
czyli to już dziś
PROLOG DO TARNOWSKIEJ NAGRODY FILMOWEJ.
To już za kilka tygodni – zapowiada nasza krakowska korespondentka Katarzyna Cetera, bo między 30 maja a 7 czerwca. W tych dniach Tarnów ponownie rozbłyśnie światłem wielkiego ekranu i stanie się stolicą polskiej kinematografii. Rozpocznie się wielkie święto polskiego kina – 39. Tarnowska Nagroda Filmowa – Festiwal Polskich Filmów Pełnometrażowych – wydarzenie, które od lat przyciąga nie tylko kinomanów, ale i twórców, krytyków oraz pasjonatów sztuki filmowej z całej Polski.

Tarnowska Nagroda Filmowa jest drugim, po Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, najstarszym przeglądem filmowym w Polsce. Okazuje się, że właśnie w Małopolsce i na Pomorzu od dekad wyznaczane są standardy polskiego kina. Jest kilka tytułów, które zdobywały najwyższe laury na obu tych festiwalach. Już niebawem nagrodzone w Tarnowie i Gdyni obrazy po raz kolejny trafią na ekran kina Marzenie, jednego z najważniejszych kin w naszym kraju, którego początki sięgają 1913 roku, czyli czasów rozwoju sztuki filmowej.
Z Tarnowa do Gdyni jest 700 kilometrów. Jednakże wcale nie trzeba pokonywać tej odległości, aby znaleźć się w obu tych miastach jednocześnie. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą magii kina! W tym roku Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni, będący najstarszym przeglądem filmowym w Polsce, obchodzi swoje 50-lecie. Natomiast w przyszłym roku 40. urodziny będzie świętować Tarnowska Nagroda Filmowa. To świetna okazja do spotkania się tych dwóch najbardziej zasłużonych festiwali. I tak właśnie się stanie! W pierwszej połowie maja Tarnów spotyka się z Gdynią właśnie w kinie Marzenie.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni celebruje swoje 50-lecie za sprawą wyjątkowego projektu „50 na 50”, którego organizatorem jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – producent FPFF. To całoroczne ogólnopolskie wydarzenie, podczas którego będą prezentowane produkcje, które zapisały się nie tylko na kartach najstarszego polskiego przeglądu filmowego, ale również w historii kinematografii. W ramach swoistego prologu 39. Tarnowskiej Nagrody Filmowej, w dniach od 7 do 9 maja w kinie Marzenie odbędzie się przegląd pod tytułem PODWÓJNI LAUREACI – MIĘDZY GDYNIĄ A TARNOWEM. Będzie to okazja do obejrzenia po raz kolejny na srebrnym ekranie obrazów, które triumfowały zarówno w mieście pod Górą Świętego Marcina, jak i w mieście nad Bałtykiem.

Festiwale w Gdyni i Tarnowie przecięły się do tej pory w trzech punktach. Złote Lwy oraz Grand Prix TNF zgarnęły takie produkcje, jak: ZIMNA WOJNA (2018) w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, HISTORIE MIŁOSNE (1997) Jerzego Stuhra oraz KRÓTKI FILM O MIŁOŚCI (1988) Krzysztofa Kieślowskiego.

Te znakomite dzieła, które wyznaczyły standardy polskiego kina i stały się wzorcowym przykładem kina totalnego, zobaczymy kolejno: 7, 8 i 9 maja. Każdy seans rozpocznie się o godzinie 17:00. Po każdej projekcji zgodnie z festiwalową tradycją, publiczność będzie miała okazję spotkać się z wyjątkowymi gośćmi. Tym razem będą to dziennikarz i krytyk filmowy Marcin Radomski – twórca kanału YouTube KINOrozmowa, dziennikarz kulturalny i filmoznawca Artur Zaborski oraz filmoznawczyni Diana Dąbrowska, dyrektorka artystyczna Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski w Sokołowsku. Ponadto każdy pokaz poprzedzi słowo wstępne Kuby Armaty, dyrektora artystycznego TNF.
Katarzyna Cetera
Organizatorem „50 na 50” jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – producent Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydent Miasta Gdyni.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Partnerem głównym „50 na 50” jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
Partnerami projektu są Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Telewizja Polska.
Patronami medialnymi projektu są Telewizja Polska, Polska Press Grupa, naszemiasto.pl, Program 1 Polskiego Radia, Program 3 Polskiego Radia, Magazyn Filmowy SFP, Interia, Filmweb, Miesięcznik KINO.