
To wydarzenie odbiło się echem nie tylko w Krakowie, ale na północy Polski nawet. Wielki Mistrz Konfederacji Orderu Świętego Stanisława – Stefan Kukowski złożył propozycję współpracy w ogólnopolskiej inauguracji obchodów 1000 lecia Korony Polskiej w Świętym Gaju.

Pierwszy król Polski Bolesław Chrobry z małżonką, w towarzystwie cesarza Ottona III, syna Mieszka II także z małżonką, siostry Świętosławy; matki króla Anglii, Norwegii i Dani Kanuta Wielkiego a także wojowie i kronikarze tamtych czasów; biskup Tietmar z Merseburga i nieco młodszy od Niemca Gal Anonim – pierwszy polski kronikarz – rankiem 9 grudnia przybyli do Zakliczyna. Wydarzenie to interesująco opisał na stronie Zakliczyńskiego Centrum Kultury jego dyrektor Kazimierz Dudzik, znany i ceniony animator kultury i regionalista oraz wypróbowany przyjaciel Teatru Nie Teraz, który ma siedzibę w pobliskiej Rudzie Kameralnej.

Zanim król Bolesław Chrobry zasiadł na tronie Karola Wielkiego u wejścia do zakliczyńskiego ratusza, został z honorami powitany przez burmistrza Miasta i Gminy Dawida Chrobaka. W podzięce za powitanie z rąk Bolesława Chrobrego otrzymał Włodarz Miasta i Gminy wierną kopię włóczni św. Maurycego (jeden z symboli władzy), po czym orszak królewski w towarzystwie burmistrza Chrobaka, wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciecha Skrucha, a także młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie wraz z inspektor UM w Zakliczynie Agnieszką Malisz, nauczycielami i dyrektorami szkół; Krzysztofem Małkiem z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie, Agnieszką Pomikło ze Szkoły Podstawowej w Paleśnicy i Haliny Toboły ze Szkoły Podstawowej w Gwoźdźcu oraz grupką mieszkańców gminy Zakliczyn, udali się do Klasztoru Franciszkanów, gdzie w tutejszej świątyni odbyła się dalsza część królewsko cesarskich odwiedzin Zakliczyna.

Koronowane głowy zajęły stosowne miejsca, także współczesna władza do której dołączyła poseł na Sejm Anna Pieczarka oraz gwardian klasztoru i proboszcz parafii w jednej osobie o. Szymon Wierzbiak, po czym prezes Stowarzyszenia „Klucz” i dyrektor ZCK Kazimierz Dudzik (w stroju comesa) opowiedział o znaczeniu koronacji Bolesława Chrobrego.

Po wykładzie nastąpiła inscenizacja koronacji, przy czym o. Szymon Wierzbiak wcielił się w rolę biskupa Hipolita, który nałożył koronę królewską na głowę Chrobrego.

Po koronacji o genezie symboli narodowych Polski (herbie, fladze i hymnie) opowiedział historyk Waldemar Chrobak.

Przyszedł czas na to, na co szczególnie czekali uczestnicy konkursów plastycznych adresowanych do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, a więc ogłoszenie wyników i wręczenie nagród autorom najlepszym prac wyłonionych przez komisję w składzie: Stanisław Kusiak – artysta fotografik pracownik ZCK, Arkadiusz Gładysz – reprezentant Bractwa Historycznego „Wataha rycerska” z Tarnowa oraz Agnieszka Malisz – inspektor Urzędu Miejskiego ds. edukacji w Zakliczynie.

O szczegółach przeczytać można na stronach Zakliczyńskiego Centrum Kultury – www.zakliczyn-kultura.pl

Laureatom konkursu i organizatorom tego znakomitego wydarzenia edukacyjnego gratulowali kolejno; poseł Anna Pieczarka, przewodniczący Wojciech Skruch, burmistrz Dawid Chrobak. Zanim o. Szymon Wierzbiak pobłogosławił uczestnikom i zaprosił orszak królewsko – cesarski na strawę, cesarz Otton III postanowił wręczyć kopię włóczni św. Maurycego także Kazimierzowi Dudzikowi. Goście otrzymali także wybitą na miejscu monetę królewską Bolesława Chrobrego.
Tekst – Kazimierz Dudzik
Fotorelację z wydarzenia przygotował Stanisław Kusiak.