzenia wystawy jej organizatorzy.

W przestrzeni galerii zaprezentowane zostały „Rodzinne Talenty” – prace Pawła Mroza – artysty o bogatym dorobku i wyrazistym stylu – oraz jego najbliższych: brata Piotra, siostry Jadwigi, a także synów – Bartłomieja i Mateusza.

Paweł Mróz to absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Dyplom technika sztuk plastycznych w specjalizacji meblarstwo artystyczne uzyskał w 1980 r. Nauka malarstwa odbywała się pod kierunkiem Piotra Drobieckiego, Jerzego Dudka i Teresy Szafrańskiej.
Wyobraźnia kształtowana sztuką naiwną, abstrakcją, realizmem, fantazją, pop-artem czy muralami i graffiti. Fascynacja malarstwem zarówno Nikifora jak i Stażewskiego, Chagalla i Malewicza, Warhola czy Banksy’ego. Od kilku lat z pasją oddaje się twórczości sakralnej.
Podczas wystawy Artysta zaprezentował nie tylko swoje prace, lecz także dzieła członków swojej rodziny – synów Bartłomieja i Mateusza, siostry Jadwigi oraz brata Piotra. Każde z nich sięga po inne środki wyrazu, inne inspiracje, inne formy – ale łączy ich wspólny korzeń: potrzeba opowiadania świata przez sztukę.

To spotkanie osobistych wizji, rodzinnych więzi i artystycznych temperamentów. Choć tworzą indywidualnie, ich prace rozmawiają ze sobą – czasem z czułością, czasem z prowokacją, ale zawsze z szacunkiem do wspólnego dziedzictwa.
Wystawa staje się dzięki temu nie tylko prezentacją twórczości, ale też opowieścią o rodzinie, w której sztuka to naturalny język porozumienia – żywa tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Wystawa okazała się nie tylko spotkaniem ze sztuką, ale także głęboką, poruszającą opowieścią o rodzinnych więziach, wspólnym dziedzictwie i indywidualnych ścieżkach twórczych.
To wystawa, która porusza – nie tylko kolorem i formą, ale również tym, co niewidoczne: relacjami, pamięcią, wspólnym doświadczeniem tworzenia.
Publiczność dopisała, rozmowy były żywe, a atmosfera – serdeczna i pełna refleksji.

„Rodzinne Talenty” to wyjątkowe spotkanie ze sztuką,
która wyrasta z jednego domu, ale rozkwita w wielu kierunkach. To opowieść o wspólnej wrażliwości, rodzinnych inspiracjach i potrzebie tworzenia, która łączy pokolenia.

W przypadku jubileuszowego X Salonu Biura Wystaw Artystycznych jego otwarcie i ogłoszenie werdyktu jury miało miejsce przed Pałacykiem Strzeleckim. Do tegorocznego Salonu prace zgłosiły 202 osoby, a do drugiego etapu zakwalifikowano 122 z nich.
Ideą przewodnią Salonu jest prezentacja najnowszych prac artystów związanych z miastem oraz regionem tarnowskim. Ma ona charakter otwartego konkursu (choć regulamin pozwala także na zgłoszenie do wystawy pracy bez obowiązku udziału w konkursie), w którym jury przyznaje nagrody i wyróżnienia. Przyznane zostaną także Nagroda Publiczności oraz Nagroda Młodej Publiczności (karty do głosowania dostępne są w BWA, a głosy oddać będzie można do końca trwania wystawy, czyli do środy, 10 września).

Spośród 124 prac prezentowanych na wystawie i prac kwalifikujących się do oceny, jury w składzie: Emilia Orzechowska, Olga Guzik-Podlewska, Agnieszka Obszańska, Cezary Wierzbicki oraz Ewa Łączyńska-Widz do finalnego etapu wybrało 41 prac następujących autorów: Adamiak Anna, Baczyńska Matylda, Baziak Andrzej i Łukawska Karolina, Boba Agata, Bernaś Jacek, Chajec Honorata, Cichoń Dobrawa, Paulina Dębosz, Dziurawiec Klaudia, Głowacz Tomasz, Goździk Julita, Jajkowska Kamila, Janczy Janusz, Janiga Beata, Jucha Marcin, Kądziela Fryderyk, Kopczyńska Magdalena, Lekston Wiktor, Litawińska Zuzanna, Machota Patrycja, Michałek Paulina, Miłoś Magdalena, Niedbałowska-Hynek Joanna, Pikusa Szymon, Płanik Karolina, Płanik Patrycja, Przewoźnik Roman, Sobczak Tomasz, Staszek Przemysław, Syrek Kinga, Szczepanik Ryszard, Szkotak Paweł, Śliwińska Anna, Tryba Magdalena, Witek Grzegorz, Julia Wojtanowska, Szymon Wojtanowski, Wójcik Jakub, Wójcik Grzegorz, Zabawa Marianna i Zelek Patrycja.

Z 41 prac wyłoniono 12 laureatów, przyznając następujące nagrody i wyróżnienia:
Grand Prix (4 tys. zł, wystawa indywidualna w BWA Tarnów w 2026 roku wraz z katalogiem) otrzymał Jacek Bernaś i jego „Kosmologia” za „czas w sztuce i minimalizm, w którym znajduje się cały wszechświat”.
Nagroda Prezydenta Miasta Tarnowa (3 tys. zł) trafiła do Grzegorza Witka (praca „Wędrowiec”) za „osobistą wędrówkę do korzeni, zmaterializowaną w wieloznacznym obiekcie”.

Nagrodę Dyrektorki Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie (2,5 tys. zł) zdobyła Patrycja Zelek (praca „Podniosę się”) za „symboliczny przekaz zamknięty w prostej formie”.
Nagroda Fundacji Bema20 (wystawa indywidualna w galerii Bema20) przypadła Dobrawie Cichoń („Arras niebieski”) za „wprowadzenie onirycznej atmosfery w rozmowie z historią sztuki”.

Przyznano także sześć wyróżnień – każde o wartości 1 tysiąca złotych. Otrzymali je: Andrzej i Karolina Baziakowie („Landlandia – Pole rozrywki”) za „intrygujące zderzenie malarstwa pejzażowego z nowymi technologiami”, Agata Boba („Zimowy Pejzaż”) za „połączenie abstrakcji z prostym gestem malarskim”, Klaudia Dziurawiec („Unforgivable”) za „miękkość i zmysłowość oraz dialog rzeźby z malarstwem”, Magdalena Miłoś (Karuzela „Świcisie”) za „posypanie ludowości brokatem”, Magdalena Tryba („Bez tytułu”) za „wyciągnięcie dłoni w kierunku publiczności”, Julia Wojtanowska („Kim bym była, gdyby nie ten sen”) za „kolor, dzikość, żywotność i malarską intuicję” oraz Marianna Zabawa („Tajemnica Wody Białej”) za „przekonujące eksplorowanie wielu form artystycznych, działających na zmysły”.

Przyznana zostanie również Nagroda Publiczności oraz Nagroda Młodej Publiczności (do 18 roku życia). W BWA dostępne są karty do głosowania. Głosować można do końca trwania ekspozycji, czyli do 10 września. Komisarzami wystawy są: Piotr Kukla oraz Miłosz Onak.

Plakat tegorocznej edycji Salonu został zaprojektowany z wykorzystaniem fragmentu pracy laureata poprzedniej – IX edycji Salonu: Grzegorz Kumorek Hybryda III, 2024, silikon, drewno, włosy 120×120×50 cm.
Przygotował – Ryszard Zaprzałka
fot. T. Schenk